Gönderen Konu: LPG TAVSIYESI VE ANKARADA IYI BIR MONTAJ ADRESI!!! ACİL ARKADASLAR  (Okunma sayısı 6896 defa)

recepakkalp

merhabalar ARKADASLAR.bnde 2005 model hında cıvıc var.1.6 ls.lpg taktırmak ıstıyorum.acaba BRC uyumlumudur.kımı arkadaslar brc nın enjeksıyonlarını seslı  calıstıgını ama zavolının sessız calsıtıgını soeyledıler.sızce bu dogrumu.bana hangı marka onerırsınız.bırde.lpg montajı sırasında emme manıfoldunu delmeden taktırmak mumkunmu.artısı ve eksısı varmı bunun.tesekkur ederım ılgınız ıcın

cagano

Ynt: LPG TAVSIYESI VE ANKARADA IYI BIR MONTAJ ADRESI!!! ACİL ARKADASLAR
« Yanıtla #1 : Aralık 30, 2014, 10:04:26 ÖS »
Honda BRC öneriyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Vtec typer

• Hondakolik
« Yanıtla #2 : Aralık 30, 2014, 10:39:53 ÖS »
brc taktırın kafanız rahat olur bence. Ucuz bazı kitlerde vtec2 ler sürekli fakir-zengin karışım arızası veriyor.
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2014, 10:40:09 ÖS Gönderen: Vtec typer »

gecetilkisi

« Yanıtla #3 : Aralık 31, 2014, 04:30:58 ÖÖ »
Atiker kullananlarda iyi diyor.brc kalitedir. Tabi kitden onemli montaji yapacak usta.

recepakkalp

« Yanıtla #4 : Ocak 01, 2015, 09:08:45 ÖS »
MAVİDENİZLER DİYE BİRYER VARMIŞ AARKADAŞLAR ORASI NASILDIR ACABA

Cherkess

« Yanıtla #5 : Ocak 02, 2015, 05:53:46 ÖÖ »
Brc için mocan dan başka br yere gitmeyin.

Kasko yok muska var 😁

Cherkess

« Yanıtla #6 : Ocak 02, 2015, 04:43:00 ÖS »
Honda BRC öneriyor.

Honda brc önerir çünkü anlaşması var kendileri de brc de kazanıyor.
Hondalar zaten sorunsuz brc de LPG kaynaklı motor arızalarına karşı garanti veriyor.
Brc daha önce chevrolet ve Opel ile anlaşmalıydı Opel bir kaç motoru brc ye yıkınca anlaşmayı brc bozdu. Şimdi landirenzo ile anlaşmalı ama çok fazla sıkıntı çıkıyor şu an. Brc landirenzo dan kaliteli. Ama Obd yok brc de o yüzden ayara gitme durumu diğer kitlerden daha fazla.

Kasko yok muska var 😁

cagano

« Yanıtla #7 : Ocak 02, 2015, 07:54:54 ÖS »
Honda BRC öneriyor.

Hondalar zaten sorunsuz brc de LPG kaynaklı motor arızalarına karşı garanti veriyor.
Brc daha önce chevrolet ve Opel ile anlaşmalıydı Opel bir kaç motoru brc ye yıkınca anlaşmayı brc bozdu. Şimdi landirenzo ile anlaşmalı ama çok fazla sıkıntı çıkıyor şu an. Brc landirenzo dan kaliteli. Ama Obd yok brc de o yüzden ayara gitme durumu diğer kitlerden daha fazla.

Kasko yok muska var 😁

Ben brc den çok memnunum hem kaliteli hemde sıkıntı çıkarmıyor hiç. Şu an tek sıkıntım arıza lambası devamlı yanmakta ve hiç söndüremedik. Herkes arıza lambası çoğu lpg takılı hondalarda sürekli yandığını söylüyor. Ama bu konuda kafaya taktım başka bir konu açarak yardım isteyeceğim.  Onun dışında brc çok pahalı:) tüp beyni 400 tl aldım yeni.

