Gönderen Konu: New Honda için LPG araştırması ( LPG taktırmak isteyenler için )  (Okunma sayısı 6095 defa)

serkannt

Merhaba Arkadaşlar;

Aracıma LPG taktırmak için uzun zamandır araştırma yapıyorum ve LPG sistemleri ile ilgili öğrendiklerimi sizinlede paylaşmak istiyorum umarım yardımcı olur sizede.

Öncelikle şunu söyleyim yeni Civiclerin subapları bronz malzemeden yapılmış olup sıcaklık bronz malzemesi için aşınma açısından büyük handikap, öncelikle bilmeniz gereken sistemin subapları koruması gerektiği, bunuda yapan şuanda benim araştırmalarım sonucu ulaştığım 3 firma var.

- Prins (Made in Holland) :Sisteme ek olarak ilave ettiği elektronik yağlama sistemi olan, emme manifoltunu delmeden montaj uygulaması, subaplara belirlenen değer aralıklarında elektronik olarak özel bir yağ gönderip aşınmayı ve ısınmayı minumum seviyeye indirir, yakıt sarfiyatınızı %40 azaltır. Sistem montaj dahil 2500 TL civarında.
      Not= Prins LPG sitemine mekanik yağlayıcılıda taktırabilirsiniz, sistem montaj dahil 2100 TL civarında.

- MTM (Made in Italy) :Sisteme ek olarak ilave ettiği mekanik yağlama sistemi, emme manifoltunu delmeden montaj uygulaması, sistem subaplara mekanik olarak özel bir yağ gönderip ısınmayı ve aşınmayı minumum seviyeye indirmek, yakıt sarfiyatının %40 azalması . Sistem montaj dahil 1900 TL civarında.

- Teleflex GFI (Made in Holland) :Bu sistem şuanda dünyada yeni kullanılan bir sistem olup  LPG yi sıvılaştırıp buna LPI diyorlar enjeksiyonlara gönderip yanmayı sağlıyor, bu sistemin diğerlerinden farkı aracın orjinal üretiminde tasarlandığı şekilde motorun sıvı yani benzin gibi çalışmasına imkan sağlaması, bu sistemin ayrıca artıları yakıt sarfiyatının %50 azalması. Sistem montaj dahil 3200 TL civarında.

Arkadaşlar karar sizin bütçenize uygun sistemi taktırmakta özgürsünüz ama araştırma yapmadan ustalara bırakarak aracınızı heba etmeyi, aracınıza normal bir LPG sistemi takarak subapları yakarsanız şuan için 2500 TL civarında bir maliyete yaptırırsınız. Unutmayın bu sistemlerin hiçbiri aracınızın motorunu ve fabrika çıkışı performasını asla %100 korumaz ama benzin fiyatları ortada.

Umarım size araştırmalarımın bir yardımı olur.

haluk 23

Ynt: New Honda için LPG araştırması ( LPG taktırmak isteyenler için )
« Yanıtla #1 : Ocak 30, 2011, 09:27:57 ÖS »
Arkadaşım merhaba,

Ben de buna benzer bir araştırma yapmıştım 3 yıl kadar önce.

Teleflex yeniydi o zaman ve de firmayı incelemeye aldım.

Yaklaşık 1 yıl sonra ikna oldum ve de o zamanki aracım 2004 Focus 1 e taktırdım.

Günümüze geleyim.

Alttaki alıntıyı başka bir lpg tavsiyesi üzerine yazmıştım. Senin bilgilerinle uyuyor ama şu an ülkemizde Teleflex bu sistemi satmıyor diye biliyorum.

Ama bir başka Hollanda malı firma, Vialle getirdi bu sistemi ülkemize.

Bu da önce başka bir forumda, sonra da bu forumda başka bir konuda yazdığım yazının linki.

http://www.teamhondaturkey.com/forum/lpg_sistemleri/sivi_lpg_sistemi_vialle_hakkinda_bilgisi_olan-t47933.0.html

Eğer TELEFLEX kitlerinin distribütörü Tunalı bu yeni sistemi de getirdiyse bir sonraki aracıma gönül rahatlığıyla taktırabilirim.

Ancak sitesine baktım ve de getirmiş görünmüyor.

http://www.teleflexgfiturkiye.com/

Onun yerine Vialle ye talim.

Fiyatlar da 1100 euro + kdv

Bu da sitesi:

http://www.vialle.com.tr/neden_vialle_lpi.aspx

Haluk

serkannt

« Yanıtla #2 : Ocak 30, 2011, 09:53:55 ÖS »
  Vialle ve Teleflex GFI sanıyorum aynı firma zaten bu sistemi uygulayan tek firma bu canın sağolsun Vialle diyelim adına >=ok

haluk 23

« Yanıtla #3 : Ocak 30, 2011, 10:07:45 ÖS »
  Vialle ve Teleflex GFI sanıyorum aynı firma zaten bu sistemi uygulayan tek firma bu canın sağolsun Vialle diyelim adına >=ok

İkisi de Hollanda firması.

