Gönderen Konu: LPG KULLANIMI HAKKINDA  (Okunma sayısı 99001 defa)

cvcelegance

Ynt: LPG KULLANIMI HAKKINDA
« Yanıtla #125 : Ocak 07, 2012, 08:03:39 ÖS »
Degerli Honda Dostlarım

Ozellikle kayacı26 basta olmak uzere bu konu başlığı altında yorumda bulunan tum degerlı Hondacı arkadaslarıma paylasımları ıcın tesekkur ederım. Konuyu sayfa sayfa okudum, ozellikle ilk sayfada kayacı26 arkadasımızın tespitlerine katılmamak mumkun değil..

Konu baslıgı altında yazılanları okuyan herkes gorecektır ki takılan sistemin kalitesi ile atbaşı olacak şekilde montaj kalitesi de çok önemli. Fakat (belki de forum kuralları geregı) iyi montaj yapan yerlere ait tavsiyeler bulunmuyor, bir marka tercihimiz olsa da onu nerde taktıracagımızı paylasan yok.

Gecen hafta itibariyle ailemizin 5. Hondasını almıs bulunmaktayız (Sırasıyla 98civic duz- 2002jazz otom - 2004civic LS duz – 2006 eurocivic – 2008 civic elegance otom.) 2008 elegance otom dan onceki iki civic aracımda da Lovato LPG sistemi kullandım (Eurocıvıc ı halen kullanıyoruz). Sistemden bir sikayetim olmasa da taktirdigim yeri cok sevEmedigimden hem servisi hem de lpg marka tercihimi degıstırmek ıstıyorum..

Dedıgım gıbı aracım 2008 civic elegance otomatık, 41000 km de gecen hafta satın aldım. 150000km/6yıl garantısı halen devam edıyor. Nasıpse LPG taktıracagım, garantının bozulması falan gıbı konuları gectım, takılmıyorum. Fiyat, kalite, servis agı (Istanbul Altunizade de ikamet ediyorum), memnuniyet vs gibi degıskenleri goz onune aldıgımda birkac alternatif marka ve yer tespit ettim:

-   Zavoli: 1500-1600 tl civari. (Basak otogaz olabilir)
-   Teleflex GFI : 2000-2300 tl civari (Basak otogaz veya Automed Altunizade -ki evimin yani neredeyse- olabilir)
-   BRC pipolu sistem – 1500-1750 arası (Automed Altunizade veya Mucib otogaz olabilir)

Simdi sorularım sunlar:

-   Hangi markayı tercih etmeliyim?
-   Teleflex diyenler sunun cevabını verebılır mı: Teleflex in koskoca İstanbul da 3 tane yetkili bayisi var. Bu yeterlı mı?  (Her ne kadar Automed evimin yanı olsa da ordan olusabılecek bır memnuniyetsızlık halınde istanbulun diger bir ucuna gitmek zor olacak   )
-   BRC nın Honda ıcın uretmıs oldugu Pıpolu sistem ne kadar saglıklı?
-   VE EN ONEMLISI NEREDE TAKTIRMALIYIM, BELIRTMIS OLDUGUM YERLERDE ISLEM YAPTIRMIS OLAN VAR MI? VARSA MEMNUNLAR MI, OZELLIKLE DE YAKINLIGI NEDENIYLE AUTOMED ALTUZIZADE DE.. (Eger forum kurallarına aykırı ıse cevabınızı ozelden de gonderebılırsınız)

Sımdıden herkese tesekkur ederım, kazasız surusler, keyıflı gunler dılegıyle…

YABANCI

« Yanıtla #126 : Ocak 07, 2012, 09:32:20 ÖS »
-   Teleflex diyenler sunun cevabını verebılır mı: Teleflex in koskoca İstanbul da 3 tane yetkili bayisi var. Bu yeterlı mı?  (Her ne kadar Automed evimin yanı olsa da ordan olusabılecek bır memnuniyetsızlık halınde istanbulun diger bir ucuna gitmek zor olacak

http://www.2a.com.tr/haber/teleflex-gfi-sirketi-de-grup-semsiyesi-altinda
Dünyanın en büyük LPG Sistemleri üretici firması olan BRC- FSS Grubu; Zavoli ve Tomasetto Achile şirketlerinden sonra Teleflex-GFI şirketini de bünyesine almıştır. Gruba yeni katılan firmanın elinde bulunan likid enjeksiyon sistemiyle ilgili bazı patentler ile BRC'nin Ar-Ge çalışmaları neticesinde ürettiği ve ileride piyasaya süreceği direkt likit enjeksiyon teknolojisinin entegrasyonunun sağlanması beklenmektedir.

