Gönderen Konu: LPG tüketimi ile alakalı sorunlar !!!  (Okunma sayısı 5243 defa)

bomba565627

LPG tüketimi ile alakalı sorunlar !!!
« : Şubat 08, 2014, 08:06:48 ÖÖ »
merhabalar. Farklı bir konuya değineceğim. mesela benzinli ya da dizel bir araba akaryakıt istasyonuna gittiğinde depoyu fullediğinde,depo fullendiğse pompa otomatik olarak durur. ne kadar benzin yada mazot alacağı bellidir.

-Fakat lpg dolumu için pompaya yanaşıp fulle dediğiniz de (depo boş olarak gittiniz,kırmızı ışık yandı lpg kapandı,benzine geçti doluma gittiniz mesela)başlıyor doldurmaya . hızlı hızlı ,serii seri başlıyor doldurmaya. DAha sonra bir bakıyorsun yavaşlıyor . yavaş yavaş dolduruyor. depom 44 LT'LİK. güvenlik açısından en fazla alması gereken 35 lt. dir.  Fakat birgün bir baktım 40 LTye kadar gitti. En son pompacıya ''dur '' dedim. öyle kapattı. Bunun bir kriteri yokmudur. Olması gereken değer nedir.
-diyelim yarım depo ile uzun yola çıkıcam . Fulleyip öyle çıkmak istiyorum. Yanaştım fulle dedim. Pompacı da boş sanıp 33 lt. yi dayar mı depoya.
merak ettiğim sorulardan biri de brc kırmızı ışık yanıp benzine geçtiğse tam olarak içinde ne kadar bir gaz kalmıştır. Çünkü genelde devir yükseldiğinde benzine geçiyor. Tekrar bastığımda lpgye geçiyor. Bir müddet sonra tekrar benzine geçiyor. Hal böyleyken insanlar lpg ile 100 km'de ne yaktığını kaç krş ya da lt yaktığını nasıl buluyor.

mehmet zengin

Ynt: LPG tüketimi ile alakalı sorunlar !!!
« Yanıtla #1 : Şubat 08, 2014, 09:15:34 ÖÖ »
Totale bakarak çıkarırsın. Ben isteyene yolluyorum. 2012 civic otomatik. 13700km tüketimi. tek tek üşenmeden yazdım. Yoksa hep afaki kalıyor. İstersen yollarım formda gözüken mail adresine.

ozN

« Yanıtla #2 : Şubat 08, 2014, 09:32:53 ÖÖ »
ışıkla ibreyle işim olmaz benim her 350 km de depoyu doldururum sıkıntı olmaz deponun nekadar gittigini bilirseniz göstergeye bakma benimkiler bozuk hep kırmızı yanıo zaten :D

mehmet zengin

« Yanıtla #3 : Şubat 08, 2014, 09:51:48 ÖÖ »
ışıkla ibreyle işim olmaz benim her 350 km de depoyu doldururum sıkıntı olmaz deponun nekadar gittigini bilirseniz göstergeye bakma benimkiler bozuk hep kırmızı yanıo zaten :D
Para var huzur var :)

ozN

« Yanıtla #4 : Şubat 08, 2014, 10:08:38 ÖÖ »
aynen :D

mehmet zengin

« Yanıtla #5 : Şubat 08, 2014, 10:10:24 ÖÖ »
aynen :D
Allah bereket versin kardeş :) Beğen tuşu olmadığı için tıklayamadım. Beğendim :)

ozN

« Yanıtla #6 : Şubat 08, 2014, 10:11:24 ÖÖ »
lpg de fullesen bile para tutmuoki bikere benzini doldurdum 200m a yüregime işledi :D

tyler78

« Yanıtla #7 : Şubat 08, 2014, 10:15:06 ÖÖ »
Depoyu sürekli öyle zorlarsanız şamandırayı bozarsınız zaten. Depoyu fulle demeyin pompacıya. O hatayı ben de yapmıştım bir kez. Titrediği an durdur deyin her zaman. Ve başında bekleyin. Titrediği an durdurtun. Pompacı sizin deponun kaç lt alabildiğini bilmez. Ancak tahmin edebilir. Deponun aldığı yere kadar, yani %100 olana kadar basar. Ama kapasitesinin %80'inden fazlasını almaması gerekir deponun. Onun takibini de siz yapacaksınız.

