Gönderen Konu: lpg li araçta arıza lambası  (Okunma sayısı 64093 defa)

zülfikar

lpg li araçta arıza lambası
« : Kasım 28, 2008, 02:02:04 ÖÖ »
 2003 civic vtec var bende lpg den dolayı sürekli arıza lambası yanıyor bunu söndürmenin pratik yolunu bilen paylaşırsa sevinirim arkadaşlar( bu sizlerinde başına geliyor mu )

ilkeronat

Ynt: lpg li araçta arıza lambası
« Yanıtla #1 : Aralık 04, 2008, 06:40:45 ÖÖ »
ayni aractan bende de var taktirmis oldugun lpg markasindan dolayi yaniyor. BRC var bende yanmiyor. sadece Shell ve Aygaz kullaniyorum ipragaz gibi farkli marka kullandigimda bende de yandi iki defa. oksijen sensoru ile ilgili bir problem.

Lucky_Day

« Yanıtla #2 : Aralık 04, 2008, 03:29:02 ÖS »
kaputun altındaki sigorta tablosundan arıza lambasının sigortasını çıkar sonra tak söner olmuyorsa kutup başının birini çıkar 5 dk bekledikten sonra tekrar tak kesin söner baktın olmuyo montaj yapılan yere git muhakkak araç fakir karışım algılıyodur karışımı dengelesinler söner merak etme

wegane

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 10, 2009, 09:29:51 ÖS »
arkadaşlar bende de 2005 civic ls. var lpg takılı. bende de bir lamba yanıyor ama bu arıza lambasımı bilmiyorum. sol göstergenin altında sarı renkte yanan lambamı yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

AL-BAYRAK

« Yanıtla #4 : Şubat 10, 2009, 10:19:03 ÖS »
evet arkadaşım o lamba arıza lambasıdır. ayrıca benim arac 2004 es  benim araç ta  da brc var ve benim araç ta  bazen arıza lambasını yakıyor ama çok nadir gazdan kaynaklanıyor olabilir yukarıda arkadaşın dediği gibi gazını aygaz gibi kaliteli markalardan seç.

ilkeronat

« Yanıtla #5 : Şubat 11, 2009, 04:58:17 ÖS »
arıza lambanız yanarsa motor kaputunun altındaki sigorta kutusunun dört kulağına bastırıp yukarı çekiyorsunuz. acaba hangisi arıza ışığının sigortası derken bi bakıyorsunuz kapağın iç tarafında hangi sigorta neye ait görüyorsunuz :) (ben kullanma kitapçığına yönelmeden önce tesadüfen gördüm) sağ tarafta 15A lik mavi renkli bir sigorta yine lan bunu nasıl çıkaracaz ufacık bişey, ya bizim parmaklar büyük yaratılmış ya da bunlar fazla küçük derken elin japonu bunu düşünmenize fırsat tanımadan size sigortaların yanında küçük bir sigorta cımbızı koymuş tatlı tatlı bakıyor.tutup sıkıyorsunuz yukarı çektiğinizde elinize geliyor ve sigortayı çıkarıp geri takıyorsunuz. sonuç resetlenmiş bir arıza lambası :) kolay gelsin.

altunparmak

« Yanıtla #6 : Şubat 11, 2009, 05:01:03 ÖS »
bende de brc war bi sorun yok...bence tekrardan bı prg yüklet derim...

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #7 : Şubat 11, 2009, 05:11:49 ÖS »

arıza lambanız yanarsa motor kaputunun altındaki sigorta kutusunun dört kulağına bastırıp yukarı çekiyorsunuz. acaba hangisi arıza ışığının sigortası derken bi bakıyorsunuz kapağın iç tarafında hangi sigorta neye ait görüyorsunuz :) (ben kullanma kitapçığına yönelmeden önce tesadüfen gördüm) sağ tarafta 15A lik mavi renkli bir sigorta yine lan bunu nasıl çıkaracaz ufacık bişey, ya bizim parmaklar büyük yaratılmış ya da bunlar fazla küçük derken elin japonu bunu düşünmenize fırsat tanımadan size sigortaların yanında küçük bir sigorta cımbızı koymuş tatlı tatlı bakıyor.tutup sıkıyorsunuz yukarı çektiğinizde elinize geliyor ve sigortayı çıkarıp geri takıyorsunuz. sonuç resetlenmiş bir arıza lambası :) kolay gelsin.

vallaha mükemmel anlatmışsın olayı, işte budur teşekkür ederiz. :)

mechanicer

« Yanıtla #8 : Şubat 11, 2009, 06:25:47 ÖS »
arıza lambasını yag lambasına baglayın o sonunce oda soner :)

zülfikar

« Yanıtla #9 : Mart 03, 2009, 01:48:22 ÖS »
bende de brc var ama genelde arıza lambası yanıyor verdiğiniz bilgiler için teşekkürler arkadaşlar

burdizo

« Yanıtla #10 : Mart 03, 2009, 02:16:50 ÖS »

