Gönderen Konu: LPG li Araç Muayene İşlemleri  (Okunma sayısı 18357 defa)

havuckral

LPG li Araç Muayene İşlemleri
« : Temmuz 10, 2012, 05:18:13 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,

Aracımızı TÜV Muayene istasyonuna götürmeden önce, LPG Sızdırmazlık raporu alıyor muyuz? Yoksa bu uygulama kalktı mı?

baron12

Ynt: LPG li Araç Muayene İşlemleri
« Yanıtla #1 : Temmuz 10, 2012, 06:15:56 ÖS »
kalktı

galantus

« Yanıtla #2 : Temmuz 10, 2012, 11:15:47 ÖS »
hayır arkadaşım kalkmadı. lpg tankının üstündeki üretim tarihine bak. Diyelimki tank 2009 un 8. ayında üretilmiş. tankın üzerinde üretim tarihi 08.09 diye 4 haneli yazıyorsa sızdırmazlık alacaksın. Ama 08.2009 diye 6 haneli yani yılı 4 haneli yazıyorsa sızdırmazlık almayacaksın. İlk duyduğumda benimde cok garibime gitmişti ama malesef bu böyle. Ne değişiyor anlamak mümkün değil. Ve şu an piyasadaki tankların %80 i  yılı 2 haneli imiş yani sızdırmazlık alınacak şekilde.

baron12

« Yanıtla #3 : Temmuz 11, 2012, 08:49:53 ÖÖ »
okadarını bilmyrm bu ülkeden çıkan yasaların tefferruatı sonradan belli oldugu için yanlış bilgilendirdgm için özr dlrm
« Son Düzenleme: Temmuz 11, 2012, 08:51:48 ÖÖ Gönderen: baron12 »

bilalsahin

• Bilal Şahin
« Yanıtla #4 : Temmuz 11, 2012, 09:13:10 ÖÖ »
Arkadaşlar muayeneye giderken sızdırmazlık alıyorsunuz. Ayrıca istemeseler de almak lazım bence çünkü burası Türkiye ;)
Muayene sırasında başınıza olmadık işler gelebilir.
Misal çok komik bir olaydır ki; Komşum da 2001 Golf var muayenede arka cam filmine bir şey demediler orijinal sis lambalarını söktürdüler bundan 1-1.5 sene önce
Bu sızdırmazlık raporu da öyle sen almazsın sorarlar (sanki 4 hane yada 2 hane olmasının ne farkı varsa) alırsın bakmazlar bile :)

galantus

« Yanıtla #5 : Temmuz 11, 2012, 03:48:57 ÖS »
Arkadaşlar muayeneye giderken sızdırmazlık alıyorsunuz. Ayrıca istemeseler de almak lazım bence çünkü burası Türkiye ;)
Muayene sırasında başınıza olmadık işler gelebilir.
Misal çok komik bir olaydır ki; Komşum da 2001 Golf var muayenede arka cam filmine bir şey demediler orijinal sis lambalarını söktürdüler bundan 1-1.5 sene önce
Bu sızdırmazlık raporu da öyle sen almazsın sorarlar (sanki 4 hane yada 2 hane olmasının ne farkı varsa) alırsın bakmazlar bile :)
  Dediğim gibi bende 4 hane yani 08 değilde 2008 yazıyor ve ben almadım. Sızdırmazlık yok hafif hasar yazıyordu belgede. 15 20 gün önce girdim vizeye.

poseidon999

« Yanıtla #6 : Temmuz 13, 2012, 04:20:46 ÖS »
Lpg li aracımla geçen hafta sonu sızdırmazlık olmadan hafif kusurlu olarak muayeneden geçtim.
İşin garibi sızdırmazlık almıştım ama muayene memuru hiç sormadığı için ruhsatn içinden çıkarmadım. Ben de baktı zannettim ama bakmamış.
sonuçta geçtim.
Kusur maddelerinde
Lpg sızdırmazlık raporu yok : Hafif kusur yazıyordu.
Tankın üstünde de tarih olarak 06/07 yazıyordu.

