Gönderen Konu: 1.6 ies güç için yapılacaklar listesi  (Okunma sayısı 20265 defa)

canozcan

1.6 ies güç için yapılacaklar listesi
« : Mart 22, 2011, 08:39:46 ÖS »
1.6ies en ufak işlemde şaşırtan güçler üretiyor. aracıma aşağıdaki işlemleri yapmış bulunuyorum. performanstan çok memnunum ama neden daha iyi olmasın sonu yok bu işin.. clio rs ile 400m denedik ezilmedik 3boy fark çok mu <nohapy .  disbiratör ayarı ile 4. vites 215. düşük iken max hız ii ,yüksekken drag da ii bu işin mantığı nedir?

simota tampona uzanan filtre kiti,port
4 2 1 headers
kat iptali, 51lik düz boru,performans eksoz ... 1adet orta susturucu mevcut.
15" spoon jant
vtec açma olayı, dereceli egzantrik bunlar tam olarak nedir nasıl yaptırılır . artık sıra neyde ???

gazapd216

Ynt: 1.6 ies güç için yapılacaklar listesi
« Yanıtla #1 : Mart 22, 2011, 08:55:29 ÖS »
1.6 ies maalesef vtec açamaz,çiçek açar  ;) bence yapabileceğini yapmışsın ha buda yetmiyor dersen aracını satıp sedan vti almanı tavsiye ederim. ;)

canozcan

« Yanıtla #2 : Mart 22, 2011, 09:15:06 ÖS »
1.6 ies maalesef vtec açamaz,çiçek açar  ;) bence yapabileceğini yapmışsın ha buda yetmiyor dersen aracını satıp sedan vti almanı tavsiye ederim. ;)
bu tür cevaplara gerek yok . bilmediklerimizi öğrenelim.

serdarr

« Yanıtla #3 : Mart 22, 2011, 09:25:26 ÖS »
iesler vtec açmaz demek istedi arkadaş.senin araç  sohc motordur sadece vtec teknolojisi yoktur

canozcan

« Yanıtla #4 : Mart 22, 2011, 09:31:20 ÖS »
neden bilmeden kesin konuşmaya alışkınsınız?

serdarr

« Yanıtla #5 : Mart 22, 2011, 09:34:05 ÖS »
yardımcı olmaya çalıştım

gazapd216

« Yanıtla #6 : Mart 22, 2011, 09:49:59 ÖS »
neden bilmeden kesin konuşmaya alışkınsınız?

sevgili arkadaşım burda bizle birşeyler paylaşmak istemişsin bizde nacizane fikirlerimizi sunuyoruz sana. bilmemekle alakası yok,burda bilmeyen biri varsa oda sensin bence önce bindiğin aracın motorunun özelliklerini araştır ufaktan, sonra milletin ağzına sakız olan vtec teknolojisine bak,araştır kaç çeşitmiş ne işe yararmış. hondayı tanı gör zaten ondan sonra kendin diceksinki 1.6 ies motorunun gerçekten vtec açmayla alakası yokmuş diye.

saygılar.

canozcan

« Yanıtla #7 : Mart 22, 2011, 10:07:46 ÖS »
şükürki iesi sizden daha iyi tanıyorum. benim bahsettiğim modlama sonrası vtec açtırmaktı. araştır öğren. sonra iesini bi rsle kaldır ondan sonra bu konuya yorum yaz. öyle doch vtec, i-vtec okumakla olmuyor burada bilmişlik taslamak. herkezi kendin gibi honda cahili zannetme konuyuda pert etme.

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #8 : Mart 22, 2011, 10:12:06 ÖS »
Tartışmaya gerek yok . Vede sayın canozan hakLı oLsanızda dahi asabi cevaplar vermez iseniz gerginLik oluşmaz.
Şimdi geleLim iES motora :)
iES te non vTec yani Honda'nın vTEC teknolojisinden mahrum bıraktıqı motor tipidir. Soch motordur. Fakat vTEC özelliği olmadıqından siz motora vtec kapak ve gerekLi tüm işLemLeri en mükemmeL şekiLde yapsanız dahi vTEC açmaz !  Bu biLqi sizi kesmez ise tarantino nickLi Mehmet Abi'den hertürLü biLgiye uLaşabiLirsiniz...

