Gönderen Konu: lpg taktırmaya karar verdim gibi!  (Okunma sayısı 6134 defa)

tekkkin

lpg taktırmaya karar verdim gibi!
« : Mart 18, 2013, 09:11:05 ÖS »
arkadaşlar merhabalar.. 1 seneyi aşkındır 2008 elegance ov. kullanıyorum. ilk aldığımda iyice lpg taraftarıydım fakat kullanım miktarım ve araç garantisi gibi sebeblerle beni vazgeçirdiler. gerçekten 1 seneyi geçti 10000 anca yaptım. fakat psikolojik midir bilmem özellikle de kış girdikten sonra tüketim müthiş arttı artık ölçüm bile yapmıyorum. (yaz dönemleri uzun yolda göstergeyi sıfırlayıp yaptığım ölçümlerde 5-5,5 lt falan görüp sevinmiştim. ama artık ortalama 10 lt altına pek düşmüyorum.)
ayın 21 de muayenesi bitiyor ben de hazır o da varken önce lpg yi hallediyim sonra da muyene diyorum.
şimdi kayseride halledeceğim fakat hiç araştırma yapmadım. forumdan okuduklarımdan yola çıkarak BRC diyorum. sizce?
fiyatlar nedir nasıldır? kısa mesafe daha çok kullanıyorum. bu kitlerin geçişleri falan farklı mı oluyor hiç birşey bilmiyorum neredeyse!
depo simit mi yoksa diğeri mi daha iyi.( sanki stepneyi istediğim yere koyarım gibi geliyor-bagaj dar gelir)
şimdiden yorum yapan ve yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim...

propofol07

Ynt: lpg taktırmaya karar verdim gibi!
« Yanıtla #1 : Mart 20, 2013, 09:24:37 ÖS »
hocam keihin enjektörlü prins ve simit depo.

By_emre

« Yanıtla #2 : Mart 20, 2013, 10:50:58 ÖS »
BRC yada Atiker taktır ben yerinde olsam atiker taktırırım sen hangisini istiyorsan onu taktır prins taktırma derim 1000-1500 tl arası olan sistemleri taktır iyi bir montajda performans kaybı yaşamazsın geçişleri hissetmezsin çok memnun kalırsın

sönmez yıldız

• PRİNS SÖNMEZ USTA
    • www.yildizotogaz.com.tr
« Yanıtla #3 : Mart 21, 2013, 07:17:43 ÖÖ »
arkadaşlar merhabalar.. 1 seneyi aşkındır 2008 elegance ov. kullanıyorum. ilk aldığımda iyice lpg taraftarıydım fakat kullanım miktarım ve araç garantisi gibi sebeblerle beni vazgeçirdiler. gerçekten 1 seneyi geçti 10000 anca yaptım. fakat psikolojik midir bilmem özellikle de kış girdikten sonra tüketim müthiş arttı artık ölçüm bile yapmıyorum. (yaz dönemleri uzun yolda göstergeyi sıfırlayıp yaptığım ölçümlerde 5-5,5 lt falan görüp sevinmiştim. ama artık ortalama 10 lt altına pek düşmüyorum.)
ayın 21 de muayenesi bitiyor ben de hazır o da varken önce lpg yi hallediyim sonra da muyene diyorum.
şimdi kayseride halledeceğim fakat hiç araştırma yapmadım. forumdan okuduklarımdan yola çıkarak BRC diyorum. sizce?
fiyatlar nedir nasıldır? kısa mesafe daha çok kullanıyorum. bu kitlerin geçişleri falan farklı mı oluyor hiç birşey bilmiyorum neredeyse!
depo simit mi yoksa diğeri mi daha iyi.( sanki stepneyi istediğim yere koyarım gibi geliyor-bagaj dar gelir)

kaliteli ve tecrübeli bir serviste yapılırsa sorunsuz uzun yıllar kullanabilirisiniz.yanlız şunu da bilmenizi isterim sensör ve enjektörleri honda kadar kararlı ve sorunsuz bir ürün istiyorsanız PRİNS :)