Ama içiniz rahat olsun derseniz 25 tl verip sızdırmazlık raporu alıyorsunuz.
Sızdırmaslık için artık bekleme süresi 10 dk bile değil.

havuckral

« Yanıtla #7 : Temmuz 23, 2012, 08:48:33 ÖÖ »
Benim tanktada 07/10 yazıyor. Bu durumda benim de sızdırmazlık raporu almam gerekecek.

Bilgilendirme için teşekkürler.

teachers71

« Yanıtla #8 : Temmuz 23, 2012, 10:51:27 ÖÖ »
İlk defa ruhsata işletmek için şartmıış. Sonrakilerde hafif kusurla geçiyormuş.

havuckral

« Yanıtla #9 : Temmuz 23, 2012, 03:21:25 ÖS »
Benimki Ruhsata işli zaten 2010 da taktırıp işletmiştim. Ama tank ta 07/10 yazıyor.

Bu durumda sızdırmazlık almadan, normal TÜV muayenesini hafif kusurla geçebiliyor muyum?

teachers71

« Yanıtla #10 : Temmuz 23, 2012, 03:45:09 ÖS »
Herkes öyle diyor.tecrübe etmedim.

havuckral

« Yanıtla #11 : Temmuz 26, 2012, 12:26:46 ÖS »
TÜV Müşteri Hizmetlerini aradım. 3 durumda sizden sızdırmazlık raporu istenir dedi.

1. LPG Montajı yeni yapıldıysa,
2. LPG Montajında hata tespit edilip, tekrar muayeneye gelindiğinde.
3. LPG Tankının ömrü 10 yılı geçtiyse.

Benim tankta 07/10 yazıyor dedim. Sağdaki 10 yılı yani 2010 u temsil eder dedi. Peki yılın iki haneli tankta yazıyor olması sorun teşkil eder mi dedim. Teknisyenler hangisinin yıl hangisinin ay olduğunu anlayamayabiliyor dedi.

Bu durum da 07 ve 10 da benim durumu kurtarıyor. Yılı 07 kabul etsin 2007 olur. Yılı 10 kabıl etsin 2010 olu :)

Sızdırmazlık almadan deneyeceğim bakalım sonucu paylaşırım.

metin07

« Yanıtla #12 : Temmuz 26, 2012, 02:43:50 ÖS »
TÜV Müşteri Hizmetlerini aradım. 3 durumda sizden sızdırmazlık raporu istenir dedi.

Benim tankta 07/10 yazıyor dedim. Sağdaki 10 yılı yani 2010 u temsil eder dedi. Peki yılın iki haneli tankta yazıyor olması sorun teşkil eder mi dedim. Teknisyenler hangisinin yıl hangisinin ay olduğunu anlayamayabiliyor dedi.

Bu durum da 07 ve 10 da benim durumu kurtarıyor. Yılı 07 kabul etsin 2007 olur. Yılı 10 kabıl etsin 2010 olu :)

Teknisyen nasıl anlayamıyorumuş. 07/10 ise olay Temmuz 2010'dur yav. Önce ay sonra yıl.
Nasıl karıştırılır ki zaten? :S :S

poseidon999

« Yanıtla #13 : Temmuz 26, 2012, 03:06:27 ÖS »

Teknisyen nasıl anlayamıyorumuş. 07/10 ise olay Temmuz 2010'dur yav. Önce ay sonra yıl.
Nasıl karıştırılır ki zaten? :S :S

amerikan sisteminde ve bazı avrupa ülkelerinde
ay ve yıl yerleri değişebiliyor bu sebeple.