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #9 : Mart 22, 2011, 10:15:05 ÖS »
Ya arkadaşLar bu forumun haLi ne oLacak yaa !!!! Bu aralar herkesi bı karşı çıkma merakı saLmış. !!! Lütfen yapmayın böyLe şeyLer Forumumuz Ailemiz gibi bir yerimizdir. Nette çoğu zamanımızı Aile ortamı olduqu için bu sitede geçiriyoruz. Bilgi paylaşımı için buRdayız Lütfen !
Lütfen yapıLan yorumLarı Yaparken biraz daha dikkat edersek Çoook qüzeL oLur ...

nv142

« Yanıtla #10 : Mart 22, 2011, 10:15:37 ÖS »
bende 1.6 ies kullanıyorum ve aracım da sıkıntı vardı 200 de kalıodu bi kere ankaraya gittim geldim 2 saatte kapata kapata donuste bir baktım 215 olmusum demekki motor acılmamıstı sagırdı sonra sedeki işlerimlerin aynısı yaptım ve bazı si lerle kafa kafaya bazılarınlada 1 boy geciliyorum fakat su an headers yok arabamda yururu gayet iyi vtec acmak istiyorsan soch ust kapak koyabilirsin bende arastırmalar yapıyorum öyle bir niyetim olursa soch gibi bilgilendiririm senide
teşekkürler...

gazapd216

« Yanıtla #11 : Mart 22, 2011, 10:17:27 ÖS »
eyvallah.
emin ol forumdan birisi çıkar modlama sonrası ''ies''le nasıl vtec açacağını anlatır sana. :)) bu kadar gerilecek bişey yok relaks ol. bizde birşeyler öğrenmiş oluruz bu vesileyle...

gazapd216

« Yanıtla #12 : Mart 22, 2011, 10:19:20 ÖS »
Ya arkadaşLar bu forumun haLi ne oLacak yaa !!!! Bu aralar herkesi bı karşı çıkma merakı saLmış. !!! Lütfen yapmayın böyLe şeyLer Forumumuz Ailemiz gibi bir yerimizdir. Nette çoğu zamanımızı Aile ortamı olduqu için bu sitede geçiriyoruz. Bilgi paylaşımı için buRdayız Lütfen !
Lütfen yapıLan yorumLarı Yaparken biraz daha dikkat edersek Çoook qüzeL oLur ...

+ 1

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #13 : Mart 22, 2011, 10:28:01 ÖS »
bende 1.6 ies kullanıyorum ve aracım da sıkıntı vardı 200 de kalıodu bi kere ankaraya gittim geldim 2 saatte kapata kapata donuste bir baktım 215 olmusum demekki motor acılmamıstı sagırdı sonra sedeki işlerimlerin aynısı yaptım ve bazı si lerle kafa kafaya bazılarınlada 1 boy geciliyorum fakat su an headers yok arabamda yururu gayet iyi vtec acmak istiyorsan soch ust kapak koyabilirsin bende arastırmalar yapıyorum öyle bir niyetim olursa soch gibi bilgilendiririm senide
teşekkürler...

Hocam yanLış anLamadıqıma göRe iES aracınız var ve vTEC üst kapakLa vTEC açıcaksınız  . BöyLe dediniz fakat iES motoru non vTEC tiR. Swap mı yapmayı düşündünüz yoksa biLgi eksikLiğimi var ?
sayqıLar...

nv142

« Yanıtla #14 : Mart 22, 2011, 10:30:08 ÖS »
swaplamayı dusunuoruz kısmetse ama daha bunun hakkında pek fikir sahibi diilim yalan olmasın :)

