Gönderen Konu: lpg taktırdım kalorifer artık ısıtmıyor  (Okunma sayısı 11630 defa)

onur1980

• onur1980
lpg taktırdım kalorifer artık ısıtmıyor
« : Şubat 27, 2012, 06:50:07 ÖS »
lpg yi taktıralı kalorifer ısıtmıyor. biraz araştırdım bağlantıyla ilgili olduğunu öğrendim. lpg takılmadan önce de verimli calısmıyordu. ısıtmamasınında sebebi lpgyi ısıtıp gaza çevirmek için kalorifere giden su hortumundan sıcak su alınıyormus ve buda kaloriferin ısınmasını önlüyormuş. benim merak ettiğim herkezde durum böylemi yoksa benim radyatörde tıkanıklık mı var. birde bu durumda yakıtta artış olurmu

AL-BAYRAK

Ynt: lpg taktırdım kalorifer artık ısıtmıyor
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2012, 07:00:45 ÖS »
hocam yanlış bilgi.............

kalorifer peteğin tıkanmıştır büyük ihtimalle....

benimkinde ( 94 si) de lpg var tıkanma vardı ..açtırdım... şimdi hamam ötesii :))

carousal

« Yanıtla #2 : Şubat 27, 2012, 07:02:39 ÖS »
Benim araç da hamam gibi ısıtıyor, maşallah. Sorunun LPG kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, forumda bir sürü LPG'li araç sahibi var. LPG'den kaynaklı sorun olsa olsa hatalı montaj olur. O da ustanın gözünden kaçan yanlış bir hortum bağlantısından kaynaklanır en fazla.

Aracı önce LPG ustana götürüp bağlantıları iyice bir kontrol ettir, problem yok derse, Honda ustana götürüp kalorifer peteğini ve ilgili parçaları bir gözden geçir.

Bu hafta Balkanlar'dan yeni bir soğuk hava dalgası geliyor.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2012, 07:04:52 ÖS Gönderen: carousal »

onur1980

• onur1980
« Yanıtla #3 : Şubat 27, 2012, 07:06:18 ÖS »
peki yakıtta bi fark olurmu petek tıkalıysa

AL-BAYRAK

« Yanıtla #4 : Şubat 27, 2012, 07:15:05 ÖS »
olmaz....................

onur1980

• onur1980
« Yanıtla #5 : Şubat 27, 2012, 07:18:22 ÖS »
yardım için teşekkürederim. petek tıkalıysa açtırmak mümkünmüdür yoksa değiştiriliyormu

onur1980

• onur1980
« Yanıtla #6 : Şubat 27, 2012, 07:19:31 ÖS »
Benim araç da hamam gibi ısıtıyor, maşallah. Sorunun LPG kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, forumda bir sürü LPG'li araç sahibi var. LPG'den kaynaklı sorun olsa olsa hatalı montaj olur. O da ustanın gözünden kaçan yanlış bir hortum bağlantısından kaynaklanır en fazla.

Aracı önce LPG ustana götürüp bağlantıları iyice bir kontrol ettir, p roblem yok derse, Honda ustana götürüp kalorifer peteğini ve ilgili parçaları bir gözden geçir.

Bu hafta Balkanlar'dan yeni bir soğuk hava dalgası geliyor.
evet haberlerde izledim artık yorganla oturcaz arabada :)

fahrettin

« Yanıtla #7 : Şubat 27, 2012, 07:22:15 ÖS »
aynısı benim araçta da oldu. kalorifer giriş hortumlarından lpg için bağlantı yapıldı. dolayısıyla kalorifer peteğine giden suyun azalacağını tahmin ettim. deneme amaçlı lpg hortumlarını iptal edip direk kalorifere bağladık. kalorifer ısıtmaya başladı. başka bağlantı yollarını denedik yine ısıtmadı. ustaya tekrar eski haline getir lpg yi taktırdığım yere götüreyim dedim. ama ne olduysa ısıtmaya başladı. anlamadım. usta kalorifer musluğu ile de oynadı. belki ondan dolayı da ısıtmaya başlamış olabilir. musluk tam çmıyor dedi. eliyle açtı ve sıcaklık ayar düğmesiyle oynama dedi.

AL-BAYRAK

« Yanıtla #8 : Şubat 27, 2012, 07:27:19 ÖS »
 fahrettin in dediğine benzer bi sıkıntı yoksa peteği temizliyorlar.... özel bi sıvısı var... radyatörcüler yapıyor... yer neresi  bu taraflartdaysan benim ustaya yönlendireyim

onur1980

• onur1980
« Yanıtla #9 : Şubat 27, 2012, 10:22:26 ÖS »
fahrettin in dediğine benzer bi sıkıntı yoksa peteği temizliyorlar.... özel bi sıvısı var... radyatörcüler yapıyor... yer neresi  bu taraflartdaysan benim ustaya yönlendireyim
kadıköy tarafındayım.

23korg23

« Yanıtla #10 : Şubat 28, 2012, 11:42:11 ÖÖ »
arkadaslar lpg için sıcak su alındığı doğru ancak ısıtmayı engellemez sizde bi tıkanıklık varsa ve lpgciler bağlantıyı yanlış yapmışlarsa o zaman az ısıtabilir.. bazı lpg ciler sıcak su hortumunu lpg regülatörüne girer ve çıkışı ısıtıcı tarafına verir bazılar ise t boru atarak bağlantıyı yapar bağlantıyı kontrol ettirin T ile bağlantı yaptırın

AL-BAYRAK

« Yanıtla #11 : Şubat 28, 2012, 11:46:12 ÖÖ »
ben bağcılar güneşli tarafındayım ters taraf ama iyi bir radyatorcu yapar

kadıköy tarafındayım.

onur1980

• onur1980
« Yanıtla #12 : Şubat 28, 2012, 08:07:07 ÖS »
yardım için teşekkürler. yarın sanayi yolu göründü bize. birde şunu merak ediyorum lpg regulatörü lpg yi gaz haline çevirmek için kalorifere gelen sıcak suyu kullanıyor. bu su yeterince sıcak olmayınca lpg yi sağlıklı bir şekilde gaza çevirebilirmi. eğer çeviremiyorsa yakıtta artma olurmu.

23korg23

« Yanıtla #13 : Şubat 29, 2012, 10:39:56 ÖÖ »
yardım için teşekkürler. yarın sanayi yolu göründü bize. birde şunu merak ediyorum lpg regulatörü lpg yi gaz haline çevirmek için kalorifere gelen sıcak suyu kullanıyor. bu su yeterince sıcak olmayınca lpg yi sağlıklı bir şekilde gaza çevirebilirmi. eğer çeviremiyorsa yakıtta artma olurmu.

yeterli ısıya ulaşmayan su sıcaklı elbette lpg yide tam olarak gaza geçiremez ve bu sırada çok yoğun bir sıvı lpg akışı olur tabi bu yoğun sıvı haldeki lpg tam olarak yanmaz ve bi kısmı yanmadan atılır yanmadan atılması elbette israf ve yakıt artışı demektir aynı zamanda çiğ lpg kokusuda yapabilir.. bu durumu düzelten ve lpg yi 60 derece ısıda tutan ve dolayısıyla yakıt tasarrufu sağlayan ( özellikle kısa mesafeli kullanımlarda ve kışın daha iyi tasarruf sağlanıyor) bir sistem geliştirilmiş bu konuda fikirlerine güvendiğim bir arkadaşım taktırdı ve sonuç alınca benimle paylaşcak bende sizlerle paylaşcam