Gönderen Konu: lpgde motor arıza ışıgı yakması  (Okunma sayısı 19725 defa)

punishment

lpgde motor arıza ışıgı yakması
« : Temmuz 06, 2011, 12:12:39 ÖÖ »
slm arkadaşlar 7 aydır 2004 vtec kullanıcısıyım aracı aldıgımda üstünde gaz vardı ve motor arıza ışıgı yakmıştı bende ustama gösterdim hondalarda genetik gazda arıza ışıgı yakıyo dedi makinaya baglayıp söndürdük ama sonra tekrar yandı ve hala yanıyo bu durum hakkında bilgisi tecrübesi olan karşılaşan varsa yardım ve bilgilerini bekliyorum bunun bi çare ve çözümü varmıdır yoksa gerçekten genetik midir...

kareser

Ynt: lpgde motor arıza ışıgı yakması
« Yanıtla #1 : Temmuz 06, 2011, 12:16:56 ÖÖ »
Sanırım benzer bir konu vardı ??? bence bir arıza varki lamba yakıyor arıza tespiti lpg beynindenmi yoksa araç ecusundanmı baktırdınız eğer lpg de bir sorun yani hata gözükmüyorsa aracın arıza tespitini yaptırın mutlaka lamba yakmasının sebebi cihazda çıkacaktır orda çııkan sonuca göre hareket ediniz

hsncck26

« Yanıtla #2 : Temmuz 06, 2011, 12:22:30 ÖÖ »
bende yenı lpg taktırdım 2 haftalık brc. takar takmaz uzun yol yaptım ve 2 depo shellden 1 depoda mılangazdan aldım. 2 sındede arıza ısıgı yoktu. yanlız tam evın orda lpg bıttı 10 lıralık totalden aldım arıza ısıgı yaktı.
sonra sıgortanın ordan arıza ısıgnınkını cıkarttım taktım. lpg yı bıtırdım shellden bıdaha fullledım 250 km oldu arıza ısıgı yok. yani demek istedğim gazı nerden aldıgnız onemlı

tabi birde lpg kitiniz nedir?

ve bende lpg taktırmadan önce çok araştırdım  genelde arıza ışığı yakıyormus ama dedıgm yontemle sondurenlerde var.
gözlemlerime dayanarak söyleyebılrım ki
bence ılk yapacagınız sey ısıgı sondurup farklı bı ıstasyondan lpg almanız :)

punishment

« Yanıtla #3 : Temmuz 06, 2011, 12:28:19 ÖÖ »
devamlı shell den alırım gazımıda benzinimi de istasyonumbile aynıdır ara sıra kendi kendi sönüp yandıgı oldu ama kısa süreler
ozaman öncelikle bi gazcıya gidip makinaya baglatmakta yarar var ona göre bi yol çizeriz ne yapmamız gerektigine

hsncck26

« Yanıtla #4 : Temmuz 06, 2011, 12:31:01 ÖÖ »
evet normal bı lpg takan yer ( benım taktırdıgım yetkılı servıs gibi değilse , ilgileniyorsa yani) onu pc ye bağlayıp ayar yapıyor .
yanlız lpg kıtınız nedır?

kareser

« Yanıtla #5 : Temmuz 06, 2011, 12:35:53 ÖÖ »
Sanırım ışık söndürmek için resetlemeden bahsediyorsunuz :D bildiğim kadarı ile atikerde sınırsız reset brc de bir sefer zavolide 3 sefer diye hatırlıyorum reset dediğim benzinde sıkıntı olduğu zaman sıralı sistemlerde direk lpg de çalıştırmak anahtarın düğmesine basılı tutup direk marş yapıyorsunuz beklemeden ve araç lpg de direk çalışıyor aklınızda olsun :) ama siz neyin sigortasını çıkarıp söndürüyosunuz anlamadım :D eğer arıza yoksa ve gaz diplere indiğinde yani bittiğinde lamba yakıyorsa aracın ihtiyacı olann yakıtı lpg karşılamıyor demek buda arıza lambası yakmasına sebep olur normalde lpg nin böyle durumlarda otomatik benzine geçmesi lazım ama geçmiyorsa tekrardan programlanabilir ama bence en güzel netice önce lpg servisine gidip cihaza bağlatıp sorunun ne olduğunu öğrenmek oan lamba yakmasa bile ecu geçmiş hataları bile verir genelde arıza ismi vermese bile elektrik hatası der buda tekrardan adaptasyonla düzelir  >=ok

punishment

« Yanıtla #6 : Temmuz 06, 2011, 12:36:24 ÖÖ »
evet normal bı lpg takan yer ( benım taktırdıgım yetkılı servıs gibi değilse , ilgileniyorsa yani) onu pc ye bağlayıp ayar yapıyor .
yanlız lpg kıtınız nedır?