LION

« Yanıtla #15 : Mart 22, 2011, 10:30:43 ÖS »
kardeş gerilime gerek yok 12yılies kullandık aracına orta karar bir bütçeyle yapabilceklerini yapmışsın, bende araştırdım ama aracına vtec açtırman imkansız bunun için dereceli taksan bile dereceli ies motorlarda düzgün çalışmıyor, gaz ayarını yapamıyor araç saçmalıyor,daha fazla yapabileceğin ekstra p28 beyin alıp çipleyebilisin,orjinal beyine çip imkanı da malesefki yok,enjektörleri büyütebilirsin ama fazla güç motor ömrünü az da olsa azaltır, ç,p olayından sonra en fazla yapabileceğin turbo kit, ieslerin motor yatakları çok güçlü olduğu için 0.5bar a kadar basabilirsin, tabi motor ömründen az da olsa vazgeçmek kaydıyla, aracı soch yaparsan bildiğim kadarıyla si kadar oluyor ama vtec ayrı bir teknoloji d16 bu işe uygun değil kardeş ;)

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #16 : Mart 22, 2011, 10:37:44 ÖS »
swaplamayı dusunuoruz kısmetse ama daha bunun hakkında pek fikir sahibi diilim yalan olmasın :)

Swap yerine mesela Motora 5-6 Bin tL eLektrik tesisatı işçiLik ohooooooo iES i satın üstüne 3-4 bin tL koyun  kRaLLLL :) Vede motorun sadece % 30 unu büyütmeye izin veriyorlar VTi swapLarsanız  iES 120 bg 120 nin % 30 u 31-32 bg fLn etse 151-152 bg eder 8 bg bir şey deqiL desek biLe kanunLar diyip izin vermeye biLirLer. Fakat iyi biR araştırmak gerek . SayqıLar...

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #17 : Mart 22, 2011, 10:38:18 ÖS »
kardeş gerilime gerek yok 12yılies kullandık aracına orta karar bir bütçeyle yapabilceklerini yapmışsın, bende araştırdım ama aracına vtec açtırman imkansız bunun için dereceli taksan bile dereceli ies motorlarda düzgün çalışmıyor, gaz ayarını yapamıyor araç saçmalıyor,daha fazla yapabileceğin ekstra p28 beyin alıp çipleyebilisin,orjinal beyine çip imkanı da malesefki yok,enjektörleri büyütebilirsin ama fazla güç motor ömrünü az da olsa azaltır, ç,p olayından sonra en fazla yapabileceğin turbo kit, ieslerin motor yatakları çok güçlü olduğu için 0.5bar a kadar basabilirsin, tabi motor ömründen az da olsa vazgeçmek kaydıyla, aracı soch yaparsan bildiğim kadarıyla si kadar oluyor ama vtec ayrı bir teknoloji d16 bu işe uygun değil kardeş ;)

+5500 Umut abi :)

canozcan

« Yanıtla #18 : Mart 22, 2011, 10:41:01 ÖS »
teşekkürler...

Hocam yanLış anLamadıqıma göRe iES aracınız var ve vTEC üst kapakLa vTEC açıcaksınız  . BöyLe dediniz fakat iES motoru non vTEC tiR. Swap mı yapmayı düşündünüz yoksa biLgi eksikLiğimi var ?
sayqıLar...
bilgi eksikliği yok kardeş konuyu açarken far karartma panjur boyama gibi işlerle yetinen kişilerin musallat olacağını düşünememekten kelime eksikliğine mustariplik var.
amacım aracımı swaplamak tabikide. bu iş için 5-6 milyar harcamaya razıyım. ancak turbosuz, vtisiz olacak buda her modifiyecinin hayalinde olduğu gibi. ancak iesi sat vti al, git honda motorunu araştır gibi yersiz yorumlara maruz kalacağımı bilsem ekran klavyesini bi kenara bırakıp a4tech klavyemi kullanırdım:)
sonuç olarak iesimi satıp vti alacığıma; atmosforik olarak bir sonuç alamayacaksam turbo uygulatırım düşüncesindeyim. vtec açmaz çiçek açar ozaman nasıl olur bilemem tabi :)

nv142

« Yanıtla #19 : Mart 22, 2011, 10:43:15 ÖS »

