Gönderen Konu: LPG SİSTEMLERİNE DAİR TÜM SORU VE SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ  (Okunma sayısı 204976 defa)

By_emre

Ynt: LPG SİSTEMLERİNE DAİR TÜM SORU VE SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ
« Yanıtla #425 : Mayıs 28, 2014, 02:05:18 ÖS »
Ustam benimdr merak ettigim surus konforunu vs yol ayari nasil ayarliyoruz,nasil yapiyoruz benim aracimdada mtm kit var cok memnunum obdi aktif ettim 3 kere gaz vererek kalibrasyon yaptim baska yapmam gereken nedir

Yol ayarini acip sisteme map degerlerinimi kaydettiriyoruz ?

Edit: Bu arada ecotech i sokturdum ustam mtm khein enjektorlu taktirdim cok kaliteli bir kit gercrkten
« Son Düzenleme: Mayıs 28, 2014, 02:07:45 ÖS Gönderen: By_emre »

yawss

« Yanıtla #426 : Haziran 04, 2014, 06:23:27 ÖS »
tüm sıralı otogaz sistemleri hakkında merak ettiğiniz ne varsa tüm detaylarıyla bilgi almak için tek yapmanız gereken merak ettiğiniz ne varsa benimle paylaşmak tüm forum kullanıcılarına keyifli ve hayırlı forumlar dilerim.

bilgi paylaştıkça değer kazanır ...

Hocam selamlar,
2009 honda civic otomotik aracim km de 14 lt gaz yakiyor sehir ici sakin kullanimda.
Biraz fazla yakiyor, bunun sorunu ne olabilir lpg sisteminde ne gibi degisikliklerle biraz daha yakiti dusurebilirim

By_emre

« Yanıtla #427 : Haziran 05, 2014, 01:28:58 ÖÖ »
tüm sıralı otogaz sistemleri hakkında merak ettiğiniz ne varsa tüm detaylarıyla bilgi almak için tek yapmanız gereken merak ettiğiniz ne varsa benimle paylaşmak tüm forum kullanıcılarına keyifli ve hayırlı forumlar dilerim.

Hocam selamlar,
2009 honda civic otomotik aracim km de 14 lt gaz yakiyor sehir ici sakin kullanimda.
Biraz fazla yakiyor, bunun sorunu ne olabilir lpg sisteminde ne gibi degisikliklerle biraz daha yakiti dusurebilirim

Lpg sisteminiz markası nedir ? Aracınızın 14 lt gaz tükettiğini nasıl hesapladınız ? yol bilgisayarındaki değer nedir ?

Şehir içi Ortalama Tüketim 10-12 litre arasında olur üstüne 1.5 eklersek 13 litre civarı gaz tüketimi normaldir

yawss

« Yanıtla #428 : Haziran 05, 2014, 07:05:18 ÖÖ »

Hocam selamlar,

Lpg sisteminiz markası nedir ? Aracınızın 14 lt gaz tükettiğini nasıl hesapladınız ? yol bilgisayarındaki değer nedir ?

Şehir içi Ortalama Tüketim 10-12 litre arasında olur üstüne 1.5 eklersek 13 litre civarı gaz tüketimi normaldir

Araçta atiker LPG kiti var , iki kere boş lpg deposunu full ledim ve km yi sıfırladım. 280. km de gaz bitti. bu buradan hesap yapınca 100 km de 14 lt yapıyor. aracı 2. el olarak 1 ay önce aldım fakat uzun süreli benzinle hiç kullanmadım buna rağmen yol bilgisayarında 10 lt olarak benzin tüketimi gösteriyor.  ama bu 10 lt yi nası anlıyor ben neredeyse hiç benzinle 90-100 km lik bir yol yapmadım.
bu arada 13-14 lt normal demişsiniz ama forumda baktığınızda 11-12 lt maksimum yakıyor bir çok benzer araç. benimkisi neredeyse 40 krş a yaklaşıyor, bir problem olduğunu düşünüyorum

yawss

« Yanıtla #429 : Haziran 05, 2014, 07:13:35 ÖÖ »
bu arada depo 39 lt alıyor

sönmez yıldız

• PRİNS SÖNMEZ USTA
    • www.yildizotogaz.com.tr
« Yanıtla #430 : Haziran 06, 2014, 10:13:49 ÖÖ »
     S.a. Sönmez ustam,

Karbüratörlü araçlarda hava girişinin bantla veya başka bir maddeyle kapatılması hususunda ne dersin acaba? İyi bir ayarla buna gerek olmadığını söyleyenler var ama pek çok lpg ustası bu uygulamayı yapıyor. Acaba doğrusu nedir?