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #4 : Mart 21, 2013, 08:25:03 ÖS »
Merhaba tekkin ;

Doğru ürün ,doğru montaj ve doğru ayar ile kesinlikle sorun yaşamazsınız. BRC Honda kit aracınız ile tam uyumludur .BRC Honda Kit ile aracınızın motor bölümü (emme manifoltu) delinmez , benzin enjeksiyon tesisatı kesilmez , civice özel montaj kılavuzu ve bağlantı aparatları ile orjinal bir montaj yapılır.Selamlar...

levo

« Yanıtla #5 : Mart 21, 2013, 09:02:51 ÖS »
ben de geçtiğimiz yıl brc ile atiker arasında çok gidip gelmiştim ama sonunda brc ye karar verdim ve taktırdım bu güne dek 11 bin km yaptım en ufak bir şikayetim yok o dönem benimle birlikte atiker taktıranlarda oldu şöyle bir onları dinliyorumda kimi memnun kimi ise pişman yani bana öyle geliyor ki atiker biraz şans işi gibi, benim fikrimi sorarsan 500 tl fazla ver işini şansa bırakma...

By_emre

« Yanıtla #6 : Mart 21, 2013, 09:17:20 ÖS »
ben de geçtiğimiz yıl brc ile atiker arasında çok gidip gelmiştim ama sonunda brc ye karar verdim ve taktırdım bu güne dek 11 bin km yaptım en ufak bir şikayetim yok o dönem benimle birlikte atiker taktıranlarda oldu şöyle bir onları dinliyorumda kimi memnun kimi ise pişman yani bana öyle geliyor ki atiker biraz şans işi gibi, benim fikrimi sorarsan 500 tl fazla ver işini şansa bırakma...
Tamamen usta işi dostum bendede atiker var ben çok memnunum

tekkkin

« Yanıtla #7 : Mart 21, 2013, 09:28:24 ÖS »
tüm arkadaşlar verdiğiniz cevaplar ve fikirlerden dolayı teşekkür ederim. ilk aldığımda prins düşünmüştüm fakat senede 9-10 bin yapacağımı düşünüp hepten vazgeçmiştim. şimdi ise brc daha mantıklı geliyor.

Mehmet ustam, "BRC - Honda LPG Sıralı Gaz Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey." başlığında yazılanları henüz okuyup bitirdim. kafamda brc iyice şekillendi fakat yine de soru işaretleri mevcut! birçok arkadaşın yazdığı gibi size karşı, henüz hiç tanımadan müthiş bir güven oluştu ve keşke çoruma gelip size taktırma şansım olsa diye düşündüm.
şimdi soru işaretleri marka üzerinden daha çok diğer iki şarta kaydı: iyi montaj ve kalibrasyon.. kayseriden sizin yanınıza gelip yaptıranları ve memnuniyetlerini okudum ki aslında burdan da kayseride acaba bu işi tam manasıyla yapan yok muki sorusu oluştu. toplam 6 (bunun 4 ü servis tabanlı-inciroğlu vs.) bayi var sizce ne yapmalıyım?
tekrar ediyorum keşke size gelme şansım olsa. fakat şuan sivas gemerekteyim, haftasonu kayseriye gelip bu işleri halletmeyi düşünüyorum. araç muayenesi geçti. hafta içi zamanım, yok zaman kısıtlı...
mehmet ustam tüm yazdığınız yorumlar ve paylaşımlar için ayrıca da teşekkür ederim...

gemlik_55

« Yanıtla #8 : Mart 29, 2013, 10:52:16 ÖS »
Merhaba tekkin ;

Doğru ürün ,doğru montaj ve doğru ayar ile kesinlikle sorun yaşamazsınız. BRC Honda kit aracınız ile tam uyumludur .BRC Honda Kit ile aracınızın motor bölümü (emme manifoltu) delinmez , benzin enjeksiyon tesisatı kesilmez , civice özel montaj kılavuzu ve bağlantı aparatları ile orjinal bir montaj yapılır.Selamlar...

prins taktırdığımızda kit pipolu değilmi yoksa manufold delme işlemimi yapılıyor.

