Gönderen Konu: Muayenede simit depo ve yedek lastik sorunu  (Okunma sayısı 18775 defa)

wordsman

Muayenede simit depo ve yedek lastik sorunu
« : Şubat 09, 2012, 03:23:02 ÖS »
Arkadaşlar,
Benim aracın muayenesine daha 8-9 ay var ama aklıma bişey takıldı.
Şimdi LPG tankı simit depo, haliyle yedek teker dışarıda kalıyor.
Bu yedek tekeri sabitlemenin kolay bir yolu var mıdır?
ya da yedek tekeri muayeneye götürmesek bir sorun olur mu?
Araç 98 civic.
Saygılar,

2432

Ynt: Muayenede simit depo ve yedek lastik sorunu
« Yanıtla #1 : Şubat 09, 2012, 03:38:45 ÖS »
tekeri sabitlemen gerekmiyor. koy arabana yanında dursun.herşeyin tam olupda stepnesi yok tekrar geleceksin derlerse boşa zaman kaybedersin

poseidon999

« Yanıtla #2 : Şubat 09, 2012, 03:57:36 ÖS »
Stepne ile ilgili ağır kusur yok.
Olmaması bile hafif kusura giriyor.
Sonuçta tuv için senin trafikte seyir halindeki durumun önemli.
Lastiğin patlayınca stepne koymam kitlerim aracımı giderim ya da hiç uğraşmam çekici çağırırım diyebilirsin kimse karışmaz.ama başka bir sorunun çıkarsa ve adam bir de stepnenin olmadığını görürse
sorun çıkartabilir. Eğer bagaja stepneni koyabiliyorsan koy öyle git.
Stepne koymazsan da sorun olmaz.
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2012, 03:59:36 ÖS Gönderen: poseidon999 »

wordsman

« Yanıtla #3 : Şubat 09, 2012, 07:55:21 ÖS »
Stepne ile ilgili ağır kusur yok.
Olmaması bile hafif kusura giriyor.
Sonuçta tuv için senin trafikte seyir halindeki durumun önemli.
Lastiğin patlayınca stepne koymam kitlerim aracımı giderim ya da hiç uğraşmam çekici çağırırım diyebilirsin kimse karışmaz.ama başka bir sorunun çıkarsa ve adam bir de stepnenin olmadığını görürse
sorun çıkartabilir. Eğer bagaja stepneni koyabiliyorsan koy öyle git.
Stepne koymazsan da sorun olmaz.

peki hafif kusuru bir sonraki muayenede giderip öyle gitmek gerekmiyor mu? yani en fazla 2 sene sonraki muayenede bakacaklar stepneden hafif kusur yazılmış bunu sabitlemen gerekir demezler mi?
ben mi yanlış biliyorum.

yine bu sorumla bağlantılı olarak, mesela bundan önceki muayenede aracımın sağ ya da sol farı hatırlamıyorum birine hafif kusur yazmışlardı, far yönü hatalı diye, şimdi bu gideceğim muayeneye gitmeden önce yaptırmam gerekmiyor mu? yaptırmassam muayeneden geçemem diye biliyorum,
yanlış mı biliyorum?

poseidon999

« Yanıtla #4 : Şubat 09, 2012, 08:01:41 ÖS »
Alttaki konuda Tuvturk'ün muayene kusur tablosu var.
Burdan arama yaparak hangisi hafif hangisi ağır kusur görebilirsin.

http://www.teamhondaturkey.com/forum/problemler_ve_cozumleri/ynt_civic_ies_farlari_gelistirme-t63355.0.html

Ayrıca hafif kusurlar düzeltilecek diye bir kaide yok.
10 sene ayarsız farlarla hafif kusurlu olarak geçebilirsin.
Tabi bu yaptırma demek değil. Muayeneye giderken uğra bir elektrikçiye farları ayarlasın
kendi güvenliğin için.

inventor

• Co-Admin
« Yanıtla #5 : Şubat 09, 2012, 08:02:15 ÖS »
stepne için hafif kusur yazıyorlar stepneyi sabitlemene gerek yok bagajda durması yeterli bana muayenede stepne yerinde yok diye hafif kusur yazmışlardı 2.gidişimde yerine koydum yine hafif kusur yazmışlar sordum niye yazdınız diye görmedimki dedi stepne bagajda duruyor ön koltuğamı koyayım dedim :)
far yönü hatalı nasıl oluyormuş onu anlamadım işte

wordsman

« Yanıtla #6 : Şubat 09, 2012, 08:11:04 ÖS »
stepne için hafif kusur yazıyorlar stepneyi sabitlemene gerek yok bagajda durması yeterli bana muayenede stepne yerinde yok diye hafif kusur yazmışlardı 2.gidişimde yerine koydum yine hafif kusur yazmışlar sordum niye yazdınız diye görmedimki dedi stepne bagajda duruyor ön koltuğamı koyayım dedim :)
far yönü hatalı nasıl oluyormuş onu anlamadım işte

şimdi muayene kağıdını çıkardım baştan sonra inceledim, hafif kusurların bir sonraki muayenede giderilmesine ilişkin birşey göremedim, ama biryerden aklımda öyle kalmış "hafif kusur bir sonraki muyanenede giderilmeli" diye, fakat dediğiniz gibi öyle birşey yazmıyor kağıtta,
bu arada far yönü dediğim şey şu far ayarı muhabbetti,
tüvtürk'ün muayene kağıdında, "Kısa hüzmeli far yönü hatalı" diye yazıyor,

inventor

• Co-Admin
« Yanıtla #7 : Şubat 09, 2012, 08:21:10 ÖS »
hafif kusuru gidermenize gerek yok ben muayeneye 1. girişimde hafif kusur yazdıklarına 2.girişimde düzeltip gittim bakmadılar bile
far ayarını yaptırıp gitmenizi tavsiye ederim o konuda biraz hassaslar

logıcthıs

« Yanıtla #8 : Şubat 09, 2012, 08:36:14 ÖS »
far ayarı, farla birlikte yanan harici ışıklandırma, amerikan park,hatta park lambalarının biri diğerinden az yanıyor diye geçemeyen arkadaşlarım oldu evet far konusunda çok hassalar.

ber01kay

« Yanıtla #9 : Şubat 09, 2012, 09:25:54 ÖS »
Ben 15 gün önce ne stepne ne kriko ne de bijon anahtarı olmadan muayeneye girdim ve hiçbirine bile bakmadan geçtim. Baktıkları şeylere bile doğru düzgün bakmıyorlar.2 ay önce almış olduğum yangın tüpüne son kullanma tarihi geçmiş diye hafif kusur yazmışlar sordum üretim tarihine bakmışız dedi adamlar camda yazan kocaman LPG li araç yazısını bile görmeyip hafif kusur yazacak kadar ....... anlayın artık.

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Şubat 10, 2012, 08:05:04 ÖÖ »
hafif kusura arkadaşların dediği gibi pek önem vermiyolar onlar için mühim olan aracın mekanik aksamında olabilecek ve senin seyrini etkileyebilecek sorunlar stepneyi takma kafana...