Bir depo ile kaç km gidebildiğinizin hesabını yapın önce. Değerler fazla oynamaz zaten. Benim depo 36-37 lt alıyor ve her seferinde 370-380 km gidiyor. Depoyu doldurup kmyi sıfırladığım zaman kaç km gidebileceğim, kaç km'lik gaz kaldığını her zaman biliyorum böylece. En fazla 10 km oynuyor arada.

bomba565627

« Yanıtla #8 : Şubat 08, 2014, 10:33:09 ÖÖ »
Depoyu sürekli öyle zorlarsanız şamandırayı bozarsınız zaten. Depoyu fulle demeyin pompacıya. O hatayı ben de yapmıştım bir kez. Titrediği an durdur deyin her zaman. Ve başında bekleyin. Titrediği an durdurtun. Pompacı sizin deponun kaç lt alabildiğini bilmez. Ancak tahmin edebilir. Deponun aldığı yere kadar, yani %100 olana kadar basar. Ama kapasitesinin %80'inden fazlasını almaması gerekir deponun. Onun takibini de siz yapacaksınız.

Bir depo ile kaç km gidebildiğinizin hesabını yapın önce. Değerler fazla oynamaz zaten. Benim depo 36-37 lt alıyor ve her seferinde 370-380 km gidiyor. Depoyu doldurup kmyi sıfırladığım zaman kaç km gidebileceğim, kaç km'lik gaz kaldığını her zaman biliyorum böylece. En fazla 10 km oynuyor arada.

en tatminkar cevabı siz vermişsiniz. Teşekkür ederim.
şayet 44 lt lik ise deponuz 37 lt. ile tehlikeli en fazla 34-35 olması lazım. Ayrıca titremeden kastınız nedir ? ne şekilde bir titreme olur ? ilk mesajımda bahsettiğim  olay mı ; önce hızlı hızlı dolum yapıyor sonra pompa bir ses çıkarıyor ve yavaş yavaş doldurmaya başlıyor. İşte o anda benim en fazla aldığım 33 litre. acaba 35e kadar doldurtsam ne olur ? neden az alıyor acaba.

tyler78

« Yanıtla #9 : Şubat 08, 2014, 10:40:50 ÖÖ »
@bomba565627
Dolduktan sonra tırlamaya başlar depo ve hortum. Tırrrrrrrr diye ses çıkarmaya başlar. O pompadan çıkan ses işte dediğiniz. Dolumun başından sonuna başında beklerseniz fark edersiniz zaten. Fark etmişsiniz zaten. O anda dolumu kestirin. O ses çıkmaya başladıktan sonra en fazla 1-2 lt daha koydurun. Fazlasını koydurmayın. Şamandırayı zorlamayın. Koyduracağınız birkaç lt fazla gaz sizi uzaya çıkarmayacak sonuçta. 35 litreden fazlasını sakın zorlamayın bana kalırsa.

