Gönderen Konu: Tüpte motor lambası yanıyor..  (Okunma sayısı 20162 defa)

redfoox

• Ziyaretçi
Tüpte motor lambası yanıyor..
« : Ocak 06, 2010, 01:11:45 ÖÖ »
2001 model vtek arabam tüpe geçtigi zaman motor lambası yanıyor bu normalmii yada ne yapmalıyım sörmek için
bilgisii olan varsa yardımcı olursa sevinirimm
Şimdiden Teşekkürler.....

mali

Ynt: Tüpte motor lambası yanıyor..
« Yanıtla #1 : Ocak 06, 2010, 01:13:34 ÖÖ »
lpg montajı yaptığın ustaya göster
söndürüyorlar ama genelde tekrar yanıyor

birde kendini SİZİ TANIYALIM bölümünde tanıtırsan seviniriz

asvtec

« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2010, 07:06:15 ÖÖ »
2001 model vtek arabam tüpe geçtigi zaman motor lambası yanıyor bu normalmii yada ne yapmalıyım sörmek için
bilgisii olan varsa yardımcı olursa sevinirimm
Şimdiden Teşekkürler.....

Arıza kodunu söylerseniz,size yardımcı olalım.

sogulcan

« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2010, 08:43:14 ÖÖ »
http://www.teamhondaturkey.com/forum/lpg_sistemleri/lpg_li_aracta_ariza_lambasi-t20363.20.html
Detaylı bir şekilde konuşulmuştu.Ben de bişey ekliyeyim: opet den aygaz aldığımda yanıyor,ama PO dan aldığımda yanmıyor.Geçende shell den ipragaz aldım gene yandı.(BRC var benim 2006 vtec 2 de)
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2010, 08:48:03 ÖÖ Gönderen: sogulcan »

34GB4525

« Yanıtla #4 : Ocak 06, 2010, 09:32:45 ÖS »
Yanarrrrr nıormal söndür yine yanar muhtemelen aracın lpg de yakıtından memnun iseniz fakir karışımdan dolayıdır bırakın öyle kalsın ;)

yalçınn

« Yanıtla #5 : Ocak 06, 2010, 10:03:46 ÖS »
Yanarrrrr nıormal söndür yine yanar muhtemelen aracın lpg de yakıtından memnun iseniz fakir karışımdan dolayıdır bırakın öyle kalsın ;)

katılıyorum yanar södürürler ama yine yanar tamamen yakıtla ilgili...

ilkeronat

« Yanıtla #6 : Ocak 07, 2010, 06:27:30 ÖÖ »
iyi bir ayar ile yanmaz (bende boyle, brc de sorun yok)

asvtec

« Yanıtla #7 : Ocak 07, 2010, 08:56:36 ÖÖ »
Arıza lambasının söndürülmesi 1 saniye ,ama hiç yanmaması paha biçilemez :) şaka bir yana lambanın söndürülmesi hastalığın tedavisi değil sadece üzerinin kapatılması ; çözüm hastalığın teşhisi ve doğru tedavisidir.;)

egurcan

« Yanıtla #8 : Ocak 21, 2010, 04:48:24 ÖS »
http://www.teamhondaturkey.com/forum/lpg_sistemleri/lpg_li_aracta_ariza_lambasi-t20363.20.html
Detaylı bir şekilde konuşulmuştu.Ben de bişey ekliyeyim: opet den aygaz aldığımda yanıyor,ama PO dan aldığımda yanmıyor.Geçende shell den ipragaz aldım gene yandı.(BRC var benim 2006 vtec 2 de)
arkadaş bendede 2006 vtec var gaz takdırmadım henüz bir yıldır böyle kullanıyorum zira bir yılda 10.000 km yaptım iyibir gaz taktırsam 2.000 tl civarı benim kullanımla 3-4 senede amorti edecek.atiker uygun ama forumda yakıt konusunda kimin ne dediği belli değil bir rakamlar yazıyorlar şehir dışı 0,90 krş 50 tlye 230 km yapıyor hangisine inanacaz. benim kullanımım karışık benzinle normal kullanım 215 krş yakıyor 50 tl benzinle zaten 220-230 km yapıyorum sizdede aynı araç var en doğru bilgi sizde olur kanatindeyim şehir içi ve dışı yakıt nedir bilgi verirmisiniz
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2010, 04:52:50 ÖS Gönderen: egurcan »

