Gönderen Konu: tartarini yaz arızası!!  (Okunma sayısı 18137 defa)

23korg23

tartarini yaz arızası!!
« : Ağustos 28, 2010, 04:25:29 ÖS »
2001 model civic 1.6 ies aracımda yaklaşık 3 yıldır tartarini sıralı sistem takılı sorunsuz kullanıyorum bir tek sorun dışında.. sorunum yaz aylarında ve sadece gündüz günün sıcak saatlerinde ortaya cıkıyor. yolda giderken içerdeki lpg göstergesinin elektriği komle kesiliyo ve arac benzine geciyo bi süre sonra kendi kendine yada farları klimayı vs acınca göstergeye yeniden elektrik geliyor sanki aracı yeni çalıştırmışım gibi benzinde görünüyo ve ardından tüpe geciyor ama bu geçiş süresi normalden fazla sürüyor. aracın elektrik aksamı neredeyse komple kontrol edildi kutup başları vs değilti lpg göstergesi vs elektrikle ilgili ne varsa bakıldı ama sorun devam ediyor işten anlayan arkadaslar fikirlerini söylerlerse cok sevinirim

drfth

Ynt: tartarini yaz arızası!!
« Yanıtla #1 : Ağustos 28, 2010, 05:02:36 ÖS »
lpg düzeneğinin uygulanışında bi sorun olduğunu düşünüyorum,2001 model 1.6ies sahibiyim aynı şekilde tartarini kullanıyorum bir de antalya sıcağında ama hiç bi sıkıntı yaratmıyo muhtemelen ustalıkta bi problem olmuştur bağlanırken

23korg23

« Yanıtla #2 : Ağustos 29, 2010, 03:08:19 ÖS »
olabilir bilmiyorum aracı öncelpg montajını yapan yere götürdüm ecu değişti arıza düzelmedi kablolar vs k0ntrol edildi yok.. sonra oto elektrikci kutup başlarını vs değiştirdi araçtaki genel şasi kontrol edildi yine yok.. gecen yıl yaz ayında yine vardı aynı sorun bu yıl yine var gecen yıl elazığdaydım bu yıl istanbuldayım sorun şehirlerde değil biz hep yalandık :)

asvtec

« Yanıtla #3 : Ağustos 30, 2010, 01:06:06 ÖÖ »
AEB yazılımlı bazı eculerde bu sorunu duymustum,romano eculerde de aynı sorun vardı.Asırı sıcaklarda ecu elektrık akımını kesıyordu.Bılgılerınıze...

23korg23

« Yanıtla #4 : Ağustos 30, 2010, 01:44:30 ÖÖ »
tesekkürler asvtec özellikle sizin cevabınızı merak ediyordum. peki çözüm için bir öneriniz varmıdır? benim aklıma böyle bişey gelmişti sıcaktan dolayı sistemin kendini korumaya alabileceğini ve ecu nun yerini değiştirmeyi önermiştim ancak bunu söylediğimde ecu nun böyle bir kesme özelliği olmadığı söylenmişti.. ayrıca bu tip bir soruna rastlanmadığınıda söylediler eger bahsettiğiniz gibi bir durum olsaydı tartarini kullanan bir çok kişi bu sorunu yaşamazmıydı? 

asvtec

« Yanıtla #5 : Ağustos 30, 2010, 03:05:56 ÖS »
ECÜ aracın neresinde ? eksoz manifoltuna yakın bir yerde olabilir mi?

tesekkürler asvtec özellikle sizin cevabınızı merak ediyordum. peki çözüm için bir öneriniz varmıdır? benim aklıma böyle bişey gelmişti sıcaktan dolayı sistemin kendini korumaya alabileceğini ve ecu nun yerini değiştirmeyi önermiştim ancak bunu söylediğimde ecu nun böyle bir kesme özelliği olmadığı söylenmişti.. ayrıca bu tip bir soruna rastlanmadığınıda söylediler eger bahsettiğiniz gibi bir durum olsaydı tartarini kullanan bir çok kişi bu sorunu yaşamazmıydı? 