Arızayı ECU den silmeyi anlatmışsınız.Fakat çözüm değil yine yanar o lamba..başka bir yol olmalı
« Son Düzenleme: Mart 03, 2009, 02:18:06 ÖS Gönderen: burdizo »

ilkeronat

« Yanıtla #11 : Mart 03, 2009, 04:47:31 ÖS »

Arızayı ECU den silmeyi anlatmışsınız.Fakat çözüm değil yine yanar o lamba..başka bir yol olmalı
çözüm olmadığını üstteki mesajda anlatmıştım. doğru lpg kiti, doğru usta, doğru ayar. bunlardan herhangi biri eksikse oksijen sensörünüz fakir ya da zengin karışım ukatılımı verdirip arıza lambasını yakacaktır :)

23korg23

« Yanıtla #12 : Mart 06, 2009, 12:18:51 ÖS »
tartarini lpg sistemi var arıza ışığı falan yanmıyo üstelik bazen aygaz bazen şarkgaz vs değiştirdiğimde oluyo ama arıza ışığı yanmıyor.

ilkeronat

« Yanıtla #13 : Mart 06, 2009, 01:23:35 ÖS »
tartarini lpg sistemi var arıza ışığı falan yanmıyo üstelik bazen aygaz bazen şarkgaz vs değiştirdiğimde oluyo ama arıza ışığı yanmıyor.
aracin modeli tipi ve yili ne?

firett

« Yanıtla #14 : Mart 07, 2009, 12:56:47 ÖÖ »
bu sorun markayla filan alakalı değil...  Aracının benzin enjeksiyon ayarı var... eğer sen gazı az yaksın diye çok kıstırdıysan, benzin ayarı ile lpg ayarı birbirinden farklı olduğu için araç arıza algılıyor... lpg yi taktırdığın yere gidip gaz ayarını yaptırmanı tavsiye ederim... çok kısık olma ihtimali yüksek...

pars_757

« Yanıtla #15 : Eylül 23, 2009, 01:21:11 ÖS »
gecen hafta 2006 civic ls aracıma atıker sıralı taktırdım,arıza lambası kesin yakar diye bekliyodum yanmadı, lpg de ilk deponun 45.kilometresinde aracımın benzin ışığı yandı,gittim 10 lt kadar sus payı niyetine ışık sönsün diye benzin aldım kontağı çevirdim ve korktuğum başıma geldi motor arıza lambası yandı,sabah lpg servisine gitmeden önce kendim halledeyim dedim İlker bey saolasın senin verdiğin taktikle  açtım kaputu sigorta kutusunu da açtım motor arıza lambasını yakan sigortayı çıkarıp taktım bizim arıza lambası kaybolverdi,sonra servisi aradım acaba farklı bişi söleyeceklermi diye bugün çok kalabalığız çarşambaya randevu verdiler,arıza lambası yandı ne yapcaz dedim ayara gerek varmı dedim,sizin kullanış tarzınıza göre arıza lambası yakmıcak bi araba yok dedi,tamam kabul ediyom redline kadar gazı köklediğim oluyo ama honda bu inatlaşıyo gidicem diyo ben napiyim,aslında servise de hak veriyorum lpg montajı ne kadar sağlam olsa bile sonradan ekleme yapılmış basit bir sistem lpg de aracı daha kibar kullanmak gerektiği kanısına vardım,ne yapalım gözümüz benzin ibresiyle pişti olacağına yada ayağım gaz pedalıyla sevişeceğine daha kibar kullanıp tasarruf sağlayabiliriz,tekrardan bu konu başlığında bilgi veren arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ederim bu küçük ama mide bulandırıcı arızaya çözüm buldukları için,saygılar

albaysali

« Yanıtla #16 : Eylül 23, 2009, 05:21:41 ÖS »
bende brc takılı  2 defa yandı zengin karışım dediler ondan sonra çok şükür olmadı.2000 km yi geçti total shel aygaz aldım ama total ( aldıgım şube bakırköydeki ) memnun kalmadım oktanı düşük sanırım .Shel ve aygaz gayet kaliteli.

O arıza çok dert edilecek bir şey degil yav cihaza baglayıp siliyorlar.

34GB4525

« Yanıtla #17 : Eylül 23, 2009, 05:33:09 ÖS »
Bende atiker takılı 1 ayı geçti yanmadı arıza ışığı acaba bundan sonra yanabilr mi? Bilen var mı?

pars_757

« Yanıtla #18 : Eylül 23, 2009, 08:22:03 ÖS »
34GB4525  arkadaşım montaj yapıldıktan sonra kaç kez ayar yaptırdınız?sert kullanım ve redline a kadar bastığınız halde yanmıyor mu arıza ışığı,sakin kullanırsam ben de yanmıyo ama kökleyince şehiriçi bazen arıza yakıyo sigortayı söküp takarak söndürüyom,montajdan sonra hiç ayar yaptırmadım ama fast veya multifast yazılımından birini yüklemiş atıker bayisi ben şuan hatırlayamadım

