Gönderen Konu: Vitesi boşa atınca devir düşüp toplaması  (Okunma sayısı 32353 defa)

wordsman

Vitesi boşa atınca devir düşüp toplaması
« : Mart 14, 2011, 11:45:26 ÖÖ »
Arkadaşlar aşağıdaki konuyu daha önce problemler sayfasında açmıştım.
sorunun LPG kaynaklı olduğunu düşündüğüm için burdan yeni konu açtım bilginize,

"Arkadaşlar,
örneğin 60-70 le giderken kırmızı ışıkları gördüğümde vitesi boşa atıyorum, ya da çok hızlıysam, araç vitesteyken frene basıyorum araç 30-40 km hıza düşünce vitesi boşa atıyorum, işte tam vitesi boşa aldığımda rolanti birden 300-400 e düşüyor sonra tekrar düzeliyor 900 e normal değerine geliyor, fakat bu söylediğim hemen bir anda oluyor, yani 1 saniye bile sürmüyor belki, ama ilk gördüğümde araç stop edecek diye korkmuştum, fakat rolanti tekrar hemen eski değerine geliyor. Araç LPG'li ve bu durum herzaman olmuyor.

Sizce bu durum normal mi? yoksa bir soruna işaretmidir?

Not : Aracın lpg sistemi dahil hiç bir sorunu bulunmamaktadır.

teşekkürler."

bugün "forum donanımda" devir düşmesi diye konu arattırdım. Orda benim bu açtığım konuya benzer birçok konu var, bazıları enjektör çapı fazla gelebilir demiş, kimizi enjektör hortumları kısa olduğu için demiş, sizce bunlar etki yapabilir mi?

bu arada ben bu durumu benzinde de test ettim, hiç bir problem yok. Bu durum zannımca lpg den kaynaklanıyor.

Şimdi sonuç olarak merak ettiklerim.

2mm enjektör çapı bu durumun olmasına sebep olabilir mi?
Bu durum şu anda bir problem yaratmıyor ama gün geçtikçe problem çoğalabilir mi?

Yoksa bu kafaya takılacak bişey değil mi?

23korg23

Ynt: Vitesi boşa atınca devir düşüp toplaması
« Yanıtla #1 : Mart 14, 2011, 10:58:24 ÖS »
bence bir sorun yok.. benimde aynı.. zaten 30-40 la gidiyorsun birden boşa atınca gelip 900 de durup kımıldamaması mümkün değil sanırım... en azından şöyle söyleyebilirim devir göstergesini söküp çıkarsanız ve elinizle ibreyi 1000 devire getirseniz tekrar sıfıra düşer yani arac calışmıyorken bile yaylı gibi bir sistemi var böyle olunca haliyle aniden boşa atılınca sanki yayı bırakmışız gibi düşünün... eger gelip normal yerinde duruyorsa ve bariz bi şekilde kımılamıyorsa sorun yok

galantus

« Yanıtla #2 : Mart 14, 2011, 11:11:59 ÖS »
bencede bir sorun yok. benim araçta lpg li ve bahsettiğiniz olay aynen bendede var. Ben sorun olarak görmüyorum bile

iszen

« Yanıtla #3 : Mart 15, 2011, 10:21:09 ÖS »
Bencede bunu sorun etmeyin.Bende de vardı, ustaya söylediğimde bilgisayarla rölanti ayarını değiştirdi.Sonra bir süre normal idi.Şimdi çok nadirde olsa yapıyor ve ben sorun etmiyorum artık.LPG ECU su benzin ECU sunu kopyalarak çalıştığı için sanırım bu noktada bir sorun oluyor.Her devirde karışımı ayarlayamaması gibi.

kolok

« Yanıtla #4 : Mart 16, 2011, 07:44:45 ÖS »
arkadaşlar güzel açıklamış aynısı bendede var lpd de yapıyor takmıyorum ama  gaz biteceği zaman boşa alınca stop ediyor sizdede oluyormu acaba zannedersem deponun sonu pis oluyor   

wordsman

« Yanıtla #5 : Mart 16, 2011, 08:30:59 ÖS »
arkadaşlar güzel açıklamış aynısı bendede var lpd de yapıyor takmıyorum ama  gaz biteceği zaman boşa alınca stop ediyor sizdede oluyormu acaba zannedersem deponun sonu pis oluyor  

ben hiç depoyu dibine kadar kullanmadım, herzaman kafamda belli bir km var o km oldumu gider gaz alırım, ( yani gaz bitince ses çıkarıp benzine geçiyorya ben o duruma hiç getirmem) dolayısıyla depo sonunda stop etmesi için bi deneyimim olmadı.