Swap yerine mesela Motora 5-6 Bin tL eLektrik tesisatı işçiLik ohooooooo iES i satın üstüne 3-4 bin tL koyun  kRaLLLL :) Vede motorun sadece % 30 unu büyütmeye izin veriyorlar VTi swapLarsanız  iES 120 bg 120 nin % 30 u 31-32 bg fLn etse 151-152 bg eder 8 bg bir şey deqiL desek biLe kanunLar diyip izin vermeye biLirLer. Fakat iyi biR araştırmak gerek . SayqıLar...
gönül isterdiki vti almak ama temz bir vti almaya alsan (ki buda cok zor ) 22 yi gözden cıkarman lazım bununla idare edicez artık yürüdügü kadarıyla :)
saygılar

LION

« Yanıtla #20 : Mart 22, 2011, 10:50:30 ÖS »
bence aracını biraz kızağa çekip ies motorunu söküp satman daha uygun çevren varsa, onun yerine vti ya da k20, b18integra motoru da oturtabilirsin adana da satılık motorlar olduğunu duymuştum ;) ama turbo dersen 0.5 barı geçmeni tavsiye etmem fazlasına enjektörlerin ve pistonların dayanmıcaktır... ama 0.5 bar 200e kadar bir beygir gücü sağlayabilir ;)

canozcan

« Yanıtla #21 : Mart 22, 2011, 10:57:09 ÖS »
savaş paşaoğlunun yalancısıyım. 5-6 milyara uygulayacağı turbo ile, iesin 5. vites dişlisinin sonuna kadar dayayacağını, yani bunun 270km/sa olduğunu biliyorum. şimdi o araç o hızda nasıl gider nasıl durur demeyin. bu uygulamada tabiki de piston ve piston kolları komple ayarlanacak olan sisteme göre değişecek. ama işi turbo ile değil atmosferik olarak halletmek.

Owner89

« Yanıtla #22 : Mart 22, 2011, 10:57:23 ÖS »
D14 e uyan kapak D16 ya nasıl uymuyoki soch vtec kapakla vtec açar ama öle vti gibi değil tabikide vtec kapak uyar ama vtec açmaz diyenler bundan bahsediyolar herealde .vtec açar ama vti gibi tepki alamassınız.gerçi harcancak para soch vtec le alıncak güç için değermi orası muamma

canozcan

« Yanıtla #23 : Mart 22, 2011, 11:00:16 ÖS »
bence aracını biraz kızağa çekip ies motorunu söküp satman daha uygun çevren varsa, onun yerine vti ya da k20, b18integra motoru da oturtabilirsin adana da satılık motorlar olduğunu duymuştum ;) ama turbo dersen 0.5 barı geçmeni tavsiye etmem fazlasına enjektörlerin ve pistonların dayanmıcaktır... ama 0.5 bar 200e kadar bir beygir gücü sağlayabilir ;)

ies motorunu söküp typer motoru takmanın bi anlamı yok benim için. amacım aracın kendi motoru ile birşeyler elde etmek.

LION

« Yanıtla #24 : Mart 22, 2011, 11:00:50 ÖS »
o hızlarda fren sistemini de komple değiştirmen ve vti lar gibi 4disk fren kullanman gerek yoksa ömrün fazla olmaz bence :) atmosferik olarak iş yapmak istiyorsan motor aramaya başla bencei daha sonra ies motoru elinden çıkarırsın
savaş paşaoğlunun yalancısıyım. 5-6 milyara uygulayacağı turbo ile, iesin 5. vites dişlisinin sonuna kadar dayayacağını, yani bunun 270km/sa olduğunu biliyorum. şimdi o araç o hızda nasıl gider nasıl durur demeyin. bu uygulamada tabiki de piston ve piston kolları komple ayarlanacak olan sisteme göre değişecek. ama işi turbo ile değil atmosferik olarak halletmek.