Gönderen Konu: LPG li araçta i-shift yazılım güncellemesi nasıl yapılır?  (Okunma sayısı 19506 defa)

hibo

merhaba arkadaşlar...evvelden birkaç başlıkta belirttiğim üzere 2008 civic hb1.8 sahibiyim...bugün ankarada 20bin bakımımı yaptırdım...hazır servisteyken,aracımın i-shift yazılımını da güncelletmek istedim,malum vites geçişlerindeki yığılmalar sebebiyle...ama başlıktanda anlaşılacağı üzere aracımda lpg takılı olduğu için ,güncelleme sebebiyle bilgisayara bağlanırsa araç çalışmayabilir,elektronik olarak şanzımanı kitleyebilir ve uğraştırabilir dendi(yakın tarihte bir örneğini yaşamışlar çünkü)...vites geçişlerinde anlamlı bir iyileşme olacağı söyleniyor yazılım ile ama lpg dolayısıyla bunu yapmak riskli dendi,gözüm korktu açıkçası...i-shift yazılımı güncellenen lpg bi araç varmı acaba forumda?yada konu hakkında bilgisi yorumu tavsiyesi olan,yada i-shift ile lpg arasında bağıntı kuran :vaww?şimdiden teşekkürler... :emo

ASKER_25

Ynt: LPG li araçta i-shift yazılım güncellemesi nasıl yapılır?
« Yanıtla #1 : Aralık 18, 2009, 01:46:12 ÖÖ »
durum basit sende lpg tesisatını söktürüp öyle git.....ayarı yaptıklarından sonra tekrar taktırırsın lpg tesisatını :)

hibo

« Yanıtla #2 : Aralık 18, 2009, 06:03:16 ÖS »
durum basit sende lpg tesisatını söktürüp öyle git.....ayarı yaptıklarından sonra tekrar taktırırsın lpg tesisatını :)

iletinin sonundaki gülücüğe binaen bu teklifin şaka olduğunu düşünüyorum,aksi ise zaten tesisatı söküp geri takmak pek göze alınası bir yol değil malum:)yinede önerin için sağol:)

ridvan73

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 18, 2009, 06:34:02 ÖS »
Kolayı var. Lpg'nin sigortalarını çıkar.

asvtec

« Yanıtla #4 : Aralık 18, 2009, 06:59:59 ÖS »
Yetkili servisteki ustaya bunun nedenini sorar mısınız? Hangi mantıkla bu açıklamayı yapmışArkadaşlar lpg tesisatının ya da sigortasının sökülmesine gerek yok.Yazılım tamamen aracın orjinal ecüsüne araç park halindeyken uygulanan bir işlem.Lpg sisteminin bu yazılım ile ne alaksı war.Dün opel servisinde 1.6 180hp turbo insignia ya komple yazılım yükledir(kontaktaki bir sorun sebebiyle) ve araç lpg li idi.Aksini iddia ediyorlarsa bunun açıklamasını lütfen yapsınlar...

hibo

« Yanıtla #5 : Aralık 18, 2009, 10:20:16 ÖS »
Yetkili servisteki ustaya bunun nedenini sorar mısınız? Hangi mantıkla bu açıklamayı yapmışArkadaşlar lpg tesisatının ya da sigortasının sökülmesine gerek yok.Yazılım tamamen aracın orjinal ecüsüne araç park halindeyken uygulanan bir işlem.Lpg sisteminin bu yazılım ile ne alaksı war.Dün opel servisinde 1.6 180hp turbo insignia ya komple yazılım yükledir(kontaktaki bir sorun sebebiyle) ve araç lpg li idi.Aksini iddia ediyorlarsa bunun açıklamasını lütfen yapsınlar...

