Gönderen Konu: ÖTV'yi eşitleyin, akaryakıt fiyatı düşer  (Okunma sayısı 2323 defa)

Mesudum

• Mesut D.
ÖTV'yi eşitleyin, akaryakıt fiyatı düşer
« : Ekim 16, 2012, 02:39:35 ÖS »
'ÖTV'yi eşitleyin, akaryakıt fiyatı düşer'

Türkiye'de rekor düzeyde seyreden akaryakıt fiyatları için sektörden indirim formülü geldi.

TÜPRAŞ Aliağa Rafinerisi'nde kurumun faaliyetlerini ve projelerini anlattığı toplantıda konuşan TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut, benzin ve motorindeki ÖTV farklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"4,89 lira olarak satılan benzinin bizden çıkışı 1,57 lira. Benzinde 2,92 lira vergi olarak kaydediliyor. 4,27 lira olarak satılan motorinin ise bizden çıkışı 1,59 lira. 2 lira 25 kuruş vergi olarak kaydediliyor. Aslında vergilerin eşitlenmesi gerekiyor. Vergiyi eşit yap, hangisi piyasada gelişiyorsa gelişsin. Örneğin Akdeniz'de ucuz olan benzini, biz pahalı satıyoruz. Benzin ve motorinde ÖTV eşitlemesi yapılması, fiyatların daha da aşağı çekilmesine yardımcı olur."

Öte yandan yapılan zamlar sonrası benzin tüketiminde düşüş yaşanıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) Ağustos Ayı Petrol Piyasası Sektör Raporu'na göre, bu yılın 8 ayında yurtiçi benzin satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.2 azaldı. Motorin satışları ise yüzde 7.1 artış kaydetti.

cagatay54

Ynt: ÖTV'yi eşitleyin, akaryakıt fiyatı düşer
« Yanıtla #1 : Ekim 16, 2012, 04:51:12 ÖS »
yapmazlaaar bir kalem üründen aynı vergiyi kç kere alıyolar belli değil.para gelecek ya.bugün ntv de gördüm 15 milyar dolara yakın açık varmış halaa.Allah görüyor vatandaşn sırtından bakalım nereye kadar götürecekler bu iyi ekonomiyi!!

Mehmetttt

« Yanıtla #2 : Ekim 16, 2012, 09:20:10 ÖS »
Ya biri bizimle dalga geçiyor ya da...
Hafta sonu keyifli bir şekilde haberlere bakayım ne var ne yok haberim olsun istedim.

Benzine gelen 9 kuruşluk zammı görünce keyfim kaçtı. Aslında bu yazıyı dün yazacaktım ama belki bu konuda birileri gerekçelerini açıklar diye bekledim. Ama gerekçe pek yok. İşine gelirse, ister satın al ister alma... Benzinin litre fiyatı 5 lirayı geçti (şimdilik bazı illerimizde). Her tüketici gibi ben de bu fiyat artışlarını anlamakta zorluk çekiyorum. Üstelik çektiğim zorluk, aşağıdaki petrol fiyatlarının grafiğini görünce daha da artıyor. Bu grafikte Brent tipi petrolün 2008'den bu yana izlediği fiyat hareketleri görülüyor.

2008 krizinden önce Brent petrol en yüksek 147 doları görmüş. Ortalama olarak 75 dolar seviyesinden başlayan yükseliş hareketi çok çarpıcı. Fakat daha da çarpıcı olan mesajı vereyim. Petrolün varili 147 dolarken bizler benzine 2,65 lira öderken, şu an petrolün fiyatı 115 dolar ve 4,91 TL ödüyoruz. Grafik üzerinde mavi renkli TL yazan değerler o tarihler itibariyle benzinin TL fiyatını gösteriyor.

Şimdi isterseniz grafiği yazılı olarak anlatayım. 2008 yılının başlarında petrol 147 dolara çıkarken içeride benzinin litresi 2,73 TL civarında bulunuyor. Ama değişik kaynaklardan bunun 2,50 ile 3 TL arasında olduğunu görebilirsiniz. Ama biz aynı kaynaktan (http://lukoil.com.tr/S_FiyatListesi.aspx?tur=2) aldığımız fiyatları baz alacağız.

