Gönderen Konu: LPG TÜKETİMİ Hakkında  (Okunma sayısı 221007 defa)

ugurozer

Ynt: LPG TÜKETİMİ Hakkında
« Yanıtla #200 : Mayıs 10, 2011, 05:43:24 ÖS »
   slm arkadaşlar ve kayacı26... ben şırnak ilinde polis memuru görev yapıyorum.mart ayının başında 2011 model 1.6 125beygir manuel vites eleganc Honda CIVIC aldım. 3000 km iken benzin yakıtları şehirler arası km de 30 kuruş; şehiriçi 50 kuruş yakmakta idi. 3000 km olduğunda landirenzo marka lpg taktırdım ki yakıtı düşsün diye! ama bi baktımki şehirler arası 18.5 kuruş şehiriçi 40.2 kuruş yakmaya başladı. bu durumdan son derece rahatsızım, bana bi yardımcı olun arakadaşlar ya :(

sorunun çözümü için bazı bilgiler; aracım şu an 4150 km de. aracımı yeni aldığım için motor iyi açılması için 3000devirde vites yükseltmeme gerektiğini söylediler ve 3000 devirde vites yükseltiyorum.yaşadığımız zevksiz ve köhne şehir olan şırnak rampa bir şehir olup her yerinde yokuş mevcut.iş yerimle evim arası 1-2 km arası olup sabah akşam kullanıyorum.

SİZE SORUM; BU ŞARTLARDA OLAN Bİ ARACIM 38 LT (80TL) EPOSU FULLENDİĞİNDE ŞEHİR İÇİNDE 200-220 KM GİTMESİ NORMALMİ ALLAH AŞKINA ARKADAŞLAR....kayaci26 Bİ YARDIM...

merhaba polis arkadaşım. iş yerinizle eviniz arası mesafe çok az olduğu için aracınızı sürekli soğuk motor olarak kullanıyor sayılırsınız, soğuk motorun tüketim değerleri çok yüksektir, aracınız tam ısınınca az yakmaya başlayacakken siz evinize yada işinize gitmiş oluyorsunuz. bence lpg kadarda benzin harcıyorsunuz. uzun yolculuklarda tüketim değerleriniz düşecektir. ayrıca önümüz yaz, yazın size getireceği kazançta bu anlamda iyi olacak.

kayaci26

« Yanıtla #201 : Mayıs 18, 2011, 11:12:11 ÖS »
Yazmayacaktım ama... wallahi çok zoruna gidiyor insanın....

Hayaldi... (hayal falan değildi ama, fragmana uysun) gerçek oldu... Eskişehir de LPG 2,42 TL . . .

Yakıt tüketimi direkt 30 kuruş artık.... :(

Lütfen siyasete vs bulaşıp konuyu dallandırmayalım....

maalesef ince hesap olayını falan aştık... Sorana 30 kuruş yakıyor dioruz.... gerisi terane . . .

ugurozer

« Yanıtla #202 : Mayıs 19, 2011, 09:22:51 ÖÖ »
inanılır gibi değil benzine ve mazota indirim geldi lpg ye üst üste 2. zam!! hani kış şartları çok sert diye zam gelmişti kış geçince 20 kuruş zam çekilir diye bekledik evet çekildi ancak yukarı doğru :)))

tugi

« Yanıtla #203 : Mayıs 25, 2011, 08:17:58 ÖS »
selamlar arkadaşlar 2001 model 160binde manuel 1.6ies aracımda aldesa tek nokta enjeksiyonlu (karbüratörlü araçlarda kullanılan) lpg mevcut aracı böyle aldım bu zmana kadar memnunum performans düşkünü değilimdir lpg litre fiyatı şu an 2.36 şehir içi tüketimim 25-30 kuruş arası değişmekte dolu depo km yaptıktan sora tekrar doldurdum alınan gazı km ye böldüm bomboş depo 20 liralık aldım araba stop edene kadar kullandım (eski sistem olduğu için araç stop edene kadar kullanamiliyosunuz) yakıt tüketimim hep bu değerlerde her gaz alışımdada kmyi sıfırlarım .3000 deviri hiiiç geçmem uzun yol yapmam 5. viteste en fazla 3-5km gidebilirim illaki ya trafik lambası yanar ya başka bişey dediğim gibi en az 25 en fazla 30 kuruş yakmakta aracım sizce sıralı lpg ye geçmelimiyim. çevremdekiler muhakkak geçmelisin yok benim araç 18 yakıyor yok en fazla 20 kuruş yakar geç geç deyip duruyorlar sizce de sıralıyı geçmelimiyim bu gün öylesine zavolli bayisiyle görüştüm tankı değiştirmeyiz ruhsatta da değişikliğe gerek yok diyince cazip geldi kkartına 10 taksit 1000liraya takarım dedi siz ne düşünüyorsunuz nasipse aracı uzuuunca kullanmak niyetindeyim görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim

