Gönderen Konu: Gaza geç tepki  (Okunma sayısı 9644 defa)

honda2002

Gaza geç tepki
« : Temmuz 06, 2012, 09:34:25 ÖS »
Arkadaşlar

Aracıma LPG kitini taktıralı 10 bin km oldu. Aracım 170 bin km civarında.

Allaha şükür önemli bir problemim yok.
LPG de tüketim gayet makul. Uzun yolda km de 17 krş lara kadar düşüyor. Ş.çi son indirimle 24-26 krş civarı yakıyor sakin kullanımda...

Ancak dikkatimi çeken ve beni rahatsız eden 2 konu var.

1- Aracımı 1 ay kadar (LPG taktırmadan önce) benzinde kullandım. Aracımla çok düşük hızlarda 3-4 km hızlarda giderken araç en ufak milimetrik gaz pedalı oynamalarına hafif ileri atılarak tepki verirdi. Bazen rahatsız bile olurdum bu durumdan. Ancak LPG den sonra bu tepki bitti. Sanki bu düşük hızlarda uyuşuklaştı. Şimdi benzine alsam da aynı tepkiyi alamıyorum.

2- Daha da önemlisi aracım bazen dururken ani gazladığımda yarım sn kadar gaza tepki vermiyor. Sonra aniden fırlamasını yapıyor ancak bu yarım sn lik hatta 1 sn'ye yaklaşan tepkisiz durum beni rahatsız ediyor. Bunu herzaman değil ama bazen yapıyor. LPG tankı tam dolu ya da boşken farketmiyor. Uzun yolda, ş. içi düşük hızlarda dip gazda (klima açık kapalı vs farketmeksizin) hiç bir problem yok. Sadece ve sadece duraklama hızlarında ve duraklarken bazen bu durum oluşuyor ama gayet can sıkıcı bir durum. 

Bu arada son bakımlarımı yaptım. Bujiler de son bakımda iridyum --lpg ye özel-- seramik olanlarla yeni değişti. Şanzuman yağım ATF Z1 le değişti.
Sadece ve sadece  subap ayarım (gerek olmadığı söylendiği için) yapılmadı. Son olarak ne zaman sübap ayarı yapıldı bilmiyorum.

1- Sebep subap ayarı olabilir mi ?
2- Yoksa kit ayarıyla ilgili bir durum mu ? (Çünkü kitten bir süre sonra bu durum oluştu)
3- Yoksa her LPG 'li araçta olabilen, kabul etmemiz gereken bir konu mu ?

Yanıtlar için şimdiden teşekkürler...

piscocuk

Ynt: Gaza geç tepki
« Yanıtla #1 : Temmuz 06, 2012, 09:45:38 ÖS »
bu accordlarda gaz teli varmı?? yoksa yeni araçlarda bulunan telsiz sistemmi kullanılıyor?

honda2002

« Yanıtla #2 : Temmuz 06, 2012, 09:51:44 ÖS »
bu accordlarda gaz teli varmı?? yoksa yeni araçlarda bulunan telsiz sistemmi kullanılıyor?

gaz teli olması lazım. Elektronik değil malesef.
Gaz teli mi gevşemiştir, sertleşmiştir acaba :)

piscocuk

« Yanıtla #3 : Temmuz 06, 2012, 09:58:27 ÖS »

aklıma ilk gelen bu oldu..biliyorsundur yeni dizellerde gaza basıyorsun araba 1-2 saniye sonra aaaa nolldu gazamı bastılar diyip fırlıyor :) belki gaztelinde sorun olmuş olabilir istersen bi yağlayıp öyle dene bakarsın sorun çözülür..çözülürse hemen teli değiştir ama kesinlikle servisten yada yurtdışından orjinal parça al..ben bikere yan sanayi kullandım şansa tam kapının önündeki rampada koptu taktırdıktan 1 haftasonra :D

honda2002

« Yanıtla #4 : Temmuz 06, 2012, 10:12:13 ÖS »

aklıma ilk gelen bu oldu..biliyorsundur yeni dizellerde gaza basıyorsun araba 1-2 saniye sonra aaaa nolldu gazamı bastılar diyip fırlıyor :) belki gaztelinde sorun olmuş olabilir istersen bi yağlayıp öyle dene bakarsın sorun çözülür..çözülürse hemen teli değiştir ama kesinlikle servisten yada yurtdışından orjinal parça al..ben bikere yan sanayi kullandım şansa tam kapının önündeki rampada koptu taktırdıktan 1 haftasonra :D

gaz teli olabileceği hiç düşünmemiştim. Sorunun gaz teli olması çok işime gelir :)
Sonuçta LPG kaynaklı normal (katlanılması gereken) bir durum oluşu beni çok mutsuz ederdi...

piscocuk

« Yanıtla #5 : Temmuz 06, 2012, 10:36:59 ÖS »

gaz teli olabileceği hiç düşünmemiştim. Sorunun gaz teli olması çok işime gelir :)
Sonuçta LPG kaynaklı normal (katlanılması gereken) bir durum oluşu beni çok mutsuz ederdi...

belki lpg dir..bilmiyorum ben yaşadığımı ve aklıma ilk geleni yazdım..umarım kısa ucuz ve sorunsuz bi şekilde çözersin sorunu

23korg23

« Yanıtla #6 : Temmuz 07, 2012, 12:57:09 ÖÖ »
ne olduğunu kesin anlamak için bi deneme yapmalısın bu denemeyi 2 şekilde yapabilirsin birincisi eğer teyp kodunu falan biliyosan aracı benzine al ve aracın aküsünün kutup başını sök en az 15 dakika bekle mümkünse bunu motor tam sıcak iken yap sonra kutup başını tak arac biraz rolantide çalışsın saatini teyibini ayarla daha sonra ortlama 50km hızla 10-15 dakika aracı benzinde kullan ve sonrasında tepkisine bak eskiye dönmüşmü... 2. yol ise aracı 150-200 km kadar benzinde kullan bi bak eski haline dönecekmi.. eğer bu ikiş yoldan birini dener de eski tepkileri alırsan aracında sorun yok fakat lpg kalibrasyonunda hata var demektir muhtemelen de fakir karışımdandır... şuanda aracın ilk çalışması eskiye göre nasıl?

