Gönderen Konu: LPG'de BENZİN göstergesi düşüyor  (Okunma sayısı 88805 defa)

meraslan01

LPG'de BENZİN göstergesi düşüyor
« : Ağustos 15, 2012, 02:05:00 ÖÖ »
merhaba arkadaşlar. 2012 model cıvıc sedan araç sahibiyim. aracıma 1 hafta önce prins VSI 2 lpg kiti taktırdım. aracım lpgde giderken benzin göstergesi sürekli düşüyor. usta araç lpg yi algılamıyor benzinde gittiğini zannediyor dedi. prinsin genel müdürlüğündeki görevlide aynı şeyi söyledi ve şuan için bir çözümün olmadığını söyledi. böyle bir durumla karşılaşan varmı? çözüm bulabildiniz mi önerileriniz nelerdir. 

mertkan677

Ynt: LPG'de BENZİN göstergesi düşüyor
« Yanıtla #1 : Ağustos 15, 2012, 02:30:13 ÖÖ »
Kontak açıp kapattığınızda benzin eski haline geliyor mu ?

Mehmetttt

« Yanıtla #2 : Ağustos 15, 2012, 03:22:09 ÖÖ »
Yeni kasa civiclerde benzin göstergesi belli bir algoritmaya göre çalıştığı için -ilk çalışmada depo benzini ölçer göstergeye yansır sonra gidilen km ye göre matematiksel olarak bilgisayar düşer - benzin harcıyormuş gibi gösterge düşer. Benzin harcamaz araç ancak aracın beyni lpg yi tanımadığı için araç da gittiği için benzini harcıyormuş zanneder ve gösterge düşer.
Genellikle fransız grubu araçlarda karşılaşılan bir durum. brc psa -psi da olabilir- modülü ile arada sistemi resetleyip göstergeyi eski hale getiriyordu. bir de brc ye sorun varsa çözümü parasıyla yaparlar.

meraslan01

« Yanıtla #3 : Ağustos 15, 2012, 10:25:29 ÖÖ »
Kontak açıp kapattığınızda benzin eski haline geliyor mu ?

hayır. ustanın dediği az bir benzin alsan bile eski haline geliyor.

volkan.u

« Yanıtla #4 : Ağustos 15, 2012, 10:31:22 ÖÖ »
Peugeot aynı durum söz konusu, alışıyor insan zamanla :)

efemera464

« Yanıtla #5 : Ağustos 15, 2012, 01:11:15 ÖS »
merhaba arkadaşlar. 2012 model cıvıc sedan araç sahibiyim. aracıma 1 hafta önce prins VSI 2 lpg kiti taktırdım. aracım lpgde giderken benzin göstergesi sürekli düşüyor. usta araç lpg yi algılamıyor benzinde gittiğini zannediyor dedi. prinsin genel müdürlüğündeki görevlide aynı şeyi söyledi ve şuan için bir çözümün olmadığını söyledi. böyle bir durumla karşılaşan varmı? çözüm bulabildiniz mi önerileriniz nelerdir. 
Bende civic 2012 FB7 ye BRC My11 kit montajı yaptırdım. Sorun aynı benim aracımda da var. BRC servisiyle görüştüm, şuan için çözümü yok. Ancak üzerinde çalışılıyormuş. Benzin göstergesinin gerçek değeri göstermesi için 20 ve ya 30 TL lik benzin alsanız gösterge mevcut haline dönüyor. Yada Kendiliğinde de bilgileri güncelleyebiliyor. Sizin yakıt verileriniz nedir?

ramco 06

« Yanıtla #6 : Ağustos 15, 2012, 03:20:07 ÖS »
ben atıker taktırdım aynı sorun bendede var lan bu ibre nie düşüyor dedım ıkısını aynı anda yakma ıhtımalı sıfır oldugu için rahat olun bellı bır km sonra yada yakıt alımında eskı halıne donuyor rahat olun takmayın kafanıza ;)

gecetilkisi

« Yanıtla #7 : Ağustos 15, 2012, 07:36:36 ÖS »
meganlarda 70 t.l ye bir çip takılıyor aynı sorun için bence bu çiği bir araştır derim.

