Gönderen Konu: Civic PRİNS LPG İlk Gün  (Okunma sayısı 6626 defa)

ruffandrapxxx

Civic PRİNS LPG İlk Gün
« : Eylül 13, 2014, 07:27:15 ÖS »
Merhabalar, bugun 2006 Civic ES aracima Prins Lpg taktirdim. Daha sonra araci fulleyip 30 km yol gittim. Gosterge isiklari 4 led yanarken ne hikmetse araci parkederken birden 2 Led'e düştü. Sizce gazı bu kadar cok yemiş olabilir mi? Ustam; "daha ayarlari yapmadik 1000 km sonra tekrar gel kaçak vs var mi bakacaz" dedi. Acaba gercekten 30 km yapinca full depodan 2 ledlik lpg mi kaldi?   yoksa gosterge mi bozuk. Cok kafama takildi arkadaslar prins taktiranin basina boyle birsey geldi mi hic ?
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2014, 07:29:10 ÖS Gönderen: ruffandrapxxx »

gecetilkisi

Ynt: Civic PRİNS LPG İlk Gün
« Yanıtla #1 : Eylül 13, 2014, 09:48:06 ÖS »
30 km en fazla 4-5 litre yakar takan usta tankin konumunu yada kablolari ayarlamasigindan smandira eksik gosterir. Yine 4 lamba yanacaktir ama kontrol etmesini isteyin para veriyoz sonucta

Tekos

• T.H.T İZMİR
« Yanıtla #2 : Eylül 14, 2014, 12:33:04 ÖÖ »
Tekrar doldurun depoyu kaç lt. aldığına bakın , böylelikle göstergemi hatalı , yoksa arabamı yakmış anlarsınız.
« Son Düzenleme: Eylül 14, 2014, 12:34:14 ÖÖ Gönderen: Tekos »

ruffandrapxxx

« Yanıtla #3 : Eylül 14, 2014, 02:07:29 ÖÖ »
Cevaplar için teşekkür ederim ancak arabayı 20 km daha kullandım, düzeldi 4 led yandı bazen 3 oldu değişiyor biraz araştırdığımda ise simit lpglerde bu sorunun olduğunu buldum. Tekrar sağolun :)

Cherkess

« Yanıtla #4 : Eylül 14, 2014, 07:54:50 ÖÖ »
Yokuşta yanda inişte şamandıra gazı farklı okur.
Ledlere takılmayın ne kadar yol yaptığınıza bakın.
Şamandıra nın konumunu da gaz bittiği zaman ustaya götürün (ama bunu 45 lik simit tank 25 litreden fazla almıyorsa götürün) şamandırayı ayarlasın.
Mesela benim araç ilk başta 25 litre alıyordu şimdi 42 litre alıyor gerçi bende Romano var gaz kesici yok pompa tık dedikten sonra beklersem yavaş yavaş dolmaya devam ediyordu sonradan sonraya direk 41/42 litreye kada alır oldu ama bu Romano ya özgü bir durum siz şamandırayı ayarlatacaksınız.
Led ler ne zaman sönüyor önemli değil önemli olan kırmızı yandığı zaman kaç km gidiyor onu tespit edin yeter.

Özgür Kızılkaya

ruffandrapxxx

« Yanıtla #5 : Eylül 14, 2014, 02:40:38 ÖS »
Tesekkur ederim Ozgur bey, 41 litre aliyor bizim simit tank. Bakalim ne olacak dediginiz gibi surekli ledler degisiyor :)

Sınırda

« Yanıtla #6 : Eylül 14, 2014, 05:22:18 ÖS »
ben simit depoda öyle bir sorun hiç yaşamadım haberiniz olsun. simit depoda öyle bir sorun olmuyor yani yaklaşık 5 yıldır kullanıyorum.

Cherkess

« Yanıtla #7 : Eylül 14, 2014, 06:18:28 ÖS »
Tesekkur ederim Ozgur bey, 41 litre aliyor bizim simit tank. Bakalim ne olacak dediginiz gibi surekli ledler degisiyor :)
Rica ederim de ledleri kaale almamak lazım.
Ben daha görmedim LPG nin5 te biri gidince bir led sönüp 5 te 2 si bitince 2 led sönüp böyle orantılı dönem bir sistem yok yani.
Onlar kafasına göre takılır.
Önemli olan kırmızı yanında kaç km gider ona bakın yeter.

Özgür Kızılkaya

avans

Ynt:
« Yanıtla #8 : Eylül 14, 2014, 06:53:49 ÖS »
Bazı lpg sistemleri BRC mesala 4 dakikada bir lpg ne kadar kalmış öyle günceller.eğer sizin aracınız anlık guncelliyorsa yokuş yada yolun eğimine göre güncelleme yaptığından bu sorunu yaşıyorsunuz.

ruffandrapxxx

« Yanıtla #9 : Eylül 14, 2014, 11:14:50 ÖS »
Takildigindan beri lpg ile toplam 101 km yol yaptim motor ariza lambasi yanmaya basladi :/ Ustam ayari yapmadik 1000 km sonra gelirsin yapariz demisti acaba ayar olmadigindan mi yakti anlamadim. Saglam olsun diye en pahalisini taktirdik bunda bile lamba yakti, hayret. Moralim bozuldu valla. Yarin arayacam bakalim ne diyecek Usta bey. Bir fikri olan var mi ? Prinste olmaz ariza lambasi dediler ama bundada yakiyormus demekki..