Birinci tespit: 2008 kriziyle birlikte Brent petrolü 147 dolar seviyelerinden 40-45 dolar seviyelerine kadar geriliyor ve bizim benzinin fiyatı 2,88 TL'ye çıkıyor. Hadi o sırada dolar yukarı gitti diyelim. Ama dolar 1,20'den 1,75'e çıkmış. Şimdi bir hesap yapalım. 2008 yılı başı itibariyle, dolar kuru ile petrol fiyatını çarpalım. 1,20*147=186,7 TL. Şimdi de krizden sonraki dolar kuru ile petrol fiyatını çarpalım. 1,75*45=78,75 TL yapıyor. Dolayısıyla benzin fiyatlarının aynı oranda hareket ettiğini varsaysak bile, litresinin 2,73 TL'den yaklaşık olarak 1,50 TL civarına düşmesi gerekiyordu ama 2,88 TL fiyatını görüyoruz.

Bu hesabı bize anlatın

Grafikte ilerlersek, petrol 88 dolara geldiğinde benzinin fiyatı 3,67 TL olmuş. Bir başka deyişle petrol 147 dolardan 88 dolara düşerken petrol 2,73 TL'den 3,67 TL'ye çıkmış. Grafiğin sonuna doğru bakacak olursak, petrol iki defa 127 doları görmüş, ilk gördüğünde benzin 4,27 TL iken ikinci defa 127 dolar görüldüğünde benzin 4,54 TL olmuş. Şimdi Brent petrol 115 dolara düşmesine rağmen benzin fiyatı 4,91 TL olarak görünüyor ve son zamlarla 5 TL'ye dayandı.

Son tahlilde, petrol 147 dolarken 2,73 TL'ye benzin alırken nasıl oluyor da petrol 115 dolarken 5 TL'ye benzin alıyoruz?

Ben bir vatandaşım ve kesinlikle biri benimle dalga geçiyor. Ya da lütfen biri çıkıp bu hesabın nasıl olduğunu bize anlatsın da anlayalım.

http://ekonomi.bugun.com.tr/ya-biri-bizimle-dalga-geciyor-ya-da-yazisi-208795

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #3 : Ekim 16, 2012, 09:49:37 ÖS »
Benzinin fiyatı falan düşmez... 5 lira oldu 4,50 ye düşüp biz gazla 5,5 olur. Sonra 5 e çekip 6  ya çıkar bu böyle gider.

Fabrikalar çatır çatır vergi kaçırıyor. Bunu engelleyemedikleri için bütçe açığı kapanmıyo. Eee zenginde zaten var bi dünya avukat. Adamlardan vergi alamıyor. Biniyor bizim üstümüze....

Gidin inceleyin Fabrikaların % 90 nında sürekli inşaat vardır. Vergileri geri almak için... Vatandaş kadar vergi vermezler...
« Son Düzenleme: Ekim 16, 2012, 09:50:36 ÖS Gönderen: becoca »

emre16

« Yanıtla #4 : Ekim 16, 2012, 11:12:46 ÖS »
Benzinin fiyatı falan düşmez... 5 lira oldu 4,50 ye düşüp biz gazla 5,5 olur. Sonra 5 e çekip 6  ya çıkar bu böyle gider.

Fabrikalar çatır çatır vergi kaçırıyor. Bunu engelleyemedikleri için bütçe açığı kapanmıyo. Eee zenginde zaten var bi dünya avukat. Adamlardan vergi alamıyor. Biniyor bizim üstümüze....

Gidin inceleyin Fabrikaların % 90 nında sürekli inşaat vardır. Vergileri geri almak için... Vatandaş kadar vergi vermezler...
aynen öyle, bu ülkede gerçekten adaletin A sı yok.. zengine daha fazla zengin ol deniliyor ama yoksulada senin yaşama hakkın yok, ama her ne hikmetse belediye seçimleri yaklaşınca kömür,makarna,beyaz eşya vs. gibi şeyler dağıtılıyor.(seneye göreceğimiz manzaralar) yani güzel ülkemizi nasıl bu kadar yaşanılmaz hale getiriyoruz inanın büyük bir başarı.... Bazen düşünüyorum da bizim ülkemizi japonlara versek neler olur acaba?