gemlik_55

« Yanıtla #9 : Mart 30, 2013, 04:51:38 ÖS »
arkadaşlar siteden kımse zahmet buyurup yazmadı ama ben gidipdirek sordum prins deliyor genelde manifold plastık oluyormuş kime sorduysan delip delmemek sorun değil yeterki takan veya delen ustaf yanı montaj usta iyi olsun dediler
piponun onemli olmadıgı brc servisinden bile duydum

ZAFER_37

« Yanıtla #10 : Mart 31, 2013, 07:59:26 ÖS »
Ben BRC taktırdım gayet memlunum ,dikkat etmen gereken montajı yapacakarkadaşın biraz itinalı olması ve işini iyi bilmesi .....

legolas

« Yanıtla #11 : Mart 31, 2013, 09:12:01 ÖS »
tüm arkadaşlar verdiğiniz cevaplar ve fikirlerden dolayı teşekkür ederim. ilk aldığımda prins düşünmüştüm fakat senede 9-10 bin yapacağımı düşünüp hepten vazgeçmiştim. şimdi ise brc daha mantıklı geliyor.

Mehmet ustam, "BRC - Honda LPG Sıralı Gaz Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey." başlığında yazılanları henüz okuyup bitirdim. kafamda brc iyice şekillendi fakat yine de soru işaretleri mevcut! birçok arkadaşın yazdığı gibi size karşı, henüz hiç tanımadan müthiş bir güven oluştu ve keşke çoruma gelip size taktırma şansım olsa diye düşündüm.
şimdi soru işaretleri marka üzerinden daha çok diğer iki şarta kaydı: iyi montaj ve kalibrasyon.. kayseriden sizin yanınıza gelip yaptıranları ve memnuniyetlerini okudum ki aslında burdan da kayseride acaba bu işi tam manasıyla yapan yok muki sorusu oluştu. toplam 6 (bunun 4 ü servis tabanlı-inciroğlu vs.) bayi var sizce ne yapmalıyım?
tekrar ediyorum keşke size gelme şansım olsa. fakat şuan sivas gemerekteyim, haftasonu kayseriye gelip bu işleri halletmeyi düşünüyorum. araç muayenesi geçti. hafta içi zamanım, yok zaman kısıtlı...
mehmet ustam tüm yazdığınız yorumlar ve paylaşımlar için ayrıca da teşekkür ederim...

hiç üşenmeyin, gelip taktırın bence. ben bir yıl önce tokattan çoruma giderek montajı yaptırdım. bir yıldır da kullanıyorum, benimle birlikte taktıran arkadaşım 20.000 km. yaptı en küçük bir sıkıntısı yok... kusursuz işçilik, kafanızdaki tüm soruları cevaplayacak ve içinizde en küçük bir şüphe dahi bırakmayacak bir ekip... honda markası sıfır araçlarında da brc kullanıyor, bu hususu de göz önüne almalısınız. BRC + SİMİT DEPO + MANİFOLD DELİNMEDEN YAPILAN PİPOLU MONTAJ...

mfatihtuba

• FATİH
« Yanıtla #12 : Nisan 11, 2013, 12:08:55 ÖÖ »
Başka bir sayfaya yazmıştım ancak bilgi olsun diye buraya da aktarıyorum.

Aracım 2004 civic es. İlk sahibiyim ve ilk defa yaklaşık 15 gün önce Ankara Şaşmaz'da Lovato yetkili bayisinde OBD II sistemi taktırdım. Simit tank. 47 lt'lik olduğu ancak güvenlik gereği %80'e kadar dolum yapılabildiği belirtildi. Bu da yaklaşık 47*%80= 37,5 lt gaz alabildiğini gösteriyor.
Şu zamana kadar ki yakıt tüketimim aşağıdadır.

1. Depoyu ilk taktırdığımda ayarları yaptırmak için aldığım lpg:
Tutar TL: 20 TL
Lt fiyatı: 2.29 TL
Lt: 8.73Lt.

Gazı aldıktan sonra Şaşmaz'dan Ostim'e sızdırmazlık raporu almak için gittim. Oradan tekrar Şaşmaz'a bir kaporta işi ile ilgili olarak görüşmek üzere döndüm. Sonra da Şaşmaz'dan Dikmen'deki evime geldim. Yani yaklaşık 30. km şehir içi ve seri bir kullanımım oldu işleri yetiştirebilmek için.