Vtec typer

• Hondakolik
« Yanıtla #8 : Ocak 02, 2015, 08:14:46 ÖS »
Honda BRC öneriyor.

Kasko yok muska var 😁

Ben brc den çok memnunum hem kaliteli hemde sıkıntı çıkarmıyor hiç. Şu an tek sıkıntım arıza lambası devamlı yanmakta ve hiç söndüremedik. Herkes arıza lambası çoğu lpg takılı hondalarda sürekli yandığını söylüyor. Ama bu konuda kafaya taktım başka bir konu açarak yardım isteyeceğim.  Onun dışında brc çok pahalı:) tüp beyni 400 tl aldım yeni.

vtec 2 ler sürekli arıza lambası yakıyor lpgden dolayı. Fd6 yı 4 aydır kullanıyorum bir kere bile arıza lambası yakmadı maşallah. Arıza lambası olayı vtec2 için bana göre kronik.

cagano

« Yanıtla #9 : Ocak 02, 2015, 09:37:27 ÖS »
Bazen düzelttiklerini duyoyorum bu sıkıntıyı ama net olarak anlatmadılar.

Cherkess

« Yanıtla #10 : Ocak 02, 2015, 10:02:58 ÖS »
Honda BRC öneriyor.

Kasko yok muska var 😁

Brc den memnunum diyorsunuz ama arıza lambası da sönmüyor bu biraz tezat.
Arıza lambası yanan araçta beyin motorun tam performans vermemesi ve sıkıntı çıkmaması için bir miktar tedbir alır kendince.
Brc zaten fix olarak yakıt seçer. Bu sorunu aşan bir kaç arkadaşım var yakıtı sabit yerlerden alıyorlar mesela şel in kurumsal istasyonlarından. Ve katkılı gaz asla kullanmıyorlar önüne gelen her yerden ucuz diye yakıt almıyorlar. Birde böyle deneyin opetten ve katkılı gaz satan yerlerden uzak durun. Faydasını göreceksiniz. Ebay dan da bir elm 327 arıza tespit cihazı alın söndürün. Zamanla düzelir bu olay. Ama genelde kalitesiz montajdan böyle Sıkıntılar çıkıyor.

Kasko yok muska var 😁

cagano

« Yanıtla #11 : Ocak 02, 2015, 11:07:52 ÖS »
@Halisözkn hocam aracı aldığım 2 ay oldu. Hep shellin benzinden ve gaz dan kullandım. Benden önceki sahibinde lpg tesisatı taktırdığından beri yanıyormuş. Hala daha yanıyor. Memnunum derken tasarruflu ve performansı düşmediği için böyle söyledim. Servislerde arıza tespit cihazı ile söndüremedik. Bi arkadaşta bahsettiğiniz cihaz ile denedik söndüremedik. Sanırım kalitesiz montajdan.

By_emre

« Yanıtla #12 : Ocak 03, 2015, 12:21:45 ÖÖ »
Ne olursa olsun Civic vtec'de arıza ışığı normal değil atikerinden tutun ecotech'ine kadar kullandım hiç birinde lambam yanmadı bu araçlarda benzin enjektörünün 5 cm gerisinden manifoldun plastik yerinden delinmesi malesef gecikmeli yakıt nedeniyle lamba yaktırıyor ayarlarda araç fakir kalıyor karışım doğru ayarlandığında obd üzerinden'de kontrol edildiğinde lambanız daha yanmaz

cagano

« Yanıtla #13 : Ocak 03, 2015, 12:47:24 ÖÖ »
Ne olursa olsun Civic vtec'de arıza ışığı normal değil atikerinden tutun ecotech'ine kadar kullandım hiç birinde lambam yanmadı bu araçlarda benzin enjektörünün 5 cm gerisinden manifoldun plastik yerinden delinmesi malesef gecikmeli yakıt nedeniyle lamba yaktırıyor ayarlarda araç fakir kalıyor karışım doğru ayarlandığında obd üzerinden'de kontrol edildiğinde lambanız daha yanmaz

Hocam bu şekilde brc servisine mi anlatsam yaparlar mı? Yada başka nereler düzeltir bunu? Bide bende arıza kodu oksijen sensörü kodu çıkıyor. Yani karışımdan kaynaklanıyor o zaman değil mi?

