Gönderen Konu: tavsiye  (Okunma sayısı 4550 defa)

hsncck26

tavsiye
« : Mayıs 13, 2011, 04:22:05 ÖS »
arkadaşlar bende sizlere birşey danışmak istiyorum.
benım aracım 100 km de 5.5 ile 6.5 litre arası benzin yakıyor(kullanıma bağlı olarak)(%80 uzun yol)

arabamın kaput altına en azından hava filtresi koymak istyrm ama basmaktan korkuyorum(genciz neticede :) )

babam sanayici (skoda) ablamın 1.4 fabia sına taktırdı landi yi ama hiç memnun kalmadık, her uzun yola gidişimizde benzinle gtmek zorunda kaldık, şimdide ondan korkuyor,babam eskişehirde ben izmirdeyim lpg  ile bir sıkıntı olsa burda uğraşmak benım için çok zor olucak, bende araştırdım ve eğer taktırırsak prins düşünüyoruz valve care system ve yaklaşık fiyatı da 2500 lira civarı
ve bu konuyu çok araştırdım birçok arkadaşın bilgisini aldım birçok kişiye özel mesaj attım.yani bu konuyu artık son olarak açıyorum.

ben arabamı çok seviyorum ve severek kullanıyorum.sizce lpg taktırayımmı yoksa benzindemi bineyim

arabayı 16 şubatta aldık ve şu ana kadar aracımla 3800 km yaptım.yani ayda 1200 km civarı yapıyor
yoksa lpg dönüşümüne vereceğim parayıda ekleyip dizel 0 mı alayım(punto)

siz benm yerimde olsanız ne yapardınız.

saygılar.
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2011, 04:25:29 ÖS Gönderen: hsncck26 »

hsncck26

Ynt: tavsiye
« Yanıtla #1 : Mayıs 13, 2011, 04:28:24 ÖS »
bu arada arabam şu anda orj. 67.768 km de :)

chevasil

« Yanıtla #2 : Mayıs 14, 2011, 12:12:41 ÖÖ »
kardeşim bende 2000 model 1.4 is aracımı 2 ay öncesine kadar benzinle kullanıyordum lpg sevmıyordum. cok araştırmalarım sonucu saglam bır usta buldum ve zavolli evo pan sistemi taktırdım zamlardan dolayı. suan ınanılmaz derecede memnunum keşke önce taktırsaymışım hiç bir sıkıntısı olmadı sadece 1 kere ayar yapıldı ustam cok ıyı sagolsun. izmirdeyim demişssin sana yaptırdıgım yerın adresnı vereyım ilker ustayı bul yardımcı olur bornova 3. sanayi ege otogaz. zavvolli ana bayisi. 1200 tl halledersin. 2500 tl vermene gerek yok git bi araştır. bende ayda 150 tl benzin ile 450 km yol yapıyordum. şimdi 150 tl ile 850km yol gidiyorum lpg'de. aynı fiyata 400 km fazla yol. ben suan artık dizel almazdım neden dizelin litre fiyatı olmuş 3.50 az degıl yanı.

mustipasa33

« Yanıtla #3 : Mayıs 14, 2011, 07:34:15 ÖÖ »
dostum paran varsa karşılayabiliyorsan yakıtı bence hemen lpg taktırma çünkü gerçekten üzüyor motoru ama bi yandanda uzun dönem düşünürsek. bi 7-8 sene bindiğini ve sürekli kullandığını varsayarsak. Nerden baksan bi araba parası kar yapmış olursun :) karar senin yakıt masrafın ve performansın yarı yarıya düşecek :)

hsncck26

« Yanıtla #4 : Mayıs 14, 2011, 07:14:58 ÖS »
aslında arabaya uzun süremi kısa süremi bineceğimi bilsem ona göre lpg taktırırdım,
@chevasil , zavolli yi önermissin bana ama sana şöyle birşey sormak istiyorum;
lpg taktıralı kısa süre olmuş, performans ta (elbette düşüş vardır) sıkıntın oldumu,
 mesela insan hep normal kullanamaz arabayı, arada bir gazı kökleyince benzine geçme olayı oldumu? yada herhangi bir şikayetniz varmı ?

carousal

« Yanıtla #5 : Mayıs 14, 2011, 08:23:37 ÖS »
2500 lira LPG dönüşümü için çok yüksek bir miktar, bu kitleri Mercedes-BMW-Jaguar gibi araçlara daha çok takıyorlar, VTEC 2 için abartılı bir dönüşüm bana kalırsa.

Ancak benim kafam sadece PRINS ile rahat edecek diyorsan tabi ki taktır, yalnız şöyle bir durum var, LPG kitini taktırdıktan 1 sene sonra aracı satarsan taktırdığın LPG'nin hiçbir anlamı kalmaz, yaptığın masraf ile kalırsın.

2500 lirayı amorti edebilmek için nereden baksan en az 15-20 bin kilometre yol yapman gerekecek (net hesap yapmadım bu rakam değişebilir) .

BRC-Zavoli gibi 1500 lira civarındaki markalara da yönelebilisin, Teleflex'in fiyatı  şu sıralar 2100 TL diyorlar, ona yönelebilirsin, değişik alternatifler var. En önemlisi iyi bir usta bulmak, bu detay gerçekten çok önemli.

En başta da dediğim gibi aslında yapacağına karar vermen için bu aracı kaç yıl kullanacağını değerlendirmen gerekiyor.

