Gönderen Konu: LPG'li aracınızda yağ eksiltme durumuyla karşılaştınız mı ?  (Okunma sayısı 19451 defa)

nisay

Sevgili honda dostları nette yaptığım araştırmalar sonucu ağırlıklı kanaat lpg'li araçların yağ eksilttiği yönünde.

2005 civiğimin yağ göstergesini uzun zamandır kontrol etmemiştim. Bugün bi bakayım dedim. 53000 km de yağ değiştirdim. Yağ çubuğu iki noktanın arasındaydı.  59000 km de lpg kiti takıldı. O zaman da iki noktanın arasındaydı. Şuan 65000 km de henüz onbin bakım yapılmadı, yağ göstergesi yağ çubuğunun alt noktasını silme gösteriyor. Yani tam olarak ne kadara tekabül eder bilmiyorum ama eksilltimiş. Dikkatimi çekti yağın rengi kapkara değil açık renkliydi, sanki yeniymiş gibi.Gaz motoru temizlemiş sanırım. Velhasıl onbini baya bir geçirdik zaten, hafta sonu yağ ve filtrelerini değiştireceğim aracımın.

29000 km de satın aldığım aracımın yağ eksilttiğine lpg takılmadan önce hiç şahit olmamıştım. Sizin tecrübeleriniz nelerdir ?
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2011, 10:15:34 ÖÖ Gönderen: nisay »

kayaci26

Ynt: LPG'li aracınızda yağ eksiltme durumuyla karşılaştınız mı ?
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2011, 10:22:12 ÖÖ »
NORMAL bir durum panik yapmana gerek yok...

Bir çok araç LPG ile yağ eksiltir....

anladığım kadarı ile yarım litre yağ eksiltmiş...

ben borpower attım 10.000 de 1 lt eksiltiyor.... bor dan önce 10.000 de 2 lt eksiltiyordu...
Not:  araç 200.000 i devirdi, 150.000 de tüplenmiş...

nisay

« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2011, 10:24:52 ÖÖ »
NORMAL bir durum panik yapmana gerek yok...

Bir çok araç LPG ile yağ eksiltir....

anladığım kadarı ile yarım litre yağ eksiltmiş...

ben borpower attım 10.000 de 1 lt eksiltiyor.... bor dan önce 10.000 de 2 lt eksiltiyordu...
Not:  araç 200.000 i devirdi, 150.000 de tüplenmiş...

Desenize belli arakıllarla kontrol etmemiz gerekcek...
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2011, 10:26:16 ÖÖ Gönderen: nisay »

kayaci26

« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2011, 10:29:16 ÖÖ »
aynen... bakımdan zarar gelmez.... :)

Ben yağ değişiminden arta kalan yarım litre yağı bagaja alıyorum, 4 - 5000 km sonra bakıyorum eksik üstüne ekliyorum.... sonrassı zaten yağ değişimi geliyor ama yine de dakik durmak lazım...

nisay

« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2011, 10:33:27 ÖÖ »
aynen... bakımdan zarar gelmez.... :)

Ben yağ değişiminden arta kalan yarım litre yağı bagaja alıyorum, 4 - 5000 km sonra bakıyorum eksik üstüne ekliyorum.... sonrassı zaten yağ değişimi geliyor ama yine de dakik durmak lazım...

Önceki 10.000 yağ değişiminde ben de bagaja koymuştum kapağını iyice kapatıp. Gerekli tedbiri almadan tövbe bidaha koymam. Komple bagaja akmıştı. Halıyı defalarja yıkadım fakat çıkaramamıştım. En sonunda iki defa makine attım öyle çıktı yağlar. Haliyle bagaj halısı biraz çekti ama yağ pisliğinden anca öyle kurtulmuştum.

wordsman

« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2011, 03:47:43 ÖS »
ben bu durumu lpg servisinde ustalara sormuştum, arabayı yüksek devirlerde sıkıştırarak kullanırsan yağ yakma olur demişlerdi,
8 sene reno 9 kullandım lpg li 1 gram yağ eksiltme olmadı, şimdi bende geçen ölçüm yaptım 3500 km yol yapmışım lpg takıldıktan sonra, bir eksiltme yok, inşallah da olmaz. (psikolojisi kötü birkere)

ed35

« Yanıtla #6 : Ocak 11, 2011, 03:50:18 ÖS »
Lpg'li bütün araçlar(en azından çoğu) da bu durum mevcut,yani normal 407 aracım vardı böyleydi,hr-v vardı böyleydi ama bunda ilk defa eksiltmiyor :D Acaba bende de problemmi var :D

ahmet290

« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2011, 06:27:46 ÖS »
aslında yağ eksiltme motorun bittiğine işaret olarak bilinir..