milanoydu sanırım ? hatırladıgım kadar... arkadaşımın dükkanı var dönüşüm yapıyo makinayada baglıyodu bildik biyere gitmek en iyisi

hsncck26

« Yanıtla #7 : Temmuz 06, 2011, 12:38:36 ÖÖ »
Sanırım ışık söndürmek için resetlemeden bahsediyorsunuz :D bildiğim kadarı ile atikerde sınırsız reset brc de bir sefer zavolide 3 sefer diye hatırlıyorum reset dediğim benzinde sıkıntı olduğu zaman sıralı sistemlerde direk lpg de çalıştırmak anahtarın düğmesine basılı tutup direk marş yapıyorsunuz beklemeden ve araç lpg de direk çalışıyor aklınızda olsun :) ama siz neyin sigortasını çıkarıp söndürüyosunuz anlamadım :D eğer arıza yoksa ve gaz diplere indiğinde yani bittiğinde lamba yakıyorsa aracın ihtiyacı olann yakıtı lpg karşılamıyor demek buda arıza lambası yakmasına sebep olur normalde lpg nin böyle durumlarda otomatik benzine geçmesi lazım ama geçmiyorsa tekrardan programlanabilir ama bence en güzel netice önce lpg servisine gidip cihaza bağlatıp sorunun ne olduğunu öğrenmek oan lamba yakmasa bile ecu geçmiş hataları bile verir genelde arıza ismi vermese bile elektrik hatası der buda tekrardan adaptasyonla düzelir  >=ok
kesinlikle. ben sadece kendım uyguladıgım ve sonuç verdiği için arıza lambasının sigortasını sök tak dedım arkadasa :)

punishment

« Yanıtla #8 : Temmuz 06, 2011, 12:40:24 ÖÖ »

ışık 7/24 yanıyo söndügü yok bittiginde de otomatik benzine geçmesinde sorun yok... yarın bi reset olayını deneyeyim... gaz gösterge dügmesine basılı tutarakmı çalıştırıyoruz reset atmak için

kareser

« Yanıtla #9 : Temmuz 06, 2011, 12:43:57 ÖÖ »

ışık 7/24 yanıyo söndügü yok bittiginde de otomatik benzine geçmesinde sorun yok... yarın bi reset olayını deneyeyim... gaz gösterge dügmesine basılı tutarakmı çalıştırıyoruz reset atmak için
gaz gösterge düğmesine basılı tutarak beklemeden kontağı çeviriyorsunuz mar konumuna getirmeden direk marş yapın olaki benzinde sıkıntı olur yolda kalmayın  >=ok ama her lpg kitinde farklı dediğim gibi atiker sınırsız brc 1 zavoli 3 hakkı var bunların sıfırlanması ancak tekrar programla oluyor  >=ok

hsncck26

« Yanıtla #10 : Temmuz 06, 2011, 12:44:58 ÖÖ »
hayır hocam kaputu ac akunun uzerınde bı sıyah kutucuk var. onunda kapagını ac o kapagın altında kucuk kucuk sımgeler var ve neyi temsil ediyosa sigorta o küçük resimlerde tam olarak sigortanın üzerine gelyor. yanılmıyorsam mavı bıseydı.onu cıkartın yerınden 2 sn bekleyın sonra gerı takın . ben aynen söyledgım gıbı yaptım :)

kareser

« Yanıtla #11 : Temmuz 06, 2011, 12:48:15 ÖÖ »
hayır hocam kaputu ac akunun uzerınde bı sıyah kutucuk var. onunda kapagını ac o kapagın altında kucuk kucuk sımgeler var ve neyi temsil ediyosa sigorta o küçük resimlerde tam olarak sigortanın üzerine gelyor. yanılmıyorsam mavı bıseydı.onu cıkartın yerınden 2 sn bekleyın sonra gerı takın . ben aynen söyledgım gıbı yaptım :)
Bunu yaparak sadece beyindeki arızaları anlık siliyorsun aslında reset falan atıldığı yok :D arıza giderilip tekrardan program atılmadan arıza yine  devam edecek

hsncck26

« Yanıtla #12 : Temmuz 06, 2011, 12:49:50 ÖÖ »
Bunu yaparak sadece beyindeki arızaları anlık siliyorsun aslında reset falan atıldığı yok :D arıza giderilip tekrardan program atılmadan arıza yine  devam edecek
evet aynen öle ama bu benım ısıme daha cok yarıyodu cunku ben aracımı bılıyodum ve farklı yerden lpg aldıgım ıcın yakmıstı arıza ısıgını :)
ama forumda bıkac arkadas önermıstı bana bunu 50 60 km ıdare edıyomus onları :)

kareser

« Yanıtla #13 : Temmuz 06, 2011, 12:55:38 ÖÖ »
Konuyu kısaca toparlayacak olursak ordaki arıza lambasının yanmasının mutlaka bir sebebi var yok öyle kronikmiş şuymuş buymuş değil bağlarsın ecuyu makinaya hataları verir programsalsa her kitin birden fazla parametre programı var başka program denenir aracın sisteminin  herhangi bir yerinde sorun varsa o giderilir yani bu çocuk boşuna ağlamaz :D:D