Ben Tunalı motora Vialle yi sorduğumda maddi olarak zor bir dönemden geçiyorlar demişti yetkili Serdar Bey.

Belki birisi diğerini satın alır.

Ama Teleflexin de bu tür bir sistem geliştirmesi an meselesidir.

Bu arada sen nereden almıştın Teleflexin bu sisteme 3200 TL gibi bir fiyat biçtiğini?

Haluk

serkannt

« Yanıtla #4 : Ocak 31, 2011, 07:00:21 ÖÖ »
Arkadaşımda 2005 Mitsubishi Lancer var onun arabasındada malzemeden kaynaklı subap ısınması problemi var ankarada bildiğim kadarıyla 4 veya 5 servs var Vialle LPI sistemi takan onlardan birinden almıştı fiyat bikaç haftaya kadar taktıracak 3200 TL ye. Senin söylediğin fiyat çok uygun eğer o fiyat doğruysa bende vialle taktırırım en azından başım ağrımaz LPG konusunda çünkü adamlar garanti veriyor Taahüt ediyorlar 5 ana konuyu.

haluk 23

« Yanıtla #5 : Ocak 31, 2011, 10:50:15 ÖÖ »
Arkadaşımda 2005 Mitsubishi Lancer var onun arabasındada malzemeden kaynaklı subap ısınması problemi var ankarada bildiğim kadarıyla 4 veya 5 servs var Vialle LPI sistemi takan onlardan birinden almıştı fiyat bikaç haftaya kadar taktıracak 3200 TL ye. Senin söylediğin fiyat çok uygun eğer o fiyat doğruysa bende vialle taktırırım en azından başım ağrımaz LPG konusunda çünkü adamlar garanti veriyor Taahüt ediyorlar 5 ana konuyu.

Zaten Mitsubishiyi getiren firma ile Vialle yi getiren firma aynı: TEMSA.

Şu an yeni satılan Mitsulara daha da indirimli takıyorlar bunu.

İstanbul yolu üzerinde Azizoğlu Mitsubishi servisi var Ankarada bu işi yapan tek yer. Arkadaşın orasıyla bir görüşsün ki muhtemelen zaten orayla görüşmüştür.

Yalnız 4 veya 5 servis var kısmından eminsen o zaman Teleflex le görüşmüştür arkadaşın. Ankarada Teleflexin 3-4 servisi var ama Viallenin tek.

Ayrıca 5 ana konuyu taahhüt eden yer Vialle değil Teleflex. Eski bir Teleflex kullanıcısı olarak verdikleri 5 taahhütün işe yaradığını söyleyebilirim.

Tunalı motorlu araçlar Teleflex için şu an peşin 2.000 TL civarına montaj yaparken Vialle lpfi sistemi için Temsa bayileri Vialle için istenen 1100 euro + kdv bedeli talep ediyorlar. Yani kura göre bu bedel 3.000 TL ye yaklaşıyor.

Bence arkadaşın her iki tarafla da bir görüşsün.

Vialle daha iyi bir teknoloji olan lpi ve lpfi kullanıyor.

Teleflex te lpg sistemlerinin in iyisini kullanıyor.

Bizlere de karar vermek kalıyor.

Size kolay gelsin.

Haluk

mykerem

« Yanıtla #6 : Mart 18, 2011, 11:59:14 ÖS »
İyi Geceler Arkadaşlar

Ankarada vialle kiti taktırmak için, İstanbul yolu üzerinde bulunan azizoğlu temsa mitsubishi servisi ile görüştüğümde subap erimesi vs. problemlerden dolayı vialle yi önerdiklerini ve bu kit araca takıldığında aracın garantisinin bozulmadığını öğrendim. Ancak şu anda vialle kitini takmıyorlarmış, brc takıyolarmış ve takıldığında araç garanti kapsamından çıkıyormuş.

Servis yetkilisi, Ankarada vialle kiti takan yer bilmediğini, İstanbul, İzmir ve Samsunda takılabileceğini söyledi.

1- Ankarada vialle lpi sistemini takan bir yer olup olmadığı hakkında bilgisi olan arkadaşım varmı?
2- Anladığım kadarıyla bu kit takıldığında da subap erimesi ihtimali tamamen ortadan kalkmıyor. bu konuda bilgisi, fikri ve tecrübesi olan arkadaşlar yardım edebilirlerse sevinirim.

Teşekkürler.