aynen bende bi mana veremedim,sordum tabi haliyle...dediklerine göre lpg sisteminin varlığı,elektronik olarak görülüyormuş aracın bilgisayara bağlantısında...ve bilgisayara bağlandığı anda araçtaki tüm elektronik sistemi kilitleyebilirmiş bu lpg yazılımının varlığı!!daha geçen lpg kitli bi arabada akşama kadar uğraştık,yazılım güncellemesi için bilgisayara bağlandığı anda tüm elektronik sistemler kilitlenip aracı çalıştıramamışlar...epey uğraştıktan sonra başarmışlar...o yüzden pek sıcak bakmıyorlarmış,ama bu riskleri göze alırsam bakabilirlermiş,yani araç çalışmazsa sorumluluk kabul etmeyiz dediler...bende kalsın dedim haliyle...bir başka serviste yaptırmak ümidiyle sadece rutin 20bin bakımım ı yaptırdım o kadar...diğer servislerdemi yanaşmaz acaba lpg varlığında yazılım güncellemeye?umarım sizin dediğiniz gibidir,çünklü bencede lpg yazılımıyla pek bi alakası yok,zaten çalışmayacağından çalışmamıştır bence verilen örnekteki araç
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2009, 10:21:35 ÖS Gönderen: hibo »

fzthgosm

« Yanıtla #6 : Aralık 19, 2009, 07:43:20 ÖÖ »
bencede servis oluşabilecek bazı riskleri göze alamamış senin göze almanı ve sorumlulugu sana atmışlara benziyor.ancak öyle bişey varsa lpg nin sökülmesi gerekiyor diyen arkadaşın teklifini şaka olarak algılama.çünkü lpg nin varlıgı elektronik olarak görünmesi gayet normal sigortasınıda çıkarsan veya sadece benzinde çalıştırsan.senin aracındada enjektör kablosunun bir ucu kesik bu nedenle o kablonun tekrar baglanması lazım bunun içinde lpg enjektörü için kesilen kablonun lpg den  çıkarlıp benzin için baglanması lazım.

hibo

« Yanıtla #7 : Aralık 19, 2009, 11:42:41 ÖÖ »
bencede servis oluşabilecek bazı riskleri göze alamamış senin göze almanı ve sorumlulugu sana atmışlara benziyor.ancak öyle bişey varsa lpg nin sökülmesi gerekiyor diyen arkadaşın teklifini şaka olarak algılama.çünkü lpg nin varlıgı elektronik olarak görünmesi gayet normal sigortasınıda çıkarsan veya sadece benzinde çalıştırsan.senin aracındada enjektör kablosunun bir ucu kesik bu nedenle o kablonun tekrar baglanması lazım bunun içinde lpg enjektörü için kesilen kablonun lpg den  çıkarlıp benzin için baglanması lazım.

evet söylediğin gibi birşey sözkonusu olabilir,benim şaka diye düşündüğüm bi iki kablonun değil tüm tesisatı söküp servise götürmek,sonra yeni baştan lpg montajı idi:)yinede sanki araç bağlanıp yazılım atılabilme ihtimali daha yüksek gibi geliyor ama tabi işin ehli değiliz,ancak fikir yürütebiliyoruz,yinede birkaç servise telefon yoluyla bir sorayım diyorum durumu,olur yaparız diyenden de bi randevu tabi...saygılar..

ridvan73

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Aralık 19, 2009, 11:58:55 ÖÖ »
Elektronikten anlar mısın?

asvtec

« Yanıtla #9 : Aralık 19, 2009, 01:14:54 ÖS »

evet söylediğin gibi birşey sözkonusu olabilir,benim şaka diye düşündüğüm bi iki kablonun değil tüm tesisatı söküp servise götürmek,sonra yeni baştan lpg montajı idi:)yinede sanki araç bağlanıp yazılım atılabilme ihtimali daha yüksek gibi geliyor ama tabi işin ehli değiliz,ancak fikir yürütebiliyoruz,yinede birkaç servise telefon yoluyla bir sorayım diyorum durumu,olur yaparız diyenden de bi randevu tabi...saygılar..

Lpg tesisatının komple sökülmesine gerek yok;benzin enjeksiyon kablolarının bağlantısını kesip direk bağlanmasıyla sistem iptal edilmiş olur

hibo

« Yanıtla #10 : Aralık 19, 2009, 03:25:33 ÖS »

Lpg tesisatının komple sökülmesine gerek yok;benzin enjeksiyon kablolarının bağlantısını kesip direk bağlanmasıyla sistem iptal edilmiş olur
peki bu kabloların bağlantısı dediğiniz gibi kesildiğinde,artık aracın elektronik göstergelerinde lpg varlığı görünmez mi oluyor?yani servisin bahsettiği şekilde yazılım bu hareket yapıldıktan sonra uygulanabilrmi acaba sorunsuz?