Bu arada dizel araç için yılda en azından 25-30 bin kilometre yapılırsa karlı oluyor diyorlar, pek çok kişiden böyle duydum, benzin-lpg kombinasyonu varken dizel gibi gürültülü ve devirsiz bir motora gerek yok bence.
« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2011, 08:24:51 ÖS Gönderen: carousal »

hsncck26

« Yanıtla #6 : Mayıs 14, 2011, 08:30:08 ÖS »
bugün babamla konuştum oda tartarin taktıralım diyor 1400 tl, şu anda forumdan araştırıyorum ve şu ana kadar elle tutulur bir sorun yokmuş.

biraz daha araştırayım ama  bugün itibariyle prins ten vazgeçmiş bulunuyoruz

carousal

« Yanıtla #7 : Mayıs 14, 2011, 08:35:47 ÖS »
Alıntı
biraz daha araştırayım ama  bugün itibariyle prins ten vazgeçmiş bulunuyoruz
Prins vtec2 için biraz abartılı, 1500 liralık kitler ile "iyi bir usta" vasıtasıyla problemsiz şekilde LPG'nin keyfini çıkartabilirsiniz.

Dediğim gibi dönüşümün yapılacağı servis çok önemli, özellikle montajı hangi şehirde yaptıracaksanız ona göre biraz detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

İzmir'den ya da Eskişehir'den yardımcı olabilecek arkadaşlar vardır forumda.

hvsoyer

« Yanıtla #8 : Mayıs 15, 2011, 10:37:56 ÖÖ »
dostum paran varsa karşılayabiliyorsan yakıtı bence hemen lpg taktırma çünkü gerçekten üzüyor motoru ama bi yandanda uzun dönem düşünürsek. bi 7-8 sene bindiğini ve sürekli kullandığını varsayarsak. Nerden baksan bi araba parası kar yapmış olursun :) karar senin yakıt masrafın ve performansın yarı yarıya düşecek :)

yakıt measrafı tamam yarıya iner ancak adam gibi bir ustaya gercekten hondaların motorları ile birebir uyumlu olan bir sıralı sistem(prins vb) taktırısan performanstan çokta bişey kaybetmezsin. bana soracak olursan bu benzin fiyatları ile zaten tüp kendini yaklaşık 1-1,5 yılda amorti eder. bence taktır keyfine bak.

EpiLoG

« Yanıtla #9 : Mayıs 15, 2011, 12:44:09 ÖS »
lpgyi performans için değil tasarruf için taktırıyoruz o yüzden ufak bi düşüş olur. ama iyi bir ustanın yaptıgı ayarla beraber bu düşüşü anlamayabilirsin bile. yani fazla bir performans düşüşü olmuyor sıralı lpgde o yüzden gönlün ferah olsun. marka %40 önemli ise usta %60 önemlidir buna göre araştırmalarını yapabilirsin.

chevasil

« Yanıtla #10 : Mayıs 15, 2011, 01:52:35 ÖS »
aslında arabaya uzun süremi kısa süremi bineceğimi bilsem ona göre lpg taktırırdım,
@chevasil , zavolli yi önermissin bana ama sana şöyle birşey sormak istiyorum;
lpg taktıralı kısa süre olmuş, performans ta (elbette düşüş vardır) sıkıntın oldumu,
 mesela insan hep normal kullanamaz arabayı, arada bir gazı kökleyince benzine geçme olayı oldumu? yada herhangi bir şikayetniz varmı ?

performans kaybı son hızlarda var tabıkı mesela ben benzınde 190 km hıza cok rahat cıkıyordum lpg'de denedim 180 km hızdan sonra gitmiyor. o dedıgın olayı denedım gazı kökleyınce benzıne gecmıyor sıkıntısız kullanıyorum motor arıza ısıgı dahı yanmıyor. bu gıbı sorunlar ıyı kalıbrasyon yapılırsa olmuyor. ama kımı usta sureklı gelsın dıye tam kalıbrasyon yapmıyor. sana tavsıye ettıgım yer bır kere cagıracak 300 km sonra ondan sonra filtre degısımıne gıdıceksın. kalıbrasyonu cok ıyı cogu arkadasın sorunu ıyı kalıbrasyonla çözülür. bende 5 ay arastırdım bu lpg işini. zavolli italyan malı evo pan sıstemındekı enjektörlerin ömrü 300.000 km garantı kagıdında yazıyor. performans işide kalibrasyonla ilgili kardeşim eger ayarlayan lpg seviyesini düşük yaparsa tasaryf cok olur ama aracın gitmez bu hangı marka lpg takarsan böyle olur. benımkı suan orta sevıyede benzınlı olarakta denedım 0-100 km sn bazında bir değişiklik yok ama dedıgım gıbı 190 km hız yerıne 180 de gıdersın. tabı benım aracım 1.4 . senınkı vtec 2 o hızlar degısır. benım kuzenımın vtec2'sınde lavato vardır arıza ısıgı yakıyor dıyordu. sordum ona lpg sevıyesı nerde dıye bılgısayardan baktır dedım düşük kademeye almışlar. dedım onu orta kademe yaptır :) orta kademeye aldırmış şimdi ne arıza ısıgı sorunu var nede başka bır sorun. izmir'de yardımcı olurum sana o kadar fazla para vermene gerek yok.
« Son Düzenleme: Mayıs 15, 2011, 01:58:20 ÖS Gönderen: chevasil »