BRC' nin yeni AR-GE merkezinde geliştirilen bu yeni sistemler şu anda katılım arabalarında (bildiğiniz gibi BRC, İspanya ve İtalya'da pist katılımları yapıyor) kullanılmaktadır.
 Tartışmasız olarak güç ve performansı benzine göre kat kat arttıran, Euro 5 – Euro 6 araçlar için geliştiren bu likit LPG enjeksiyonlu kitleri, çok yakında Türkiye'de de kullanmaya başlayacağız.

Benzin enjektörlerinden likit olarak LPG püskürten bu yeni sistemle; LPG enjektörleri ve LPG ECU'su ortadan kalkacak, onun yerine aracın mevcut yakıt sistemi aynen LPG için kullanılacaktır.
 Devrim niteliğinde olan bu buluşlardaki gelişmelerle ilgili sizleri sık sık haberdar edeceğiz.

Bizi izlemeyi devam edin.

cvcelegance

« Yanıtla #127 : Ocak 08, 2012, 10:10:17 ÖÖ »
-   Teleflex diyenler sunun cevabını verebılır mı: Teleflex in koskoca İstanbul da 3 tane yetkili bayisi var. Bu yeterlı mı?  (Her ne kadar Automed evimin yanı olsa da ordan olusabılecek bır memnuniyetsızlık halınde istanbulun diger bir ucuna gitmek zor olacak

http://www.2a.com.tr/haber/teleflex-gfi-sirketi-de-grup-semsiyesi-altinda
Dünyanın en büyük LPG Sistemleri üretici firması olan BRC- FSS Grubu; Zavoli ve Tomasetto Achile şirketlerinden sonra Teleflex-GFI şirketini de bünyesine almıştır. Gruba yeni katılan firmanın elinde bulunan likid enjeksiyon sistemiyle ilgili bazı patentler ile BRC'nin Ar-Ge çalışmaları neticesinde ürettiği ve ileride piyasaya süreceği direkt likit enjeksiyon teknolojisinin entegrasyonunun sağlanması beklenmektedir.

BRC' nin yeni AR-GE merkezinde geliştirilen bu yeni sistemler şu anda katılım arabalarında (bildiğiniz gibi BRC, İspanya ve İtalya'da pist katılımları yapıyor) kullanılmaktadır.
 Tartışmasız olarak güç ve performansı benzine göre kat kat arttıran, Euro 5 – Euro 6 araçlar için geliştiren bu likit LPG enjeksiyonlu kitleri, çok yakında Türkiye'de de kullanmaya başlayacağız.

Benzin enjektörlerinden likit olarak LPG püskürten bu yeni sistemle; LPG enjektörleri ve LPG ECU'su ortadan kalkacak, onun yerine aracın mevcut yakıt sistemi aynen LPG için kullanılacaktır.
 Devrim niteliğinde olan bu buluşlardaki gelişmelerle ilgili sizleri sık sık haberdar edeceğiz.

Bizi izlemeyi devam edin.

