Gönderen Konu: sonunda lpg :D  (Okunma sayısı 6312 defa)

hsncck26

sonunda lpg :D
« : Haziran 16, 2011, 04:06:33 ÖS »
arkadaşlar merhaba . bugün itibariyle brc sistemi taktırmış bulunmaktayım .
ben babama verdim arabayı biraz öncede alıp geldim :D
 ilk izlenimlerim : araçta çok azda olsa performans düşüklüğü var henuz 3 4 5 . vitesleri denemedim ama 2.viteste az da olsa var ( yada ben öle hissediyorum) oda 20 22 km hız da aniden basınca 3 bin devire kadar ki süreç . onun dışında benzinden daha bi farkını göremedim.
gelelim arıza ışıgına : daha önceden bu arıza ışığı yüzünden babamla birazcık kavga ettiydik. ben aldım geldim evn önüne park ettim falan felan  babam aradı noldu arıza ışığı varmı diye :D dedim baba benzınden farkı yok :D
inş ileride kullandıkça daha çok yorum yazarım, benım gibi(ydi) kararsız arkadaşların fikir edinmesi için

bu c.tesi 1 haftalığına bi tatile çıkıyoruz ozaman daha çok detayı yakalamış olurum çünkü 5 aydır benzınlı biniyordum arabama :)

gerçeği söylemek gerekirse neden daha önce lpg taktırmadım diyorum. basa basa gelmek okadar güzel bi duygu ki anlatamam :D

Furkan

Ynt: sonunda lpg :D
« Yanıtla #1 : Haziran 16, 2011, 04:20:38 ÖS »
Hayırlı olsun , Allah kısmet ederse yarın sabah bende taktırıyorum BRC :)

hsncck26

« Yanıtla #2 : Haziran 16, 2011, 04:27:15 ÖS »
hocam süper bişi :d önceden basmaya korkuyodum tabiri caizse  gaz pedalıyla sevişiyodum :D şimdi rahatım :D bide o 2. vites olayından pek emin değilim aslında benzındeykende öle olabılır ama gazın oktanı düşük ya ben ona bağlıyorum :D

ilkeronat

« Yanıtla #3 : Haziran 16, 2011, 05:49:48 ÖS »
hocam süper bişi :d önceden basmaya korkuyodum tabiri caizse  gaz pedalıyla sevişiyodum :D şimdi rahatım :D bide o 2. vites olayından pek emin değilim aslında benzındeykende öle olabılır ama gazın oktanı düşük ya ben ona bağlıyorum :D

oncelikli olarak hayirli olsun gule gule problemsiz binin.
sunu belirtmeyi isterim ki LPG nin oktan sayisi benzinden daha yuksektir. ayrica 2. viteste hissettiginiz performans dusuklugu muhtemelen psikolojiktir. cogumuzda olur bu ama eminim ki aslinda 3 - 4 hp ekslmeyi bos arabada hele ki 2. viteste anlamamiz mumkun degil. farki belki yokuslarda hissedeceksin o da klima cikken ya da yuklu iken onun disinda gostergeye bakmadan ya da lpg sesini duymadan anlayamazsin gazda gittigini. en azindan bende boyle.

hsncck26

« Yanıtla #4 : Haziran 16, 2011, 06:40:09 ÖS »

oncelikli olarak hayirli olsun gule gule problemsiz binin.
sunu belirtmeyi isterim ki LPG nin oktan sayisi benzinden daha yuksektir. ayrica 2. viteste hissettiginiz performans dusuklugu muhtemelen psikolojiktir. cogumuzda olur bu ama eminim ki aslinda 3 - 4 hp ekslmeyi bos arabada hele ki 2. viteste anlamamiz mumkun degil. farki belki yokuslarda hissedeceksin o da klima cikken ya da yuklu iken onun disinda gostergeye bakmadan ya da lpg sesini duymadan anlayamazsin gazda gittigini. en azindan bende boyle.
daha önceden de lpg nin oktanının yüksek oldugunu duydum ama düşününce 100 km deki benzın le kıyaslandıgında daha çok lpg harcandığı için sanki oktanın daha düşük olması mantıklı geldi :)
ama şunu söyleyeyim bence kesinlikle 1 ve 2 de performans düşüklüğü var az da olsa var , inş dediğiniz gibi pskolojiktir :)

gerçekten çok memnunum lpg taktırdığıma
KEŞKE ÖNCDEN TAKTIRSAYMIŞIM :)

musclemurat

« Yanıtla #5 : Haziran 16, 2011, 11:05:24 ÖS »
İnşallah güle güle binersin kardeş, gerçekten de umursamadan gazlamak müthişşş :sebek