Ama ben sızdırmazlık almama rağmen sızdırmazlık sormadılar ve hafif kusurlu geçirdiler. Tankta 06/07 yazıyordu. Her şekilde yanlış anlaşılır.

havuckral

« Yanıtla #14 : Ağustos 04, 2012, 05:49:56 ÖS »
Tankımın üzerinde 07/10 yazıyor İstanbul, Mimarsinan TüV muayene istasyonunda sızdırmazlik raporu almadan hafif kusurla muayeneyi geçtim. Teknisyen sızdırmazlik raporu aldınız mı diye sordu sadece. Almadım dedim ve muayeneyi geçtim.

carousal

« Yanıtla #15 : Ekim 02, 2012, 07:08:56 ÖS »
Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın.

Motorlu Taşıt LPG-CNG Ruhsatı (Makine Müh. Odasının vermiş olduğuYeşil Renkli ruhsat) yenilemek gerekiyor mu?

Ben aracı ekim 2010'da aldım, LPG'yi taktırdıktan sonra muayeneye girdi. Şimdi 2 yıl geçti, muayene tarihim yaklaştı. Birkaç gün içinde gideceğim.

Genel olarak araştırdım ancak hep sızdırmazlık raporundan bahsediliyor, kimse bu yeşil renkli ruhsat hakkında birşey sormamış, benim kafam biraz karıştı açıkçası.

ozN

« Yanıtla #16 : Ekim 02, 2012, 07:34:27 ÖS »
sızdırmazlık raporu almazsan hafif kusurlu gecio baska bi yerden bişe almana gerek yok sadece egsoz emisyonu ölçtür randevu al git tuv turke baska bi işlemi yok

carousal

« Yanıtla #17 : Ekim 02, 2012, 07:38:49 ÖS »
ozN teşekkürler.

Az önce TuvTürk sitesinden randevu aldım, önce saat 12:30 diye işaretledim bir sayfa geldi yaptığınız işlemi onaylayın gibisinden yanlış hatırlamıyorsam. Solda da geri tuşu vardı, geri tuşuna basıp hadi 12:30 olmasın da 13:00 olsun dedim randevu saati için.

13:00'ü seçtim bu sefer ekranın köşesinde kırmızı renklerle:

"Hata:Bu plaka numarasy için aktif bir randevu kaydı var."   yazısı belirdi. Acaba randevu işlemim gerçekleşmiş midir?

Yaptığımız işlemi onaylamak adına bir kutucuk olduğunu hatırlıyorum. Bu arada ne cep telefonuna ne de mail adresime herhangi bir şey gelmedi randevu bilgisiyle ilgili.

carousal

« Yanıtla #18 : Ekim 02, 2012, 07:52:50 ÖS »
Bir soru daha geldi aklıma arkadaşlar, bu sorunun yanıtını bilen varsa sevinirim.

Ben önceki muayenemde yani LPG'yi işlettiğim muayenede LPG'li araç stickerı yapıştırmamıştım.
Şimdi bu muayeneye giderken de yapıştırmazsam ağır kusur mu olur?

Bunu sorma sebebim şu, üst üste 2 kez hafif kusur olmuyor gibi birşey deniliyordu bir aralar.

Şimdiden teşekkürler, yardımcı olan arkadaşlara.

Randevu işini halledersem yarın götüreceğim aracı. Ani karar verdim o yüzden biraz panik var, yangın tüpüyle reflektör eksik. Daha doğrusu yangın tüpünün son kullanma tarihi 1 yıl geçmiş.
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2012, 07:54:14 ÖS Gönderen: carousal »

hakan7960

• TAVŞANLI ÇEVRECİLER PLATFORMU
« Yanıtla #19 : Ekim 02, 2012, 09:13:21 ÖS »
Bir soru daha geldi aklıma arkadaşlar, bu sorunun yanıtını bilen varsa sevinirim.

Ben önceki muayenemde yani LPG'yi işlettiğim muayenede LPG'li araç stickerı yapıştırmamıştım.
Şimdi bu muayeneye giderken de yapıştırmazsam ağır kusur mu olur?

Bunu sorma sebebim şu, üst üste 2 kez hafif kusur olmuyor gibi birşey deniliyordu bir aralar.

Şimdiden teşekkürler, yardımcı olan arkadaşlara.

