Gönderen Konu: 1.6 ies e kısa şanzıman için yardım  (Okunma sayısı 5204 defa)

Nuro

1.6 ies e kısa şanzıman için yardım
« : Nisan 13, 2012, 07:47:19 ÖS »
Slm arkadaşlar sitenize yeni üyeyim 99 model 1.6 ies araç sahibiyim aracımda bazı yüklemeler var bunun yanı sıra short shift taktım ve iyi bir performans almam için bir araştırma yaptım ve bazı arkadaşlar crx dişlilerinin işe yarıyacağını paylaşmışlar fakat bundan onlarda emin değiller bunun için sizden öneriler ve yardım bekliyorum...

aRas

• Furkan Aras Alağaç
Ynt: 1.6 ies e kısa şanzıman için yardım
« Yanıtla #1 : Nisan 16, 2012, 03:28:09 ÖS »
Aracinizda motorda neler var?

Short shift dediginiz olay genelde yanlis anlasiliyor. Kisa vites anlamina geldigini biliyorum.Kisa sanziman ile karistiriliyor.

Nuro

« Yanıtla #2 : Nisan 16, 2012, 07:54:38 ÖS »
  short shift hakkında hemfikiriz
  Ayrıca motor derken yanlış telaffuz ettim sanıyorum...
             Aracımda aem short ram, seramik headers,spor tip katalitik konv. spor tip orta susturucu,düz                  boru,performans egzozu mevcut araçtan azda olsa beygir aldım fakat tork acısından olduça zayıf bunu dişliler ile kazanabilirmiyim
                   yardımcı olursanız sevinirim...

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #3 : Nisan 17, 2012, 12:03:32 ÖÖ »
Genelde crx dislileri kullaniliyor evet. Daha seri ve atak sanziman dislilerine sahip. Karma yapanlarda oluyor. OR: 1,2,3 SI 4,5 CRX gibi...

Buji,ince conta+yuksek skstrma oranina sahip pistonlar,enjektorler (hearness neptun vs olaylar var onlari yukleyip ayarlayabilirsenizde verim alabilirsiniz.enjektorun puskurtme oranini ayarlayabilirsiniz ordan tabi enjektor puskurtme cc si yeterli geliyorsa,daha verimli olsun derseniz enjektorleri degstirirsnz) vs vs...

Ama disliler sizin isteginizi karsilar bence.Ben oyle umuyorum.Baya faydasi oluyor.

Nuro

« Yanıtla #4 : Nisan 17, 2012, 08:00:24 ÖS »
 ilgilendiğiniz için teşekkür ederim       

bu dişlileri denicem inşallah randıman alabilirim...

AL-BAYRAK

« Yanıtla #5 : Nisan 17, 2012, 08:55:38 ÖS »
dişli olayı sıkıntılı iş ustan çok sağlam olmalı....benim aracım si ben de 3-4-5 crx dişlisi var ancak  bu dişlilerin  ies lere uygulandığını hiç duymadım.... sanırm uymuyor... ancak final driver takarsan o başka... o zaman da tüm dişli oranların kısalır... bu arada kısa şanzıman ivmelenmeli hızlandırır.. tork u etkilemez....

Nuro

« Yanıtla #6 : Nisan 18, 2012, 07:32:31 ÖS »
   konuyu aydınlattığınız için çok teşekkür ederim...
    final driver i bilmiyorum araştırdım fakat tam içeriğe ulaşamadım bunu biraz açıklarmısınız (nasıl temin edinilebilir,aracın hangi organına monte edilir...

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #7 : Nisan 19, 2012, 03:25:37 ÖS »
Final drive dedikleri son disli oluyor sanirim.son disli  aracin son hizini yukseltebilir veya dusurebilir.takacaginiz disli orjinali 3.200 ise 3500 takarsaniz oranlar kisalir.2900 takarsaniz oranlar uzar.birinde acceleration yakalarsaniz digerinde topspeed.1.6 ieste acceleration yakalamak daha mantikli ama.motorda mudahele yok cunku.