ilkeronat

« Yanıtla #9 : Ocak 21, 2010, 05:03:01 ÖS »

arkadaş bendede 2006 vtec var gaz takdırmadım henüz bir yıldır böyle kullanıyorum zira bir yılda 10.000 km yaptım iyibir gaz taktırsam 2.000 tl civarı benim kullanımla 3-4 senede amorti edecek.atiker uygun ama forumda yakıt konusunda kimin ne dediği belli değil bir rakamlar yazıyorlar şehir dışı 0,90 krş 50 tlye 230 km yapıyor hangisine inanacaz. benim kullanımım karışık benzinle normal kullanım 215 krş yakıyor 50 tl benzinle zaten 220-230 km yapıyorum sizdede aynı araç var en doğru bilgi sizde olur kanatindeyim şehir içi ve dışı yakıt nedir bilgi verirmisiniz
e-mail adresini verirsen bir dosya yollıycam
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2010, 05:05:21 ÖS Gönderen: ilkeronat »

emrex

« Yanıtla #10 : Ocak 21, 2010, 11:42:21 ÖS »
arkadaşlar lpg li araçların motor arıza ışığının yanması tamamen aracın oksijen sensöründen kaynaklanıyor araçlar benzin gibi sıvı yakıtka çalıştığı için lpg ile çalışmasıyla beraber oksijen sensörü tıkanmakta ve aracın motor arıza ışığını yakmaktadır çözümü yoktur temizletseniz bile bir sürü sonra yine yanar

ilkeronat

« Yanıtla #11 : Ocak 22, 2010, 06:28:27 ÖÖ »
arkadaşlar lpg li araçların motor arıza ışığının yanması tamamen aracın oksijen sensöründen kaynaklanıyor araçlar benzin gibi sıvı yakıtka çalıştığı için lpg ile çalışmasıyla beraber oksijen sensörü tıkanmakta ve aracın motor arıza ışığını yakmaktadır çözümü yoktur temizletseniz bile bir sürü sonra yine yanar
:) ben oyle oldugunu dusunmuyorum. bu konuda cok yazildi cizildi ama sonucta bu sekilde karsimiza tekrar tekrar ayni seyler cikiyor. arkadaslar iyi ayarla ariza isigi yanmiyor. benim aracimda yaptilar isterseniz alttaki linkleri ve forumu detayli sekilde inceleyin.

http://www.2a-lpg.com/forum/2003-civic-1-6-es-vtec-ariza-lambasi-yaniyor-t3021.html

asvtec

« Yanıtla #12 : Ocak 22, 2010, 12:02:36 ÖS »
Doğru bilgi

:) ben oyle oldugunu dusunmuyorum. bu konuda cok yazildi cizildi ama sonucta bu sekilde karsimiza tekrar tekrar ayni seyler cikiyor. arkadaslar iyi ayarla ariza isigi yanmiyor. benim aracimda yaptilar isterseniz alttaki linkleri ve forumu detayli sekilde inceleyin.

http://www.2a-lpg.com/forum/2003-civic-1-6-es-vtec-ariza-lambasi-yaniyor-t3021.html

emrex

« Yanıtla #13 : Ocak 22, 2010, 12:25:36 ÖS »
bende de brc vardı ve yine yanıyordu şahsi fikrim bunun ayarla falan ilgisi yok arkadaşımızın kullandığı lpg belki bizim buralara göre daha iyidir ama bu olayda motor lambasının yakmasını engellemez sadece geciktirir tabi arkadaşımız ayar derken aracın beynine giden oksijen sensörlerinin kablolarını iptal ettirmediyse

asvtec

« Yanıtla #14 : Ocak 22, 2010, 01:11:47 ÖS »
emrex ;

