Gönderen Konu: LPG TÜKETİMİ Hakkında  (Okunma sayısı 221017 defa)

kayaci26

Ynt: LPG TÜKETİMİ Hakkında
« Yanıtla #50 : Aralık 31, 2010, 11:09:05 ÖÖ »
Rakamlara bakıyorumda benim arabada epey fazla yakıyormuş şehir içinde 100 km'de 12.3'ün altına düşermiyorum ne biçim iş anlamadım gitti

ARAÇ TİPİ... MODELİ... ŞANZIMAN... LPG KİT MARKASI...

forbid55

« Yanıtla #51 : Aralık 31, 2010, 06:34:31 ÖS »
son lpg alışım:
385 km 60 tl (simit tank henuz bitmemişken doldurdum)
kmde 15,6 kuruş
100 km de 7,46 litre lpg.

arabanı satsana bana kaç model

kayaci26

« Yanıtla #52 : Aralık 31, 2010, 06:37:14 ÖS »
son lpg alışım:
385 km 60 tl (simit tank henuz bitmemişken doldurdum)
kmde 15,6 kuruş
100 km de 7,46 litre lpg.

arabanı satsana bana kaç model

+++1

ya hakketen Uğur Özer Arkadaşım sen şu aracın markası - modeli - tipi - LPG Kitinin markası - motor özellikleri falan biraz bahset yaaa ...

hakketen satsan hanii dost işi ne kadar istersin...

ugurozer

« Yanıtla #53 : Ocak 01, 2011, 07:41:40 ÖÖ »
:))) etrafımda satın almak isteyen çok arkadaşım var zaten arkadaşlar, çok fazla yol yapıyorum ayda 5bini buluyor rahat kesinlikle ve kesinlikle satmayı dusunmuyorum, :) daha once yazmıştım sanırım bu konudaydı. civic 2002 es lpg kitim prins, motorda 20bin ve 132bin de motorsilk var başkada hiçbir modifikasyon yok, lastiklerim energy saver havaları biraz fazla 32 civarı geri kalan tamamen kullanım alışkanlığı, daha onceki mesajlarımda nasıl kullandığımıda ayrıntılı yazmıştım...

ed35

« Yanıtla #54 : Ocak 01, 2011, 08:10:13 ÖÖ »
:))) etrafımda satın almak isteyen çok arkadaşım var zaten arkadaşlar, çok fazla yol yapıyorum ayda 5bini buluyor rahat kesinlikle ve kesinlikle satmayı dusunmuyorum, :) daha once yazmıştım sanırım bu konudaydı. civic 2002 es lpg kitim prins, motorda 20bin ve 132bin de motorsilk var başkada hiçbir modifikasyon yok, lastiklerim energy saver havaları biraz fazla 32 civarı geri kalan tamamen kullanım alışkanlığı, daha onceki mesajlarımda nasıl kullandığımıda ayrıntılı yazmıştım...
80 yaşındaki ihtiyarlar gibi kullanıyorsun sanırım arabayı  :kiskis

ugurozer

« Yanıtla #55 : Ocak 01, 2011, 08:17:05 ÖÖ »
benzer denilebilir ama 80 yaşındaki ihtiyarlar farkında olmadan vuruntu yaptırır motoru bayar homurdatır, ben bunları kesinlikle yapmam, bazen 2800 devri geçmeden uzunca yol gittiğim olur.. bazen 1200 devirlerde 5. vitesde kullandığım olur, mıymıy yavaş surmem 90-100 arası giderim yol musaitse ancak fazla ivmelere asla yer vermem, motoru bayıltmayacak en dusuk devirde kullanma nasıl oluyorsa aynen oyle kullanırım. çok fazla yol yaptığım için ve kesimi korumam için bu kullanıma mecburum.

ed35

« Yanıtla #56 : Ocak 01, 2011, 08:20:27 ÖÖ »
benzer denilebilir ama 80 yaşındaki ihtiyarlar farkında olmadan vuruntu yaptırır motoru bayar homurdatır, ben bunları kesinlikle yapmam, bazen 2800 devri geçmeden uzunca yol gittiğim olur.. bazen 1200 devirlerde 5. vitesde kullandığım olur, mıymıy yavaş surmem 90-100 arası giderim yol musaitse ancak fazla ivmelere asla yer vermem, motoru bayıltmayacak en dusuk devirde kullanma nasıl oluyorsa aynen oyle kullanırım. çok fazla yol yaptığım için ve kesimi korumam için bu kullanıma mecburum.
Arada motoru aç ama şöyle 170-80 arası bişeyler görsün :) Ama hakikatten çok güzel değerler 15 krş mükemmel benden 10krş az yakıyorsun.

