Gönderen Konu: Zengin/Fakir karisim ve ariza isigi iliskisi  (Okunma sayısı 16740 defa)

honda2002

Zengin/Fakir karisim ve ariza isigi iliskisi
« : Aralık 23, 2011, 01:24:30 ÖS »
Arac lpg de fakir ya da zengin karisim ile calisiyorsa illaki motor ariza isigi yanar degil mi?
Bu durumda motor ariza isigi yanmiyorsa arac saglikli olarak lpg de calisiyor, uygun duzede tuketiyor denebilir mi?
"Cunki aksi taktirde ariza isigi yanardi" varsayimi dogru mudur?

DENON

Ynt: Zengin/Fakir karisim ve ariza isigi iliskisi
« Yanıtla #1 : Aralık 23, 2011, 01:26:50 ÖS »
değildir

honda2002

« Yanıtla #2 : Aralık 23, 2011, 02:15:13 ÖS »
değildir

Peki bu durumda zengin yada fakir karisim konusunu nasil degerlendirmek lazim?

poseidon999

« Yanıtla #3 : Aralık 23, 2011, 02:18:14 ÖS »
değildir

Böyle söyleyince açıklık getirmek lazım.

DENON

« Yanıtla #4 : Aralık 23, 2011, 02:26:02 ÖS »
durum zengın fakır durumuna baglanamaz sebebi:

2001-2004 arası cıkan cıvıclerde o2 sensörü narrowband olarak 2004-2006 arası cıkan cıvıclerde wıdeband olarak cıkmıştır , narrow band cıkan egsoz gazını geniş değerde okur ve ecu ya sınyal yollar , wıdeband ıse dar değerde okur , burdan yola cıkarsak wıdeband daha hassas ölçüm yapar ve sensörün voltaj aralıkları daha dardır bu sebeple cıkan egsoz gazının sınyalını aracın oem ecu suna yollarken lpg nın ecu su aynı hızda çalışmaz ve iki ecu arasında  voltajlar eşitlenmeyince arıza ışıgını anlık olarak yakar , ışık yandıktan sonra aslında arıza kodu gider laakin ışık yanınca arıza kodu olmasa bıle yanık kalır ve ecunun sıgortasını cıkarıp takmadan yada kutup başını söküp takmadan veyaa obd den baglanmadan sönmediği için lpg sürekli arıza ışıgını yakıyor acaba fakırdemı yoksa zengındemı dıye düşünülür ama alakası yoktur

DENON

« Yanıtla #5 : Aralık 23, 2011, 02:26:44 ÖS »

poseidon999

« Yanıtla #6 : Aralık 23, 2011, 02:37:05 ÖS »
Aracın ecusu ile lpg beyni dediğin gibi her zaman aynı hızda data okumaz.
Aracın ecusunun işlemcisi lpg den daha hızlıdır. Bu da senkronizasyondan kaynaklı arıza ışığı yakar.

Peki ışık yanmadığı zaman karışım her zaman doğru oratılıdır diyebilir miyiz?
« Son Düzenleme: Aralık 23, 2011, 02:38:02 ÖS Gönderen: poseidon999 »

DENON

« Yanıtla #7 : Aralık 23, 2011, 03:08:04 ÖS »
Aracın ecusunun işlemcisi lpg den daha hızlıdır. Bu da senkronizasyondan kaynaklı arıza ışığı yakar.

kesinlikle diyemeyiz , zengin yada fakırle arıza lambasının alakası yoktur

sanli90

« Yanıtla #8 : Aralık 23, 2011, 03:13:26 ÖS »
Denon merhaba bende brc lpg kiti taktırdım. Bin km falan sonra motor arıza ışığı yaktı gidip söndürttüm fakir karışımdan dolayı yakıyor dedi usta sonra bu yolda yapılan ayar varya ondan yapıldı işte otobana çıktık önce benzinde gittik biraz bilgisayar araca bağlı şekilde sonra değerler alınınca lpg ye geçirdi laptoptan birazda lpg li gittik ve ayarını yaptı sorduğumda fakir karışım olmasın diye benzin tüketimine göre lpg yi ayarladığını söyledi ve kendi arabası için olan yazılımı attı (kendiside 2005 es aldı yeni lpg taktı aracına) o gün bugündür yanmadı motor arıza ışığı yaklaşık 1.500 km yaptım (haftasonu ist'dan balıkesire gidip geldim 800 km falan) şehir içindede bayağadır kullanıyorum bakalım tekrar motor arıza ışığı yakacakmı diye bekliyorum fakir karışım olsa az lpg yakacagını biliyorum ama motor arıza ışığı canımı sıkıyor o yüzden benzin tüketimi neyse lpg tüketimide o olsun istedim fakir karışım olmasın dedim kendimce  yanılmıyorsan ne yaparsanız yapın yakacak diye bi yazın vardı okumuştum onu forumda ama gene sana sormak istiyorum sence genede yakıcakmı motor arıza ışığı?