fzthgosm

« Yanıtla #19 : Eylül 24, 2009, 12:00:03 ÖS »
ben atiker taktırdım 2008 civic e.ben taktıralı 4 ay oldu hala bişey yanmadı çok şükür.arıza lambası lpg markasına baglı olmayan bir durum tamamen montajla alakalı veya hava-gaz karışımını saglayan(karbüratörlü araçlarda karbüratör) oksijen sensörü v.s gibi parçalardan kaynaklanıyor.arkadaşın birisi yag lambasına bagla sigortayı o sönünce söner demiş yanlış yaklaşım zaten arıza lambasının amacı arıza olunca seni uyarması devre dışı bırakınca dogan şahin gibi bozuldugu yerde anlarsın arızanı.sigorta kutusunu aç arıza lambasını işaret eden sigortayı çıkar(kapıgın içinde şema var) geri tak resetlemiş olursun.ben bunu yapamam diyorsan elinde arıza tespit cihazı olan herhangi bir tamirciye git bilgisayara baglasınlar arızayı silsinler nerden kaynaklandıgınıda söylerler(sakın servise gitme daha dogrusu gitmene gerek yok dünya kadar para alırlar o bilgisayara baglkayıp arızayı tespit edip silmek için)
« Son Düzenleme: Eylül 24, 2009, 12:00:58 ÖS Gönderen: fzthgosm »

34GB4525

« Yanıtla #20 : Eylül 24, 2009, 04:46:11 ÖS »
34GB4525  arkadaşım montaj yapıldıktan sonra kaç kez ayar yaptırdınız?sert kullanım ve redline a kadar bastığınız halde yanmıyor mu arıza ışığı,sakin kullanırsam ben de yanmıyo ama kökleyince şehiriçi bazen arıza yakıyo sigortayı söküp takarak söndürüyom,montajdan sonra hiç ayar yaptırmadım ama fast veya multifast yazılımından birini yüklemiş atıker bayisi ben şuan hatırlayamadım
Hiç ayar yaptırmadım gittiğimde baktılar sorun varmı dediler yok dedim tamam dediler. Arabanın canını okuyorum dostum yanmıyor arıza lambası ;) Redline falan ;)

hibo

« Yanıtla #21 : Ekim 15, 2009, 11:30:27 ÖS »
slm arkadaşlar...ben karabükten halil....forumda ve honda ailesinde yeniyim...yaklaşık 2 haftalık civic hb(2008-17bin km) kullanıcısıyım...bir haftadırda aracımda lpg takılı...henüz,iki-üç depo sonrası gereken ilk ayarı bile yaptırcak kadar vakit olmadı,bu arada beklediğim bi olay olarak motor arıza lambası yandı...yorumlarınızdan anladığım kadarıyla bu uyarıyı pek kafama takmıyorum zira ilk ayarlar sonrası çok muhtemel düzelecek bir durum bu..ancak bir problem daha  var...araç lpg de olmasına rağmen benzin göstergesi sürekli düşüyo,hatta ışıkı yandı,hemen benzin aldım ama 100 tl lik  benzine depo fullendi,yani depoda zaten  benzin varmış...yol bilgisayarında ise gazda gitmeme rağmen benzinliğe uğramam için gerekli mesafe sürekli hesaplanyor ve tabiki benzin yakıyormuşumcasına azalıyor...lpg ustam şamandıradaki(bazı fransız arablarında olduğu gibi) sensörle ilgili olduğunu söyledi...dediğine göre,benzin alındığı andaki değeri bilip ona göre hesaplanıyormuş kalan mesafe,yani benzin değil lpg tükettiğim halde,tekerlerin dönmesine göre düşüyormuş benzin göstergesi...böyle bi problemle karşılaşan varmı sizdede?yani sabit kalması gereken benzin ibresi,depoda benzin olduğu ve harcanmadığı halde sizdede mi aşağı düşüyo km ler geçtikçe?ilgilenen arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim...soruma cevap alabilrsem çok mutlu olacağım çünkü pek hoş olmadı bu benzin ibresinin gerçek değeri göstermemesi...bundan sonra daha birçok konuda tekrar görüşmek üzere  saygılar...

34GB4525

« Yanıtla #22 : Ekim 31, 2009, 10:29:01 ÖS »
Bende yanmaya başladı ama far ettim havalar soğudu ondan sonra yada yerler ıslak onla bi alakası olabilirmi ama rolantide olmuyor gazı yedikçe oluyor motor ısınınca yanmıyor artık tabi yazın motor hep sıcaktı demek ki ondan hiç yanmıyordu herlade bu arıza lambasının görsellik dışında zararı varmı ?

escapade

« Yanıtla #23 : Ekim 31, 2009, 10:51:01 ÖS »
Bende yanmaya başladı ama far ettim havalar soğudu ondan sonra yada yerler ıslak onla bi alakası olabilirmi ama rolantide olmuyor gazı yedikçe oluyor motor ısınınca yanmıyor artık tabi yazın motor hep sıcaktı demek ki ondan hiç yanmıyordu herlade bu arıza lambasının görsellik dışında zararı varmı ?
zararı şöyle farklı bir yerden gelen arızayı anlayamazsınız.

34GB4525

« Yanıtla #24 : Kasım 01, 2009, 03:53:50 ÖS »
Birde aldığımdan beri opetten alırken iki depodur shelle geçtim acaba diyorum ???