23korg23

« Yanıtla #6 : Ağustos 30, 2010, 07:24:07 ÖS »
yok sileceklerin hemen altındaydı emme monifoltu ile göğüs arasındaydı sonra akünün yanına aldık yine değişen bişey olmadı

asvtec

« Yanıtla #7 : Ağustos 30, 2010, 08:30:20 ÖS »
Bu sorunu bıraz once tartaranı bolge bayısıne sordum.Ilk defa boyle bırsey duyuyorum cok ılgınc dedı ,onun yorumu da yıne belkı asırı sıcaktan mutevvellıt yonunde oldugu yonunde.Antalyada Uludag Otogaz eskı bır Tartaranı bayısı ,fırma sahıbı gohkan sumer ,aracı bu servıse goturursen yardımcı olabılırler... Uzgunum yardımcı olamadım sana.

asvtec

« Yanıtla #8 : Ağustos 30, 2010, 08:34:08 ÖS »
Pardon Istanbul yazmıssınız.Yarın Istanbulda gıdebılecegınız tecrubelı bır tartaranı servısının ıletısım bılgılerını paylasırım.Iyı aksamlar...

kacaman

« Yanıtla #9 : Ağustos 30, 2010, 08:48:47 ÖS »
mehmet kardeşim lpg konusunda site içerisinde sanırım en bilgili arkadaşımız tabiki bence, bilimsel yaklaşımları ve çözüm önerilerinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum.

23korg23

« Yanıtla #10 : Ağustos 30, 2010, 09:14:46 ÖS »
Bu sorunu bıraz once tartaranı bolge bayısıne sordum.Ilk defa boyle bırsey duyuyorum cok ılgınc dedı ,onun yorumu da yıne belkı asırı sıcaktan mutevvellıt yonunde oldugu yonunde.Antalyada Uludag Otogaz eskı bır Tartaranı bayısı ,fırma sahıbı gohkan sumer ,aracı bu servıse goturursen yardımcı olabılırler... Uzgunum yardımcı olamadım sana.

öncelikle tekrar tekrar tesekkür ederim ilgi ve alakanız için... ben fırsat bulunca esenlerdeki fulservis adlı tartarini servisine gitmeyi düşünüyorum. avrupa yakasında önereceğiniz bi servis varsa güzel olur

23korg23

« Yanıtla #11 : Ağustos 30, 2010, 09:25:24 ÖS »
ben lpg kitinin sistemini tam tanımıyorum o nedenle sağlıklı mantık yürütemiyorum ama ama siz daha sağlıklı bir mantık yürütebilirsiniz diye düşünüyorum. deponun üzerindeki gaz kesicide herhangi bir arıza olursa ECU bu arızayı gaz kacağı gibi algılayıp sistemin elektrik devresini kesermi? çünki bu bahsettiğim gidip gelmeler sonrasında göstergeye elektrik gelince benzinde calışıyo doğal olarak ve bir süre sonra lpgye gecmesi gerekirken bazen arkadan (depodan) tık diye bir ses geliyor ve lpgye gecmiyor sonra tekrar tık tekrar tık yapıyo sonunda geciyo bu geciş bazen 1 kere de bazen ise dediğim gibi bikaç kere tık yaptıktan sonra oluyor

asvtec

« Yanıtla #12 : Ağustos 30, 2010, 10:03:49 ÖS »
@kacaman arkadasım 
Forum uyelerıne az da olsa bır yardımımın dokunması ınan benı zıyadesıyle memnun edıyor.Guzel dusuncelerın ıcın tesekurler...

asvtec

« Yanıtla #13 : Ağustos 30, 2010, 10:09:33 ÖS »
Buarada Istanbulda tavsıye edecegım fırma GAZMAN OTOGAZ eskı ve tecrubelı bır tartaranı bayısı.Maslak sanayısınde.Umarım povel usta sıze yardımcı olabılır.

asvtec

« Yanıtla #14 : Ağustos 30, 2010, 10:16:32 ÖS »
Arkadaslar bu sorunun(gostergenın elektırıgının gıtmesı) bır suru acıklaması var ama bunu sadece asırı sıcakta yapması benım yorum yapmamı engellıyor.sonucu merakla beklıyorum

23korg23

« Yanıtla #15 : Ağustos 31, 2010, 02:41:04 ÖÖ »
sevinmelimiyim üzülmelimiyim bilmiyorum ama sadece sıcak günlerde ve sıcak günlerin sıcak saatlerinde oluyo.. mesela bugün gündüz cıktım bi sorun yoktu gerçi çok fazla kullanmadım aracı..  Tartarini Türkiye den harun bey ile görüştüm o da maslağa gelebilirmisin dedi biraz uzak dedim o zaman esenlere fulservise git dedi bu hafta içi gitmeyi düşünüyorum vakit bulabilirsem..
bu aradas yukarıda bi mantık yürütmüştüm sanırım sisteme pek uygun değil yorum yapmamışısınız asvtec

asvtec

« Yanıtla #16 : Ağustos 31, 2010, 01:09:50 ÖS »
Lpg hattındaki basınç azalması sistemin elektiriğini kesmez ki sadece sıcak havalrda gaz kaçırıyor demekte çok mantıklı olmaz.Ama diğer belirttiğiniz şamandradaki selenoid valfin  sıcak havalarda bazen çalışmayabilir fakat böyle bir durumda da sistem elektiriği kesmez lpg den benzine geçer ve anahtarda elektrik yine olur .Bu araçta elektrik komple kesiliyor.