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #7 : Temmuz 07, 2012, 04:57:05 ÖÖ »
Arac benzınde farklı bır bogaz kelebegı , farklı bır gaz telı  kullanmıyor kı! Benzın de sorun yok demıssınız ,farklı bır nedenı olmalı dıye dusunuyorum.

honda2002

« Yanıtla #8 : Temmuz 07, 2012, 07:23:16 ÖÖ »
LPG takan kiti bayi kiti taktıktan sonra "boğaz kelebek ve rölanti motoru temizliği yapılması lazım" demişti. Ben yaptırmamıştım.
Rölantide araç bazen dengesiz. Bazen 400-500 d/d ye kadar düşüyor titriyor. Bu kitten önce de vardı.
Sebep bu olabilir mi ?

150-200 km benzinde kullansam ne değişecek tam anlamadım. Hemen benzine alınca tepkiler benzine göre olmaz mı zaten ?
Ancak bu şekilde yapılması şartsa yaparım problem değil tabi ki.

piscocuk

« Yanıtla #9 : Temmuz 07, 2012, 07:51:31 ÖÖ »
Arac benzınde farklı bır bogaz kelebegı , farklı bır gaz telı  kullanmıyor kı! Benzın de sorun yok demıssınız ,farklı bır nedenı olmalı dıye dusunuyorum.

ben zaten sorun kesin bu demedim.daha önce başımdan geçen olayı paylaştım..ayrıca benzinde sorun yok demiyor.benzindede sorun var yazmış arkadaşımız

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #10 : Temmuz 07, 2012, 03:43:13 ÖS »
@pıscocuk
Evet haklısın , gozumden kacmıs.Bu durumda sorunu aracın benzınde ve de lpg de ortak kullanılan parcalarda aramak dogru olacaktır.Orn : bogaz kelebegı ...

bbhnda

« Yanıtla #11 : Temmuz 07, 2012, 07:26:11 ÖS »
gaz teli meselesi genelde modelli (90 jenerasyon- 2005) araçlarda mekaniktir.bastımı tepki alınması birazda buna bağlı.yeni model arabalarda bu elektrikli.örneğin eski aracım 96 corolla idi kelebek mekanik olduğu için dokunduğu anda giderdi yalnız 200 den sonra şişerdi :D şimdiki fd6 ımda elektronik olduğu için corollaya göre tepkisi çok çok az uzun.zaten vtec var 5500 den sonra araç kükrüyor tüm karakteri değişiyor işte bunu hissetmek herşeye bedel.ama lpgden önce bir sıkıntı yoksa lpg kalibrasyonuna tekrar baktırın derim.

logıcthıs

« Yanıtla #12 : Temmuz 07, 2012, 07:59:59 ÖS »
Aynı problemi bende yaşıyorum benzinde hiçbir problem yok fakat lpg de iken gaz verdiğimde devir saati yarım milim felan aşağı düşüyor motorda ufak bir titreme oluyor ve daha sonra araç toparlıyor...
Dediğin gibi 1 sn gibi süre için geçerli aracın gidişinde felan bir sorun yok  ben aracı lpg cide 1 gün bıraktım ama yapamadık, elimizden gelen bu dediler inşallah bulursun neden olduğunu bizde faydalanırız...
(benim sorunum lpg enjektörleri değiştikten sonra oldu)

honda2002

« Yanıtla #13 : Temmuz 07, 2012, 09:05:59 ÖS »
Aracı bugünden itibaren benzinde kullanıyorum
Sadece birkaç km yaptım tepkisi LPG ile aynı gibi.
Yarın 50-60 km daha yapıcam bakalım değişme olacak mı.

Düzelme olursa LPG kaynaklı olduğu kesinleşek. Ayara gidicem.

Düzelme olmazsa öncelikle gaz teline, yine düzelmezse gaz kelebeğine ve rölanti motıruna vs baktırıcam. Çünkü rölantide (benzin / gaz farketmiyor) bazen ışıkta beklerken çok oynama oluyor. 500 d/d de titriyor.

honda2002

« Yanıtla #14 : Temmuz 08, 2012, 04:25:10 ÖS »
Bugün arabayı 20-25 dk ana ve ara sokaklarda (Beylikdüzü'nde problemi tekrarladığı her yerde) önce benzinde sonra gazda önce klima kapaklı sonra açık kullandım.
Problemi hiç tekrarlamadı.

Ancak dikkat ettiğim nokta devir saati D de duruşlarda hep 650 d/d de sabit kaldı. Çünkü bazen 500 d/d ye kadar inerdi.

Nacizane tahminim duruşlarda devir 500 d/d lerde bu problemi yapıyor. D'de rölantiyi 500 d/d gördüğüm zaman gene deneyeceğim. Eğer tekrarlarsa rölantiyi düzeltmeye çalışacağım.