Gönderen Konu: Sızdırmazlık raporu alma derdi bitti :)  (Okunma sayısı 10474 defa)

vale

Sızdırmazlık raporu alma derdi bitti :)
« : Şubat 08, 2012, 02:30:23 ÖS »
http://www.sicakgundem.com/HD76530_lpg-li-arac-sahiplerine-mujde.html

sanırım artık sızdırmazlık ıcın sıra beklemeye gerek yok.

AL-BAYRAK

Ynt: Sızdırmazlık raporu alma derdi bitti :)
« Yanıtla #1 : Şubat 08, 2012, 02:31:17 ÖS »
çok mutlu bi haber  özellikle de benim içinnn

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 10, 2012, 08:06:05 ÖÖ »
güzel b haber paylaşım için tşk arkadaşımmm

poseidon999

« Yanıtla #3 : Şubat 10, 2012, 09:30:00 ÖÖ »
Uyuz oluyordum sabahın köründe Dudulluda o sızdırmazlık sırasına girmeye.
Zaten bu kontrol tuv de yapılıyordu.

AL-BAYRAK

« Yanıtla #4 : Şubat 10, 2012, 09:42:07 ÖÖ »
 şimdi bir sorum olucak benim lpg yi işletme sürm geç ti normal mayene zamanım geldi...

fatura proje kontrolu olacak mı tekrar... yoksa sadece hafif kusur deyip gececekler mi... eski fatura projeler elimde....

poseidon999

« Yanıtla #5 : Şubat 10, 2012, 10:01:06 ÖÖ »
şimdi bir sorum olucak benim lpg yi işletme sürm geç ti normal mayene zamanım geldi...

fatura proje kontrolu olacak mı tekrar... yoksa sadece hafif kusur deyip gececekler mi... eski fatura projeler

Yakıt tipinin farklı olması ağır kusura giriyor.
Proje güncellenip trafikten ruhsat alınması gerekir.
fatura tarihi ile proje tarihi farklı olacak ama buna bir çözüm bulmuşlardır lpg servisleri.
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2012, 10:01:52 ÖÖ Gönderen: poseidon999 »

AL-BAYRAK

« Yanıtla #6 : Şubat 10, 2012, 10:03:13 ÖÖ »
lpg firmaları işin detayını bilyordur bi daşırırımm

paradigma

« Yanıtla #7 : Şubat 10, 2012, 10:06:10 ÖÖ »
çok güzel bir haber, teşekkürler paylaşım için.

NusretA

« Yanıtla #8 : Şubat 10, 2012, 10:17:22 ÖÖ »
Kayıt Dışı Üretim Artacak

Gaz sızdırmazlık raporunun önemine değinen Selat Metin, şöyle devam etti: "2005 yılından itibaren, benzinli araçların Lpg'ye dönüşümü, 'sıralı sistem'le yapılmaya başlandı. Gerekli tüm güvenlik tertibatına sahip bu sistem sayesinde artık Lpg 'tehlikeli' yerine, 'güvenli ve çevreci' olarak anılmaya başladı. Ancak 1995-2005 yılları arasında dönüşümü yapılan araçlar hâlâ trafikte olduğundan, bu araçların hangisi güvenli hangisi değil saptamak zor. Lpg'de güvenlik ve kalite çok önemli. Bu nedenle tüm araçların zamanında ve sertifika sahibi bayilerde kontrollerinin yapılması gerekiyor. Gaz sızdırmazlık raporu bu açıdan çok önemli. Bu raporun kaldırılması demek güvenliğin yok olması anlamına geliyor.

Lpg'li Araç Benzinliden Daha Güvenli Olmalı

Bu genelgeyle birlikte 'merdiven altı' imalatın da yolu açılacağını belirten Metin, "Yıllardır Lpg'li araçların kötü şöhretini bitirmeye çalışıyoruz. Ekipmanlarımızın güvenirliğini gösteriyoruz, hatta ekipman ve montaj işçiliği kalitesiyle benzinli araçlardan daha güvenli olduğunu iddia ediyoruz. Bu genelge bizim yıllar boyunca verdiğimiz çabayı da hiçe sayıyor. Merdiven altı üretimin artmasıyla Lpg dönüşümlerinde kalite ve güvenlik önemsenmeyecek. Bunun sonucunda büyük tehlikeler meydana gelebilir. Bu nedenle Lpg'yi tercih eden veya edecek kullanıcılar güvenilir firmaları tercih etmeli" dedi.

poseidon999

« Yanıtla #9 : Şubat 10, 2012, 10:29:51 ÖÖ »
Sızdırmazlık rapor süresi 1 aydır.
Yani onaydan 1 ay sonra sızdırma muhtemel bir durum.
Hatta bırakın 1 ay'ı kontrolden 1 saat sonra bile bir problem olup sızdırma yapabilir.
Yani bu belgenin 2 senelik güvenlikle bir alakası yok.
Muayeneye gidene kadar işe yarıyor.