hsncck26

« Yanıtla #14 : Temmuz 06, 2011, 12:56:53 ÖÖ »
Konuyu kısaca toparlayacak olursak ordaki arıza lambasının yanmasının mutlaka bir sebebi var yok öyle kronikmiş şuymuş buymuş değil bağlarsın ecuyu makinaya hataları verir programsalsa her kitin birden fazla parametre programı var başka program denenir aracın sisteminin  herhangi bir yerinde sorun varsa o giderilir yani bu çocuk boşuna ağlamaz :D:D
aynen öle konuyu pert ettik ama söyledıgın en kısa ve öz olanı :)

punishment

« Yanıtla #15 : Temmuz 06, 2011, 12:59:06 ÖÖ »
en iyisi bunu gazcıya gittigimde orda bakmak sonra başımıza iş acmayalım orda dener bakarız tüm yolları... ama sönüyo bu ışık bi şekilde dimi

kareser

« Yanıtla #16 : Temmuz 06, 2011, 01:01:00 ÖÖ »
en iyisi bunu gazcıya gittigimde orda bakmak sonra başımıza iş acmayalım orda dener bakarız tüm yolları... ama sönüyo bu ışık bi şekilde dimi
Söner tabi söndürecek olan kişi uzman olmalı

hsncck26

« Yanıtla #17 : Temmuz 06, 2011, 01:02:56 ÖÖ »
kardeşim aynı araç bendede var yanıyo yanı ışık ( çok şükür )

civicci35

« Yanıtla #18 : Temmuz 08, 2011, 04:45:54 ÖS »
arkadaş ışık yandığı zaman arıza tespit cihazı olan bir ustaya yada servise götür.50 tl karşılığında tespit cihazını aracına bağlayıp sana sorunu söylerler.her lpg kiti arıza ışığını yakmaz iyi montaj olan araçlarda ışık yanmaz sana hondalar yakar diye söyleyen usta sallamış.eğer sana fakir yada zengin karışımdan ötürü ışık yanmış derlerse bu lpg ile ilgilidir.lpg'De arıza ışığı yanması seni araçtan soğutmasın öyle aman aman korkulacak bir durum değildir.ışığı lpg ecu ayarları ile geçici bir süre söndürebilirsin yada diğer arkadaşım dediği gibi sigortadan resetlersin ancak bunlar geçici çözümlerdir.karışım olayı dışında en çok katalizör arızası nedeni ile işik yanar.bunların dışında daha önemli başka bir arıza var ise ozaman işler değişir.

DENON

« Yanıtla #19 : Temmuz 08, 2011, 04:50:03 ÖS »
ne yaparsanız yapın o ışık yanacaktır ;D
sebebını yazarım ama çok bilmişlik yapıo derler ;D

YUNUS MERİÇ

« Yanıtla #20 : Temmuz 08, 2011, 05:31:11 ÖS »
arkadaşım bendede aynı sorun var..
nedeni:
1:gaz enjektörünün biri zayıf çalışıyodur
2:gaz ayarın çok kısıktır arabaya  yetmiyodur ışık yakar.
3:lpg filtre bakımlarını falan ne zaman yaptırdın?

hsncck26

« Yanıtla #21 : Temmuz 08, 2011, 06:25:47 ÖS »
neymiş sebebi bilelmde bari bizde yanmasın :D

DENON

« Yanıtla #22 : Temmuz 08, 2011, 10:41:21 ÖS »
neymiş sebebi bilelmde bari bizde yanmasın :D
iyi söyleyeyim o zaman ;D
şimdi siz aracınıza lpg den dolayı harici bir ecu takıyosunuz (lpg beyni)
bu beyin sizin aracınızdakı map sensörüne bağlı (emme manıfoldu basınç sensörü)
sizin aracınızın orjinal ecusu 10mhz(sanıyede 10.000)işlem yapıyor ancak lpg nın beynı sanıyede 2000 işlem yapma kapasıtesine sahip, aracı lpy aldıgınızda ıkıncı oksıjen sensörünüz hava yakıt karışımını orjinal beynınıze sınyal vererek ıletıyor ve orjınal beyın bu işlemi daha hızlı yapıyor ama lpg nın beynı aynı hızda işlem yapmadıgı için arıza lambasını anlık olarak yakıyor ve aracınızı obd soketınden arıza tespıt cıhazına bagladıgınızda kayıtlı bır arıza cıkmıyor  ama arıza lambası anlık olarak yandıgı için bır daha sönmüyor , sızın onu sonradan söndürmenız lazım ama ne kadar söndürürsenız söndürün o arıza lambası tekrar yanacak , özellıkle 2005 ve 2006 vtec2 lerde çünkü beyınlerın işlemci hızı 2004 modellerden farklı , diğer bazı marka araclarda arıza ışıgı yakmamasının sebebı ecu işlemci hızının yavaş olması ve lpg beynıyle yaklaşık aynı hızlarda çalışmasıdır

hsncck26

« Yanıtla #23 : Temmuz 08, 2011, 10:44:39 ÖS »
iyide bende yanımıyor ?

DENON

« Yanıtla #24 : Temmuz 08, 2011, 10:48:00 ÖS »
lpg nın markasına göre değişiyor ve bırazda kullanım tarzıyla alakalı bişey ama merak etme yanar ;D