bomba565627

« Yanıtla #10 : Şubat 08, 2014, 12:25:21 ÖS »
@bomba565627
Dolduktan sonra tırlamaya başlar depo ve hortum. Tırrrrrrrr diye ses çıkarmaya başlar. O pompadan çıkan ses işte dediğiniz. Dolumun başından sonuna başında beklerseniz fark edersiniz zaten. Fark etmişsiniz zaten. O anda dolumu kestirin. O ses çıkmaya başladıktan sonra en fazla 1-2 lt daha koydurun. Fazlasını koydurmayın. Şamandırayı zorlamayın. Koyduracağınız birkaç lt fazla gaz sizi uzaya çıkarmayacak sonuçta. 35 litreden fazlasını sakın zorlamayın bana kalırsa.
ilk aldığım sıralarda 40 lt.yi gördü pompacı. cahilliğimize geldi. Bende honda servisini aradım dedim ki ; honda civic 2013 eco var bende şimdi 40 litre aldı. Sizce bir sorunmu vardır?'' dedim. Adam aynen bana şunu söyledi. '' ne güzel işte. millet çok doldurmak istiyor zaten. dedi. :))  tabi ben öğrendim en fazla alacağı 34-35 lt. peki ilk sıralarda aldığım 40 lt. zarar vermişmidir. ondan sonra kalibrasyona girdim. bir kaç defa da ayar kontrolü yaptırdım.

teachers71

« Yanıtla #11 : Şubat 08, 2014, 01:26:44 ÖS »
2013 civic var. sürekli depoyu boşaltır ve fullerim. standart olarak 36 litre en fazla 37 litre almıştır.

bomba565627

« Yanıtla #12 : Şubat 08, 2014, 01:51:53 ÖS »
2013 civic var. sürekli depoyu boşaltır ve fullerim. standart olarak 36 litre en fazla 37 litre almıştır.
bahsettigimiz tirrlima 36 litredeykenmi oluyor sizde

23korg23

« Yanıtla #13 : Şubat 08, 2014, 02:51:34 ÖS »
Bununla ilgili konular vardi ve yazilmisti bunlar. Pompanin  basinc ayari ile ilgili bir durum bu illede ne yaktigima bakcam dersen ayni pompada tekrar doldurursun ama fazla basan pompaya bi kez denk gelince gorevliyi uyarin ve o pompadan almayin  bir daha ta ki pompanin kalibrasyonu yapilip standart hale gelinceye kadar ( arabanin kalibrasyonu degil)

Bir de unutmadan bu kadar lpgli aractan korkmayin hersey icin ayara kalibrasyona gitmeyin cunki bunlara vakit ayirdiginiz surece lpg ni  keyfine varamazsiniz. Demek istedigim birazdaha rahat olun ve arabanizin lpgnin keyfini cikarin. Ne zaman ki bir sorun olursa yada bir kacak gaz kokusu vs o zaman gidin ustaya.. tabi periyodik islemleri ihmal etmemek sartiyla son olarak ise lpg gosterge isiklarinin ilk 1 yada ikisi duzgun calisir ondan sonrasi calismaz hele ki simit depo ise...
« Son Düzenleme: Şubat 08, 2014, 02:53:07 ÖS Gönderen: 23korg23 »

teachers71

« Yanıtla #14 : Şubat 08, 2014, 09:43:17 ÖS »
bahsettigimiz tirrlima 36 litredeykenmi oluyor sizde
tırlamaya pek şahit olmadım. genelde tık deyip duruyor. o tırlama herzaman aldığım istasyonun(PO) dışında bazı istasyonlarda (mesela lukoil) oluyor. sanırım basınç yüksek yada düşük olunca oluyor.

bomba565627

« Yanıtla #15 : Şubat 08, 2014, 10:32:54 ÖS »
Durana sahit olmadim. Tirr diye ses geldiginde dokuma devam ediyor Ama yavas yavas

TUNÇ99

« Yanıtla #16 : Şubat 08, 2014, 10:52:37 ÖS »
İstasyondan istasyona değişiyiyor tırlama sesi.Tamamen basınçla alakalı bir durum.Bazen tık diye atıyor bazende tır tır tır diye.Çok yüklenmemek lazım depoya.herkesin bu konudaki sözlerine ben de katılıyorum.

bomba565627

« Yanıtla #17 : Şubat 12, 2014, 01:18:46 ÖS »
herkesin yorumlarını bekliyorum....