Randevu işini halledersem yarın götüreceğim aracı. Ani karar verdim o yüzden biraz panik var, yangın tüpüyle reflektör eksik. Daha doğrusu yangın tüpünün son kullanma tarihi 1 yıl geçmiş.
Arkadaşım lpg stickkerı olmazsa hafif kusur olarak muayeneden geçiyor.iki  sene üst üstehafif kusur farketmiyor.Yangın tüpü ile reflekterü bir arkadaşından temin et.zor birşey değil.tüpün tarihine bakmazlar sanırım

23korg23

« Yanıtla #20 : Ekim 02, 2012, 10:23:07 ÖS »
yangın tüpünü 10 liraya dolduruyolar yada 15-20 liraya yenisini al kendi güvenliğin için

seikott

• mehmet
« Yanıtla #21 : Ekim 03, 2012, 12:15:34 ÖÖ »
Beyler oranın bir çalışanı olarak , LPG muayenelerinde sızdırmazlık istenmez.Eğer yeni lpg yaptıracaksanız istenir.Ayrıca lpg tank imal yılı regülatör bilgileri okunamıyorsa istenir.2 sene sonraki muayenlerinizde uyuşmazlık ollursa o zaman aracınız geçmeyecek.Bunun dışında bakılan noktalar çok ama benim söylemem yasak..

HONDAHAN

« Yanıtla #22 : Ekim 03, 2012, 08:08:00 ÖÖ »
Yeni Lpg  :  Sızdırmazlıktan randevu al git, 10 dakikada işin tamam. 25 TL
                  2 adet Ek-1 formu doldur. 20 TL
                  Tüvtürk muayeneden randevu alsan da almasanda gittiğinde numarayı "Tadilat" tan al, hiç sıra bekleme.
                  İşlemlerin başladıktan sonra egzos emisyona yönlendiriyorlar, 5 dakika, 35 TL
                  Ardından hemen muayene. 145 TL

Eski Lpg  :  İnternetten Tüvtürk randevu al, randevu saatinden önce gidip sıra numarası al (tadilattan değil normal numaratörden)
                 sıranı bekle muayeneni ol gel.

Geçen hafta ömrümde ilk defa yaptım, bunları öğrendim. Gitmeden evvel birinden bunları öğrensem 3 saatim gitmeyecekti. Yardımcı olmasını dilerim. Saygılar, selamlar.
« Son Düzenleme: Ekim 03, 2012, 08:10:08 ÖÖ Gönderen: HONDAHAN »

carousal

« Yanıtla #23 : Ekim 03, 2012, 07:28:38 ÖS »
Bugün araç muayenesine gittim, hafif kusurlar olsa da araç muayeneden geçti.

Hafif kusurlara gelecek olursam:

1. Ön ve arka camlarda LPG sticker'ının yapıştırılmamış olması

2. Regülatör üzerindeki bilgilerin tespit edilememesi (tamamen muayenesi yapan görevlinin kabahati)

3. Stepnenin sabitlenmemiş olması

4. Kısa huzmeli ve uzun huzmeli far ayarının tutmaması

5. Plakalık lambalarının yanmaması (bu lambanın yanmadığını bilmiyordum, bu lambaların 2'si birden nasıl arıza yapar anlamış değilim, en kısa zamanda yaptıracağım.)

Bu arada yangın tüpünün son kullanma tarihine bakmadılar. Motor bölümünde ve simit tankın orada gaz sızdırmazlık kontrolü yaptılar. Sanırım bu sebeple artık sızdırmazlık belgesi istemiyorlar Makine Müh. Odasından.

kranos

« Yanıtla #24 : Ekim 08, 2012, 03:15:46 ÖS »
Hocam Araç muayene konusunda ücretsiz olarak bilgi veren site var. Orada bu tür soruların cevapları verilmekte. http://1aracmuayenerandevu.com/category/lpg lpgli araçların muayenesi hakkında bilgi alabilirsiniz.