Sayin YABANCI
Bilgi icin tesekkurler, lakin yazdiklariniz (yani yapilmis olan global ortaklik) teleflexin istanbulda sadece 3 tane yetkili servisi olmasi gercekligini ortadan kaldirmiyor malesef:(( belki ileride daha yaygin hale gelir demek istiyorsunuz sanirim
http://www.teleflexgfiturkiye.com/Teleflex-Bayileri.html
 Bir de bu likit puskurtme olayini beklesek mi acaba?? Bu teknolojinin uygulanma tarihini hakkinda bilgisi olan var mi

kayaci26

« Yanıtla #128 : Ocak 08, 2012, 10:22:04 ÖÖ »
3 bayisi ya da 5 bayisi olması çok mu önemli... mesela scania... ya da volvo dünyanın en kaliteli çekicilerini üretirler,  akla zarar paraya satılırlar ama her bir yerde bırakın servisi civatasını sökebilen adam bile zor bulunur... ya da setra otobüslerinin her bir yerde servisi mi var, bayisi mi var...

BU MU DUR KRİTER ?

cvcelegance

« Yanıtla #129 : Ocak 08, 2012, 11:42:11 ÖÖ »
3 bayisi ya da 5 bayisi olması çok mu önemli... mesela scania... ya da volvo dünyanın en kaliteli çekicilerini üretirler,  akla zarar paraya satılırlar ama her bir yerde bırakın servisi civatasını sökebilen adam bile zor bulunur... ya da setra otobüslerinin her bir yerde servisi mi var, bayisi mi var...

BU MU DUR KRİTER ?
Sayin kayaci26
Dogrusu bu yorumunuz beni sasirtti, zira bir kiti takarken yasanilan yerde o markaya hizmet veren servislerin yaygin olmasinin da onemli oldugunu belirten sizdiniz diye hatirliyorum, ben de acaba 3 servis ile sıkıntı yasanir mi diye merak etmistim, neyse anlasilan buradan yonlendirici bir bilgiye ulasamayacagim..

honda2002

« Yanıtla #130 : Ocak 08, 2012, 01:05:18 ÖS »

BU MU DUR KRİTER ?
Sayin kayaci26
Dogrusu bu yorumunuz beni sasirtti, zira bir kiti takarken yasanilan yerde o markaya hizmet veren servislerin yaygin olmasinin da onemli oldugunu belirten sizdiniz diye hatirliyorum, ben de acaba 3 servis ile sıkıntı yasanir mi diye merak etmistim, neyse anlasilan buradan yonlendirici bir bilgiye ulasamayacagim..

10 bin de bir gideceginiz servisin çok yaygın olması bence çok önemli bir kriter değil.
Bulunduğunuz şehirde servis yoksa önemli fakat İstabul gibi bir yerde standart bir kullanıcı zaten hergün en az 40-50 km yol yapıyor.
Bırakın 10 bin de 1 de 40 km de bakımı için gideyim.
Bence en önemli kriter takılıcak kit ve onu takacak yerin kalifiye olması ve zırt pırt yok motor ikaz lamasıydı yok ayarıydı vs beni sürekli servise gitmek zorunda bırakmaması, beni uğraştırmaması. Zaten bunu yaşatacak servise (yakın bile olsa) kiti taktırmak baştan hata.

YABANCI

« Yanıtla #131 : Ocak 08, 2012, 02:14:08 ÖS »
Sayin YABANCI
Bilgi icin tesekkurler, lakin yazdiklariniz (yani yapilmis olan global ortaklik) teleflexin istanbulda sadece 3 tane yetkili servisi olmasi gercekligini ortadan kaldirmiyor malesef:(( belki ileride daha yaygin hale gelir demek istiyorsunuz sanirim
http://www.teleflexgfiturkiye.com/Teleflex-Bayileri.html
 Bir de bu likit puskurtme olayini beklesek mi acaba?? Bu teknolojinin uygulanma tarihini hakkinda bilgisi olan var mi

sayın cvcelegance;
evet böyle bir anlaşmayı müteakiben servislerin yaygınlaşacağını düşünüyorum.

legolas

« Yanıtla #132 : Ocak 25, 2012, 08:05:35 ÖS »
DAHA ÖNCE BAŞKA BİR LİNKLE HİÇ BULUNMADIM ACEMİYİM BİRAZ ARAÇ CVİC LS 2006 A/T.. LPG DOLU İKEN -1-2 KEZ OLDU O DA UZUN YOLDA ŞEHİR İÇİ HİÇ OLMADI TEKRAR DENEYİP PAYLAŞACAĞIM...