tugi

« Yanıtla #204 : Mayıs 25, 2011, 08:23:29 ÖS »
not 15inç çakma vti jantıyla dandirikten 195 performans lastiğim var

atomhamdi

« Yanıtla #205 : Mayıs 26, 2011, 12:05:30 ÖS »
selamlar arkadaşlar 2001 model 160binde manuel 1.6ies aracımda aldesa tek nokta enjeksiyonlu (karbüratörlü araçlarda kullanılan) lpg mevcut aracı böyle aldım bu zmana kadar memnunum performans düşkünü değilimdir lpg litre fiyatı şu an 2.36 şehir içi tüketimim 25-30 kuruş arası değişmekte dolu depo km yaptıktan sora tekrar doldurdum alınan gazı km ye böldüm bomboş depo 20 liralık aldım araba stop edene kadar kullandım (eski sistem olduğu için araç stop edene kadar kullanamiliyosunuz) yakıt tüketimim hep bu değerlerde her gaz alışımdada kmyi sıfırlarım .3000 deviri hiiiç geçmem uzun yol yapmam 5. viteste en fazla 3-5km gidebilirim illaki ya trafik lambası yanar ya başka bişey dediğim gibi en az 25 en fazla 30 kuruş yakmakta aracım sizce sıralı lpg ye geçmelimiyim. çevremdekiler muhakkak geçmelisin yok benim araç 18 yakıyor yok en fazla 20 kuruş yakar geç geç deyip duruyorlar sizce de sıralıyı geçmelimiyim bu gün öylesine zavolli bayisiyle görüştüm tankı değiştirmeyiz ruhsatta da değişikliğe gerek yok diyince cazip geldi kkartına 10 taksit 1000liraya takarım dedi siz ne düşünüyorsunuz nasipse aracı uzuuunca kullanmak niyetindeyim görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim
Mutlaka düşecektir ama çok fazla fark edeceğini sanmıyorum 180 diyenler bence trafiğe takılmadan ama yine şehir içinde kullananlardır benim otomatik si ile de 20 kuruş yaktığım oluyor şehir içi ama hiç trafiğe yakalanmadan sabah erken saatlerde yapılan sürüşlerim. Ama genelde 25 30 kuruş arası yakıyor. Sizinki manuel olduğuna göre 20 25 kuruş arasına düşer tahminimce

kayaci26

« Yanıtla #206 : Mayıs 31, 2011, 08:24:37 ÖÖ »
tugi kullanıcı adlı arkadaşım . . .

Sen kurulu düzene sahipsin.... Zaten keyfin yerinde... Ne işin olur başkasının yalan yanlış lafları ile... LPG nin litre fiyatı 2,5 liraya dayanmış, hala şehir içinde 18 kuruş yakan arkadaşlar var... ( 1.6i ES yada FD6 ile) ya bunlar açık ara hurafe....

Bakın çok basit denklemler var ve biz bunu unutup başkalarının palavralarına gönül veriyoruz... bir araç Benzinde 100 km / 9 lt değere sahipse (ki bu M/T ies in şehir içi fabrika verisidir, -ki bu araç fabrikadan çıkalı 10 - 12 sene olmuş ve 100.000 - 200.000 km arası da yol yapmıştır.... ) LPG ile 10 litre tüketir bu da 2,36 dan alınan LPG de 24 KURUŞ eder.