23korg23

« Yanıtla #6 : Haziran 16, 2011, 11:15:17 ÖS »
arkadasım hayırlı uğurlu olsun aracına kazasız belasız binmen dileğiyle... bahsettiğiniz oktan olayı lpg daha yüksek ancak lpg nin litre olarak fazla olması oktan ile ilgili değil zaten öyle olsaydı 95 oktan benzin aldığında 98 oktandan daha fazla yakardı aracın... işin çok ayrıntısını bilemeyeceğim ama bildiğim şudur lpg aslında sonradan sıvılaştırılan bir gaz ve biz bu sıvı haldeki likit sıvıyı regülatörde ısıtarak tekrar gaza çeviriyoruz ve en önemlisi lpg kalibrasyonu ne kadar süper olursa olsun aracın benzindeki verimi gibi olamaz çünki aracın ecusu anlık olarak karışımı ayarlar ancak lpgde böyle olmaz... yani benzin ile kıyaslamayın binin keyfinizce

ilkeronat

Furkan

« Yanıtla #8 : Haziran 17, 2011, 08:48:26 ÖÖ »
Evet sonunda bende bugün sabah 08:45 itibari ile aracımı BRC Kocaeli yetkili servisi FS Otogaz'a bıraktım. :)

hsncck26

« Yanıtla #9 : Haziran 17, 2011, 09:16:57 ÖÖ »
Evet sonunda bende bugün sabah 08:45 itibari ile aracımı BRC Kocaeli yetkili servisi FS Otogaz'a bıraktım. :)
furkancım sende takıldıktan sonraki izlenimlerini yazarmısın belki ileride taktırmak isteyipte bekleyen arkadaşlara bi faydamız olur :)
arkadasım hayırlı uğurlu olsun aracına kazasız belasız binmen dileğiyle... bahsettiğiniz oktan olayı lpg daha yüksek ancak lpg nin litre olarak fazla olması oktan ile ilgili değil zaten öyle olsaydı 95 oktan benzin aldığında 98 oktandan daha fazla yakardı aracın... işin çok ayrıntısını bilemeyeceğim ama bildiğim şudur lpg aslında sonradan sıvılaştırılan bir gaz ve biz bu sıvı haldeki likit sıvıyı regülatörde ısıtarak tekrar gaza çeviriyoruz ve en önemlisi lpg kalibrasyonu ne kadar süper olursa olsun aracın benzindeki verimi gibi olamaz çünki aracın ecusu anlık olarak karışımı ayarlar ancak lpgde böyle olmaz... yani benzin ile kıyaslamayın binin keyfinizce
artık işin oktanını düşünnmüyorum gazlaya gazlaya geziyorum :)

ahmet290

« Yanıtla #10 : Haziran 17, 2011, 11:21:11 ÖS »
hayırlı olsun

bende ilk bindiğimde 1 normaldı  2. viteste aşırı bayılma oldu
lan dedim insan biner binmez mi pişman olur anlaşılan boş yere o kadar para verdim dedim ilk an..
ancak bi kaç kez tekrarladı ondan sonra düzeldi kendiliğinden..
hemen yokuşa vurdum arabayı hep derler tüp yokuşu sevmez diye yokuşta baya hissttiriyo tüplü olduğunu bi de klima açılırsa yayla yollarında dizeller bizi üzer :D

ben taktıralı 200 km falan oldu arıza lambası yanıyo sigortayı sök tak yapıyom 60 km sona tekrar yakıyo...usta 1000 gez bakarız çaresine dedi bakalım hayırlısı :)

hsncck26

« Yanıtla #11 : Haziran 17, 2011, 11:36:10 ÖS »
walla benim aracım benzınde 25 krs yakıyodu ama artık normal kullanmaktan sıkılmıstım.şimdide 25 krş yakıcak ama istediğim gibi sürücem arkadaş :D yarın tatile gidiyorum test edicem bakalım nasıl :D

yucelerarslan_

« Yanıtla #12 : Haziran 18, 2011, 07:48:49 ÖÖ »
Tekrardan hayırlısı olsun bende 1 ay önce taktırdım bendede hiç bir sorun yok gayet güzel oldu yanlız sanaki bana çok yakıyormuş gibi geldi 50tl lpg ile 210 km yaptı 238 kuruş yani çok geldi bana bir hafta sonra ayar için gideceğim 1000 km olunca gelin ayarlarına bakalım demişlerdi.İşl. ayarlardan sonra düzelir