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #14 : Ocak 03, 2015, 06:39:15 ÖÖ »
@halisök ;
BRC nasıl yakıt seçer ? Bu seçimi neye göre yapar ? Biraz açıklar mısınız?

@halisök
Honda BRC öneriyor.

Kasko yok muska var 😁
n

Cherkess

« Yanıtla #15 : Ocak 03, 2015, 10:59:25 ÖÖ »
Brc şuna göre seçer yakıtı.
Ilk kalibrasyondaki gazın kalitesini baz alarak verileri ona göre ecu ya kaydeder. Daha sonra bu gazın kalitesine yakın gazlarda arıza lambası yakmaz ama farklı bir gaz alındığında (mesela Hatay ve Kırıkkale den gelen gazlar birbirinden çok farklı kaliteye sahiptir) brc bu konuda hassas davranır ki zaten LPG aslında hassas bir sistemdir  araçtaki hataları benzin gibi tölare etmez. Tabi ALINAN gazın kalitesindeki ani değişiklerdede zengin ve ya fakir karışım ya da o2 sensör gibi hatalar verdirerek arıza lambasını yakar. Tabi montajın kötülüğüne de oldukça duyarlıdır bu sistem. Bir enjektör hortumunun diğerinden 5 cm uzun olması aracınızı dansöze çevirebilir.

Kasko yok muska var 😁

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #16 : Ocak 03, 2015, 11:50:20 ÖÖ »
Benim sorumun cevabı bu değil. Ya da ben size bunu sormadım.Ben size BRC sisteminin neden lpg gaz kalitesinden etkilendiğini sordum. Ya da BRC etkileniyorsa diğer markalar neden etkilenmiyor?

Ilk kalibrasyondaki gazın kalitesini baz alarak verileri ona göre ecu ya kaydeder. Daha sonra bu gazın kalitesine yakın gazlarda arıza lambası yakmaz ama farklı bir gaz alındığında (mesela Hatay ve Kırıkkale den gelen gazlar birbirinden çok farklı kaliteye sahiptir) brc bu konuda hassas davranır ki zaten LPG aslında hassas bir sistemdir  araçtaki hataları benzin gibi tölare etmez. Tabi ALINAN gazın kalitesindeki ani değişiklerdede zengin ve ya fakir karışım ya da o2 sensör gibi hatalar verdirerek arıza lambasını yakar. Tabi montajın kötülüğüne de oldukça duyarlıdır bu sistem. Bir enjektör hortumunun diğerinden 5 cm uzun olması aracınızı dansöze çevirebilir.

Kasko yok muska var 😁

Cherkess

« Yanıtla #17 : Ocak 03, 2015, 03:26:34 ÖS »
Benim sorumun cevabı bu değil. Ya da ben size bunu sormadım.Ben size BRC sisteminin neden lpg gaz kalitesinden etkilendiğini sordum. Ya da BRC etkileniyorsa diğer markalar neden etkilenmiyor?

Kasko yok muska var 😁
Şöyle izah edeyim brc de Obd olmamasından dolayı farklı yakıta adapte olamıyor her zaman. Çünkü Obd ciddiye alınmasada bazen gerekli bir donanım kit için. Obd denen olay LPG kitine tekrar kalibrasyona girmeden %8 oranında +- düzeltme ve kendi kendine kalibrasyon yapma şansı sunuyor motor beyninden ALINAN verilere göre.
Ama brc de bu olmayınca kışın ayrı yazın ayrı kalibrasyon yaptırmak zorunda kalıyor kullanıcı ya da bu kış arabam çok LPG Yaktı gibi şikayetlere dönüşüyor olay hatta rakım bile etkiliyor aracın çekişini.
Ancak brc nin artı tarafı başka kitlerde mesela hava filtresi kirlense ya yakıt artıyor ya çekiş düşüyor ama brc ilk kalibrasyon ayarlarını koruduğu için bu gibi sıkıntıları da tölare edebiliyor.
Bir yandan da işin ucu kaliteli montaj ve doğru kalibrasyona dayanıyor ancak ne marka seçerseniz seçin tecrübeli ustaya gitmek ilk koşulunuz olsun.
Ayrıca brc enjektör tetikleme Hızı olarak piyasadaki çoğu kitten üstün tabi brc kullananların memnuniyetinin bir kısmı da performans Düşüşü yaşamamalarıyla alakalı bunu da tabi kaliteli montaj ile desteklemiş oldukları aşikâr.