2. Aynı gün eve dönerken Konya Yolu Balgat Köprüsü civarındaki Shell istasyonundan lpg'yi doldurttum.
Tutar TL:83.30TL
Lt fiyatı: 2.46TL
Lt: 33.86Lt

Bu dolumdan sonra km'yi sıfırladım ve şehir içi 340 km yol gittim. 2 defa Şaşmaz'a gittim geldim, 2 defa Gölbaşı'na. Kalanı işe gidip gelirken kullandığım güzergâh olan Konya yolundan Dikmen ve Bahçelievler arası mesafe. 340 km'yi yaptığımda lpg göstergesinin kırmızı ışığı yandı. Tekrar  Konya Yolu Balgat Köprüsü civarındaki Shell istasyonundan ve aynı pompadan lpg'yi doldurttum.

3. Doluma ilişkin veriler şöyle:
Tutar TL:67.00TL
Lt fiyatı: 2.36TL
Lt: 28.39Lt

Değerli arkadaşlar bu verilere göre ve kaba bir hesapla 67.00TL/340km= 0, 1970TL/km'lik bir tüketim değeri elde ettim. Yani yuvarlak hesap km'de 20kr.

Bu ölçümleri yaparken arabayı her zaman kullandığım gibi sakin kullandım.
3.000 deviri geçmemeye çalıştım. Ancak 3-4 defa 6.000 devire kadar çıktım. Örneğin, Gölbaşı'ndan Dikmen'e çıkarken her iki seferde de yokuş performansını gözlemlemek için yüksek sürat ve devirle kullandım. 140-150 km hızla. Bu gözlemlerin dışında her zaman ki gibi sakin kullanım.
Sabah ve akşam işe gidiş ve gelişlerde aracın gaza geçmesini bekledikten sonra hareket ettim. Yaklaşık 3 dk.'da gaza geçiyor bu havalarda.

Montaj yaptırdığım usta genç olmasına rağmen iyi bir ustaydı. Çok memnun kaldım. Montaja başlamadan evvel -söylemesi ayıptır ama bilgi olması ve kaliteli bir işçilik elde edilmesi açısından söylüyorum-  30TL bir el emeği parası verdim ustaya. Baya bir sohbet ettik o arada başında bekledim çünkü. Lpg enjektör bağlantılarını yaparken kabloların montajında lehim kullandı. Lehimi kablolara iyice yedirdi. Ustanın dediğine göre bu kullanımı çok etkiliyormuş. Birçok montajcının bu işlemi erindiği için yapmadığını, bunun da insanları lpg'den soğutacak kadar sorunlara yol açtığını, teklemeler yaşandığını falan söyledi. Honda civiclerin lpg ile çok verimli çalıştığından, lovatonun en sessiz kit olduğundan, çok memnun kalacağımdan bahsetti. Zaten ustanın montaja girişini görmeliydiniz. Adam gözüm kapalı takarım bu araçlara falan dedi. Montajdan sonra klasik olarak bilgisayardan ayarları yaptı ve gönderdi. OBD II'lerde motor arıza ışığının yanmadığını söyledi ve çok şükür şu ana kadar herhangi bir sorun yok. Işık falan yanmadı.

Ustanın tavsiyeleri şöyleydi:
1. Çeyrek depo benzin deponda mutlaka olsun dedi. Benzinsiz lpg kullanımı benzin pompasının yanmasına sebep oluyormuş.
2. Shell veya Türk Petrol'den lpg almamı, özellikle Opet'ten kaçınmamı söyledi. Katkılı lpg kullanma dedi. Lovatoyla en sorunsuz olanın Shell olduğunu söyledi.

Benzinle kullanımda, şehir içi, km'de 40kr. tüketim değerlerini gördükten sonra, lpg'de bu tüketimi yakalamak çok sevindirici.