23korg23

« Yanıtla #13 : Haziran 18, 2011, 11:08:04 ÖÖ »
hayırlı olsun

bende ilk bindiğimde 1 normaldı  2. viteste aşırı bayılma oldu
lan dedim insan biner binmez mi pişman olur anlaşılan boş yere o kadar para verdim dedim ilk an..
ancak bi kaç kez tekrarladı ondan sonra düzeldi kendiliğinden..
hemen yokuşa vurdum arabayı hep derler tüp yokuşu sevmez diye yokuşta baya hissttiriyo tüplü olduğunu bi de klima açılırsa yayla yollarında dizeller bizi üzer :D

ben taktıralı 200 km falan oldu arıza lambası yanıyo sigortayı sök tak yapıyom 60 km sona tekrar yakıyo...usta 1000 gez bakarız çaresine dedi bakalım hayırlısı :)

arkadasım zaten bir sorun olduğunu arıza ışığınız söylüyor bu sorunda fakir karışım gibi görünüyor dolayısıyla güzel bir ayar yaptırısanız hem yokuşlarda bahsettiğiniz düşüş olmaz hemde arıza ışığı söner ve hemde daha az yakarsınız en önemliside aracınıza uzun vadede zarar vermemiş olursunuz.. gidip mutlaka düzgün bi ayar yaptırın o ışığı ayar ile söndürsünler ( başka bir yöntemle söndürtmeyin) ayar adam gibi olursa ışık söner ve bahsettiğiniz sorunlarınızn tümü çözülür.

hsncck26

« Yanıtla #14 : Haziran 21, 2011, 03:25:22 ÖS »
arkadaslar eskisehir akcay arasi 5 kisi arti full bagaj arti full klima = 17 kurus
ort hiz =115 - 120
ama eskiden benzinde 80de .viteste kokledgmde araba hizlaniyodu simdi ise neredeyse ayni kaliyor :) ve hic az yaksin diye gaza az dokunmadim 1. 2. viteste en az 5bin devirde kaltim
gazida shell den 2.32 den aldim :)

ahmet290

« Yanıtla #15 : Haziran 22, 2011, 08:53:50 ÖS »
arkadaslar eskisehir akcay arasi 5 kisi arti full bagaj arti full klima = 17 kurus
ort hiz =115 - 120
ama eskiden benzinde 80de .viteste kokledgmde araba hizlaniyodu simdi ise neredeyse ayni kaliyor :) ve hic az yaksin diye gaza az dokunmadim 1. 2. viteste en az 5bin devirde kaltim

performasta seri kullananlar iyi bilir gaz benzinin tadını vermiyor..belki hp pek düşmüyor olabilir ama torku bariz düşüyor özellikle yüksek viteslerde sıçrama namına bişe kalmıyor..

galantus

« Yanıtla #16 : Haziran 23, 2011, 09:02:33 ÖÖ »
ort hiz =115 - 120

performasta seri kullananlar iyi bilir gaz benzinin tadını vermiyor..belki hp pek düşmüyor olabilir ama torku bariz düşüyor özellikle yüksek viteslerde sıçrama namına bişe kalmıyor..

valla sizin araçları bilemem ama benimkinde gazdamı yoksa benzindemi gittiğini performans olarak anlayamazsınız.Hemen hemen hiç fark yok diyebilirim. Gerek cekişte gerek hızlanmada gerekse yüksek devirlerde. Aracımda BRC var ve 2 yıldır bu olayları kaç defalar denediğimi test ettiğimi anlatmama gerek yoktur sanırım.

galantus

« Yanıtla #17 : Haziran 23, 2011, 09:10:35 ÖÖ »
ayrıca o kadar ağırlıkla ve klima acıkken şehırdışıda olsa 170 kuruş yakması bana hiç normal gelmedi. Performanstanda şikayetci olduğuna göre bence ayarlarında bir sorun olabilir. Mesela cok kısık falan olabilir. Ama az yakıyo sonuçta buda iyi. Mesela ben performanstan hiç şikayetci değilim maşallah roket gibi ama şehır dışı klima kapalı 3 kişi 210 kuruş yaktı gecen hafta antalyaya gittiğimde.Bende shellden aldım 2,350 den. Ama bizim buralar cok yokuştur hatta meşhur köpek solutan rampası vardır epey dik ve uzundur belki duyan vardır:)

hsncck26

« Yanıtla #18 : Haziran 26, 2011, 08:29:16 ÖÖ »
evet performans düşüyor özellikle 3.vites beni çıldırtıyor . ama oda 3 bin devire gelene kadar 3 binden sonrası gayet güzel şimdilik bi sıkıntı yok. bu arada akçaydan eskişehire 3 kişi artı full bagaj 20 krş yaktı ort hız 130 yani 8.5 lt/100 km