meraslan01

« Yanıtla #8 : Ağustos 15, 2012, 11:29:24 ÖS »
Bugün lovato takan bir usta ile konuştum. role (ustanın söylediği şekilde yazdım) diye bir sistemden bahsetti.Peugeot ve citroene daha önce takmış sorun giderilmiş. bende 500 km de kendi ustama ayar yapmaya gidecem o zaman konuşmayı düşünüyorum. 

meraslan01

« Yanıtla #9 : Ağustos 15, 2012, 11:30:58 ÖS »
Bende civic 2012 FB7 ye BRC My11 kit montajı yaptırdım. Sorun aynı benim aracımda da var. BRC servisiyle görüştüm, şuan için çözümü yok. Ancak üzerinde çalışılıyormuş. Benzin göstergesinin gerçek değeri göstermesi için 20 ve ya 30 TL lik benzin alsanız gösterge mevcut haline dönüyor. Yada Kendiliğinde de bilgileri güncelleyebiliyor. Sizin yakıt verileriniz nedir?
yakıt değerlerini henüz ölçmedim ancak şehir içi 27-28 kuruş u bulacak galiba?

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #10 : Ağustos 15, 2012, 11:56:28 ÖS »
Arkadaşlar konuyla ilgili bir fikir paylaşmak istiyorum.Şimdi depodaki benzin bitmediği halde araç gittiği için bittiğini hesaplayan ecu az bişey benzin alınarak normale dönüyorsa bunu şu şekilde yapabilir mi?aracın içinde benzin olduğu halde benzin almak yerine sadece depo kapağını açıp kapatmayı deneyen oldumu.Acaba araçta depo kapağının açıldığını algılayan bir sensör mü var.eğer öyle bir sistem varsa kapak kapandığında araç depodaki benzini yeniden ölçerek gerçek değere dönüyor olabilir.Böylelikle istendiğinde benzin almadan gerçek değer görülebilir.Sistem tam çözülene kadar.İyi forumlar.

ramco 06

« Yanıtla #11 : Ağustos 16, 2012, 04:01:58 ÖÖ »
Arkadaşlar konuyla ilgili bir fikir paylaşmak istiyorum.Şimdi depodaki benzin bitmediği halde araç gittiği için bittiğini hesaplayan ecu az bişey benzin alınarak normale dönüyorsa bunu şu şekilde yapabilir mi?aracın içinde benzin olduğu halde benzin almak yerine sadece depo kapağını açıp kapatmayı deneyen oldumu.Acaba araçta depo kapağının açıldığını algılayan bir sensör mü var.eğer öyle bir sistem varsa kapak kapandığında araç depodaki benzini yeniden ölçerek gerçek değere dönüyor olabilir.Böylelikle istendiğinde benzin almadan gerçek değer görülebilir.Sistem tam çözülene kadar.İyi forumlar.
ben daha önce denedım olmuyor ;D

Mesudum

• Mesut D.
« Yanıtla #12 : Ağustos 16, 2012, 07:33:17 ÖÖ »
Deponuz en az yarım depo olsun. Uzun yolda habire benzin miktarı azalıyor. Hatta en son yolda Low ikazı çıktı. Sadece iki diş kalmış görünüyordu. Eve geldim, park ettim. Sabaha düzelmmişti. Her uzun yolda düşüyor, sabaha toparlıyor. Ama çeyrek depodan az benzin varsa toparlayamıyor.