ben lpg kitinin sistemini tam tanımıyorum o nedenle sağlıklı mantık yürütemiyorum ama ama siz daha sağlıklı bir mantık yürütebilirsiniz diye düşünüyorum. deponun üzerindeki gaz kesicide herhangi bir arıza olursa ECU bu arızayı gaz kacağı gibi algılayıp sistemin elektrik devresini kesermi? çünki bu bahsettiğim gidip gelmeler sonrasında göstergeye elektrik gelince benzinde calışıyo doğal olarak ve bir süre sonra lpgye gecmesi gerekirken bazen arkadan (depodan) tık diye bir ses geliyor ve lpgye gecmiyor sonra tekrar tık tekrar tık yapıyo sonunda geciyo bu geciş bazen 1 kere de bazen ise dediğim gibi bikaç kere tık yaptıktan sonra oluyor

23korg23

« Yanıtla #17 : Ağustos 31, 2010, 01:27:15 ÖS »
Anladım hocam, gaz kaçağından değilde belki herhangi bir arızadan dolayı ecu tehlike algılayıp sistemi kapatır mı diye düşünmüştüm ecunun böyle bir özelliği yoksa bişey diyemem. demekki tehlikeli durumlarda sadece multivalf mi işlem yapıyo ve gazı kesiyo ecu hiç bir koruyucu işlem uygulamıyor mu?

asvtec

« Yanıtla #18 : Ağustos 31, 2010, 06:57:43 ÖS »
Lpg Ecusunun tek koruyucu ozellıgı kaza anında aracın darbe sensorunun dewreye gırıp benzın ecusu tarafından kesılen benzın enjektor tetıklemesı lpg enjektorlerının de tetıklemesının kesmesıne neden olması boylece aracta lpg devre dısı kalır ya da lpg tesısatındakı herhangı bır sasede 15 amperlık sıgorta atar ve lpg sıstemı yıne devre dısı kalır.Bunun harıcınde farklı bır devre dısı kalma olayı yok.

23korg23

« Yanıtla #19 : Ağustos 31, 2010, 07:12:09 ÖS »
bugün bahsettiğim servise gittim. arac orda normal çalıştığından usta arızayı çözemedi ve dediki tek caresi arızaya neden olabilecek muhtemel parçaları tek tek değiştirip denemek, eğer burada arızayı verseydi ne olduğunu anlardık dedi... şuan içerdeki komutator anahtar değişti bugün bir arıza yoktu ama ilerleyen günlerde ne olur bilemiyorum eğer arıza tekrarlar ise o zaman da map sensörünü değiştirecekmiş

23korg23

« Yanıtla #20 : Ağustos 31, 2010, 07:50:13 ÖS »
sayın asvtec bu aralar aracımın fazla yaktığını görüyordum bugün servis ayarları sıfırlayıp yeni ayar yüklemiş ve dedi ki daha az yakacak artık çünki ben sıfırladıktan sonra farklı değerler okudu pc ve bu şekilde yükledim dedi kısacası sormak istediğim şu sıralı lpg sistemlerinde ( en azından benim 3 yıl önce takılan tartarini de) az yakma cok yakma ayarı yapılabiliyor mu? yada ustam tam olarak ne yapmış olabilir yaptığı doğrumudur?

asvtec

« Yanıtla #21 : Ağustos 31, 2010, 08:11:04 ÖS »
Ustanız otokalıbrasyon yaparak map sayfasını yenıden duzenlemıs,map sayfasındakı carpanların dustugunu gozlemleyerek daha az yakacagı kanaatıne ulasmıs ,umarım enjeksıyon mılısanıyelerını de esıtleyıp yol ayarı yapmıstır.Aracların yakıt ayarını  donem donem kontrol etmek de fayda var cunku degıskenlık gosterır.

23korg23

« Yanıtla #22 : Ağustos 31, 2010, 10:28:25 ÖS »
yol ayarı yapılmadı ancak aracın gidişinde falan bir sorun yasamıyorum

23korg23

« Yanıtla #23 : Eylül 01, 2010, 01:57:10 ÖÖ »
unutmuşum en son kalibrasyon yapıldığında 4 ay önceydi ve aracımın avans ayarı düşüktü sonra 10 gün önce dumanhonda da avans ayarı yaptılar ve aracın cekişi falan hissedilir dercede arttı.. sanıyorum buna bağlı olarak değerler değişti yanlışmı düşünüyorum asvtec

asvtec

« Yanıtla #24 : Eylül 01, 2010, 03:16:42 ÖÖ »
Dogru dusunuyorsunuz.