Kasko yok muska var 😁

cagano

« Yanıtla #18 : Ocak 03, 2015, 08:51:11 ÖS »
@Halisözkn hocam bilgiler için tşkler. Ben o halde 1 - 2 ay daha shell gaz ve benzini kullanmaya devam edeyim eğer yine arıza lambası sönmez ise geriye yanlış montaj veya oksijen sensörü arızası kalıyor. Siz bana ne yapmamı tavsiye edersiniz. Arıza lambası çok canını sıkıyor. Araçta  bi arıza olsa haberimiz olmayacak.

eczadem

« Yanıtla #19 : Mart 23, 2015, 09:04:17 ÖS »
BENDE 2003 ACCORD VAR ATİKER GOLD SERİSİ TAKTIRDIM YAPAN USTA SERUM SİSTEMİ İLE YAPTI PERFORMANSTA EN UFAK DÜŞME OLMADI AKSİNE GAZ KELEBEGİ ARIZASI VARDI ARA SIRA LAMBAYI YAKIYORDU ŞİMDİ MAŞALLAHI VAR

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #20 : Mart 24, 2015, 11:08:47 ÖS »
BRC enjektörlerinin çalışan parçaları lpg ile temas etmez ve dolayısıyla Yakıt kalitesinden etkilenmez. Ayrıca aşağıda BRC nin yaz kış ayarı ile ilgili yazdıklarınızda aralarda konu dışı doğru bilgiler olsa da genel anlamda yanlış.
Bir enjektörü kaliteli yapan faktörler onun sesli yada sessiz çalışması, boyutları, üstten, yandan ya da alttan beslemeli olması değildir.
Kaliteli bir enjektörün özelliklerini şöyle sıralıyabiliriz:

1) Açma zamanı(milisaniye) vs akış oranı(debi) grafiğinin lineer karakterde olması.
2) Enjektörün kararsız akış bölgesinin ya da ters karakterli akış bölgesinin mümkün olduğunca kısa sürede bitmesi,mümkünse böyle bir bölgenin olmaması.
3) Açma ölü zamanının(tepki süresi) ve kapatma ölü zamanının birbirine eşit ve mümkün olduğunca kısa olması.
4) Akış oranının, enjektör sıcaklığından en az etkilenmesi.
5) Enjektörün akış oranının, çalışma hayatı boyunca en az değişmesi.
6) O markanın ürettiği aynı tipteki tüm enjektörlerin eş akış oranına sahip olması, yani enjektörlerin aynı akış karakterine sahip olması, farklılık olmaması.
7) Akış oranının, enjektör sürme voltajındaki değişimlerden en az etkilenmesi. Aynı açma süresinde, 11V akü voltajında da 14V akü voltajında da yakın akış oranları vermesi.
Akış oranının, enjektörün girişi ve çıkışı arasındaki fark basıncından en az etkilenmesi.
9) Enjektörün hareket eden parçalarının gazla en az teması.
10) Uzun ömürlü olması.