23korg23

« Yanıtla #6 : Mart 16, 2011, 10:19:14 ÖS »
depodaki pislikle ilgisi olduğunu sanmıyorum.. sizin sorununuz şu olabilir... rolantideki karışım fakir ayarlanmış ise ve gaz azaldığında regülatör basıncı düşüyor ise ondan stop ediyor olabilir ya da sadece regülatör basıncıyla ilgili bir sorunda olabilir.. elinizde kablo ve program olsaydı bakardınız değerlere ona göre net bişeyler söylenebilirdi

ozN

« Yanıtla #7 : Mart 18, 2011, 06:56:48 ÖS »
yav bu devir işi benimde canımı sıkıo nasıl cözecez:D

vw.bora

« Yanıtla #8 : Mart 18, 2011, 10:52:06 ÖS »
devir in inip çıkması boğaz kelebeğinin kirli olmasını gösteriyor boğaz kelebeğinin temizlenmesi gerekmektedir.

wordsman

« Yanıtla #9 : Mart 18, 2011, 11:51:05 ÖS »
devir in inip çıkması boğaz kelebeğinin kirli olmasını gösteriyor boğaz kelebeğinin temizlenmesi gerekmektedir.

Benzin de böyle bir durum söz konusu değil, araç lpg de giderken oluyor zaman zaman, o nedenle boğaz kelebeği ile alakalı değildir sanırım. bence "iszen" arkadaşımızın aşağıdaki yorumu gibi bir durum var ortada,

"Bencede bunu sorun etmeyin.Bende de vardı, ustaya söylediğimde bilgisayarla rölanti ayarını değiştirdi.Sonra bir süre normal idi.Şimdi çok nadirde olsa yapıyor ve ben sorun etmiyorum artık.LPG ECU su benzin ECU sunu kopyalarak çalıştığı için sanırım bu noktada bir sorun oluyor.Her devirde karışımı ayarlayamaması gibi. "

23korg23

« Yanıtla #10 : Mart 19, 2011, 06:11:27 ÖS »
lpg ecusu benzin ecusunu kopyalamaz kopayalayan var ama az ve yeni yeni cıkıyor.. şöyle bir deney yapabilirsiniz...
motor tam sıcak iken benzindeki rolantiyi izleyin eger dengeli ve kımıldamadan duruyorsa durduğu yeri iyi tespit edin daha sonra aracı lpg ye alın ve özellikle geçiş anını gözlemleyin eger lpg ye gectiğinde devir hafif yükseliyorsa rolanti de lpg zengin ayarlanmış diyebiliriz ve zengin olduğu için kelebek ayarlamayı yapıyor.. yada tam tersi olursa yani lpg ye gectiği anda ibre aşağı inip sonra normal yerine dönüyorsa demekki lpg ayarınız rolantide fakir olarak yarlanmış ve yine gaz kelebeği rolanti devrini ayarlayarak yerine getiriyor demektir.. ben kalibrasyonu yaprken enjektör milisaniyesine dikkat ederim yani benzinden lpg ye gecinde devir oynamıyor ama buna ragmen vitesi boşa atınca gelipte 750 devirde cakılıp kalmıyor 300 lere kadar düşüp sonra yerine geliyor

