Gönderen Konu: 1.4 civic hava filtresi?  (Okunma sayısı 6158 defa)

spikeman

• Ziyaretçi
1.4 civic hava filtresi?
« : Temmuz 28, 2009, 04:16:48 ÖÖ »
--arkadaşlar bu hava filtresinin performansa ve sese artısı var sanırım peki yakıta etkisi nasıl? kimisi taktır diyor kimisi de orjinalliğii elleme diyor çok kararsız kaldım.

--bugün egzosu değiştirdim, orjinal  dedi usta 150tl verdim nasıl sizce fiyat?

loiz

Ynt: 1.4 civic hava filtresi?
« Yanıtla #1 : Temmuz 28, 2009, 04:20:20 ÖÖ »
ben aylar önce orjinal 1.4 eksoz taktırmıştım 120lira idi (samsunda) enflasyona bağlı olarak artmış olabilir :) filtreye gelince performans bi miktar artacaktır tabiki,sesi bi miktar daha hırçın çıkacaktır tabiki,yakıtı bi miktar artacaktır tabiki :) tamamen tercih meselesi,yakıtın devaasa boyutlarda değişmediğini düşündüğümden o sesi dinlemek için ben taktırmıştım..

agunay

• Kişisel Sitem
« Yanıtla #2 : Temmuz 28, 2009, 10:06:14 ÖÖ »
--bugün egzosu değiştirdim, orjinal  dedi usta 150tl verdim nasıl sizce fiyat?

Bende 10 gün kadar önce Osmaniye'de değiştirdim 130 tl verdim.

spikeman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Temmuz 29, 2009, 01:00:50 ÖÖ »
@agunay
hocam ne gibi farklılıklar var arabada?

agunay

• Kişisel Sitem
« Yanıtla #4 : Temmuz 29, 2009, 03:20:47 ÖS »
@agunay
hocam ne gibi farklılıklar var arabada?

Yakıt sarfiyatı açısından soruyorsanız henüz bir şey söylemek zor.Biraz kullanayım söylerim.Bunun dışında arabanın sesi değişti. Artık daha az duyuyorum. Bir miktarda performansın arttığını hissediyorum.

Fusion35

« Yanıtla #5 : Temmuz 29, 2009, 06:40:45 ÖS »
Genel bir yorum; Motor sesi kulağa hoş gelir, Normal kullanımda yakıtta artış olmaz(hatta azaldığı hakkında bir rivayet var, Doğru soğuk hava girişi yapıldığı taktirde), Bakım masrafı azalır(her 10binde bir filtre almaya gerek kalmaz)

Yakıt artışı; sürücüye beygir artışı katacağı için :) yüksek devirli kullanılacağından Dolaylı yoldan artar.
Performans; Ford Fusion aracımda 2 senedir K&N filtre ve Filtre kiti kullanıyorum; araç LPG'li ve kalibrasyonu filtreye göre yaptırdım ve olumlu yönde etkisini gördüm filtrenin. 2 aydır orjinal filtre var; Sanki performansı düştü gibi geldi. Psikolojikmidir bilmem dyno yapma şansım olmadı. Ama şunu söylemek gerekirse uzun yolda sabit hızda çok az da olsa tasarruf sağlamıştır (2 senede çok test etme şansım oldu)
Honda civic 1.4is aracıma ise; Arabayı aldığım gün taktığım için pek yorum yapamicam. Ama Motor motordur, Aynı mantıkla çalışır. İmkanınız varsa takın, Düzgün bir kit alın veya yaptırın(soğuk hava gerçekten önemli) Faydasını göreceksiniz.

Egoza gelince; Ben 4 ay önce 120TL ye almıştım Tüv için. 2 gün sonra çıkardım. Performans son susturucu aldım. Alt devirlerde olumsuz etkiliyor sıkıştırma azaldığı için, Ama üst devirlerde hissettiriyor kendini...

beckho

« Yanıtla #6 : Temmuz 31, 2009, 02:11:22 ÖS »
fusıon35e kesınlıkle katılıyorum bnce bı modlu arabada olmazsa olmazlarından hava fıltresı hem guc verıo hem cok sık bı ses verıo arabayı hırcınlastrıo hemde hava fıltresı yakıtı yuzde 2 cıvarlarında azaltıyo. yakıtı artırıyo denmesınn sebebı fıltre sesını duymak ıcın yerlı yersız gaza basmamz ve daha fazla puskurtmenn olması ama devırlı bı sekılde gdersen boyle bısey olmaz... bnde sımota cai var kesnlıkle tavsıye ederım;)

spikeman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Temmuz 31, 2009, 05:22:06 ÖS »
@beckho
peki hocam bi açık filtre var bide kutu içi var sanırım, bu söyledikleriniz kutu için de geçerli mi?

Fusion35

« Yanıtla #8 : Temmuz 31, 2009, 06:21:20 ÖS »
@beckho
peki hocam bi açık filtre var bide kutu içi var sanırım, bu söyledikleriniz kutu için de geçerli mi?

Kutu içi filtreden ses çıkmaz, Tasarruf ve Performans hayal. Orjinal kağıt filtreden tek farkı; Tozu biraz daha fazla içeri almasıdır. Açık filtre tavsiye edilir...

beckho

« Yanıtla #9 : Ağustos 01, 2009, 01:17:17 ÖS »
aynen benım dememe gerek kalmadı zaten arkadas acıklamıs:D al bi simota cai dua edersın;)

zilgar

« Yanıtla #10 : Ağustos 06, 2009, 06:05:22 ÖS »
hava filtresi düşük hacimli motorlarda tek başına hiç bir güç artışı vermez komple bir sistem yapmak gerekir headers kat iptali v.s...bunun yanı sıra doğru uygulanmazsa eğer araçta güç kaybı olur.