Sen diyorsun ki 25 - 30 Kuıruş tüketimim oluyor... Ya Allah aşkına yukarıda da yazdım Sıralı LPG ile de 24 kuruşun altına düşülmez.... Ama vatandaş illede düşüyorum diyorsa ben sana söyleyim.... Mesela sabah evdene  çıkıyordur, 1-2 km de çevre yoluna kavuşur, 15 - 20 km çevre yolunu kullanır (70 - 100 km hızla 4. ve 5. vites) lamba yok, fazlaca dur kalk yok, sonra çıkar çevreden 2 - 3 km de iş yerinin otoparkına çeker arabayı, akşam aynı... Sonra derki ben 50 km de şu kadar LPG ile gittim, km de 18 kurş yaktım falan....  Zaten bu arakadaş sabah ve akaşam çevre yoluna çıkana kadar 1 - 2 km de BENZİN yakar ve bunu hiiiiiç hesaplamaz (hikaye uzaaaar gider )

Son olarak tekrar ediyorum, senin araba gibi melez tüplü bir çok araç var.... genelde sorunsuz  biniyorlar... canını sıkma... 

tugi

« Yanıtla #207 : Mayıs 31, 2011, 05:28:56 ÖS »
çok doğru söylüyosun performanslada işim olmuyor benim çokda memnunum ne patlatma var ne başka bişey çok şükür sadece klima açıkken kalkışlarda biraz yavaş kalıyor hiç kurcalamıyım haklısınız herkese yorumları için teşekkürler bu fabrika verilerini söylediniz iyi oldu 18ci arkadaşlara bu şekilde açıklarım artık:)

ozN

« Yanıtla #208 : Mayıs 31, 2011, 07:49:26 ÖS »
kayacı yine kitabın ortasından konustun başkan :D

kayaci26

« Yanıtla #209 : Haziran 01, 2011, 10:08:49 ÖS »
kayacı yine kitabın ortasından konustun başkan :D

eyvallah dostum...  :)

Ne diyeyim sinir sınırı geçiyor bazen . . .

keyifli forumlar...

Vtec_2004

« Yanıtla #210 : Haziran 04, 2011, 07:46:42 ÖS »
MErhaba Aracım 2004 civic Düz vites Tartarini kit Takılı
yeni aldık aracı 2 ay oldu ilk aldıgımızda lpg bakımları yapıldı

10 Tl gaz ile litresi 2,20 den 56 km yol gidiodu ş.içi ama şu sıralar aracın yakıtı arttı gibi agrasif kullanıorm genelde bundanmıdır ? Teşekkürler. >=ok

23korg23

« Yanıtla #211 : Haziran 04, 2011, 11:39:50 ÖS »

10 Tl gaz ile litresi 2,20 den 56 km yol gidiodu ş.içi ama şu sıralar aracın yakıtı arttı gibi agrasif kullanıorm genelde bundanmıdır ? Teşekkürler. >=ok

tekrar bi sakin kullanıp ölçün ve sonuca kendiniz ulaşın

kayaci26

« Yanıtla #212 : Haziran 05, 2011, 12:02:07 ÖS »

Öncelikle hayırlı olsun....

Sonrasıııı... 10 TL lik LPG ile 56 km gittiğini bilmek ya da şöyle diyelim; 10 TL lik alımlarla ölçüm yapmak çok ama çok zor... hadi yaptınız diyelim kararlı sonuçlar elde etmeniz zor...

Araç VtecII LS düz vites ise şehir içi 8,2 lt benzin tüketim değeri var.... bu na göre 100km/9lt LPG tüketimi olur...

yani 2,20 TL den alırsanız 20 kuruş km tüketim değeri.... Gelelim 10 TL lik aldığınız gaza bu değerlendirmede 50 km yol gider....

Ancak bu LPG tüketimi başlığı altıdaki yorumlarımızı okursanız eğer.... LPG tüketim hesabının 10 liralık ya da 20 liralık tüketim ortalamaları ile hesap edşlmesinin yanlışlığı üzerinde durduk...

LPG tankını fulleyin.... Her zaman kullandığınız gibi... kafanıza göre 200 - 250 km yol yapın... tekrar fulleyin ve 200 - 250 km daha yol yapın... Sonra oturun bu 400 - 500 km de toplam aldığınız LPG yi litreyi Lirayı tek tek çarpın bölün... Alın size tüketim ortalaması....

yani demem o dur ki... bu 400 - 500 km de iniş de olur, çıkış da... yağmur da yağar... güneş de açar.... hız da yaparsınız... sakin de gidersiniz... .araç dolu da olur... boş da....

kayaci26

« Yanıtla #213 : Haziran 05, 2011, 12:05:58 ÖS »
Bu arada... 9 kuruşluk LPG indirimi cümleten hayırlı olsun...

2,00 TL fiyat seviyesine kadar bu indirimler devam etmesi umuduyla....

keyfini sürün...