iszen

« Yanıtla #11 : Nisan 04, 2011, 01:28:04 ÖS »
LPG ECU sunun kopyalanması (en azından BRC MY10 için söylüyorum) konusunu  ustam söylemişti. Hadi onun söylediğini yok sayalım, bu kalibrasyon yapılırken dikkat ederseniz, aracımız önce benzinde rölanti ve yüksek devirde çalıştırılır ve Plug&Drive yazılımı aracın bu çalışma anındaki elde edilen değerleri toplar ve bu değerleri LPG ECU suna kalibre eder.
Burada şu anlaşılmasın; Pug&Drive yazılımı aracımızın benzinle çalıştığındaki elde ettiği, atıyorum 10 birim değerindeki bir veriyi LPG de de 10 birim olarak ayarlamaz.Bu değerin LPG deki karşılığı  10 birimden aşağı yada yukarı olabilir yada bazı değerler için aynı olabilir.
İşte sıralı sistem LPG sektöründeki ince nokta da tam burası.Çünkü LPG kiti aracımıza özel olarak Honda tarafından üretilmiyor ne yazıkki..Aynı kit değişik araçlara uygulanıyor.Peki hemen hemen hepsi elektronik beyin aracılığıyla(rölanti de dahil beyinde değerlendirilir,eskinin jikle kelebeği vardı şimdi o iş elektronik yapılıyor) çalışan tüm bu araçlardaki motorların çalışma değerleri aynımı? Tabiki hayır. BRC bu  hatayı en aza indirmek için böyle bir yazılım geliştirmiş.Daha önce MY07 vardı şimdi MY10. Yarın başka bir açığı kapattığında ya da geliştirme yaptığında pazara sunacağı ürünede MY20 diyecek belkide ve muhtemelen MY10 dan daha iyi sonuç verecek.
Birde arkadaşlar aracın bakımını da göz önünde bulundurun.Örneğin hava filtresi yeni takıldığında beyin yine 10 birimlik hava emişi görüyor ise karışımı bu değere göre ayarlıyor.Yapılan km nin ardından bu birim 10 birimin altına düşecektir ve bu da yine karışımın ayarlanmasını etkileyecektir. Bu ayarlama aracın normal ECU sunda problem değil ancak LPG ECU sunun burada hassas davranması önemli.Umarım anlatabilmişimdir.
Son olarak diyeceğim; arkadaşlar sadece aracımız için üretilmiş bir kit kullanmıyoruz ve bu sektör  ECU olarak hala gelişme aşamasında.Şahsi tavsiyem; özelikle belirtiyorum aracınızın bakımlarını aksatmayın.Yine söylüyorum bu kitleri Hondanın mühendisleri geliştirmedi ve montajını yapmadı.Aracınızın motorunun her koşulda LPG de benzindeki gibi davranmasını beklemeyin.Bu söylemim kit taktırmayı düşünenleri endişelendirmesin.Maaşallah 10 bin km yi geçti hiçbir sıkıntım yok.

23korg23

« Yanıtla #12 : Nisan 08, 2011, 07:11:07 ÖS »
kalibrasyon sırasında yazılım benzindeki enjeksiyon süresini takip eder ama taklit etmez zira benzin nejketörü ile lpg nejktörü aynı değildir ve iszen arkadasın dediği gibi aldığı değeri lpg enjektörüne uyarlayarak yapar.. ama herşe kalibrasyon değildir zaten sıkıntı kalibrasyondan değil ayardan kaynaklanıyor genellikle ama biz hepsine kalibrasyon diyoruz ağzımıza böyle yerleşti.. kısacası demek istediğim şudur arac rolantide ve yükte kalibrasyona alınır ancak...... benzin ecusu yükün durumuna göre ve hatta yolun durumuna göre ve hatta rüzgarın bile etkisine göre yakıtı ayarlar anacak lpg ecusu bunu yapamaz yüklene  haritayı her zaman işler sanki hiç bir değişken yokmuş gibi yada oks,jen sensörü yokmuş gibi davranır ancak yine bildiğim kadarıyla benzin ecusunu taklit edebilen sadece telefex ecusu imiş.. arac yolda benzinde bir süre kullanılıyor ve bu süre içerisinde lpg ecusu tuttuğu kayıta göre bir harita çiziyor ve bunu araca uyguluyor elbetteki daha sağlıklı ama yinede benzin ecusu gibi her şarta uyum sağlama yeteneği yok.. kısaca her hangi bir aracın ecusu sıfır olarak alınsa en az 1500 liradır diye düşünüyorum ama biz lpg sistemini işçilik dahil komple 1500 liraya taktırabiliyoruz burdan fark anlaşılır

Soch__VTECH

« Yanıtla #13 : Nisan 09, 2011, 11:37:18 ÖS »
merhaba arkadaşlar aynı sorun bendede var bir anda başladı araba çok ısındığı zaman yapıyor soğukken sorun yok hiç kimse sorunu çözemedi ani frende devir sona kadar düşerek stop etme söz konusu oluyor emme manifoltu hava alabilir dediler kontrol edildi hiç bir yerinden hava almıyor boğaz kelebeği her yeri temizlettim subap ayarı yaptırdım bujileri değiştirdim bilgisayara bağlayıp rolanti ayarı yapıldı (benzinde) sorun gene gitmedi işin enterasan kısmı hiç bir arıza vermiyor LPG basıncı yükseltildi düşürüldü gene bişey değişmedi yardımlarınızı bekliyorum kafayı yemek üzereyim ...