Eee Tuv de bu kontrolü yapıyorsa neden başka bir yerden kontrole girelim ki...

Çok yerinde bir karar olmuş.

Rantı kesilenler tabi ki itiraz edecek ve halkı yönlendirici yazılar yazacaklardır..
Başta Mühendisler odası.

wordsman

« Yanıtla #10 : Şubat 10, 2012, 10:57:20 ÖÖ »
sızdırmazlık raporu olunca tuv'de bakılmıyor diye biliyorum, şimdi tuv'de mi bakacaklar

poseidon999

« Yanıtla #11 : Şubat 10, 2012, 11:07:41 ÖÖ »
sızdırmazlık raporu olunca tuv'de bakılmıyor diye biliyorum, şimdi tuv'de mi bakacaklar

Aynen.
Depo ve yakıt/gaz boruları sızdırmazlığı kontrol ediliyor.
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2012, 11:08:55 ÖÖ Gönderen: poseidon999 »

sanli90

« Yanıtla #12 : Şubat 10, 2012, 02:56:09 ÖS »
İlk başta haberi okuyunca çok saçma geldi kalkması sonra arkadaşın dediği gibi 1 ay süresi olan sızdırmazlık raporunu tuvturke veriyoruz sonrada sızıdırabilir tabi 1 saat önce yada 1 gün 1 ay sonra...

Peki araç muayene olduktan sonra gene bi ara gidip sızdırmazlık raporu almıycaz dimi kafam karıştı yaf işler yoğun işyerindede neyse detaylı okurum sonra...

aviator35

« Yanıtla #13 : Şubat 11, 2012, 06:46:45 ÖS »
bence yerinde bir karar..

hangover

« Yanıtla #14 : Şubat 12, 2012, 12:10:31 ÖÖ »
İlk başta haberi okuyunca çok saçma geldi kalkması sonra arkadaşın dediği gibi 1 ay süresi olan sızdırmazlık raporunu tuvturke veriyoruz sonrada sızıdırabilir tabi 1 saat önce yada 1 gün 1 ay sonra...

Peki araç muayene olduktan sonra gene bi ara gidip sızdırmazlık raporu almıycaz dimi kafam karıştı yaf işler yoğun işyerindede neyse detaylı okurum sonra...

almıcaz diye biliyorum. sızdırmazlık alıp ordan tüvtürke ordan trafiğe gidilirdi. artık ek1 belgesini doldurtup tüvtürkten bandrolleri alıp trafiğe gidilecek

ceash

« Yanıtla #15 : Şubat 14, 2012, 10:59:57 ÖS »
arkadaşlar ben cumartesi günü lpg montajı yaptırdım bu gün ruhsat işlemlerini yaptırdım ilk kez montaj yaptıranlar sızdırmazlık raporu almak mecburiyet varmış ancak sonraki muayenelerde gerek yok fakat muayenede hafif kusuru olarak geçiyor arkadaşların bilgisine   

aniniko

« Yanıtla #16 : Şubat 15, 2012, 07:52:10 ÖÖ »
İLk defada mecburi fakat daha sonra hafif kusur olarak yazılıyor..Muayeneden geçseniz bile polis kontrolünde ceza yiyormuşsunuz muayenedeki yetkili öyle söyledi..yani iki senede bir 25 tl bayılacaz ya da polise yakalanmamaya çalışcaz..

logıcthıs

« Yanıtla #17 : Şubat 15, 2012, 08:01:27 ÖÖ »
Dün muayeneyi yaptırdım ilgilenen arkadaşta hondacıymış biraz muhabbet ettik sızdırmazlık raporu felan kalmamış çok güzel olmuş sorunsuz geçtik bakalım...

