Gönderen Konu: lpg seçimi  (Okunma sayısı 5016 defa)

chevasil

lpg seçimi
« : Ocak 21, 2011, 03:06:31 ÖS »
Arkadaşlar son yazılım ve kalite olarak hangi marka önerirsiniz? Arabam 2000 model 1.4 is manuel sedan 150.000 km'de bakımlarını zamanında yaptıran birisiyim. bu konuda lpg kullanan arkadaşlar bana km'de ne kadar yaktıklarını söyleyebilirlermi özellikle 1.4 is sedan kullanıcıları yardımcı olursa sevinirim diger arkadaslarımında yorumuna ihtiyacım var.Yılda 8000-9000 km yol yapan birisiyim taktırsam parasını ne zaman çıkarabilirim? bu konuda yorum yapacak arkadaslara şimdiden teşekürü bir borç bilirim cok teşekürler.

bydmrblk

Ynt: lpg seçimi
« Yanıtla #1 : Ocak 21, 2011, 03:15:05 ÖS »
arkadaşım 1.6 ies 2000 model aracım.ben uzun araştırmalardan sonra teleflex taktırdım.km ye  190krş yakıyorum bende ortalama 10.000km yapıyorum yıllık. 190*10000 = 1900 tl. benzinde ortalama 320 ile 350 krş arasında yakıyordu e buda yıllık 350*10000=3500 tl yapar 3500-1900 = 1600 TL yıllık karın oluyor e ona da kiti taktırırsın kardeş 1 yılda amorti eder seni.

drfth

« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2011, 03:22:54 ÖS »
benim araç 2001 1.6 ies tartarini kit var üzerinde ben aracı alalı 6 ay oldu ne bi sıkıntı ne bi geç çalışma tekleme vs vs hiç bi sorun yok aklında bulunsun

macavtec

« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2011, 05:32:53 ÖS »
Atiker takılı uzun yolda 9 lt-100 km yakıt tuketıorum yakıtından memnunum ama arıza lambam yanıyor ,bazen de stop ediyor.

ed35

« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2011, 05:38:10 ÖS »
Hocam ben sizi hayal meyal;anti-lpg konuşmalarınızdan anımsadım :D Hayırdır karar değiştirdiniz galiba son zamlarla?

bydmrblk

« Yanıtla #5 : Ocak 21, 2011, 06:02:07 ÖS »
bu benzin zamları insanın düşüncelerinin değişmesi için bence yeterli bii sebep :)

kayaci26

« Yanıtla #6 : Ocak 21, 2011, 08:05:02 ÖS »
merhabalar...

bu sitede bir şekilde karşılaştık ama tam neresiydi hatırlamıyorum...

LPG kullanımı + taktırmalı mıyım + hangi marka tercih edilmeli tarzı sorulara
http://www.teamhondaturkey.com/forum/lpg_sistemleri/lpg_kullanimi_hakkinda-t46974.0.html    dan cevap vermeye çalıştık...

Tüketim değerleri ise, her zaman söylediğim ve genel kabul görmüş bir hesaplama yöntemi var; 100 km deki benzin tüketimini litre cinsinden hesap et, nedir mesela 100km/8 lt ise, 100km/8,8 litre LPG tüketimin olur, Yani 1 litre benzin tükettiğin kullanımda 1,1 litre LPG tüketim değeri çıkar...

Gerisi matematik... YANİ : 3,95 TL/ benzin 100km /8 litre ise km de 0,320 TL
                                   2,28 TL / LPG    100km/ 8,8litre ise km de 0,202 TL
                                        + LPG ye geçene kadar yanan benzin   0,003 TL

bu hesaba göre km de 0,115 TL kar edersiniz.... (parametreler değişebilir ama oranlar değişmez)