fzthgosm

« Yanıtla #11 : Aralık 19, 2009, 05:01:34 ÖS »
lpg montajında asıl iş zaten lpg enjektörlerii monte etmek ve benzin enjektörlerinden elektrik kesmek.yani arkadaki tüpü takmak boruları çekmek kolay olan.zaten lpg yi söktürmüş oluyorsun.benzin enjektörleri evlerdeki priz gibi çalışıyor biri faz biri nötr lpg de aynı şekilde.bildigim kadarı ile araba benzindeyken lpg için kesilen kablo nötr olarak kullanılıyor lpgde  çalışırkende benzin enjektörlerindeki kesilmeyen kablo nötr görevi  görüyor yani her ikisindede çalışırken kendi beyinlerine girdiginde araya bir elektronik aksam girdigi görülebilir

ridvan73

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Aralık 19, 2009, 05:05:04 ÖS »

peki bu kabloların bağlantısı dediğiniz gibi kesildiğinde,artık aracın elektronik göstergelerinde lpg varlığı görünmez mi oluyor?yani servisin bahsettiği şekilde yazılım bu hareket yapıldıktan sonra uygulanabilrmi acaba sorunsuz?

Aracın elektronik göstergelerinde lpg varlığı görünmesi diye birşey yok. Lpg'nin sigortasını çıkarın yeter.

asvtec

« Yanıtla #13 : Aralık 20, 2009, 08:46:52 ÖÖ »

Aracın elektronik göstergelerinde lpg varlığı diye bir şey yok,Servisiniz tamamen ikna olsun diye bu çözümü yazdım,yoksa lpg nın sigortasını söktüğünüzde lpg ecüsünün elektriği kesiliyor.

zht

« Yanıtla #14 : Aralık 27, 2009, 10:19:49 ÖS »
Merhaba,
bu cumartesi, 26.12.09, civic hb aracimi ankarada servise goturdum. dusuk hizlarda arac sarsinti yapmasindan sikayetci oldum ve bana azilim guncellenmesi gerekiyor dendi. arcima 1 hafta once lpg taktirmistim. servis yetkilisi bana hibo'ya yapilan aciklamayi yapti. tatmin olmadigimi belirttim. cunku lpg nin varligini algilayacak donanimin bu aracta olmadigini dusunuyorum. usta baslarini cagirdilar, araci surdu ve yazilim guncellemesinin gerektigini soyledi. lpg konusunda da, daha once 1 kez lpg li araca yazilim guncellediklerini ve yazilimin guncellenmesinden sonra vites araliklarini kaydettikleri son testleri basariyla tamamlamak icin cok ugrastiklarini soyledi. ardindan, mudurleriyle konusup bana bilgi aktarilacagini belirterek yanimdan ayrildi.bir sure sonra, servis yetkilisi bana su aciklamayi yapti: araciniza yazilim guncellenecek cunku bu gerekli, ancak bu islemin disinda araciniza rolanti ayari yapilmasi gerekebilir. bu islem 35tl, ayrica  motr kelebek gibi anlamadigim bir kac motorla ilgi seylerin degismesi/ayarlamasi gerekbilir bununda 90tl oldugunu soyledi. oldukca sasirdim. sanziman ile ilgi bir yazilimin lpg ile ne alakasi var dedim ve kendilerine LPGyi tamamen sokturup gelerek yazilimin guncellenmesi teklifini sundum. lakin bunada sicak bakmadilar. kafamda soru isaretleriyle beraber yaptirmadan, bu hafta icinde yeniden gelecegimi belirterek ayrildim.

ortada cok tuhaf bir durum var! araca lpg taktirmadan once bu servise sordum, bana sadece motorun garanti disi kaldigini soylemislerdi. honda firmasinin yeni yazilim uretmesi, otomatik olarak eski yazilimin en az bir sorun icerdiginin gostergesidir ve firma bunu bedelsiz duzeltmelidir, yaniliyor muyum?

