Gönderen Konu: Tartarini bakımları  (Okunma sayısı 16309 defa)

OZAlper

Tartarini bakımları
« : Kasım 07, 2009, 10:33:24 ÖS »
Arkadaşlar yeni 2003 Civic LS aracımda 2008 den beri tartarini var takılalı 11.000 km olmuş garantisi devam ediyor. Bunun bakımları ne zaman ve ne yapılıyor?

23korg23

Ynt: Tartarini bakımları
« Yanıtla #1 : Kasım 07, 2009, 10:43:23 ÖS »
arkadasım emin değilim ama sanıyorum 20000 de filtre değişiyo bu arada aygaz euro lpg plus ile ilgili konuyu oku forumdan benim gibi olma.... benimde sistem tartarini 2.5 yıllık.. bildiğim kadarıyla bakım zamanı gelince tartarini sesli uyarı vererek seni uyarıyo

OZAlper

« Yanıtla #2 : Kasım 07, 2009, 10:53:29 ÖS »
Ben 15.000 de filtre değişiyor diye duydum garanti kitapçığında iki tane 1500 bakım var benden önceki sahibi yaptırmış iki de 15.000 bakımı var. Bizim buradaki bayi işi bilmiyor diye duydum gittim bugün hemen filtre değişecek dedi (65 TL) Onların yanında çalışmış bir ustaya rastladım 15.000 dedi. kafam karıştı size danışayım dedim. Benden önceki sahibi de aygaz kullanmış :vaww

OZAlper

« Yanıtla #3 : Kasım 07, 2009, 10:55:04 ÖS »
Bir de katkılı lpg de filtre erken tıkanıyor demiş kullananlar filtrenin tıkandığını nasıl anlarız? ve sorun açar mı başımıza?

zefiroz

« Yanıtla #4 : Kasım 07, 2009, 11:10:59 ÖS »
valla bende bi kere bakım yaptırdım filtre değişti program resetlendi.belli bir saatte bakılması gerekiyor bilgisayara bağlayınca veriler çıkıyor son bakım ne zaman yapıldı falan görebiliyorsun. sizin ordaki bayi neresi :)

OZAlper

« Yanıtla #5 : Kasım 07, 2009, 11:22:16 ÖS »
Bayi ismi vermem hoş olmaz sanırım <nohapy ama filtreyi değiştirirken anahtarı tutuşu belli ediyordu usta olmadığını. Daha sonra yanlarından ayrılmış olan ustalarıyla tanıştım oraya gideceğim hafta içi.

hunace

« Yanıtla #6 : Kasım 08, 2009, 08:05:41 ÖS »
Bir de katkılı lpg de filtre erken tıkanıyor demiş kullananlar filtrenin tıkandığını nasıl anlarız? ve sorun açar mı başımıza?

filtrenin tıkanıklığı anlamanin en kolay yolu;
aracta yeterli lpg olduğunu düşündüğünüz halde, araci sıkıştırdığınızda bi süre sonra hemen benzine geçiyorsa lpg filtresinde sorun var demektir. çünkü enjeksiyonlarin istediği kadar lpg filtreden geçerek gelememekte bunun sebebide filtrenin dolu olması. tank ta lpg çoksa yüksek basınç yaptığından sorun yaratmıyor ama azaldığında anliyorsunuz.  şahsen yeni değiştirdiğim lpg filtresi ile hemen anladim bu farki.

OZAlper

« Yanıtla #7 : Kasım 08, 2009, 08:41:43 ÖS »
Araçta bazen gazı bırakınca devir dalgalanması oluyor tüpün ayarından falan mı kaynaklanıyor acaba?

hunace

« Yanıtla #8 : Kasım 08, 2009, 08:58:15 ÖS »
Araçta bazen gazı bırakınca devir dalgalanması oluyor tüpün ayarından falan mı kaynaklanıyor acaba?

rolantideykenki durumu söylüyorsunuz galiba. kelebeğin durumundan kaynakli, anormal olduğunu zannetmiyorum. lpg de kullanimda nasi bi etkisi oluyor bilmiyorum ama benzinde bunu yapmiyor.

OZAlper

« Yanıtla #9 : Kasım 08, 2009, 09:08:40 ÖS »
Aslında rölantiden ziyade kalkarken ne 2. vitese atarken bazen düşüyor devir

hunace

« Yanıtla #10 : Kasım 08, 2009, 09:25:49 ÖS »
Aslında rölantiden ziyade kalkarken ne 2. vitese atarken bazen düşüyor devir

ben brc kullaniyorum ama senin bu söylediğini de ilk defa duyuyorum. üstelik araba vitesteyken devir nasi düşerki sen gaza bastiktan sonra??
1. vitesten 2. vitese geçerken çok yavaş davraniyorsun ve araç adeta boşa atmiş gibi devri rolantiye aliyo hatta 650 devrin altına düşüyorsa bu normal. bunun çözümü de vites geçişini seri yapmak.