evet doğru olan kesinlikle bant kullanılmaması ,eğer doğru mikser kullanılırsa buna ihtiyaç duyulmaz FAKAT eğer araç karbüratör contalarından ,takozundan hortumlardan ,vakum bağlantılarından hava alıyor ise son çare olarak bantlamak gerkir :(

sönmez yıldız

• PRİNS SÖNMEZ USTA
« Yanıtla #431 : Haziran 06, 2014, 10:23:54 ÖÖ »
sönmez usta size şöyle özetliyeyim...yaklaşık 2,5 senedir araçta cangas markalı lpg kiti takılı...ben aracı 1 yıldır kullnıyorum...sorun şu...arıza lambası yanıyo...makina da fakir karışım arızası çıktı...lpg kiti takılan yere götürdüm ayarları yaptı fakat yine yandı...ben yine götürdüm yine çözemediler normaldir yanar dediler...bir zararı yok dediler...bu sefer başka bir ustaya götürdüm...oda ayarları sıfırladı ve tekrar ayar yaptı...arıza lambasını söndürdü...inşaallah yanmaz dedi garanti veremem dedi...ve 10 km gitti tekrar yandı...anlayacağınız bu sorunla boğuşuyorum...bi ustaya sordum bunun çözümü yok dedi cangas iyi bir marka değil dedi...lpg kitini değiştir dedi...bunun çözümü varmı acaba sönmez usta?

sorunuzu pm den cvpladım :)

burak2562

« Yanıtla #432 : Haziran 06, 2014, 10:26:44 ÖÖ »
Otm 20007 civic kullanıyorum lpgde şehir içi en baba 11 litre yakıyor genelde 10 litre hep 3 bin 4 bin devirde vites degistiriyom

sönmez yıldız

• PRİNS SÖNMEZ USTA
« Yanıtla #433 : Haziran 06, 2014, 10:27:31 ÖÖ »
Ustam benimdr merak ettigim surus konforunu vs yol ayari nasil ayarliyoruz,nasil yapiyoruz benim aracimdada mtm kit var cok memnunum obdi aktif ettim 3 kere gaz vererek kalibrasyon yaptim baska yapmam gereken nedir

Yol ayarini acip sisteme map degerlerinimi kaydettiriyoruz ?

Edit: Bu arada ecotech i sokturdum ustam mtm khein enjektorlu taktirdim cok kaliteli bir kit gercrkten

evet kitmtm gerçekten iyi bir kittir .eğer sürüş ile ilgili bir sıkıntın yok ise o menüde yapmak gereken birşey yok .sistem zaten ince ayarlarını kendi yapıyor .ayrıca mtm kalibrasyono gerekli düzeltmeleri uygulayarak kalibrasyon yapyığı için sorun olmadığ sürece bizler dahi o menüleri kullanma ihtiyacı duymuyoruz .

hayırlı olsun keyifli sürüşler .

sönmez yıldız

• PRİNS SÖNMEZ USTA
« Yanıtla #434 : Haziran 06, 2014, 10:30:27 ÖÖ »

Hocam selamlar,

verdiğiniz değerlerde yola çıkacak olursak aracınız %8-10 kadar yakıt tüketimini ortalamanın üzerinde yapıyor . araç ile alaklı bir sorun yok ise işinin ehli bir ustaya ayarlarını ve tüm kontrollerini yaptırmanızda fayda var .

yawss

« Yanıtla #435 : Haziran 06, 2014, 10:46:39 ÖÖ »

Hocam selamlar,

verdiğiniz değerlerde yola çıkacak olursak aracınız %8-10 kadar yakıt tüketimini ortalamanın üzerinde yapıyor . araç ile alaklı bir sorun yok ise işinin ehli bir ustaya ayarlarını ve tüm kontrollerini yaptırmanızda fayda var .

çok teşekkürler, İzmitteyim bende uğrayayım o aman size

zeugma_06

« Yanıtla #436 : Temmuz 02, 2014, 02:30:42 ÖS »
Sönmez usta merhaba,
2001 civic 1.6 ies aracımda önce BRC marka sıralı sistem vardı. Araç benzinden lpg ye geçince stop ediyor çalışmıyordu. ECU sunu değiştirip yeni program yüklediler ve yaklaşık iki ay sorunsuz bindim ve çok az yakıyordu. Sonrasında birden yine aynı sorunu yapınca bende gittim ustanın tavsiyesi üzerine Atiker marka sıralı lpg sistemi taktırdım. Brc ile ilgili bütün parçalar söküldü araca ilk kez lpg takılıyor gibi yapıldı işlem.. Haziran 2014 tarinde.
2 gün sonra devir saati 200-300 lere düşüp sonra tekrar 1000 devire yükseliyor ve bazen stop ediyordu. Bu gün bu sorun hala devam ediyor. 4000 devire çıktığımda tekler gibi oluyor gaza basmaya devam edince sorunsuz gidiyorum. Bir de artık çok yakmaya başladı.
Çok sevdiğim arabamdan artık tiksinir oldum. Lütfen bana yardım et usta. Teşekkür ederim.