eğer benzine geçme biiip biiiip şeklinde uyarı vererek geçiyorsa basınç (MAP) sensörünüzü kontrol ettirin.... arızalı olması ve lpg tankındaki basıncı algılamayarak lpg nin bittiğini düşünerek benzine geçmesi olası....

kayaci26

« Yanıtla #133 : Ocak 28, 2012, 12:39:53 ÖÖ »
DAHA ÖNCE BAŞKA BİR LİNKLE HİÇ BULUNMADIM ACEMİYİM BİRAZ ARAÇ CVİC LS 2006 A/T.. LPG DOLU İKEN -1-2 KEZ OLDU O DA UZUN YOLDA ŞEHİR İÇİ HİÇ OLMADI TEKRAR DENEYİP PAYLAŞACAĞIM...

eğer benzine geçme biiip biiiip şeklinde uyarı vererek geçiyorsa basınç (MAP) sensörünüzü kontrol ettirin.... arızalı olması ve lpg tankındaki basıncı algılamayarak lpg nin bittiğini düşünerek benzine geçmesi olası....

tamam... iyisin güzelsin sevgili arkadaşım da... 11 OCAK 2011 de foruma kayıt olup sadece iki mesaj atıp daha da hiiiç foruma girmeyen arkadaşın sorusu 1 yıldan sonra cevaplanmaz ki . . .

"önemli olan BİLGİ paylaşmaktır" diyeceksin, biliyorum ama, bu forumda zaten bilgi arayan okumuyor ki, kafasıan göre soru ile konu açıyor... o yüzden çok da sallama yane . . .

ya da yapılan tavsiyeyi, vücudun aldığı oksijeni (yaptığı işlem sonucu) karbonmonoksit olarak dışarı attığı gibi, burada kusan arkadaşlar da çoğunlukta...

o yüzden rastgele !

patenist

• morbit_sato
« Yanıtla #134 : Eylül 12, 2012, 09:03:34 ÖS »
Öncelikle herkese merhaba.
İsmim uğur. Başta Kayaci26 nikli Fatih arkadaşımız olmak üzere tüm üyelere paylaştığı tüm bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Foruma bu gün üye oldum. Ağustos ayı başında 2004 Model otomatik vites jazz ile hondacılarddan oldum. Aracı aldığımızdan beri yaklaşık 3.000 km yaptım yazın çok gezdik ancak kışın eşim her gün okula gidip geleceği ve bol bol gezmeyi sevdiğimizden dolayı daha en baştan benzin masrafı gözüme batmaya başladı.
Arabam 85.000 km de ve deposu 156 TL ye doluyor. Genel olarak sürekli şehir için kullanım söz konusu ve yaklaşık 450-480 km arasında değişen bir sürüş mesafesi var (yanlış da olabilir tam anlamıyla ölçemedim :) )
bir istasyonda ben 156 TL ye doldururken yanımdaki lpg'li araç 76 TL ye doldurunca resmen cız etti. aracı minimum 3-4 sene daha kullanmayı planlıyorum bu nedenle kesinlikle lpg taktırmaya karar verdim. ancak mali durumlardan dolayı 1-2 ay beklemem gerekli. bu arada da sistemleri ve servisleri araştırabiliirm dedim.
Forumdan aldığım bilgilere göre TELEFLEX GFI en memnun bırakan marka. Gebzede ikamet ettiğim için kocaeli yada istanbul tarafındaki herhangi bir servise aracı bırakabilirim. bu bölgelerden bildiğiniz güvendiğiniz bir firma var ise iletebil,irseniz çok iyi olur.

şimdiden teşekkürler.

honda2002

« Yanıtla #135 : Eylül 13, 2012, 01:54:56 ÖS »
hoşgeldiniz,

ben 156 TL ye doldururken yanımdaki lpg'li araç 76 TL ye doluyor demişsiniz.
Ancak 156TL lik benzinle menzil daha uzun olur.

Yıllık 15 bin kmyi geçiyorsan ve minimum 3 yıl aracı kullanacaksan taktırabilirsiniz.