OZAlper

« Yanıtla #11 : Kasım 08, 2009, 09:37:16 ÖS »
İşte, vitesteyken değil değiştirirken. Dediğiniz gibi seri yolun (bozuk olması, tümsekler) ve trafiğin (ağır ilerlemesi, öndeki araç...) durumundan seri olamadığım zamanlarda oluyor. Dediğiniz gibi 650 devre kadar düşebiliyor normalse problem yok. Sağol arkadaşım. Aracın güzel ve bakımlıymış bu arada >=ok güle güle kullan Allah kaza bela vermesin!

hunace

« Yanıtla #12 : Kasım 08, 2009, 09:44:06 ÖS »
İşte, vitesteyken değil değiştirirken. Dediğiniz gibi seri yolun (bozuk olması, tümsekler) ve trafiğin (ağır ilerlemesi, öndeki araç...) durumundan seri olamadığım zamanlarda oluyor. Dediğiniz gibi 650 devre kadar düşebiliyor normalse problem yok. Sağol arkadaşım. Aracın güzel ve bakımlıymış bu arada >=ok güle güle kullan Allah kaza bela vermesin!

rica ederim. temennilerin icin de tesekkurler.. allah hepimizi kazalardan belalardan korusun.

bu arada araci sarsacak derecede yavaşlamadiğin sürece bozuk yollardan viteste geçmek daha iyidir. arac kendini daha derli toplu tutabiliyor diye düşünüyorum. hatta bozukluk çok uzun değilse, geçiş yaparken biraz gaza dokunmak daha da iyidir. arac ileri atilacaği için ön tekerlerdeki motorun ağirliği azalir ve araban bozuk yoldan daha az etkilenir.
« Son Düzenleme: Kasım 08, 2009, 09:47:39 ÖS Gönderen: hunace »

zefiroz

« Yanıtla #13 : Kasım 09, 2009, 03:55:39 ÖS »
yok  ya aynı sıkıntı bende de var.düşük devirlerde araç tekliyor devir dalgalanıyor rolanti de çalışırken gaza basında devir saati düşüşe geçiyor sonradan toparlanıyor gaz kelebeği ile bi alakası yok bence..varmıdır yoksa :S 

mali

« Yanıtla #14 : Kasım 09, 2009, 04:10:42 ÖS »
bu sıkıntı bende şöyle var.  arabayı yüksek devirli kullanırsam ışığa gelince  rölantide dalgalanma oluyor..

birde tartarini bakım zamanı yani filtre değişim zamanı uyarı veriyor
ordan anlıyorsunuz

zefiroz

« Yanıtla #15 : Kasım 09, 2009, 04:55:32 ÖS »
o küçük bi dalgalanma sanırım.bendeki öyle değil araç sarsılıyo resmen debriyaja basınca o zaman kesiliyor.ayar oluyorum görende acemi sürücü zannedecek

mali

« Yanıtla #16 : Kasım 09, 2009, 05:07:35 ÖS »
dediğin gibi benimki ufak bişey arabayı kesiciye sokunca kırmızıda durduğumda ufak bir dalgalanma oluyor
bazen stop ediyor ama dediğin gibi büyük bişey değil
lpg ayarlarından olabilir veya filtreden olabilir

zefiroz

« Yanıtla #17 : Kasım 09, 2009, 05:10:24 ÖS »
araba araba dedik öğrenci parasıylada araba binmek ne zormuş :)) bi ara baktırcam artık :)

hunace

« Yanıtla #18 : Kasım 10, 2009, 05:01:48 ÖS »
araba araba dedik öğrenci parasıylada araba binmek ne zormuş :)) bi ara baktırcam artık :)

kardes anliyorum senin halinden. öğrencinin bütün parasini içiyor bu arabalar. bi keresinde 5 kuruşumuz yoktu ve finale girmemiz gerekiyordu. ben içki çok içmem ama bizim ev karşi komşunun evde bira şişeleri heryeri dolduruyordu. bira şişelerini satık ve  benzinciye çekip 6bucuk milyonluk 95oktan çek dedik :D adam bize tip tip bakiyordu :)

alican_07

« Yanıtla #19 : Kasım 10, 2009, 05:10:39 ÖS »
:D iyiymiş yaw

zefiroz

« Yanıtla #20 : Kasım 11, 2009, 07:07:15 ÖÖ »
aynı benim hesap kafam güzel bi gün benzinliğe çektim abi depoyu fulle dedim 4 lira çıkardım arkasından adam ne ayar olmuştu bana ya :)

mali

« Yanıtla #21 : Kasım 11, 2009, 03:19:58 ÖS »
aynı benim hesap kafam güzel bi gün benzinliğe çektim abi depoyu fulle dedim 4 lira çıkardım arkasından adam ne ayar olmuştu bana ya :)

>%6rol
naptı benzini doldurdumu ?

zefiroz

« Yanıtla #22 : Kasım 11, 2009, 05:29:01 ÖS »
Allahtan erken çıkarmışım parayı 22 lirada durdurabildi pompayı :D sonrasını hiç sorma zaten dayak yiyoduk :D

mali

« Yanıtla #23 : Aralık 23, 2009, 04:35:44 ÖS »
arkadaşlar lpg filtresini değiştirdim
40 tl değişiyor

15000 km değişiyor ve bujilerin kontrolünüde tavsiye ediyorlar

filtrenin değişim zamanı sesli uyarı veriyor bu tartarininin güzel yanlarından birisi

bu arada katkılı otogaz kullanmıyorlar

wolff

« Yanıtla #24 : Aralık 23, 2009, 04:40:25 ÖS »
katkılıdan dolayı filtrede bir problem varmıydı ayrıca araçtaki sorunlar düzeldimi dostum