Gönderen Konu: Rölanti de yakıt tüketimi  (Okunma sayısı 5267 defa)

ttrapper

Rölanti de yakıt tüketimi
« : Ekim 23, 2012, 11:08:04 ÖS »
 rölanti de arac hareket etmezken  yol bilgisarindaki verileri sıfırladigimizda sürekli bir yakıt artışı görüyorum  bukadar düşük devirlerde
15litrelere kadar  çıkıyor l/100km bazında araç hareket etmezken h/100km olarakmi hesaplıyor yani saatlik yakıt tüketimi hesaplayarak bu değerlere çıkmasi mümkün anca araç devir yapmazken neden yakıt tüketimi yükseliyor başka anlam veremedim

burakozk

• ÇAĞDAŞPEN DEKORASYON MERSİN
Ynt: Rölanti de yakıt tüketimi
« Yanıtla #1 : Ekim 28, 2012, 11:55:23 ÖÖ »
araç fd6mi? yoksa fb7mi?
Fb7de anlık tüketimde dikkatimi çekmişti buna benzer bi durum.

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #2 : Ekim 28, 2012, 12:53:22 ÖS »
ARAÇTA otomatik jikle var kendi araçım için sölüyorum araçı sabah çalıştırdığımda jiklenin devreden çıkması kışın rolentide 2 dakka ve 1 km yoldan sonra devre dışı kalıyor bu yakıt tüketiminde büyük bir etken benim fikrim bu

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #3 : Ekim 28, 2012, 10:53:24 ÖS »
Motor soğuk oldugu için ve arkadasın da dediği gibi jikle devrede olduğu için olsa gerek. Yani sonuçta rolantide çoğumuz 20 30 sn ye bekleriz. Motor ısındıktan sonra değer daha düşüktür. Sıcak motorla birde bakın kaç gözükecek.
« Son Düzenleme: Ekim 28, 2012, 10:53:41 ÖS Gönderen: becoca »

burakozk

• ÇAĞDAŞPEN DEKORASYON MERSİN
« Yanıtla #4 : Ekim 29, 2012, 08:02:24 ÖÖ »
Fb7de anlik tuketimi gosteren bi yer var. Orda rolantide durdukca o deger yukseliyor, araba 1 saattir calisiyor olsa bile, bence arkadas bunu soyluyor

conistr

« Yanıtla #5 : Ekim 30, 2012, 01:27:12 ÖS »
Aynen 2009 honda civic aracımda da aynı şekilde. Rolantinede sürekli yükseliyor boğaz trafiğine kaldığımda 25 lt seviyelerini görmüştüm. Ama yol bilgisayarından ziyade gerçektende rolantinede resmen içiyor(yol bilgisayarına bakıp söylemiyorum) ben anlamadım rolantinede olan araç bu kadar yakabilir mi?

Alperen Eren

« Yanıtla #6 : Ekim 30, 2012, 03:13:39 ÖS »
Arkadaşlar rolantide yol bilgisayarındaki yakıt değerinin yükselmesi kadar doğal bir durum yoktur . Bindiğiniz aracın yol bilgisayarı 100 Km. de ortalama yakıt değerinizi Litre / Km. olarak hesaplar . Km. yapmadan yakıt tüketmeye devam ederseniz , doğal olarak yakıt tüketim ortalamanız artar .

Birde bu tüketimi araç soğuk olduğundan dolayı otomatik jikle açıkken ki ; araç ECU'su - yani beyni - bu rolantiyi aracın motoru biran önce ısınsın diye 1500 devirlere kadar yükseltir . Bu durumda rolantide çalıştırırsanız dahada çok artar .

conistr

« Yanıtla #7 : Ekim 30, 2012, 03:32:35 ÖS »
Arkadaşlar rolantide yol bilgisayarındaki yakıt değerinin yükselmesi kadar doğal bir durum yoktur . Bindiğiniz aracın yol bilgisayarı 100 Km. de ortalama yakıt değerinizi Litre / Km. olarak hesaplar . Km. yapmadan yakıt tüketmeye devam ederseniz , doğal olarak yakıt tüketim ortalamanız artar .

Birde bu tüketimi araç soğuk olduğundan dolayı otomatik jikle açıkken ki ; araç ECU'su - yani beyni - bu rolantiyi aracın motoru biran önce ısınsın diye 1500 devirlere kadar yükseltir . Bu durumda rolantide çalıştırırsanız dahada çok artar .

Hocam tamam yol bilgisayarı dediğin gibi tüketim var ancak yol gidilmediğinden sürekli yükselir.

Ama benim dediğim biraz farklı normalde rolantinede çok yakıyor, yani rolantinede 15 dk kalsa araç benzinden bir kademe eksiliyor.

Alperen Eren

« Yanıtla #8 : Ekim 30, 2012, 05:49:43 ÖS »

Hocam tamam yol bilgisayarı dediğin gibi tüketim var ancak yol gidilmediğinden sürekli yükselir.

Ama benim dediğim biraz farklı normalde rolantinede çok yakıyor, yani rolantinede 15 dk kalsa araç benzinden bir kademe eksiliyor.

Doğrudur , az bir benzin yakmaz rolantide zaten . Hele soğuksa dahada fazla yakar . Arabanın motoru ve motora bağlı diğer harekete geçen bütün parçalarını çeviriyor neticede araç . Yerinde duran ilerlemeyen :) bir jeneratör düşünün . Az mı yakıyor sanki ...
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2012, 05:52:33 ÖS Gönderen: Alperen Eren »

legolas

« Yanıtla #9 : Ekim 30, 2012, 10:03:23 ÖS »
jeneratör örneği güzeldi.. :) hemde yerinde duran....
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2012, 10:03:36 ÖS Gönderen: legolas »