Gönderen Konu: 1.4iS Sedana 1.6i ES motoru takmak istiyorum, YARDIM  (Okunma sayısı 11460 defa)

efe.butuner

1.4iS Sedana 1.6i ES motoru takmak istiyorum, YARDIM
« : Ağustos 04, 2012, 01:23:58 ÖÖ »
Merhabalar arkadaşlar, 2000 model 1.4is civic sahibiyim. Fakat performanstan memnun değilim, arkadan kazalı bir civic 1.6i ES bulup onun motorunu değiştirmeyi falan düşünüyorum ya da yedek parçacılardan bir tane bulmak istiyorum. Şimdi bazı arkadaşlar, 1.4'ünü sat 1.6i ES al diyecekler biliyorum. Fakat aracım stok değil, üzerinde çok ekstrası var, ve vermek istemiyorum. Piyasada bu kadar güzel 1.6i ES göremiyorum (bilirsiniz, herkesin arabası kendine güzel görünür :) ) o yüzden satmak istemiyorum sırf motor için. Şimdi sorum şu ki;

Civicler için aynı kasada tüm diğer motor parçaları aynı olduğu için, sadece motor bloğunu değiştirsem yeterli olur mu?
Veya nasıl yapmalıyım? Yardım ederseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler ...

bilalsahin

• Bilal Şahin
Ynt: 1.4iS Sedana 1.6i ES motoru takmak istiyorum, YARDIM
« Yanıtla #1 : Ağustos 04, 2012, 03:13:02 ÖS »
Madem 1.6 olacak o zaman b16a vti motoru olsun ;)

Ghan

« Yanıtla #2 : Ağustos 04, 2012, 04:11:42 ÖS »
O kadar emek verip+zaman+para kaybediceksin,o motoru bulması var,taktırması var,aracının üzerindeki extraların çoğu 1.6 ies ede uyacaktır,bence aracının üstündekileri sök ve temiz 1.6 ies al ona tak.İllaki motor değiştiricem diyorsanda turbo işine gir ki deysin.Çünkü 1.4 is motoruyla 1.6 ies motoru arasında dağlar kadar bir fark görmezsin yokturda zaten.Ya ies motoru tak turbola yada vti motoru falan bul turbola,düz 1.6 ies motorunu taktığına deymez.

_mecem_

« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2012, 09:20:20 ÖS »
Motor değiştirmek biraz zahmetli bir iş , madem olucak bari normal 1.6 motor haricinde 110 120 lıkler yerine daha güçlü takılması mantıklı olur ama bununda maliyeti var , başka forumlarda da denk geldim 1.4 hacimli honda motoruna modifiye adı altında yeni gömlekler , piston , vb işlemlerle hacim yükseltip , motoru daha kuvvetli hale getirmekteler , hem resmi işleme tabi tutulmaz hemde motor değiştirme parasını bulmaz diye tahmin ediyorum , modifiye yapan garajlarla bir konuşursanız tahmin ediyorum size daha doğru bir yol çiziceklerdir

gecetilkisi

« Yanıtla #4 : Ağustos 04, 2012, 09:23:25 ÖS »
gözünü karatıp yaparsın ancak trafikte işletemezsin o motoru araca.. sıkıntı olur

honda2002

« Yanıtla #5 : Ağustos 05, 2012, 06:19:09 ÖÖ »
Ben sunu merak ediyorum aracta 1.4 ies e uygun vites oranlari var
Yani hadi 1.6 ies motoru taktirdin, performans 1.6 ies gibi olmayacak.
Ne kadar uygun olacak ? Isin bu yani de onemli degil mi?

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #6 : Ağustos 06, 2012, 12:05:23 ÖS »
1.6i es motoru takmanizi onermem. Hic bir faydasini gormezsiniz. Takmisken 1.6 VTI motoru takin.160 hp motor kodu b16a2. Bu motorun ustunede ufak tefek islemler uygularsiniz. Makine daha iyi yurur.

tarantino

• Co-Admin
« Yanıtla #7 : Ağustos 06, 2012, 04:54:31 ÖS »
bütçen ne kadar dostum yani ne kadar para ayırabilirsin bu işlere?