Returntosoil

• EmRE
Ynt:
« Yanıtla #437 : Eylül 16, 2014, 03:02:58 ÖS »
Aracımda tartarini LPG takılı ilk sorum bu araç bilgi.daki ortalama yakıt LPG oluyor dimi? İkincisi ise 2008premium manüel bir civic kullandım araç canavar gibiydi brc vardı onda ,benim araç o araç gibi değil benden önceki sahibi devir 3bine gelmeden vites değiştiren biri araç 38binde acaba motor mu açılmadı tam olarak? 3.vitesde 5 6bin devirlerde bi sahlanma oluyor ama 2.vitesde dip gazda sahlanmasi lazim bu aracın .sıkıntı nerde olabilir sizce yada bir sıkıntı varmı?

MI 2S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cherkess

« Yanıtla #438 : Eylül 16, 2014, 04:34:30 ÖS »
Aracımda tartarini LPG takılı ilk sorum bu araç bilgi.daki ortalama yakıt LPG oluyor dimi? İkincisi ise 2008premium manüel bir civic kullandım araç canavar gibiydi brc vardı onda ,benim araç o araç gibi değil benden önceki sahibi devir 3bine gelmeden vites değiştiren biri araç 38binde acaba motor mu açılmadı tam olarak? 3.vitesde 5 6bin devirlerde bi sahlanma oluyor ama 2.vitesde dip gazda sahlanmasi lazim bu aracın .sıkıntı nerde olabilir sizce yada bir sıkıntı varmı?

Yol bilgisayarı LPG yi ölçmez.
Aracın şahlanmamasının sebebi motorun açılmaması ile alakalı değil. Boğaz kelebeği kirlidir büyük ihtimal ve LPG ayarınız fakir karışıma yakın bir ayarda olabilir. Artı hava filtreniz kirli olabilir. Boğaz kelebeğini temizletin hava filtreniz eskiyse yenileyin ve yeniden LPG ayarı yaptırın.
Bir de brc ile tartarini arasında enjektör farkı var brc kendi ayarını kendi yapar. Tartarini kalibrasyona biraz daha Sadık kalır.

Özgür Kızılkaya

Nehir_gozlum

« Yanıtla #439 : Eylül 16, 2014, 04:39:24 ÖS »
Merhaba bende 8 ay önce aracıma AKL marka sıralı sisten LPG kiti taktırdım. Taktırdığım bayi OBD li sistem olduğunu söyledi ama
ben doğru olup olmadığını anlayabilir miyim. Bir yerinde falan yazar mı ?

Returntosoil

• EmRE
Ynt: Ynt: Ynt: LPG SİSTEMLERİNE DAİR TÜM SORU VE SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ
« Yanıtla #440 : Eylül 16, 2014, 05:12:01 ÖS »

Aracın şahlanmamasının sebebi motorun açılmaması ile alakalı değil. Boğaz kelebeği kirlidir büyük ihtimal ve LPG ayarınız fakir karışıma yakın bir ayarda olabilir. Artı hava filtreniz kirli olabilir. Boğaz kelebeğini temizletin hava filtreniz eskiyse yenileyin ve yeniden LPG ayarı yaptırın.
Bir de brc ile tartarini arasında enjektör farkı var brc kendi ayarını kendi yapar. Tartarini kalibrasyona biraz daha Sadık kalır.

Özgür Kızılkaya
Hava filtresini ocak ayinda degistirmis benden onceki kirlenmis olabilir mi bu kadar zamanda, boğaz kelebeği LPG nin di dimi?baktiriyim onlara tesekkur ederim

Cherkess

« Yanıtla #441 : Eylül 16, 2014, 06:00:37 ÖS »

Özgür Kızılkaya
Hava filtresini ocak ayinda degistirmis benden onceki kirlenmis olabilir mi bu kadar zamanda, boğaz kelebeği LPG nin di dimi?baktiriyim onlara tesekkur ederim

9 ayda leş gibi olmuştur.
Boğaz kelebeği de LPG nin değil arabanın.
Tamircide 20 liraya temizlerler.
Ama benzinle temizletin balata spreyiyle değil. Ayrıca boğaz kelebeğini temizlerken rölanti sensörünü söksünler.
Hatta hava akışmetre yi de temizletin ama yağsız kontak spreyiyle temizlesinler başka madde kullanacaksalar elletmeyin.