(Eskişehir' de  Resmi Satış Rakamı 2,42 den..... 2,33 e geriledi )

ozN

« Yanıtla #214 : Haziran 05, 2011, 08:10:27 ÖS »
evet burdada 2.32 olmus :D

piscocuk

« Yanıtla #215 : Haziran 06, 2011, 07:56:01 ÖÖ »
full pet 2,11 yapmış..sanırım sefaköydeki milangaz 2,00 TL yapmıştır bugün gidip bakıcam :d

ahmet290

« Yanıtla #216 : Haziran 06, 2011, 10:55:54 ÖS »
asıl (b)indirimler seçimden sonra olacaktır  >%6rol >%6rol
"yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır" >%6rol >%6rol
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2011, 10:57:32 ÖS Gönderen: ahmet290 »

Vtec_2004

« Yanıtla #217 : Haziran 08, 2011, 07:49:28 ÖS »
cevaplar için tesekkür ederim soylediginiz gibi denemeliyiz degerleri buraya yazarım tekrardan hayırlı forumlar :)

kayaci26

« Yanıtla #218 : Temmuz 08, 2011, 08:52:55 ÖS »
günlerden cumartesi midir nedir....
sabaha karşı çıkıyorum yola... araba dolu fulll bagaj.... basıyorum da dhaaaa... 100  - 120 gidioss... antalya manavgat alanya falan oouufff offf . .. yol dümdüz... klimayı açıyorum ara sıra.... aman Allah ım gaz bittimi bitmedi anlamıyorum giriyorum bir .... LPG istasyonuna... dolduruyorum depomu... oouuuf o da neeee.... 580 km gelmişim 35 litre gazla... 2,01 tl imiş litresi burda 70 tl yi nakit sayıyorum pompacıya... üstü kalsın diorum... :) 
BAŞLIYORUM HESAP YAPMAYA... O DA NE . . . 12 KURUŞ YAKMIŞ ARAÇ . . . .  1 LİTRE LPG İLE 16 - 17 KM YOL YAPMIŞIM FLAN . . .

derkennn telefonun alarmı çalıyor.... KALK SABAH OLDU İŞE GİDECEX . . .

ARKADAŞLAR ALLAH AŞKINA BEN UYANDIM.... SİZ DE UYANIN... ARACINIZIN TÜKELİRTİN...TİM DEĞERLERİNİ YAZARKEN NERDE UYANDIĞINIZI BELİRTİN.... KİMSEYE MALZEME OLMAYIN...

KİMSE YANLIŞ ANLAMASIN... LAFIMIN SÖZÜMÜN KİME NEREYE GİTTİĞİ BELLİDİR . . .

23korg23

« Yanıtla #219 : Temmuz 09, 2011, 10:20:22 ÖÖ »
sefaköy milangazda litresi 1.99 (8 temmuz 2011 itibari ile) bu arada dikkatimi çekti full istasyonlarına yakın olan opetler indirim yapmış ve fullde 2.11 iken o civardaki opetlerde 2.17 den satılıyor... bir başka örnek zeytinburnu sahil yolundaki shell lpg satmaya başladı yaklaşık 2 aydır fiyatı 2.29 ve hemen bir üst caddede bulunan bp istasyonu indirim yaptı 2.20 den satıyor.. kısacası biz birbirimizle uğraşmayalaım nerede ucuzsa ordan alalaım ki fiyatlar düşsün.... fiyat dışında bir başka husuta şudur uzun zamandır shelden ve aynı istasyondan alırdım indirimden dolayı bp den aldım ve inanın aracın çalışması sesi değişti inanmayan varsa bi denesin... özellikle lpg enjektörünün sesinden şikayetçi olanlar bi denesinler.. son olarak sefaköy milangazdan aldım suanda deniyorum biraz fazla km yaptım diğerlerine göre ama emin değilim çünki sahil yolunu kullanıyorum bu ara ve dur kalk olmayınca az yakıyor haliyle

kayaci26

« Yanıtla #220 : Temmuz 09, 2011, 12:51:30 ÖS »
Sevgili dostum LPG litre fiyatları konusunda sonuna kadar haklısın, rakamlar lastik gibi %15 e kadar fark olabiliyor... Ben de epeydir milangaz koklatıyorum Hondama... hem litre si 10 - 15 kuruş arası indirimli hemde, litresel bazda iyi km yapıyor.