efe.butuner

« Yanıtla #8 : Ağustos 06, 2012, 06:19:30 ÖS »
Motor değiştirmek biraz zahmetli bir iş , madem olucak bari normal 1.6 motor haricinde 110 120 lıkler yerine daha güçlü takılması mantıklı olur ama bununda maliyeti var , başka forumlarda da denk geldim 1.4 hacimli honda motoruna modifiye adı altında yeni gömlekler , piston , vb işlemlerle hacim yükseltip , motoru daha kuvvetli hale getirmekteler , hem resmi işleme tabi tutulmaz hemde motor değiştirme parasını bulmaz diye tahmin ediyorum , modifiye yapan garajlarla bir konuşursanız tahmin ediyorum size daha doğru bir yol çiziceklerdir

Arka tampon tamamen özel yapım, el yapımı çift egsoz var, bagaj kapağı sacla kapatılmış durumda, arka farlar ledli, önler angel, ön tampon özel, yan marşipiyelleri yeni yaptırdım hava girişli. Bunları alıp 1.6'ya takmak çok pahalıya denk gelir bana.

Sanırım maksimum iki buçuk kadar bir şey ayırabilirim. Ya da zorlarsam belki üç.

1.6i es motoru takmanizi onermem. Hic bir faydasini gormezsiniz. Takmisken 1.6 VTI motoru takin.160 hp motor kodu b16a2. Bu motorun ustunede ufak tefek islemler uygularsiniz. Makine daha iyi yurur.

Vti motoru tak diyen arkadaşlar mantıken doğru söylüyorlar fakat ilk başta gözüm korktuğu için vazgeçmiştim vtecten ben. Çok isterler diye baştan elemiştim açıkçası..

Zaten ben de yeterince bilgim olmadığı için foruma konu açtım arkadaşım, enine boyuna tartışılsın, en doğru yolu bulmamda yardımcı olunsun diye.. Yani yalnızca motor bloğunu değiştirmek doğru değil, öyle mi?

tttolga

« Yanıtla #9 : Ağustos 06, 2012, 06:51:25 ÖS »

Arka tampon tamamen özel yapım, el yapımı çift egsoz var, bagaj kapağı sacla kapatılmış durumda, arka farlar ledli, önler angel, ön tampon özel, yan marşipiyelleri yeni yaptırdım hava girişli. Bunları alıp 1.6'ya takmak çok pahalıya denk gelir bana.

Sanırım maksimum iki buçuk kadar bir şey ayırabilirim. Ya da zorlarsam belki üç.

Vti motoru tak diyen arkadaşlar mantıken doğru söylüyorlar fakat ilk başta gözüm korktuğu için vazgeçmiştim vtecten ben. Çok isterler diye baştan elemiştim açıkçası..

Zaten ben de yeterince bilgim olmadığı için foruma konu açtım arkadaşım, enine boyuna tartışılsın, en doğru yolu bulmamda yardımcı olunsun diye.. Yani yalnızca motor bloğunu değiştirmek doğru değil, öyle mi?

3bin.e sanki imkansız gibi kardeşim aracın fotoğrafı varsa koysaydın keşke tek tek yazıp uğraşmasaydın

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #10 : Ağustos 06, 2012, 07:04:02 ÖS »
Tam butceni soracaktimda butcen cok kisitli. 2.5Bine motor swaplayamazsin. Aracin ustundeki d14'u bile swaplayamazsin o paraya. Ancak motora islem yapacaksin.

efe.butuner

« Yanıtla #11 : Ağustos 06, 2012, 07:22:17 ÖS »
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-modifiye-araclar-otomobil-modifiyeli-ve-tesisatli-92474655/detay/

Araç bu, pekala. Öyle diyorsanız bu sevdadan vazgeçmek zorunda olduğum anlamına geliyor sanırım, yani bütçem daha fazlasına izin vermeyecek..

onur1980

• onur1980
« Yanıtla #12 : Ağustos 06, 2012, 08:39:03 ÖS »
soch vtec yap

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #13 : Ağustos 06, 2012, 10:59:09 ÖS »
Sohc Vtec yapmakda kolay degıl.  1.6ı ES olsa arac bıraz daha kolay olur blok ıslem gormezdı en azından. Ama arac 1.4 blokda ıslem gorecek. Sohc vtec yapmak ıcınde yıne en az 5bın Lıra butce lazım.