ugurozer

« Yanıtla #57 : Ocak 01, 2011, 08:29:54 ÖÖ »
ne kadar sabredersem edeyim aracım siyah cam ve siyah tavan arkada honda logosu kırmızı e markamızda honda olunca ışıklarda muhakkak oyun isteyen çıkıyor, 6300 devirleri bulup lpgde megane, yeni kasa civic, bora, passat, a4 gibi arabaları ayıklamaya bayılıyorum, bu arada arada kırklareline giderim, babaeski çıkışından once havaalanı gibi dumduz ve cok uzun bir yol var orda 195-200 leri bulmadan o düzlüğü geçemem hayatta :)

tmrak

« Yanıtla #58 : Ocak 01, 2011, 09:58:06 ÖÖ »
çokca denemlerime rağmen 44 lt gaz ile 320 km yol yapabildim yakıt nasıldır bilemiyorum.bunun içinde bir çoğu iş git gel 2-3 km birazda sokak turu park için bu soğuk havada nasıl bir sarfiyat sizlerce yazarsanız sevinirim.pazartesi brc ye gidicem yine çok yakıyor diye yetkilinin dediği şamandıra 44 lt aldığı için regülatör birde enjektörleri değiştireceği yapılanları tekrar paylaşırım.

ugurozer

« Yanıtla #59 : Ocak 01, 2011, 10:35:47 ÖÖ »
düşük viteslerde kullanıyorsanız (1,2) ve kısa mesafelerde kullanıyorsanız normal.

forbid55

« Yanıtla #60 : Ocak 01, 2011, 11:31:58 ÖÖ »
çokca denemlerime rağmen 44 lt gaz ile 320 km yol yapabildim yakıt nasıldır bilemiyorum.bunun içinde bir çoğu iş git gel 2-3 km birazda sokak turu park için bu soğuk havada nasıl bir sarfiyat sizlerce yazarsanız sevinirim.pazartesi brc ye gidicem yine çok yakıyor diye yetkilinin dediği şamandıra 44 lt aldığı için regülatör birde enjektörleri değiştireceği yapılanları tekrar paylaşırım.
Yakıt değerlerimiz aynı, yukardaki mesajlarımı okursan görebilirsin.

hellfire39

« Yanıtla #61 : Ocak 05, 2011, 04:02:00 ÖS »
bu akşam itibariyle..
314km/25.88lt gitmişim.
8.24lt/100km..

forbid55

« Yanıtla #62 : Ocak 05, 2011, 07:11:14 ÖS »
nerdeyse yarı yarıya.. aynı km yi ben 43lt ile yapıyorum

kayaci26

« Yanıtla #63 : Ocak 05, 2011, 07:24:09 ÖS »
Arkadaşalar walla yeni kasalara karşı içimde çok az da olsa bir ilgi (sevgi demedim) vardı şu son iki yorumdan sonra o da kalmadı . . .

Binecek adam Vtec ES/LS alacak . . .

Kapısının önüne süs yapacaksa yeni kasa alsın . . .

Not: Kendi görüşümdür, kimseyi bağlamaz . . .

ugurozer

« Yanıtla #64 : Ocak 06, 2011, 09:38:57 ÖÖ »
şu yakıt fiyatları ile sana kesinlikle katılıyorum kayacı. çıksa birisi dese ver senin arabayı al en dolu sıfır km civici ama satmayacaksın kullanacaksın dese yeminle istemem.

ed35

« Yanıtla #65 : Ocak 06, 2011, 09:50:09 ÖÖ »
Arkadaşalar walla yeni kasalara karşı içimde çok az da olsa bir ilgi (sevgi demedim) vardı şu son iki yorumdan sonra o da kalmadı . . .

Binecek adam Vtec ES/LS alacak . . .

Kapısının önüne süs yapacaksa yeni kasa alsın . . .

Not: Kendi görüşümdür, kimseyi bağlamaz . . .
 >%6rol

şu yakıt fiyatları ile sana kesinlikle katılıyorum kayacı. çıksa birisi dese ver senin arabayı al en dolu sıfır km civici ama satmayacaksın kullanacaksın dese yeminle istemem.
Kedi ciğer  meselesi gibi bu söyledikleriniz  :islik
Param var yeni kasaya biniyorum,param var yakıtımı koyup geziyorum  >=ok varmı ötesi? Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi kendi görüşümdür kimseyi bağlamaz :)

ed35

« Yanıtla #66 : Ocak 06, 2011, 09:51:08 ÖÖ »
Ha birde sizin puntoya karşılık sıfır km en dolu audi a3 verseler onuda istmezsiniz siz... :)

