Gönderen Konu: LPG ve ateşleme bobini  (Okunma sayısı 10979 defa)

star@1

LPG ve ateşleme bobini
« : Ekim 01, 2010, 06:25:59 ÖS »
Merhaba Arkadaşlar,

LPG taktıralı 2yıl bitti. Yaklaşık 32 bin yol yaptım. Taktırma işleminden sonra hafif titreme sorunları başladı, lpg ayarı, buji derken, şimdide bobin arızalı demeye başladı ustalar. Şu an motor soğuk iken  hafif titriyor, ısınınca çok azalıyor. Ben mi çok titizim yoksa sorun herkezde var da önemsemiyor mu.?

Bu sorunu yaşayıp kesin çözüm bulan var mı.?

wordsman

Ynt: LPG ve ateşleme bobini
« Yanıtla #1 : Ekim 01, 2010, 07:34:57 ÖS »
LPG montaj hatası olabilir mi diyecem ama 32 bin km yapmışsınız.

wordsman

« Yanıtla #2 : Ekim 01, 2010, 07:49:41 ÖS »
Eski reno9 aracımda 60 bin km 7 sene karbüratörlü sistem lpg li olarak kullandım, bobin sorunu diye bişey yaşamadım hiç, şimdi google dan baktım lpg bobin yanması diye baya sorun yaşayan olmuş,

şu linkte sizinkine benzer bir sorun yaşanmış, sorun LPG montaj hatasıymış düzeltilmiş. isterseniz bi inceleyin

http://www.lpghaber.com/html/phpbb2/LPG-li-araclarin-atesleme-bobini-yakma-hikayesi-topic-14005.html

karizmaxenon

« Yanıtla #3 : Ekim 02, 2010, 03:59:27 ÖÖ »
ustadım ben de pejo partner de 2 yıl kullandım lpg sıralı ve aynen senınkıne benzer bi sorun oluştu son zamanlar...arıza lambası fln lambda sensoru fln değiştık ama boşuna değişmışız (650 tl idi 2 tanesı) meğerse sıkıntı subab ayarındanmış..belkı senınkı de bu olabılır arabana en son ne zaman yaptırdın subab ayarı ?

washer

« Yanıtla #4 : Ekim 03, 2010, 09:33:16 ÖÖ »
eski arabam opel vectra da 2 kere bobin yandı değiştirdim 280*2=560 lira,arkadaşımın geçen ay bobini yandı ford focus 2004 model  380 lira,arıza lambası yandı,motor 3 silindire düştü,güzel bir titreme ile araba devir yükseltmeme problemi başlattı yanmadan sonra,yani bobin yanabilir...

asvtec

« Yanıtla #5 : Ekim 03, 2010, 01:35:42 ÖS »
Aracınızın markası nedır?

star@1

« Yanıtla #6 : Ekim 10, 2010, 09:34:12 ÖS »
Aracım imzamda tanımlı honda civic. Yaklaşık on gündür şehir dışındayım. Bu hafta sonu honda ustasına göstereceğim aracı. Göreceğiz neticeyi.

cancin

« Yanıtla #7 : Ekim 10, 2010, 10:24:19 ÖS »
LPG enjektörlerini temizlet .   :)

asvtec

« Yanıtla #8 : Ekim 11, 2010, 08:43:06 ÖÖ »
 subab  ayarı En son ne zaman yapıldı?

Aracım imzamda tanımlı honda civic. Yaklaşık on gündür şehir dışındayım. Bu hafta sonu honda ustasına göstereceğim aracı. Göreceğiz neticeyi.

star@1

« Yanıtla #9 : Ekim 12, 2010, 10:11:47 ÖS »
Son sübap ayarı yapılalı yaklaşık 10 bin km oldu. LPG enjektörlerinide temizletmek ve bakım için götürdüğüm LPG servisi enjektörde bir sorun olmadığını bobinlerde problem olabileceğini söyledi. İlk firsatta gidip göstereceğim.
 Fakat dün akşam motor arıza lambası yandı. Hata kodlarını incelediğimde P300,P302, P304 hat kodlarını verdi.(Bunlar hatalı ateşleme anlamına geliyor ve ilk defa çıktı) Titreme belirgin bir şekilde arttı. Daha sona  lpg yazılımını otamatik kalibrasyon yöntemiyle tekrar  yaptım hata kodlarını sildim. Sorun gitti. Sanırım geçici bir iyileşme.Çünkü daha öncede aynı şekilde ayar yaparak titreme sorununu gideriyordum daha sonra tekrar oluyordu.
Bu hafta sonu bir problem çıkmazsa Honda servisini ziyaret edeceğim. O zaman netleşir arıza diye düşünüyorum.

alibaba75

« Yanıtla #10 : Ekim 13, 2010, 05:08:40 ÖS »
bende de lpg ye geçince hafiften bir titreme oluyor fakat rahatsız edici boyutta değil araba ısınmaya başlayınca kendiliğinden azalıyor belkide lpg ye geçmede motor ısı ayarını biraz daha mı yükseltmek gerekiyor arabanın çekişinde problem yok sibop ayarı isteyince çekiş düşer yakıt artar diye biliyorum

cobra34

« Yanıtla #11 : Ekim 13, 2010, 06:06:54 ÖS »
gaz kelebeğini de kontrol ettir.