LPG biraz da kısmet işi. Prins ve Teleflex üst kalite olarak anılan markalar.

Bende teleflex gfi var ama daha 15 bin km de. Bir 60-70 bin km olsun izlenimlerimi paylaşırım.
Ayrıca bir ara hem benzin hem de lpg de dyno ya da sokacağım. Bakalım kaç hp yemişiz :)

kayaci26

« Yanıtla #136 : Kasım 07, 2012, 09:41:26 ÖS »
LPG yi nasıl ucuza satıyorlar... buyrun okuyun...

nasıl daha da ekonomik (!) hale geliyor...

http://www.otoozel.com/haber/?otogazda-buyuk-hile

artyom

« Yanıtla #137 : Nisan 24, 2013, 07:32:13 ÖS »
Arkadaşlar ben LPG yi Kocaeli'nde taktırdım. Sızdırmazlık Raporunu'da Kocaeli'nden aldım. Muayeneye de illa Kocaeli'nde mi girmem lazım? Ya da ruhsat için illa Kocaeli emniyetine mi gideceğim? İstanbul'da oturuyorum.

fzt.serhat

« Yanıtla #138 : Nisan 24, 2013, 09:20:11 ÖS »
Arkadaşlar haftasonu yeni kasa civic 07 aracıma BRC MY11 montajı yaptırıyorum acaba nelere dikkat etmem lazım yardımcı olursanız sevinirim

2432

« Yanıtla #139 : Nisan 24, 2013, 10:57:44 ÖS »
Arkadaşlar ben LPG yi Kocaeli'nde taktırdım. Sızdırmazlık Raporunu'da Kocaeli'nden aldım. Muayeneye de illa Kocaeli'nde mi girmem lazım? Ya da ruhsat için illa Kocaeli emniyetine mi gideceğim? İstanbul'da oturuyorum.
rahat ol. sızdırmazlık için kocaeli gerekiyordu gerisini istediğin yerde yaptırabilirsin ;)

By_emre

« Yanıtla #140 : Nisan 24, 2013, 11:35:46 ÖS »
Arkadaşlar haftasonu yeni kasa civic 07 aracıma BRC MY11 montajı yaptırıyorum acaba nelere dikkat etmem lazım yardımcı olursanız sevinirim
Öncelikle ustayı araştırdınız mı ? İnternetten araştırın bölgedeki en iyi ustayı bulup ona gidin ve sorular sorun kaç tane hondaya taktın vs ? gerekirse o kişileri ordan ararsınız sorular sorarsınız , Aracınıza atiker safe fast lpg kitide uygundur onuda taktırabilirsiniz fiyat açısından daha uygun olur tamamiyle size bağlı  markadan ziyade iyi ustayı bulun + olarakda Simit tank ve gizli dolum ağzı olursa kapalı otoparklarda avm'lerde sıkıntı olmaz
« Son Düzenleme: Nisan 24, 2013, 11:36:38 ÖS Gönderen: By_emre »

artyom

« Yanıtla #141 : Nisan 25, 2013, 08:18:49 ÖÖ »
rahat ol. sızdırmazlık için kocaeli gerekiyordu gerisini istediğin yerde yaptırabilirsin ;)

çok teşekkürler.  >=ok

fzt.serhat

« Yanıtla #142 : Nisan 25, 2013, 08:25:01 ÖÖ »
Öncelikle ustayı araştırdınız mı ? İnternetten araştırın bölgedeki en iyi ustayı bulup ona gidin ve sorular sorun kaç tane hondaya taktın vs ? gerekirse o kişileri ordan ararsınız sorular sorarsınız , Aracınıza atiker safe fast lpg kitide uygundur onuda taktırabilirsiniz fiyat açısından daha uygun olur tamamiyle size bağlı  markadan ziyade iyi ustayı bulun + olarakda Simit tank ve gizli dolum ağzı olursa kapalı otoparklarda avm'lerde sıkıntı olmaz