Özgür Kızılkaya

Returntosoil

• EmRE
Ynt:
« Yanıtla #442 : Eylül 16, 2014, 06:29:00 ÖS »
Çok tesekkur ederim tatildeyim ilk is dönüşte onları halledeyim İnş. Canavar sahlanip kendine gelir aracdan soğumadan halledeyim su isi İnş.

vseven

« Yanıtla #443 : Eylül 21, 2014, 11:03:46 ÖS »
merhaba öncelikle 2012 honda civic sahibiyim prins vs 2 yağlamalı sistem mi yoksa brc pipolu sistemmi arada cok fiyat farkı var honda için gerekli mi yağlama sistemi filan birde manifolt delme işi yok sanırım pipolu sistemde bariz fark olur mu iki kit arasında performans acısından. brc nin enjektörleri cok mu yavas prinse göre

By_emre

« Yanıtla #444 : Eylül 23, 2014, 07:20:10 ÖÖ »
merhaba öncelikle 2012 honda civic sahibiyim prins vs 2 yağlamalı sistem mi yoksa brc pipolu sistemmi arada cok fiyat farkı var honda için gerekli mi yağlama sistemi filan birde manifolt delme işi yok sanırım pipolu sistemde bariz fark olur mu iki kit arasında performans acısından. brc nin enjektörleri cok mu yavas prinse göre
Yaglamaya gerek yok isim ehli bir brc servisinde pipolu taktir brc nin enjektorude kaliteli  ayrica 150 tl gaz hediyesi var galiba

mercinorama

« Yanıtla #445 : Kasım 04, 2014, 03:11:41 ÖS »
Arkadaşlar benim de bir sorum olacak. Ben aracımı muayeneye götürdüm ve egzoz muayenesinden kaldı. Normal değerlerin çok üstündeymiş değerler. Ölçümü yapan arkadaş konnektör taktırmalısın egzosa dedi. Hatta ustaya gidersen egsozu yenileyelim derler inanma hiç gerek yok konnektör taktırdın mı tamamdır dedi. Bu konnektör nedir ne kadara malolur acaba?

conkim

• conkim
« Yanıtla #446 : Kasım 04, 2014, 04:28:16 ÖS »
araç nedir kardeş?

mercinorama

« Yanıtla #447 : Kasım 04, 2014, 04:34:56 ÖS »
Aracım honda civic 2001 1.6 ies. Lpg olarak da brc marka lpg var araçta.

sönmez yıldız

• PRİNS SÖNMEZ USTA
« Yanıtla #448 : Kasım 13, 2014, 04:01:25 ÖS »
arkadaşlar özel işlerimden dolayı bir süredir forunmlara uğrayamıyorum en kısa sürede tüm arkadaşların sorununı detaylı olrak cevaplıycam .

selamlar

erkan87

« Yanıtla #449 : Kasım 25, 2014, 10:24:35 ÖS »
merhabalar benimde bir problemim var yardımcı olursanız sevinirim.
Şöyle izzah edeyim aracım honda cıvıc elegans 2008 otomatik zavoli lpg var alalyı 1 ay oluyo aldıktan 3 gün sonra motor ışıgı yandı araç tekleme yaptı stop etti tekrar çalıştırdım motor ışığı yanık gezdim 2. enjektör tekleme hatası vermiş serviste bilgisayara baglatınca gördüm ve sildirdim ışık söndü. fakat   ışıklarda durmaya yakın silkeleme tekleme yapmaya devam ediyordu bunun üzerine gaz ayarı yaptırdım ama sorunum çözülmedi başka bir ustaya gittim. karışım ayarsız dedi çok yakıyodur  sübab ayarı yaptır lpgde şuanda bişey görünmüyor dedi. onuda honda servisinde yaptırdım aracım eskisi gibi değil ama çok nadirde olsa yavaşlamaya yakın saniyelik bir tekleme silkeleme oluyor eskiden bu çok uzun süreliydi stop ediyor gaz bile yemediği oluyordu o sorunu aştık ama tamamen çözmemiz mümkünmüdür.
« Son Düzenleme: Kasım 25, 2014, 10:25:54 ÖS Gönderen: erkan87 »