Edit: ben yazarken sen yukarda yazmışsın sayfa yenilenince gördüm alakası yok yok diyorsun...
« Son Düzenleme: Aralık 23, 2011, 03:15:07 ÖS Gönderen: sanli90 »

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #9 : Aralık 23, 2011, 09:24:18 ÖS »
Arıza lambasının zengın ya da fakırle alakası yok da ne demek ???
Nasıl bır mantık bu , acıklar mısın ? 

DENON

« Yanıtla #10 : Aralık 23, 2011, 11:06:46 ÖS »

%100 doğru gaz ayarı yapılsa dahi , yanı afr oranınız lpg %100 dogru olsa bıle , lpg ecu ıle aracın oem ecusu tam olarak senkronıze olamayacagından arıza lambanızın yanması zaten muhtemel , şöyle düşünün aracınızda lpg yok diyelım araç 10 afr değerde gidiyor yanı çok zengın arıza lambasını yakarmı o2 sensöründen dolayı, hayır yakmaz , benzınde arıza lambasını zengın yada fakır değerde yakmayan arac gazda neden yaksın , lpg lı aracı arıza ışıgını yaktıgında obd cıhazına baglayın yanı oem ecu suna gırın arıza olmadıgını görürsünüz, aynı aracın bırde lpg ecu suna gırın hata sebebı cıkar meydana (genelde yüksek yada düşük voltaj hatası yazar) bu oem ecu ıle baglantı hızı hatasıdır o2 sensöründen kaynaklanan bişey değildir

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #11 : Aralık 24, 2011, 06:13:45 ÖÖ »
DENON ;
Sana gereklı bılgılendırmeyı yapacam ama bıraz da kanıt toplayım kı hepsını bırden acıklayım. :)
Sımdı bır de su cumlenı acıklar mısın ? ( Fakat bu sefer desteklı yaz ,cunku yukarda yazdıkların makyaslı teknık genel bılgıler ama konu acısından yanlıs bılgıler :)

lpg ecu ıle aracın oem ecusu tam olarak senkronıze olamayacagından .... Lpg ecusu oem ecu ıle nasıl senkronıze olacak - olamayacak?
Senkronızeden kastın ne ?

%100 doğru gaz ayarı yapılsa dahi , yanı afr oranınız lpg %100 dogru olsa bıle , lpg ecu ıle aracın oem ecusu tam olarak senkronıze olamayacagından arıza lambanızın yanması zaten muhtemel , şöyle düşünün aracınızda lpg yok diyelım araç 10 afr değerde gidiyor yanı çok zengın arıza lambasını yakarmı o2 sensöründen dolayı, hayır yakmaz , benzınde arıza lambasını zengın yada fakır değerde yakmayan arac gazda neden yaksın , lpg lı aracı arıza ışıgını yaktıgında obd cıhazına baglayın yanı oem ecu suna gırın arıza olmadıgını görürsünüz, aynı aracın bırde lpg ecu suna gırın hata sebebı cıkar meydana (genelde yüksek yada düşük voltaj hatası yazar) bu oem ecu ıle baglantı hızı hatasıdır o2 sensöründen kaynaklanan bişey değildir

DENON

« Yanıtla #12 : Aralık 24, 2011, 06:19:34 ÖS »
sen kanıt topla o zaman konuşalım , desteklı yaz falan derken ne demek ıstedın onu anlayamadım onuda bı açıklarsan daha ıyı anlaşırız ,

lpg enjektörleri nereden sınyal alırak çalışır ??

oem enjektörlerden

lpg enjektörleri oem yanı benzın enjektörlerınden voltaj alarak çalıştıgına göre ve benzınde zengın yada fakır karışım sorunu yoksa, lpg de otomatık kalıbrasyon ıle çalıştıgına göre nasıl fakır yada zengın karışımda olabılır , bana bunu açıklarsanız bende sevinicem

siz kanıt toplayın benım bıldıgım doğrular benım işimi görür,
benım burda yazdıklarım ondan bundan duydugum değil kendi başıma gelen ve araştırdıgım şeyler , eger varsa herhangı bılgınız benım yazdıklarıma muhalefet olmak yerıne teknık olarak açıklayın sorunu olan arkadaşa yazın faydalansın

davyjones24

« Yanıtla #13 : Aralık 24, 2011, 06:30:33 ÖS »
teleflex taktır...ayarla arıza ışığıyla uğraşma...garantili...