BRC veya başka marka kitle ilgili olduğunu düşünmüyorum.

yabacı

• yener
« Yanıtla #13 : Ağustos 18, 2012, 03:25:23 ÖS »
bir buçuk yıldır gaztakılı böle bi sorun yaşamadım

Mehmetttt

« Yanıtla #14 : Ağustos 18, 2012, 04:58:31 ÖS »

Aracınız yeni kasa civic olmadığından olabilir mi???
Zaten bu sorun yeni kasalarda var, FD6 larda sıkıntı yok...

ramco 06

« Yanıtla #15 : Ağustos 20, 2012, 05:14:01 ÖS »

Aracınız yeni kasa civic olmadığından olabilir mi???
Zaten bu sorun yeni kasalarda var, FD6 larda sıkıntı yok...
;D

bestami_1

« Yanıtla #16 : Ağustos 23, 2012, 11:47:48 ÖÖ »
arkadaşilar ben yeni taktırdım 2009 model benım hiç aklıma gelmemişti bu durum takip edeceğim bu olayı

Mehmetttt

« Yanıtla #17 : Ağustos 23, 2012, 12:45:10 ÖS »
arkadaşilar ben yeni taktırdım 2009 model benım hiç aklıma gelmemişti bu durum takip edeceğim bu olayı

Sayın ramco 06, bu arkadaşı da sana havale ediyorum sen cevabı verirsin, sana zahmet :D ben usandım :P

ramco 06

« Yanıtla #18 : Ağustos 25, 2012, 12:28:04 ÖÖ »

Sayın ramco 06, bu arkadaşı da sana havale ediyorum sen cevabı verirsin, sana zahmet :D ben usandım :P
;D ortaya bi laf atalım fd6 lardada bu olay var dıye forum karışsın ;D

efemera464

« Yanıtla #19 : Ağustos 27, 2012, 11:44:25 ÖÖ »
Önceleri benzin deposu yarım iken LPG de giderken benzin göstergesi düşerdi, şimdi bir gariplik oldu benzin deposunu fullediğimden beri 500 km yol yaptım. Benzin göstergesinde kımıldama yok, takılıp kaldı sanırım, çünkü 500 km lik kullanımda illaki benzin tüketimi olmuştur. (Araç:FB7, Kit: BRC My11)

galantus

« Yanıtla #20 : Ağustos 27, 2012, 12:26:32 ÖS »
Arkadaşlar lpg li araçlarda siz lpg ile giderken benzin pompanız hala çalışır fakat pompanın motora gönderdiği benzin yanmadan geri döner fakat ecu bunu ilk etapta yanıyor olarak algılar ve benzin ibreniz iner. Arkadaşlarında dediği gibi bu en cok fransiz araçlarında görülür. Çözümü basittir. Araya bir röle konur ve bu röle aracınız lpg ye gectiği anda benzin pompanızın çalışmasını durdurur. Faransız arabalarında durumu böyle çözüyorlar.

ramco 06

« Yanıtla #21 : Ağustos 27, 2012, 06:41:00 ÖS »
Önceleri benzin deposu yarım iken LPG de giderken benzin göstergesi düşerdi, şimdi bir gariplik oldu benzin deposunu fullediğimden beri 500 km yol yaptım. Benzin göstergesinde kımıldama yok, takılıp kaldı sanırım, çünkü 500 km lik kullanımda illaki benzin tüketimi olmuştur. (Araç:FB7, Kit: BRC My11)
dolu depoda sıkıntı yaff 50 kg yük aracta gerek yok ;D

vedatgurkan

« Yanıtla #22 : Eylül 17, 2012, 12:52:50 ÖS »
aynı olay megane de de oluyor sorun yok

lebron23

« Yanıtla #23 : Eylül 22, 2012, 12:30:54 ÖÖ »
sıfır olduktan belli bi süre sonra aynı konumuna geliyor sıkıntı yok :)

haritator

« Yanıtla #24 : Ekim 18, 2012, 12:23:25 ÖÖ »
Deponuzu bir kere full yapın
yola çıkın
önce düşüyor
300 500 km sonra mola verin
yeniden çalıştırdığınızda sanki benzin koymuşlar gibi sevindirik oluyor insan...
o duyguyu tarif edemiyorum
depo demin yarımdı huop şimdi fulll
bazen yoldada yapabiliyor...

Ayrıca ne kadar benzin tükettiğinizi anlamak için en etkili yol full lemek..

tüm bu tecrübeler 307 den

ha birde
her kontaktan önce benzin şamandırasını sıfırlayan bir devre yapıyorlar ki bu 2 tl ye maloluyor :) bir kez basıyosun depo fullllllll sonra gerçek seviyeye