Mustafa3602

« Yanıtla #14 : Nisan 09, 2011, 11:56:00 ÖS »
gaz kelebeni temizlet bide pc ye bağlat reset işi çözer...

Mustafa3602

« Yanıtla #15 : Nisan 09, 2011, 11:58:01 ÖS »
merhaba arkadaşlar aynı sorun bendede var bir anda başladı araba çok ısındığı zaman yapıyor soğukken sorun yok hiç kimse sorunu çözemedi ani frende devir sona kadar düşerek stop etme söz konusu oluyor emme manifoltu hava alabilir dediler kontrol edildi hiç bir yerinden hava almıyor boğaz kelebeği her yeri temizlettim subap ayarı yaptırdım bujileri değiştirdim bilgisayara bağlayıp rolanti ayarı yapıldı (benzinde) sorun gene gitmedi işin enterasan kısmı hiç bir arıza vermiyor LPG basıncı yükseltildi düşürüldü gene bişey değişmedi yardımlarınızı bekliyorum kafayı yemek üzereyim ...

hocam sen doğruunu yapmışsın eğer dediklerin yapıldıysa düzelmesi gerek ama sana anlatılıp yapılmadıysa düzelmemiş olabilir. malum şimdiki ustalar müşterileri çok gidip gelsin istiyorlar.

Soch__VTECH

« Yanıtla #16 : Nisan 09, 2011, 11:59:52 ÖS »
başında durdum ben birebir 1 DK bile ayrılmadım sıfır gibi oldu parçalar olmadı bende girdim işe bende sildim parçaları temizledim biraz böyle bin düzelir dediler tekrar LPG ayarı yaptır dediler ama çare olup olmayacağı meçhul..

Mustafa3602

« Yanıtla #17 : Nisan 10, 2011, 12:03:05 ÖÖ »
başında durdum ben birebir 1 DK bile ayrılmadım sıfır gibi oldu parçalar olmadı bende girdim işe bende sildim parçaları temizledim biraz böyle bin düzelir dediler tekrar LPG ayarı yaptır dediler ama çare olup olmayacağı meçhul..
ilginç benimde başıma çok geldi bende 2001 vw bora vardı zaten boralarda kronik bu anlattınız devir sapma muhabbeti ben gaz kelebeni temizletip pc ye bağlıyoduk tamam düzeliyordu 3 ay 4ay arayla gidiyordum malum tr deki benzin gaz en pahalı ama en dandik pisletiyor.

Soch__VTECH

« Yanıtla #18 : Nisan 10, 2011, 12:05:02 ÖÖ »
ben çözemedim daha çok ufak bir şey dir eminim bulunca bundanmıydı diyeceğim ama o sorunu nezaman bulabilecem bilemiyorum hala daha araştırmadayım ..

Mustafa3602

« Yanıtla #19 : Nisan 10, 2011, 12:11:20 ÖÖ »
bu enjeksiyonlu hondalarda rolenti valfi filan varmı veya oksijen sensörü varsa bunlardanda olabilir veya buna benzer aynı görevi yapan parçalar.

Soch__VTECH

« Yanıtla #20 : Nisan 10, 2011, 12:16:45 ÖÖ »
rolanti valfi var onlarda hiç bir sorun yok temizlendi sorunsuz çalışıyor oksijen sensöri tam olarak nerde manifolt üstünde takılıysa o da var ..

Mustafa3602

« Yanıtla #21 : Nisan 10, 2011, 12:17:54 ÖÖ »
hava flitresi girişinde olması lazım vw de öle die hatırlıyorum.

Soch__VTECH

« Yanıtla #22 : Nisan 10, 2011, 12:21:20 ÖÖ »
var oksijen sensörü hava filitresinin kutusunun üzerinde..

23korg23

« Yanıtla #23 : Nisan 10, 2011, 10:55:50 ÖS »
oksijen sensörü egzoz monifoltu üzerinde bulunur.. eger 2. sensör varsa o da katalizörün oradadır.. hava filtresinin borusunda bulunan hava akış sensörüdür (iat sensor)

Soch__VTECH

« Yanıtla #24 : Nisan 10, 2011, 11:46:27 ÖS »
hangisinde sorun vardır bi baktırmadığım onlar kaldı veya sorun varmıdır rolanti benzinde çok az da olsa düşüyor ama gazda direk stop ediyor ..