mc_no_fear

« Yanıtla #18 : Şubat 20, 2012, 06:02:09 ÖS »
Arkadaşlar makine mühendisi değilim. yada herhangi bir çıkarım yok. Yakın zamanda (1 hafta) içerisinde başıma gelenleri anlatayım sizlere. Geçen hafta garanti bozulmasın diye yetkili serviste aracıma lpg montajı yaptırdım. Evet sızdırmazlık raporu alma derdi bitti ama ilk montajda alma zorunluluğu devam ediyor. Dediğiniz gibi TUVTÜRK sızdırmazlık kontrolü yapıyor. Sadece sızdırmazlık. Makine mühendisleri sistemin işlerliğinide kontrol ediyor. Yani yeni takılmış olan ve yetkili serviste montajı yapılmış olan lpg kitinin kesici valfini arkadaşlar ters takmışlar. Girişten çıkış, çıkışından giriş yapılmış. Araç lpg ile çelışmaya başladığında kesici valfin üzerindeki elektrik bağlantısı kesilince benzine geçmesi gerekirken benim aracımda ters bağlandığı için geçmedi ve lpg de çalışmaya devam etti. İşin ehli olan makine mühendisleri bu hatayı buldular ve bende düzeltirdim. Ondan soonra bana sızdırmazlık raporu verildi. Peki bu hatayı TUVTÜRK bulabilirmiydi soruyorum sizlere. Sızdırmazlık raporunu aldıktan 10 dakika sonra muayene istasyonuna gittim. Arkadaşlar sadece ellerindeki cihaz ile sistemde kaçak olup olmadığına baktılar. Kontrol yapılmadı. Sizce 25TL için kendi can güvenliğimizi tehlikeye atmak ne kadar mantıklı soruyorum????

CAGLAR28

« Yanıtla #19 : Şubat 20, 2012, 06:04:15 ÖS »
arkadaşlar ben cumartesi günü lpg montajı yaptırdım bu gün ruhsat işlemlerini yaptırdım ilk kez montaj yaptıranlar sızdırmazlık raporu almak mecburiyet varmış ancak sonraki muayenelerde gerek yok fakat muayenede hafif kusuru olarak geçiyor arkadaşların bilgisine   

++++ aynen böyle durum.geçen hafta corolla hb aldık ona taktık ertesi gün işlettim bizzat kendim ilgilendim ilk montajda alınıyor sonra mecburiyet yok.

hangover

« Yanıtla #20 : Şubat 22, 2012, 11:21:51 ÖÖ »

++++ aynen böyle durum.geçen hafta corolla hb aldık ona taktık ertesi gün işlettim bizzat kendim ilgilendim ilk montajda alınıyor sonra mecburiyet yok.

hafif kusur yazılacak. ama ceza kesebilecek polis memuru. aynı cam filmi mantığı var uygulamada haberiniz olsun

CAGLAR28

« Yanıtla #21 : Şubat 22, 2012, 12:36:52 ÖS »
zaten 25 lira için kendim riske girmem şahsen 10 binde  bi bakım yaptırıyoz lpg ye de değişen bi filtresi 30 40 lira riske değmez sızdırıyo mu sızdırmıyo mu taksi var ticari 100 binde bi  giriyolar lpg bakımına :)

artyom

« Yanıtla #22 : Mart 27, 2013, 03:02:06 ÖS »
bunda sevinecek ne var?

bizim ülkenin işleri işte. sızdırmazlık güya kalkıyor ama ruhsata işletmek için gerekli. sızdırmazlık güya kalkıyor ama polis görse ceza yazıyor. dam üstünde saksağan gerisi benden kara. hadi madem fenni muayenede sızdırmazlık kontrolü yapılabiliyordu o zaman neden tmmob para kazandı bunca yıl bu işten? madem şimdi olayın farkına varıldı işlemler tek noktadan halledilebiliyor. peki bu sızdırmazlık kontrolü yapan tesisler neden hala kapatılmıyor? neden hala ruhsata işletmek için isteniyor?neden hala polis ceza yazıyor? hafif kusurlu, ceza yazılabilecek bir aracın trafiğe çıkmasına neden onay veriyorsun o zaman?

Glthns

« Yanıtla #23 : Mart 27, 2013, 04:16:44 ÖS »
artyom inan tuvden 100 km'de 2 veya 3 litre gaz kaçıran boruyla geçmişim haberim yok lpg ayarı için gittiğimde hava filtresinin arkasındaki dirsekde çatlak belirlendi bende kokudan rahatsız olmuştum. Ama tuvde sadece arka sis farları çalışmıyor hafif kusur yazıldı. Bizim ülkemizde herkes her zaman işini düzgün yapıyor olsa haklısın, malesef ki bu ülkede durumlar çıkar ilişkilerinden öteye gidemiyor.