ugurozer

« Yanıtla #67 : Ocak 06, 2011, 10:48:41 ÖÖ »
iyi güldürdün beni allahta seni güldürsün :) yeni kasaya biniyorsun hemde paran hemde lpg ile az yakabilmek için bu forumları aşındırıyorsun, allah iyi gunlerde harcamanı nasip etsin :)

dipnot: paranın kimde olduğu bindiği araba ile modeli ile, aldığı zevkler ile belli olmaz, ihtişamlı evler giyimler arabalar içinde insanlar tanırım uçan kuşa borcu olan, alelade mutlu bir hayat gecirenler tanırım olmamış torunlarının dahi her turlu harcamasını garantiye almış...
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2011, 10:55:20 ÖÖ Gönderen: ugurozer »

ed35

« Yanıtla #68 : Ocak 06, 2011, 11:25:04 ÖÖ »
iyi güldürdün beni allahta seni güldürsün :) yeni kasaya biniyorsun hemde paran hemde lpg ile az yakabilmek için bu forumları aşındırıyorsun, allah iyi gunlerde harcamanı nasip etsin :)

dipnot: paranın kimde olduğu bindiği araba ile modeli ile, aldığı zevkler ile belli olmaz, ihtişamlı evler giyimler arabalar içinde insanlar tanırım uçan kuşa borcu olan, alelade mutlu bir hayat gecirenler tanırım olmamış torunlarının dahi her turlu harcamasını garantiye almış...
:D Malesef lpg'yi ben taktırmadım aldığım kişi taktırmış,ancak lpg'li aracı olan fakirmi oluyo onu anlamadım :) Ben paramı sürekli niye benzine yatırayım hazır aracımda bu sistem varken elbette kullanırım ve ne kadar zenginde olursam yinede tasarruf yaparım.. ;)
Böyle şeyleri sevmem heleki gösteriş vs. ve tam anlamıyla hep fakir insanların yanında olurum ancak sizin gibilerlede pek geçinemem :) elimdeki bu napalım allaha şükür demeyipte, yok yeni civicler kötü vs... Ee böyle şeyede kedi-ciğer meselesi derim,kimse bozulmasın...

ugurozer

« Yanıtla #69 : Ocak 06, 2011, 11:28:29 ÖÖ »
sen elindekini begenirim diyorsun ama elindekini begenenlere kedi ciger meselesi diyorsun, begenme kavramı paha ile ayrıdır, elindekinden daha pahalı olanı insanlar başka sebeplerden dolayı begenmeyebilirler...

ed35

« Yanıtla #70 : Ocak 06, 2011, 11:30:27 ÖÖ »
sen elindekini begenirim diyorsun ama elindekini begenenlere kedi ciger meselesi diyorsun, begenme kavramı paha ile ayrıdır, elindekinden daha pahalı olanı insanlar başka sebeplerden dolayı begenmeyebilirler...
Hayır sen elindekini beğenip,daha iyisini karalama kampanyası yapıyorsun! Aradaki o noktayı kaçırma.

kayaci26

« Yanıtla #71 : Ocak 06, 2011, 11:46:29 ÖÖ »
ed35 arkadaşımdan bu forum gereği bir özür bekliyorum çünkü yaptığı teşbih tamamen YERSİZ ve YAKIŞIKSIZ . . .

Zira burada ben dahil hiç kimse Kedi değil, senin bindiğin de ciğer değil . . .

Uğurözer arkadaşım tşekkür ederim güzel ve yerinde değerlendirmelerin için...

Şimdi hiç alakasız yere bir konu ortaya çıktı;

Bakınız değerli dostlar, tabii ki hepimiz Hondalarımızı çok seviyoruz ama Honda yı sevimli kılan milyon tane özellik var,
ancak içinde bulunduğumuz zaman diliminde En donanımlı son model Honda ya binen bir arkadaş ile En uygun fiyatlı düşük model bir araca anca sahip olabilen dostlar arasında ORTAK PROBLEM yakıt ekonomisidir...

AZ YAKTI - ÇOK YAKTI meselesi . . .

burada bu tartışılıyor ve benim şahsi yorumum Yeni Kasa Hondaların yakıt tüketimi konusunda verdiğim tepkiyi ortaya koyuyor . . .

Kimileri için probelm değildir belki (ama hala LPG de ki km yakıt tüketim değerlerini takip ediyor) Benim için ve bir çok kullanıcı için yakıt tüketimi gerçekten önemli bir problem . . .

kayaci26

« Yanıtla #72 : Ocak 06, 2011, 11:53:31 ÖÖ »
Benim ve bir çok arkadaşımın da şiddetle savunduğu konu yakıt ekonomisidir... Bu yüzden araçlarımıza LPG Dönüşümü uygulattık veya LPG li araç aldık, Keyfini Sürüyoruz...