Verdiğiniz bilgiler kesinlikle yanlış.Lpg dönüşümü sonrası araçlar genelde 2 tür arıza sebebiyle motor ikaz lambasının yanmasına neden olur.Bunlardan birincisi SİLİNDİR TEKLEME ARIZASIDIR.Bunun sebebi lpg enjektörlerinin gerekli hızda açıp kapayamamasından dolayı silindire yakıt gitmeme ya da geç gitme sorunudur,bunun sebebi kalitesiz selenoıd valfli enjektör kullanılmasıdır.Verilen arıza kodu P0301-2-3-4 tür.Kaliteli lpg markalarında bu tarz sorun yaşamazsınız.Gelelim esas soruna yani YAKIT KARIŞIM ORANI ARIZASI .
  Bu arızanın sebebi tamamen yanlış lpg kalibrasyonu ile ilgilidir.Benzinli motorlarda aracın yakıtını düzenlemek için görev yapan oksijen sensörü ,lpg montajı sonrası da yanlış yanma oranlarını aracın orjınal ecüsüne gönderir,aracın ecüsü ise düzeltmeler yaparak bu aralığı sürekli sabit tutar ,fakat lpg dönüşümü sonrası şayet ayar yanlış ise ecü bu yanlışlığı düzeltemez ve P0171 FAKİR YAKIT KARIŞIMI ,yada P0172 ZENGİN YAKIT KARIŞIM ARIZASI verir.Şayet bu arızaya sadece lambanın söndürülmesi yoluyla çözümlenmek istenirse bu arıza LFT değerinin değişmesine sebeb olur ki bu da araçta daha büyük sorunlara neden olur.

Özetle doğru ürün doğru montaj doğru kalibrasyon ile kesinlikle lpg dönüşümünde sorun yaşanmaz.Bilgilerinize...

ilkeronat

« Yanıtla #15 : Ocak 22, 2010, 07:13:58 ÖS »
emrex ;

Verdiğiniz bilgiler kesinlikle yanlış.Lpg dönüşümü sonrası araçlar genelde 2 tür arıza sebebiyle motor ikaz lambasının yanmasına neden olur.Bunlardan birincisi SİLİNDİR TEKLEME ARIZASIDIR.Bunun sebebi lpg enjektörlerinin gerekli hızda açıp kapayamamasından dolayı silindire yakıt gitmeme ya da geç gitme sorunudur,bunun sebebi kalitesiz selenoıd valfli enjektör kullanılmasıdır.Verilen arıza kodu P0301-2-3-4 tür.Kaliteli lpg markalarında bu tarz sorun yaşamazsınız.Gelelim esas soruna yani YAKIT KARIŞIM ORANI ARIZASI .
  Bu arızanın sebebi tamamen yanlış lpg kalibrasyonu ile ilgilidir.Benzinli motorlarda aracın yakıtını düzenlemek için görev yapan oksijen sensörü ,lpg montajı sonrası da yanlış yanma oranlarını aracın orjınal ecüsüne gönderir,aracın ecüsü ise düzeltmeler yaparak bu aralığı sürekli sabit tutar ,fakat lpg dönüşümü sonrası şayet ayar yanlış ise ecü bu yanlışlığı düzeltemez ve P0171 FAKİR YAKIT KARIŞIMI ,yada P0172 ZENGİN YAKIT KARIŞIM ARIZASI verir.Şayet bu arızaya sadece lambanın söndürülmesi yoluyla çözümlenmek istenirse bu arıza LFT değerinin değişmesine sebeb olur ki bu da araçta daha büyük sorunlara neden olur.