Karar tabii ki sizin . . . ancak araca iki seneden fazla binecek iseniz mantıklı, fakat 1 ya da 1,5 yıl bineceğiniz bir araca, km bazında benzin/LPG maliyet farkı olarak taksit taksit ödeyeceğiniz rakamı bir defada LPG dönüşümüne harcamak çok da mantıklı değil... zira siz 8 - 9 binkm/yıl bazındaki kullanım değeriniz ile km de en fazla 10 kurşş kar ettiğiniz varsayımı ile en uygun fiyatlı kiti 990 TL artı diğer masraflarla 1250 - 1300 TL ye mal ederseniz, 12 -13.000 km sonra kar edersiniz... Bu da 1,5 yıl sonra kar etmeye başlayacaksınız demektir...

ama yıllık km bazındaki kullanımınız 20.000 ve üzeri olsa gidin 2.000 TL ye en iyisini taktırın demesini de bilirdim...

zira LPG tüketimi ile ilgili değerlendirmelerimiz de
http://www.teamhondaturkey.com/forum/lpg_sistemleri/lpg_tuketimi_hakkinda-t46681.0.html sayfasındaır...

İLGİNİZE . . . B İ L G İ N İ Z E . . .

wordsman

« Yanıtla #7 : Ocak 21, 2011, 08:14:21 ÖS »
benim aracımda 98 1.4 sedan, hatta hatırladığım kadarıyla yakın zamanlarda aldık araçları. öncelikle şunu belirteyim 2001 modele kadar arıza lambası yanması söz konusu değil bu yönden rahat olabilirsin. ben atiker taktırdım taktıralı aşağı yukarı 4 ay kadar oldu 3000 km yol yaptım, herhangi bir sorunda yaşamadım çok şükür, yakıt olarak benzinde 100 kmde 7-8 litre kullanımım vardır (çok dikkatli kullanımla, klimayı falan açmadan) gazı taktırdıktan sonra açıkcası net bi hesap yapamadım ama yazın 60 tl lik gaz ile 400 km gidiyordum şimdi 330 falan anca gidiyor soğuklardan olduğunu düşünüyorum.

Sonuç olarak arkadaşlar yukarıda amörti durumunu detaylı açıklamış, araca minumum 3-5 sene binmeyi düşünüyorsan taktır, yoksa zaten amörti etmen belli bir zaman alacak, marka olarakta atiker safefast'i öneririm, birde çok klasik olacak ama markadan ziyade işçilik çok önemli, ayrıca 13-15 binlik bir arabaya 2000 tl.lik sistemlerin gereksiz masraf olduğunu düşünüyorum,
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2011, 08:15:15 ÖS Gönderen: wordsman »

wordsman

« Yanıtla #8 : Ocak 21, 2011, 08:23:39 ÖS »
benim aracımda 98 1.4 sedan, hatta hatırladığım kadarıyla yakın zamanlarda aldık araçları. öncelikle şunu belirteyim 2001 modele kadar arıza lambası yanması söz konusu değil bu yönden rahat olabilirsin. ben atiker taktırdım taktıralı aşağı yukarı 4 ay kadar oldu 3000 km yol yaptım, herhangi bir sorunda yaşamadım çok şükür, performans olarak bi kayıp hissetmedim, (ben zaten kibar kullanıyorum motorun sesini bile duymuyorum o derece) siz çok devirli kullanıyorsanız lpg de belki fark edebilir. Yakıt olarak benzinde 100 kmde 7-8 litre kullanımım vardır (çok dikkatli kullanımla, klimayı falan açmadan) gazı taktırdıktan sonra açıkcası net bi hesap yapamadım ama yazın 60 tl lik gaz ile 400 km gidiyordum şimdi 330 falan anca gidiyor soğuklardan olduğunu düşünüyorum.

