Gönderen Konu: LPG de Tasarruf Hesabı  (Okunma sayısı 21685 defa)

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
Ynt: LPG de Tasarruf Hesabı
« Yanıtla #25 : Ocak 06, 2011, 08:53:16 ÖS »
lpg sisteminde bir arıza gerçekleşse ve garantisi bitmiş olsa mevcut lpg sistemini başka bir sistemle değiştirmek ilk defa  lpg sistemi taktırmaktan daha düşük veya fazla maliyetli olurmu? 

Tankınızı değiştirmezsiniz. tanka giden tesisatında kalacağını düşünebiliriz. 100-150 tl kadar bir avantajınız olabilir. Ama var olanı sökmek işini hesaba katıp size ilk montaj fiyatını da verebilirler.

Ben böyle yapmam. 150 tl kadar düşük fiyat veririm.

hdyt

« Yanıtla #26 : Ocak 07, 2011, 09:05:36 ÖÖ »
Sıralı sistemli lpgyi yazın veya araç sıcakken direk lpg de çalıştırabilir miyiz.

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #27 : Ocak 07, 2011, 10:42:44 ÖÖ »
Doğrudan LPG ileçalıştırma özelliği her markada yok.

Önce benzinle çalıştırmanın esprisi, sıvı haldekiLPG nin regülatörde gas haline gelmesini sağlamak. Dolayısıyla motor, yani motor soğtma suyu sıcakken hiç bir zararı yok doğrudan lpg ile çalıştırmanın.

Yazın sıcak havalarda da olsa motor suyu 50 derece civarında olmalı ki gası 30 derece civarına getirebilsin. Bu da pek mümkün değil. Dolayısıyla, yaz da olsa doğrudan lpg ile çalıştırmayı tavsiye etmiyorum.

piscocuk

« Yanıtla #28 : Ocak 10, 2011, 04:47:01 ÖÖ »
2000 cc 90 model accord aldım

şuanda ilk izlenimler karışık şehir içi kullanımda 0,297 kr yüksek devirli karışık kullanımda 0,333 kr yakıyor

değerler normalmi azmı çokmu neyle kıyaslayabilir

teşekkürler

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #29 : Ocak 10, 2011, 08:43:39 ÖÖ »
Benim 95 model Civic EL 1.5 karbüratörlü aracım motor soğukken lpg'de çalışmakta nazlandığı için yaz-kış benzinde bırakıyorum. Ancak her seferinde elle gazdan benzine, benzinden gaza almak hoşuma gitmiyor. İlk çalıştırmada doğrudan lpg ile çalıştırmayı tavsiye etmemişsiniz ama yine de bu konudaki sıkıntı nasıl giderilir, yardımcı olabilir misiniz? Bildiğim kadarıyla karbüratörlü araca bu yakıt değiştirme işini yapacak bir sistem takılamıyor. Bu durumda aracı lpg'de unutmam (benzine almayı unutmam) halinde beni sıkıntıya sokmaması için bir çözüm önerebilir misiniz?

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #30 : Ocak 11, 2011, 06:23:57 ÖS »
Benim 95 model Civic EL 1.5 karbüratörlü aracım motor soğukken lpg'de çalışmakta nazlandığı için yaz-kış benzinde bırakıyorum. Ancak her seferinde elle gazdan benzine, benzinden gaza almak hoşuma gitmiyor. İlk çalıştırmada doğrudan lpg ile çalıştırmayı tavsiye etmemişsiniz ama yine de bu konudaki sıkıntı nasıl giderilir, yardımcı olabilir misiniz? Bildiğim kadarıyla karbüratörlü araca bu yakıt değiştirme işini yapacak bir sistem takılamıyor. Bu durumda aracı lpg'de unutmam (benzine almayı unutmam) halinde beni sıkıntıya sokmaması için bir çözüm önerebilir misiniz?

Akşam aracı lpg de bıraksanız da, sabah kontağı açınca, çalıştırmadan önce benzine alabilirsiniz. Ayrıca arada sırada unutmakla ciddi bir sıkıntı yaşayacağınızı da düşünmüyorum.

Bu sistemlerde yazılım ve ECU olmadığından, kendi kendine bir şey yapmasını sağlayamıyoruz.

piscocuk

« Yanıtla #31 : Ocak 12, 2011, 03:24:03 ÖÖ »
bu başlık altında 2-3 soru sordum ama nedense cvp yazmadınız.teşekkürler

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #32 : Ocak 12, 2011, 08:03:08 ÖÖ »
2000 cc 90 model accord aldım

şuanda ilk izlenimler karışık şehir içi kullanımda 0,297 kr yüksek devirli karışık kullanımda 0,333 kr yakıyor

değerler normalmi azmı çokmu neyle kıyaslayabilir

teşekkürler

Kusura bakmayın lütfen, atlamışım :)

Gittiğiniz yer kısa mesafede ise, motor çok soğuk kullanılacağından değerler normal olabilir. Eğer durum böyle değilse, ve siz agresif araç kullanmıyorsanız, tüketiminizin 25 krş a kadar düşebileceğini tahmin ediyorum.

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #33 : Ocak 12, 2011, 08:13:13 ÖÖ »
güzel bir topic olmuş teşekkürler

ben şimdi LPG li bir honda almayı düşünüyorum.alırken nelerine dikkat etmeliyim LPG konusunda.ayrıca aracı aldım ve 10,000 bakımına soktum diyelim kendi ustamda.benim ustam lpg ile ilgili filtre, ayar vs vs yapabilirmi yoksa aracı lpg hangi markaysa o markanın servisinemi götürmem gerekli.birde lpg li aracı aldıktan sonra içimi nasıl rahatlatabilirim işçilik bağlantılar nekadardır kullanıldığı veya yanlışlıklardan dolayı motora zarar verip vermediği gibi

şimdiden teşekkürler

Her markanın kendi programı, bazılarının kendi kablosu ve bazılarının da kendi şifre kırıcıları var. Bu nedenle herhangi bir usta bir çok markanın ayarını yapabilir ama bazılarınınkini yapamaz; ancak tesisatı gözden geçirebilir ve bakımı yapabilir. Tabii
sistemi pc de görmeden bakımın yapılmasının da pek anlamı yok. Çünkü bakımdan sonra bakıp ayarlamak gerekir.