Piyasadaki enjektörleri inceleyecek olursak;

RAIL, VALTEK, ECOTECH gurubu:

Bu enjektörlerin en büyük dezavantajı, hareket eden parçalarının büyük ve ağır, bobinlerinin büyük dolayısıyla yüksek indüktanslı olmasıdır, elektriksel ve mekanik zaman sabitleri yüksektir ve dolayısıyla ölü zamanları 3 ms. civarındadır ki oldukça yüksektir. Kararsız bölgeleri de uzun sürer.
Bu enjektörler 6. maddedeki eşit karakterlilik konusunda da iyi değillerdir. İki enjektör arasında %10 gibi farklılıklar gördüğüm olmuştur ki bu da aynı aracın iki silindirinin birbirine göre %10 farklı miktarlarda gazla beslenmesi demektir.
Hareket eden tüm parçaları gazla temas eder ancak çalışma toleransları (boşluklar) fazla olduğu için kirli gazdan etkilenmezler.
Basittirler, tamirleri mümkündür ama tamir için sökülüp takılınca eşitlikleri büsbütün bozulur.
Bunlar dışındaki maddelerde iyidirler, ucuzdurlar.

MATRIX :

Bu enjektörün en büyük dezavantajı, geçiş pasajlarının çok dar olması, gazla birlikte gelen parafin olefin ve yağın içinde birikmesi ve dolayısıyla da kirli gazdan etkilenmesidir. Hareketli parçaların tümü gazla temas eder. Tamiri kısmen mümkündür. Bunun dışındaki maddelerin tümünde çok iyidir.
Özellikle bu enjektör 0.5 ms. gibi bir ölü zamanla hız rekorunu elinde bulundurur. Karasız bölgesi yoktur, 0.5 ms. den sonra direk lineer karakter gösterir.

KEIHIN :

Pistonlu yapıdadır, çalışma toleransları düşüktür(piston ve gömlek arasındaki boşluk az), tüm hareketli parçalar gazla temas eder. Piston üzerinde gaz geçişini sağlayan küçük delikler bulunur. Kirli gaz hem pistonla gölek arasını doldurarak kirletmek suretiyle sıkışmalara hem de daha ağır durumlarda bu delikleri tıkayarak tıkanmalara sebep olabilir. Tamir kısmen mümkündür. Bunun dışındaki maddelerin tümünde çok iyidir. Pahalıdır.

BRC :

Tamiri mümkün değildir. Hareketli parçalar gazla temas etmez dolayısıyla kirli gazdan etkilenmez. Belirtilen maddelerin tümünde çok iyidir.

Kasko yok muska var 😁
Şöyle izah edeyim brc de Obd olmamasından dolayı farklı yakıta adapte olamıyor her zaman. Çünkü Obd ciddiye alınmasada bazen gerekli bir donanım kit için. Obd denen olay LPG kitine tekrar kalibrasyona girmeden %8 oranında +- düzeltme ve kendi kendine kalibrasyon yapma şansı sunuyor motor beyninden ALINAN verilere göre.
Ama brc de bu olmayınca kışın ayrı yazın ayrı kalibrasyon yaptırmak zorunda kalıyor kullanıcı ya da bu kış arabam çok LPG Yaktı gibi şikayetlere dönüşüyor olay hatta rakım bile etkiliyor aracın çekişini.
Ancak brc nin artı tarafı başka kitlerde mesela hava filtresi kirlense ya yakıt artıyor ya çekiş düşüyor ama brc ilk kalibrasyon ayarlarını koruduğu için bu gibi sıkıntıları da tölare edebiliyor.
Bir yandan da işin ucu kaliteli montaj ve doğru kalibrasyona dayanıyor ancak ne marka seçerseniz seçin tecrübeli ustaya gitmek ilk koşulunuz olsun.
Ayrıca brc enjektör tetikleme Hızı olarak piyasadaki çoğu kitten üstün tabi brc kullananların memnuniyetinin bir kısmı da performans Düşüşü yaşamamalarıyla alakalı bunu da tabi kaliteli montaj ile desteklemiş oldukları aşikâr.

Kasko yok muska var 😁

988_honda

« Yanıtla #21 : Nisan 02, 2015, 12:18:10 ÖS »
Atiker bu saydığınız enjektör çeşitlerinden hangisini kullanıyor acaba?

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #22 : Nisan 02, 2015, 02:49:52 ÖS »
Atiker bu saydığınız enjektör çeşitlerinden hangisini kullanıyor acaba?

RAIL, VALTEK, ECOTECH gurubu:
Atiker enjektörleri bu guruba giriyor.