hibo

« Yanıtla #15 : Aralık 28, 2009, 07:48:11 ÖS »
Merhaba,
bu cumartesi, 26.12.09, civic hb aracimi ankarada servise goturdum. dusuk hizlarda arac sarsinti yapmasindan sikayetci oldum ve bana azilim guncellenmesi gerekiyor dendi. arcima 1 hafta once lpg taktirmistim. servis yetkilisi bana hibo'ya yapilan aciklamayi yapti. tatmin olmadigimi belirttim. cunku lpg nin varligini algilayacak donanimin bu aracta olmadigini dusunuyorum. usta baslarini cagirdilar, araci surdu ve yazilim guncellemesinin gerektigini soyledi. lpg konusunda da, daha once 1 kez lpg li araca yazilim guncellediklerini ve yazilimin guncellenmesinden sonra vites araliklarini kaydettikleri son testleri basariyla tamamlamak icin cok ugrastiklarini soyledi. ardindan, mudurleriyle konusup bana bilgi aktarilacagini belirterek yanimdan ayrildi.bir sure sonra, servis yetkilisi bana su aciklamayi yapti: araciniza yazilim guncellenecek cunku bu gerekli, ancak bu islemin disinda araciniza rolanti ayari yapilmasi gerekebilir. bu islem 35tl, ayrica  motr kelebek gibi anlamadigim bir kac motorla ilgi seylerin degismesi/ayarlamasi gerekbilir bununda 90tl oldugunu soyledi. oldukca sasirdim. sanziman ile ilgi bir yazilimin lpg ile ne alakasi var dedim ve kendilerine LPGyi tamamen sokturup gelerek yazilimin guncellenmesi teklifini sundum. lakin bunada sicak bakmadilar. kafamda soru isaretleriyle beraber yaptirmadan, bu hafta icinde yeniden gelecegimi belirterek ayrildim.

ortada cok tuhaf bir durum var! araca lpg taktirmadan once bu servise sordum, bana sadece motorun garanti disi kaldigini soylemislerdi. honda firmasinin yeni yazilim uretmesi, otomatik olarak eski yazilimin en az bir sorun icerdiginin gostergesidir ve firma bunu bedelsiz duzeltmelidir, yaniliyor muyum?

slm kardeş...hemen hemen aynı cevabı almışz dediğin gibi...hatta yazılımı yaptıramadan ayrılmışsın sende...yazılım güncellemeyi garanti kapsamında,önceki bir problemi düzeltme olarak görürlerse hemen yaptırmak lazım..malum her zaman en günceli en iyisidir...her ne cevap alırsan burdan bize ulaştırabilirsen çok mutlu olurum kendi adıma ...umarım hallolur problemin...teşekkürler...

zht

« Yanıtla #16 : Ocak 06, 2010, 09:58:02 ÖS »
selam!

yazilim guncellemesini yaptirdim. hicbir sorun cikmadi ve acikcasi arac daha iyi su anda.
tavsiye ederim.

hibo

« Yanıtla #17 : Ocak 07, 2010, 02:40:21 ÖS »
selam!

yazilim guncellemesini yaptirdim. hicbir sorun cikmadi ve acikcasi arac daha iyi su anda.
tavsiye ederim.

güzel bir haber...ama tam netleştirmek istiyorum...aracında lpg takılı,sistemi filan sökmeden i-shift yazılım güncellemesi yapıldı ve herhangi bir kilitlenme problem çıkmadan daha iyi vites geçişlerine mi sahip oldu araç?eğer öyleyse bu iyi bir haber...birde bu işlem ortalama ne kadar zaman aldı ve garantidenmi yapıldı?kelebek temizliği filan gerekmemiştir sanırım...güncellemeyi yaptırdığın servisin adını buradan,veya reklam olarak düşünülmesin özelden bana mesaj atarmısın?...tekrar hayırlı olsun güncel şanzumanın kardeş:)...teşekkürler...saygılar...
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2010, 02:43:56 ÖS Gönderen: hibo »

NeFeR

« Yanıtla #18 : Ocak 14, 2010, 05:00:43 ÖS »
Ben yarın bu dedigin olayı yaptırıyorum ve aracımda lpg de mevcut bana böyle birşey olacagına dair bilgi verilmedi yarın ögreneyim bakalım

hibo

« Yanıtla #19 : Ocak 14, 2010, 06:53:06 ÖS »
Ben yarın bu dedigin olayı yaptırıyorum ve aracımda lpg de mevcut bana böyle birşey olacagına dair bilgi verilmedi yarın ögreneyim bakalım
merakla sonucu bekliyorum:)

hibo

« Yanıtla #20 : Şubat 08, 2010, 04:06:00 ÖS »
güncel:))....yazılım güncellemesi garanti kapsamındamı yapıldı?kelebek temizliği?özellikle zht ve nefer kardeşe ithafen...