bende bi türlü karar veremiyorum tüp taktırma konusunda endişem birdi iki oldu

önceleri arıza lambasına takılmıştı kafam şimdide bu durum

bi arkadaşım focus aldı tüp taktırdı yağ yakmaya başladı enjektörlerden ses gelmeye başladı dedi aman taktırma dedi şimdide arabayı satlıga cıkardı

ahmet290

« Yanıtla #8 : Ocak 11, 2011, 06:33:56 ÖS »
ama şöylede bir durum var bu yağ yakma bütün araçlarda olmuyo bazı honda kullanıcıları bnm araç hiç eksiltmiyo diyo bazılarmız da 2lt

acaba yağ yakmıyo diyen arkadaslar cok sakin kullanıyoda mı yakmıyo 3000 devrin üstüne cımıyomu acaba

eger hırçın kullanıyosa onlarda o zaman yağ yakanlarda motor bitmeye  başlamış demeyeyimde başka bi sorun olabilir mi sizce ??

kayaci26

« Yanıtla #9 : Ocak 11, 2011, 06:54:51 ÖS »
benzinde yağ yakmayan ara çlpg yağ yakıyorsa bu motorun bittiğini göstermez... konuyu motor tekniğini iyi bilen bir arkadaş daha iyi anlatabilir... ama benim bildiğim şu; LPG nin yanma ısısı daha yüksek bu yüzden buharlaşma benzine göre daha fazla olabiliyor, tabii ki yüksek devirlerde... ama devir çevirmeyeceksek neden hondaya biniyoruz ki... :)

benim aracı Devir çevirmeden 2000 - 3000 km sürdüm, itina ile... sonrasındsa yaptığım kontrolde 1 gram eksiltme yoktu... 

wordsman

« Yanıtla #10 : Ocak 12, 2011, 06:46:54 ÖÖ »
bildiğim kadarıyla aracı sürekli yüksek devirde kullanırsanız benzinde de yağ yakma olur, ama araç lpg li ise bu durum biraz daha fazla olabilir. tabi bu oranlar makul seviyelerde olmalı, daha öncede dediğim gibi 8 sene reno9 kullandım lpg'li, şimdi honda, bi yağ eksiltmesi falan yok, ama ben genelde 3000 deviri geçmiyorum, çok nadir. Bununla alakalı olabilir.

nisay

« Yanıtla #11 : Ocak 12, 2011, 10:52:46 ÖÖ »
Sevgili honda dostları nette yaptığım araştırmalar sonucu ağırlıklı kanaat lpg'li araçların yağ eksilttiği yönünde.

2005 civiğimin yağ göstergesini uzun zamandır kontrol etmemiştim. Bugün bi bakayım dedim. 53000 km de yağ değiştirdim. Yağ çubuğu iki noktanın arasındaydı.  59000 km de lpg kiti takıldı. O zaman da iki noktanın arasındaydı. Şuan 65000 km de henüz onbin bakım yapılmadı, yağ göstergesi yağ çubuğunun alt noktasını silme gösteriyor. Yani tam olarak ne kadara tekabül eder bilmiyorum ama eksilltimiş. Dikkatimi çekti yağın rengi kapkara değil açık renkliydi, sanki yeniymiş gibi.Gaz motoru temizlemiş sanırım. Velhasıl onbini baya bir geçirdik zaten, hafta sonu yağ ve filtrelerini değiştireceğim aracımın.

29000 km de satın aldığım aracımın yağ eksilttiğine lpg takılmadan önce hiç şahit olmamıştım. Sizin tecrübeleriniz nelerdir ?

Arkadaşlar resmen kendimle çeliştim. Aracın yağını düz yolda az önce ölçtüm alt noktanın üstüne yani hemen hemen eski seviyesine yükselmiş. Aracı sotp edeli 2,5 saat oldu.  Daha önceki ölçümümde araba 1 gün çalışmamıştı.

Bunun nasıl bir izahı olabilir ?
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2011, 10:54:14 ÖÖ Gönderen: nisay »

23korg23

« Yanıtla #12 : Ocak 12, 2011, 04:12:12 ÖS »
arkadaslar konuya kendimce mantıklı bulduğum bir yorum getireceğim ne kadar doğru bilemem. ben her 10 lafımdan 8inde dediğim gibi problem kalibrasyonda.... yani lpg den ziyade kalibrasyonun hatalı yapılmasın ama kalibrasyon ne kadar mükemmel yapılsada yine olacaktır çünki lpg ecusu aracın ecusu gibi oksijen sensörüne duyarlı çalışmaz ve zaman zaman fakir karışımda calışır bu fakir karışım ısıyı yükseltir ısıda buharlaşmayı artırır... gelelim an başta söylediğim hatalı kalibrasyon konusuna ki bu konu zaten arıza ışığınında yanmasındaki neden.. kalibrasyonun hatalı yapılması daha fazla fakir karışım noktası olması ve ısının daha fazla artması demektir.. kalibrasyon mükemmel yapılırsa yukarıdada dediğim gibi bu olay azalır ama tamamen gitmez... ayrıca ben dikkat ettim 3000 devri gecince yani devirli kullanınca oluyo yağ eksiltme ve gecen gün tamamladım 250 gram kadar yağ aldı 5000km de.