Özetle doğru ürün doğru montaj doğru kalibrasyon ile kesinlikle lpg dönüşümünde sorun yaşanmaz.Bilgilerinize...
başından sonuna kadar katılıyorum.
bende de brc vardı ve yine yanıyordu şahsi fikrim bunun ayarla falan ilgisi yok arkadaşımızın kullandığı lpg belki bizim buralara göre daha iyidir ama bu olayda motor lambasının yakmasını engellemez sadece geciktirir tabi arkadaşımız ayar derken aracın beynine giden oksijen sensörlerinin kablolarını iptal ettirmediyse
tebrik ederim öngörünüzden dolayı :) tabiiki böyle ya da buna benzer saçma sapan bir uygulama yapmadım. rica etsem bu konuda biraz araştırma yapın faydası olacaktır. arkadaşın dediği gibi doğru usta (servis), doğru ürün ve montaj (düzgün ayar ile birlikte) sorunsuz lpg sistemi. arkadaşlar.bütün güney şeridi ve gaziantepten istanbula kadar birçok yerden lpg aldım uyduruk yerlerden değil ama dağişik yerlerden aldım. tavsiyem shellgaz opet aygaz kullanmıyorum çünkü başka bir konuda belirttiğim gibi filtrede tıkanma yapıyormuş.değişim zamanı içine bakıp emin olduktan sonra katkılı gaz alıp almamaya karar verecem.

seref76

« Yanıtla #16 : Ocak 24, 2010, 09:44:26 ÖS »
arkadaşlar bende çarşamba günü brc taktırdım.benimde yandı ışık.cumartesi tekrar gittim.sildirdim yine yandı.en sonunda motorcuya gittim.bilgisayara tekrar bağladı.emiş sensörü hatası veriyo bilgisayarda.kablolarda bi arıza olabilir dedi.tekrar gittim ustaya enjektörlere giden kabloları tekrar söktü ve hava filtresine giden kırmızı yeşil kaplolu fişin dibinden kablonun biri kopmuş.onu lehimledi ve arızayı sildi.bir daha yanmadı.bence o kablolara baktırın birde derim.

seref76

« Yanıtla #17 : Ocak 24, 2010, 09:45:42 ÖS »
bu arada çekişte brc hiç farketmedi.benzinle aynı performansı gösteriyo benim vtec.

asvtec

« Yanıtla #18 : Ocak 25, 2010, 12:19:15 ÖÖ »
BRC hayırlı olsun ,doğru tercih...

LION

« Yanıtla #19 : Ocak 26, 2010, 03:23:16 ÖS »
devir arttıkça yanması normaldi ben ilk sistemi kullandım şu anda sıralı sistem kullanıyorum yanıyor ama herhangi sorun yok, endişelencek bi durum yok ;)

asvtec

« Yanıtla #20 : Ocak 26, 2010, 07:26:00 ÖS »
Arıza lambasının yanması kesinlikle normal değil,muhakkak motorda yolunda gitmeyen birşeyler var,kısa vadede sorun olmazsa da uzun vadede kesın sorun olacaktır.

devir arttıkça yanması normaldi ben ilk sistemi kullandım şu anda sıralı sistem kullanıyorum yanıyor ama herhangi sorun yok, endişelencek bi durum yok ;)

34GB4525

« Yanıtla #21 : Şubat 01, 2010, 12:23:35 ÖS »
Düzeltme benim arıza ışığım fren balatalarından dolayı yanıyormuş balatalar değişti düzeldi :D

maribal

« Yanıtla #22 : Şubat 01, 2010, 03:32:41 ÖS »
2001 model vtech aracıma vogas lpg uygulaması yaptırdım.100 km kullandıktan sonra arıza lambası bendede yandı servise gittim aracın ecusuna giriş yapılarak arıza kodu ve yakıt değerleri tespit edildi enjektörlerde ve yazılımında güncelleme yapıldı 5000 km oldu arıza lambası hiç yanmadı performans ve yakıt tüketimi gayet makul

34GB4525

« Yanıtla #23 : Şubat 02, 2010, 08:12:12 ÖÖ »
Benim lpg taktırdığım usta vtec 2 lerde genelde yanıyor söndürüyoruz tekrar yanıyor dedi umarım sende yanmaz bilgin olsun ama...

asvtec

« Yanıtla #24 : Şubat 02, 2010, 09:32:18 ÖÖ »
Usta yanlış biliyor

Benim lpg taktırdığım usta vtec 2 lerde genelde yanıyor söndürüyoruz tekrar yanıyor dedi umarım sende yanmaz bilgin olsun ama...