Burada müsadenizle LPG Tüketimi ile ilgili konularımızı paylaşmaya, sorunlarımıza çözüm aramaya ve merak ettiğimiz hususlar hakkında bilgi sahibi ve fikir olmaya çalışalım...

FORUMDA YAPTIĞIM GEZİNTİDE ; FORUM KURALLARINA ve ŞAHSİ HAKLARA SAYGISIZLIK - HAKARET ve AŞAĞILAMA ŞEKLİNDEKİ DAVRANIŞLAR HUSUSUNDA BİR KAÇ UYARI YAPILMIŞ, BİR YENİSİNE İHTİYAÇ DUYMUYORUM...

HERKESE SONSUZ TEŞEKKÜRLER...

kayaci26

« Yanıtla #73 : Ocak 06, 2011, 12:03:41 ÖS »
NEYSE . . .

GELELİM LPG TÜKETİMİ KONUSUNA ;

Değerli Dostlar;

LPG ile Benzin tüketiminin birbirinden bağımsız olmadığını, Benzin ile 100km/10lt gibi bir ortalaması olan aracın LPG ile 100/11lt gibi ortalama bir tüketim değerinin olması gerektiğini hatırlatmak isterim.

Yine Benzin ile 100km/7lt ortalaması olan bir araç LPG ile 100km/7,8 - 8lt gibi bir LPG tüketimi gerçekleştirir...

Yani demem o ki aracınız hangi marka ya da model olursa olsun bu denklem değişmez (1999 yılında ilk kez LPG dönüşümü yaptırdığım 1992 Model Tofaş Şahin marka aracım da da durum aynen böyle idi)

Aracınızın LPG Tüketim değeri yaptığınız hesaplamalarda eğer ki beklenenden çok çıkıyorsa, aracınızın önce benzin tüketim değerlerini tespit edin, Benzin tüketimi normal ise sıkıntıyı LPG Sisteminde aramaya başlayın, zira yakıt tüketimi ile ilgili bir çok sorun aracın ateşleme sisteminden, yerine göre karbüratör, distribütör, buji, buji kablosu, hava filtresi vb durumlardan kaynaklandığı gibi özellikle düz vites araçlarda debriyaj baskı balata ya da bilyasındna kaynaklı olabiliyor...

Yine altını çizerek söylüyorum . . . Bir başkasının yakıt verisi bir diğerinize referans olamaz . . . Herkesin kullandığı güzergah farklı, sürüş tarzı farklı, araç özellikleri farklı, jant - lastik - yay farklı vs. vs.     Rampsı var, inişi var, lambası var, köprüsü var . . .

ufgan

« Yanıtla #74 : Ocak 12, 2011, 07:14:37 ÖS »
Herkese merhabalar,
Aracım 2010 Civic sedan otomatik vites. LPG kiti olarak 6 ay önce 6500 km de Prins taktırmıştım. Araç şu anda 17bin km de. Taktırdığım günden bu yana sadece 1 kez 330 km şehir içi yol katedebildim,son 2-3 aydır da ortalama 300 km yol gidebiliyorum.
Hergün Ankarada keçiören-k.karabekir(bazen Samsun yolu)-beşevler hattını kullanıyorum ama trafiğin en yoğun olduğu saatlere (8:00-8:30 arası) kalmadan yola çıkıyorum.
Yakıt tüketimi (fullediğimde) 80 TL(2.120 TL*38 lt) => 300km den km'de 27 kuruş yakıyor.Yanlışım varsa düzeltin, çünkü usta ile hesaplamamızda 33 kuruş çıkmıştı, nasıl hesap yaptıksa!
Ancak düşük devirlerde 1500-2500 arası daha fazla yaktığını devri 2500-3000 arasında tuttuğumda ortalama tüketimin biraz daha düştüğünü görüyorum. Şu anda ortalama tüketim 12.5 civarında, fulledikten sonra 180 km yol yaptım. Öncelikle sormak istediğim tüketim hesabım doğrumu? ikinci olarak subap ayarını yaptırdığım sıralarda usta hava filtresinin değişmesiyle birlikte LPG tüketiminin benzinin aksine daha da artacağını söylemişti. Sebep olarakta daha fazla hava geldiği için LPG ninde daha fazla tüketileceğini söylemişti.(En az 1-2 depo bu şekilde olur ve her hava filtresi değiştiğinde yeniden gaz ayarı yaptırman gerekir dedi)Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yorumlarını esirgemezlerse sevinirim.
Saygılar.