Usta kütahyada bilinen güvenilen bir usta, honda sahibi arkadaşımın tavsiyesi üzerine gidiyorum. İnşallah bi sıkıntı olmaz.. Sağolun ilgilendiğiniz için..

avans

« Yanıtla #143 : Mayıs 01, 2013, 10:29:54 ÖS »
LPG yi nasıl ucuza satıyorlar... buyrun okuyun...

nasıl daha da ekonomik (!) hale geliyor...

http://www.otoozel.com/haber/?otogazda-buyuk-hile
merheba.aracımız 1000km oldunda servıs gelin ince bi ayar yapıcaz dendi bu ınce ayar nedir?suanda benzın lpg karışık 290 310 kurus arası yakıyor genel olarak memnunum.bırde 35 ltre alması gereken depo aldımızdan beri 3 sefer fullememıze ramen bi 30ltre aldı bi 25ltre aldı ama bi 35ltreyı goremedık.bi arkadasım deponun ıcınde hava olur zamanla o hava cıkarsa  fullenir dedı ama anlıyamadım.bununla  alakalı engın bılgılerınızı paylasabılırmısınız.tesekkurler.
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2013, 10:32:27 ÖS Gönderen: avans »

By_emre

« Yanıtla #144 : Mayıs 01, 2013, 10:34:02 ÖS »
290-310 arası normaldir. İnce ayara felan gerek yok Biraz daha kısma yapar büyük ihtimal arıza ışığı felanda yoksa hiç gitmeyede gerek yok Yazın tüketimleriniz düşecektir.

ozN

« Yanıtla #145 : Mayıs 02, 2013, 07:15:16 ÖÖ »
tankın güvenliği için tamamı dolmaz %80 e kadar dolar sıkıntı yok hava falanda yok :D

kayaci26

« Yanıtla #146 : Ekim 20, 2013, 09:41:31 ÖÖ »
Geçmiş zaman olur ki . . .

Sıkça sorulan bir mevzuuu olduğu için bir kez daha paylaşmak istedim...

http://www.teamhondaturkey.com/forum/lpg_cng_ve_alternatif_yakit_sistemleri/lpg_kullanimi_hakkinda-t46974.40.html

kayaci26

« Yanıtla #147 : Haziran 30, 2014, 03:46:40 ÖS »
LPG konusu iyiden iyiye her arkadaşımızın ilgisini çekmeye başlamış durumda...

Arkadaşlar ne yaparsanız yapın en önemli altın kuralı unutmayın...

Aracınıza LPG kiti taktıracaksanız... Mutlaka bulunduğunuz yer sınırları dahilinde usta - yedek parça denklemi yani yetkili servis ve bayi ağının güçlü olduğu markayı tercih edin.

iyi araştırın sonrasında hezimet yaşamayın.

kayaci26

« Yanıtla #148 : Temmuz 09, 2016, 09:20:35 ÖÖ »
LPG konusu iyiden iyiye her arkadaşımızın ilgisini çekmeye başlamış durumda...

Arkadaşlar ne yaparsanız yapın en önemli altın kuralı unutmayın...

Aracınıza LPG kiti taktıracaksanız... Mutlaka bulunduğunuz yer sınırları dahilinde usta - yedek parça denklemi yani yetkili servis ve bayi ağının güçlü olduğu markayı tercih edin.

iyi araştırın sonrasında hezimet yaşamayın.

heyttt beeee... ne de güzel nasihat vermişim.... gittim Atiker Gold taktırdımmmm.... keyfini sürüyorum....

tavsiye edermiyim kesinlikle EVET....
Atiker,
GOLD enjektörler ile olayı AŞMIŞ..

İnanılmaz yakıt verileri yakalıyorum... 100 km / 6,38 litre gibi....

kayaci26

« Yanıtla #149 : Temmuz 27, 2017, 09:42:18 ÖÖ »
Yakın zamanda LPG dönüşümü yaptıran var mı ?

Eskişehir de

BRC 2.500 TL
Prins 3.000 TL

BRC Honda servis anlaşması olduğu için en çok tercih edilen marka haline geldi...

sizin tercihleriniz ve deneyimleriniz hangi yönde ?