Gideceğiniz ustanın iyi bir usta olduğundan ve sistemin ayarlarını yapabileceğinden emin olarak gidin derim.

İçinizi rahatlatmak için böyle bir ustaya tesisatını gözden geçirtebilir ve hatta yeniletebilirsiniz. Ancak tesisatı yeniletmek yeni montaja yakın bir işçilik olacağından çok az rakam söylemezler sanırım.

Bu arada  yeni farkediyorum; sizin araç karbüratörlü sanırım. Bu durumda yukarıda yazdıklarım sizin için değil sıralı sistemler için geçerli. Sizin ayarlarınızı herhangi iyi bir usta yapabilir. Ama ayar yaparken aracı emisyon cihazına bağlayarak yapması doğru olur.

piscocuk

« Yanıtla #34 : Ocak 12, 2011, 12:54:56 ÖS »
benim aracımda da sıralı sistem lpg var ve bildiğim kadarıyla 90 model accordlar karbüratörlü değil

OZAlper

« Yanıtla #35 : Ocak 12, 2011, 06:42:57 ÖS »
Arkadaşlar, ayda bir depo (30 litre) LPG tüketiyorum bunun yanında da aylık 30 TL'lik benzin -zaten 7-8 litre yapıyor- alıyorum (çeyrek depoyu düşürmemek için) ilk çalışmalarda benzinle gidiyoruz ya belli bir mesafe, özellikle de kış günlerinde, yani benzini de ekleyince masraf artıp tasarruf azalıyor.

tpmyo157

« Yanıtla #36 : Ocak 14, 2011, 06:29:58 ÖÖ »
Arkadaşlar, ayda bir depo (30 litre) LPG tüketiyorum bunun yanında da aylık 30 TL'lik benzin -zaten 7-8 litre yapıyor- alıyorum (çeyrek depoyu düşürmemek için) ilk çalışmalarda benzinle gidiyoruz ya belli bir mesafe, özellikle de kış günlerinde, yani benzini de ekleyince masraf artıp tasarruf azalıyor.

katılıyorum

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #37 : Ocak 31, 2011, 09:14:23 ÖS »

30 lt lpg karşılığında 8 lt benzin fazla ama. Yani örneğin 330km lpg de alınan yola karşın 100 km benzinde mi gidiyorsunuz?
- Çok kısa mesafeler gidiyor olabilirsiniz.
- Araç benzine geç geçiyor olabilir.
- Siz farketmeden belli devirlerde araç benzine geçecek şekilde ayarlanmış olabilir.
- Enjektörler (benzin) LPG deyken işeme yapıyor olabilir.

tpmyo157

« Yanıtla #38 : Ocak 31, 2011, 09:39:18 ÖS »
ben bi örnek vereyim benim iş yerim 2 km mesafede arabayla gidiyorum yolun katılımında lpg ye geçiyor 1 depo(40 litre) lpg de 20 liralık benzin tüketiyorum.
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2011, 09:40:30 ÖS Gönderen: tpmyo157 »

tpmyo157

« Yanıtla #39 : Ocak 31, 2011, 09:43:00 ÖS »
açıkçası kısa mesafede sıralı sistem pek karlı değil ama uzum yolda çok avantajlı

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #40 : Şubat 01, 2011, 07:39:59 ÖÖ »
ben bi örnek vereyim benim iş yerim 2 km mesafede arabayla gidiyorum yolun katılımında lpg ye geçiyor 1 depo(40 litre) lpg de 20 liralık benzin tüketiyorum.
Yerinde olsam 2 km için arabayı kullanmam, yürürüm :)
« Son Düzenleme: Şubat 01, 2011, 07:40:50 ÖÖ Gönderen: fkarahan40 »

tpmyo157

« Yanıtla #41 : Şubat 01, 2011, 10:35:48 ÖS »
2 km tamamı yokuş olan yolu bence yürümezsin bu soğukta :)

tpmyo157

« Yanıtla #42 : Şubat 01, 2011, 10:38:02 ÖS »
en büyük zevkim işe arabayla gitmek 1 kmde olsa giderdim. :)

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #43 : Şubat 02, 2011, 10:16:09 ÖÖ »
:) o zaman başka tabii :)

karagümrüklü

« Yanıtla #44 : Şubat 16, 2011, 11:18:59 ÖÖ »
2006 ls vitec aldım 410 km şehir içi ve azda uzun yol ama dur kalk çok yaptım 120 tl benzin aldım bu da ortalama 340 krş yapar
galiba çok fazla yakıyor
hangi marka lpg ve nerede (istanbul) TAKTIRAYIM fiat nasıldır teşekkürler

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #45 : Mart 04, 2011, 09:18:44 ÖS »
2006 ls vitec aldım 410 km şehir içi ve azda uzun yol ama dur kalk çok yaptım 120 tl benzin aldım bu da ortalama 340 krş yapar
galiba çok fazla yakıyor
hangi marka lpg ve nerede (istanbul) TAKTIRAYIM fiat nasıldır teşekkürler

34 krş fazla tabii ve sürekli de yükseliyor :(. Bana uğrayın bir ara sohbet edelim. Burada ticari konuların konuşulması hoş olmaz.