Sonuç olarak arkadaşlar yukarıda amörti durumunu detaylı açıklamış, araca minumum 3-5 sene binmeyi düşünüyorsan taktır, yoksa zaten amörti etmen belli bir zaman alacak, marka olarakta atiker safefast'i öneririm, birde çok klasik olacak ama markadan ziyade işçilik çok önemli, ayrıca 13-15 binlik bir arabaya 2000 tl.lik sistemlerin gereksiz masraf olduğunu düşünüyorum,

birde şunu söyleyim, geçenlerde arkadaşlarda yemekteyiz, bir arkadaşım aracına çok az biniyor araç 10 yaşında ama 55 binde km de daha tam orjinal yani, neyse lpg mevzusu açıldı ben "lpg yi sevmiyorum onun için taktırmıyorum" dedi (hoş o kadar az biniyorki zaten deymez) neyse dedimki zaten kimse sevdiği için taktırmıyor, eminim herkes aynı düşünüyordur, ekonomi sağladığı için, lpg forumlarında hep aynı şeyler tartışılır, lpg sonuç olarak araca sonradan takılan bir sistem, ne kadar profesyonel olursa olsun herzaman problem çıkarma ihtimali vardır burda şunu kendinize sormalısınız, sağladığınız tasarrufa karşılık problem yaşarsanız bu problemler sizi ne kadar üzecek, çok takıntılıysanız bu sizi çok üzer herşeyden huylanırsınzı, ama eğer tasarruf ediyorum sorun değil gider yaptırırım diyorsanız rahat olursunuz (bu arada temiz bir montaj ile büyük problemler yaşamazsınız zaten).
Son olarak arabaya bineceksen taktır gitsin.

chevasil

« Yanıtla #9 : Ocak 22, 2011, 07:09:17 ÖÖ »
Hocam ben sizi hayal meyal;anti-lpg konuşmalarınızdan anımsadım :D Hayırdır karar değiştirdiniz galiba son zamlarla?
Ben lpg'yi hala sevmiyorum,ama bu arabaya ailemde biniyor babam benzın fıyatları uçtu taktıralım mı? düşüncesinde. arabam su son zamlarla şehir içi 0.27krş olmaya başladı ondan dolayı bir araştırma yapayım dedim babamın düşüncesine.

kayaci26  kardeşim acıklaman için cok teşekür ederim. matematiksel olarak cok güzel özetlemişsin.

wordsman kardeşim ben yılda 9000 km yoldan fazla yapmayan bır sürücü olarak,belki askerden geldikten sonra araba değişiklği düşünüyorum tabı yıne honda :) bir üst model olarak o yüzden 1,5 yada 2 sene içerisinde bu parayı cıkartırmıyım düşüncesi var.

yorumunu esirgemeyen diğer arkadaşlarımada teşekür ederim.

wordsman

« Yanıtla #10 : Ocak 22, 2011, 07:21:09 ÖS »
tahminimce 10.000 km. de amörti edersin ama 1,5-2 sene için hiç taktırma derim

23korg23

« Yanıtla #11 : Ocak 22, 2011, 08:39:39 ÖS »
Ben lpg'yi hala sevmiyorum,ama bu arabaya ailemde biniyor babam benzın fıyatları uçtu taktıralım mı? düşüncesinde. arabam su son zamlarla şehir içi 0.27krş olmaya başladı ondan dolayı bir araştırma yapayım dedim babamın düşüncesine.

kayaci26  kardeşim acıklaman için cok teşekür ederim. matematiksel olarak cok güzel özetlemişsin.

wordsman kardeşim ben yılda 9000 km yoldan fazla yapmayan bır sürücü olarak,belki askerden geldikten sonra araba değişiklği düşünüyorum tabı yıne honda :) bir üst model olarak o yüzden 1,5 yada 2 sene içerisinde bu parayı cıkartırmıyım düşüncesi var.

şehir içi benzinde 0.27 kuruş yakıyorsanız lpg ile uğraşmayın bence. hangi şehirdesiniz?

chevasil

« Yanıtla #12 : Ocak 23, 2011, 08:55:15 ÖÖ »

şehir içi benzinde 0.27 kuruş yakıyorsanız lpg ile uğraşmayın bence. hangi şehirdesiniz?

izmir'de oturuyorum kardeşim.

fzthgosm

« Yanıtla #13 : Ocak 23, 2011, 07:11:00 ÖS »
ş.içinde 250 civarı yakmaya başladım artık fazla lpg ile gezmez oldum benzinle daha çok geziyorum desem yeridir özellikle çok soguk günlerde