NeFeR

« Yanıtla #21 : Şubat 10, 2010, 03:44:21 ÖS »
Biraz geç oldu ama kusura bakma arkadaşım,
Lpg sistemiyle bi alakası olmadıgını söyledi yetkililer.2 hafta önce yaptırdım uygulamayı viteş geçişlerinde bi değişiklik hissetmedim desem yeridir.Garanti kapsamına girmiyor bu yazılım güncellemesi.Yapan arkadaş senden para almıycam dedi sonra yetkili bayan faturasını cıkaralım deyince bende bana maliyeti olmıyacagını söylediler dedim..Para vermeden hallettim.Ama dedigim gibi hiç bir değişiklik görmüyorum araçta.
Saygılar

hibo

« Yanıtla #22 : Temmuz 04, 2010, 06:14:06 ÖS »
madem ben açtım bu topiği,güncel gelişmeyle katılayım tekrar...iki hafta önceki 30000 bin bakımımda ,aracım lpg li olduğu için riskli olmasına rağmen i-shift yazılım güncellemesi yaptırdım...çok şükür herhangi bir sorun çıkmadan işlem tamamlandı(1 saat kadar sürdü)...geçen iki hafta boyunca tatil dolayısıyla biraz yol yaptım...şu an aracım33100 km de...yazılım sonrası 3000 km deki izleniimlerim ise;
-bazen ilk kalkışta aracın yaptığı tekleme,sarsıntı çok şükür tamamen ortadan kalktı,şu an nazar değmesin araç yumuşacık kalkış yapıyor

-ilk maddede belirttiğim durum,geri viteste bazen çok şiddetli tekleme olarak yapıyordu,yine o da tamamen ortadan kalktı...

-vites otomatik modda iken ,mesela bir sollama anında dip gaz yapsam bile hemen vites küçültmeyip mevcut vitesle biraz ilerleme yapıyordu,sonra vites küçültüyordu,güncelleme sonrası en büyük fark bu noktada oldu,araç dip gaz yapıldığında anında bir alt vitese,hatta hemen ardından bir alt vitese daha inerek 5000-6000 devirleri çevirir hale geldi şu an...tabi o devirlerde aracın tepkileri,sesi,gerçekten çok hoş oluyor...

-vites geçişlerinde zaman anlamında bi kısalma,hızlanma olmadı,yığılma hemen hemen aynı hatta...

velhasıl çok olumlu iki gelişme ile(kalkışlardaki silkeleme ve dipgazdaki alt vitese geçişler) şanzıman güncellenmiş oldu yani ...tavsiye ederim...

ücret olarak da,yanlış hatırlamıyorsam 30bin bakım ücretinin üzerine 60 tl gibi ekstra bir ücret ödedim...
hepimize sorunsuz sürüşler...saygılar >=ok
« Son Düzenleme: Temmuz 04, 2010, 06:15:02 ÖS Gönderen: hibo »

NeFeR

« Yanıtla #23 : Temmuz 13, 2010, 07:19:13 ÖS »
Şu geri vitesteki olay bende hala var park ederken zorlanıyorum cok tekliyor stop edecek gibi:)

hibo

« Yanıtla #24 : Temmuz 14, 2010, 07:24:03 ÖÖ »
Şu geri vitesteki olay bende hala var park ederken zorlanıyorum cok tekliyor stop edecek gibi:)

aracı aldığım ilk zamanlar bendede bazen oluyordu,belki araca alışmamdandır,epeydir yapmaz olmuştu...güncelleme sonrası ise daha güzel oldu herşey...ancak geri viteste park ederken yol eğimli de olsa düz de olsa mutlaka el freni kullanıyorum,gaz pedalı çok yumuşak oldıuğu için,giydiğin ayakkabıdan bile farkediyor gaza basma şiddeti,arkası hemen havalanıveriyor aracın,o yüzden geri park ederken el freni ile kalkıyorum,çok daha kontrollü oluyor...