Ancak diğer bir husus var ki... mesela sen ya da ben farketmez... birimiz bir ölçüm yapıyoruz, hani arabada tek kişi, yol ve hava şartları uygun, makineyi üzmeden 150 - 200 km kaydırıyoruz, sonra diyoruz ki km de .... kuruş yakmış... EVET doğrudur...

ANCAAAKK . . . hem arabada 4 - 5 kişi olacak, hem klima açacak, hem bagaj olacak, hem de biraz basacak falan ama adamlar yine de yukarıda örneğini verdiğim optimal olmayan ortalamanın ALTINDA rakamlardan bahsediyorlar.... BEN buna ayar oldum...

Bir kez daha yazıyorum ben . . . VTEC II nin 100 km de 5 litre benzin tüketimine şahit oldum... Aynı şartlarda 5,5 litre LPG tüketimi olsa güncel rakamdan 12 - 13 kuruş eder bu . . .

ama düz yol boş araba - klima yok - rüzgar yok - yağmur yok - bagaj yok - yok oğlu yok ... 

Ağır vasıta kullandım uzun yıllar... Km de %19 - 20 mazot yakan makine... tonajı görünce km %45 leri yoklardı... yani 2 katından çok artış olurdu .

23korg23

« Yanıtla #221 : Temmuz 09, 2011, 01:24:52 ÖS »
nasrettin hocanın hesabına döndü herkes haklı:) aslında bunları anlatmaya calışmak yerine forumdakiler kıyaslamay daha makul yapsın yada yapmasın demek lazım.. yani sizin dediğiniz gibi aracın yüksüz kullanan biri sehir içinde 10 litre yakıyorsa BİR BAŞKASI ARACA YÜK ATIP ( 4-5 KİŞİ) KLİMAYI AÇIP SONRADA BENİM ARAC 12 LİTRE YAKTI DEMEMELİ.. herkes kendi kullanım şartına göre kıyaslamalı

Thesun

« Yanıtla #222 : Temmuz 09, 2011, 08:10:03 ÖS »
Benzinde şehirler arası yolda 100 km / 5 lt demişsiniz ben hiç lpg kullanmadım ama aynı sürüş tarzında 100 km / 5 veya 6 lt lpg olması gerekmezmi

hsncck26

« Yanıtla #223 : Temmuz 09, 2011, 09:12:15 ÖS »
Benzinde şehirler arası yolda 100 km / 5 lt demişsiniz ben hiç lpg kullanmadım ama aynı sürüş tarzında 100 km / 5 veya 6 lt lpg olması gerekmezmi
aynı sürüş tarzında 6 ile 7 ltre arası olması gerekır.

kayaci26

« Yanıtla #224 : Temmuz 10, 2011, 05:43:27 ÖS »
Arkadaşlar . . . burada olay benzin tüketimine kaydı kayacak... En iyisi kaydırmamak... çünkü bu forumda 5 yıldır VTEC II nin tüketim değerlerinin tartışıldığı bir sayfa var . . . Buyyrruuunnnn....

http://www.teamhondaturkey.com/forum/civiccrx_8806/ynt_2005_civic_16_vtec_tuketim-t3113.0.html;msg735114#msg735114

linkini verdiğim sayfaları inceler iseni orada uzun uzadıya anlatıldı... irdelendi... tartışıldı....
İKİ ALTIN KURAL VAR : 1.Araç adam gibi servis bakımlı olacak 2.Gaza nerden ne zaman ne kadar basağını iyi bileceksin.

burada LPG tüketimini değerlendirmeye çalışıyoruz...

Gelelim litre meselesine... herhangi bir araç normal şartlar altında benzin tüketiminin 1,1 katı LPG tüketir... yani benzini 5 litre yakan araç LPG yi 5,5 litre yakmalıdır... Bu konunun matematiksel ve fiziksel hatta kimyasal analizini yapan bir iki arkadaş oldu . . . Ben konunun mantığını bilmiyorum ama matematiğini bilirim... 12 - 13 senedir bilmem kaç türlü makinede her türlü yolda denedim sonuç aynı . . .

mesela benim ies 100 km 10 lt benzin yakar demiş fabrika.... Evet doğrudur... kaç türlü ölçtüm se . . .100 km de 9,5 litre ile 10,5 litre arası gitti geldi benzin tüketim verisi... ( Bu da şehir içinde A/T, 1.6  araçla hala 30 kuruş benzin yakan arkadaşlara gelsin )  LPG ise her defasında bunun %10 kadar fazlasına denk geldi . . .