avans

Ynt:
« Yanıtla #10 : Eylül 14, 2014, 11:19:40 ÖS »
Hocam prins ve brc bunlar çok iyi ürünler ama sadece bu is bunla bitmiyor.
Bu işin montajida bi o kadar önemli. arıza lambası sadece fakir yada zengin karışım olduğunda yanar o da normaldir zaten.1000 km olayı bana göre safsata bence sizin montaj yaptırdığımız yer biraz tecrübesiz gibi..

ruffandrapxxx

« Yanıtla #11 : Eylül 15, 2014, 12:12:36 ÖÖ »
Hocam prins ve brc bunlar çok iyi ürünler ama sadece bu is bunla bitmiyor.
Bu işin montajida bi o kadar önemli. arıza lambası sadece fakir yada zengin karışım olduğunda yanar o da normaldir zaten.1000 km olayı bana göre safsata bence sizin montaj yaptırdığımız yer biraz tecrübesiz gibi..
Hocam arkadaşlar 2 gün uğraştılar montaj için öyle diyim, bir abimin tavsiyesiyle oraya gittim bu işi yapan ustada türkiyede hemen hemen ilk lpg montajı yapan ustaymış, öyle demişlerdi.. Umarım bir sıkıntı yoktur yarın baktıracağım artık. Bu şekilde ışık yanarken 20-30 km yapsam sorun olur mu sizce ? birde zengin ve fakir karışım nedir, zararı faydası nedir acaba

avans

Ynt:
« Yanıtla #12 : Eylül 15, 2014, 08:36:14 ÖÖ »
Zengin fakır olayı lpg aldığınız yerin kullandığı oktan değeri belli bir oran olmalı az olsada yanar çok olsada yanar arıza ışığı çok nadir olur.
Bence siz benzinde biraz kullanın eğer normal bir durumsa sönecektir zaten.

ruffandrapxxx

« Yanıtla #13 : Eylül 15, 2014, 09:46:48 ÖÖ »
Zengin fakır olayı lpg aldığınız yerin kullandığı oktan değeri belli bir oran olmalı az olsada yanar çok olsada yanar arıza ışığı çok nadir olur.
Bence siz benzinde biraz kullanın eğer normal bir durumsa sönecektir zaten.

Sanirim normal bi durummuş, şimdi arabayi calistirdim 10 km sonra söndü cevaplar icin cok sagolun :)

By_emre

« Yanıtla #14 : Eylül 15, 2014, 01:48:32 ÖS »
Düzgün ayar yapsa yanmazdi 1000km olmadan ustaniza gidin

Cherkess

« Yanıtla #15 : Eylül 15, 2014, 03:29:13 ÖS »
Ayardan çok montajın sakatlığıyla alakalı bir durum olma ihtimali Yüksek.
Ama yine de ayarlara baktırın wideband da yapsınlar ayarı. Benzinle LPG arasındaki tölerans farkı 1.5 olmalı. Ayrıyeten Map değerleri de birebir örtüşmeli.
O ayarlarda sıkıntı olursa aracınız zengin karışım ya da fakir karışıma düşer.
Her ikisi de arıza lambasını yakar.
Ancak fakir karışıma düşmesi daha iyidir illa ki hata verecekse.
Çünkü zengin karışım LPG yi fazla püskürterek subapların yanmasına sebep olur.
Tekrar ayara gitmeden boğaz kelebeği temizliği ve hava filtresi değişimi yapmadıysanız bunları yapmanız daha iyi olur.
Ayar için de 1000 km beklemeye gerek yok 350/400 km de ayar tutar zaten.

Özgür Kızılkaya

ruffandrapxxx

« Yanıtla #16 : Eylül 15, 2014, 04:01:02 ÖS »
Ama yine de ayarlara baktırın wideband da yapsınlar ayarı. Benzinle LPG arasındaki tölerans farkı 1.5 olmalı. Ayrıyeten Map değerleri de birebir örtüşmeli.
Tekrar ayara gitmeden boğaz kelebeği temizliği ve hava filtresi değişimi yapmadıysanız bunları yapmanız daha iyi olur.

Özgür Kızılkaya

Tamam cok tesekkur ederim, wideband nedir ? Ustama bunlari soylerim bugun aradim istersen gel ama yerin uzak yanıp sönmesi simdilik normaldir ayari yapacagiz zaten demiştide şimdi yine yandı yarın gideceğim artik..

Cherkess

« Yanıtla #17 : Eylül 15, 2014, 04:35:38 ÖS »

Özgür Kızılkaya

Tamam cok tesekkur ederim, wideband nedir ? Ustama bunlari soylerim bugun aradim istersen gel ama yerin uzak yanıp sönmesi simdilik normaldir ayari yapacagiz zaten demiştide şimdi yine yandı yarın gideceğim artik..
Wideband yola çıkıp ayarın hangi devirlerde ne kadar yakıt tükettiğini LPG beynine işliyorlar.
Prinste teknik isimler farklı olabilir. Ama onlarda bilir zaten ne demek istediğimi.
Yanıp sönmesi de normal değil kardeş. Ben taktırdım daha bir kere ışık yakmadı.

Özgür Kızılkaya

ruffandrapxxx

« Yanıtla #18 : Eylül 15, 2014, 06:24:06 ÖS »
Haklısınız artık yarın gittiğim zaman tüm bunları söyleyeceğim..

By_emre

« Yanıtla #19 : Eylül 16, 2014, 09:39:22 ÖS »
Wideband ile ayar yapsinlar derken wideband montaji yapilip oyle ayar yapicak usta var mi ?
Hic gerek yok programini zaten gelişmiş biraz duzgun bir ayar hic bir sikinti olmaz rolantide obd ye gore yapsin yeter yolda ayar yapmasi cok daha iyi olur tabi