Gönderen Konu: LPG kiti ve yakıt problemi  (Okunma sayısı 10056 defa)

ufgan

LPG kiti ve yakıt problemi
« : Mart 17, 2011, 11:50:49 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar,
Forum içerisinde zaman zaman yakıt ile ilgili problemlerimi dile getirdim ancak artık konu açacak duruma geldim.
Aracım 2010 Elegance Otomatik
6500 km de Prins LPG kiti taktırdım. İyisi olsun derken şansıma bir düzen tutturamadım.
Şu anda 20bin civarında ve uzun zamandır fazla yaktığını düşünüyorum ama artık tak etti bu sorunu çözmeye niyetliyim.
Tüp taktırmadan önce ilkbahar zamanları idi bir depo benzin ile Ankara içi trafikte 450 km civarı yol yapıyordum. 150 TL ile doluyordu dolayısı ile benzinde km de 33 kuruş yakıyordu.
Önemli bir ayrıntı:
Tüp takıldıktan sonra arabanın beyninde bi sapıtma oldu. bir kaç dakikalığına km de 150 litre gibi bir tüketim gösterdi sonra düzeldi bende fazla önemsememiştim. Ancak şimdiki problemin burdan kaynaklandığını düşünüyorum.
Ankarada çok yoğun olmayan trafikte benzin ve LPG ile yaptığım ölçümleri vereyim.
LPG: 33 kuruş => 37 litre LPG ile 250 km civarı yol gidebiliyorum. havalar sıcakken 300 km civarı gidiyordum.
Benzin: 52 kuruş => 2 günlük ölçümde 60 km lik yol için 32 TL benzin almıştım. Yaklaşık litre fiyatı 4 TL idi.
Bu değerlerin fazlasıyla anormal olduğunu düşünüyorum. Ancak LPG/Benzin oranı %40 tasarruf. Yani LPG de bir sorun yok gibi gözüküyor. LPG ustası regulatoru degiştirdi, aracın sibop ayarları ve kaçak kontrolu yapıldı. Benzin tüketimini de LPG ustasına söylediğimde aracı servise götürmemi ve benzin ecusunun kontrol edilmesi gerektiğini, gerekirse servisin format atabileceğini söyledi.
Sormak istediğim başına böyle bir şey gelen var mı?
Tüketim değerleri anormal değil mi?
Şimdi ben servise gitsem servis bu araba tüplü motoru garanti dışı kalmış bakamayız gibi bişeyler söyler mi? söylerse ben ne yapabilirim?
Biraz uzattım kusura bakmayın ama bu sorunu artık çözmem gerekiyor arabadan iyice soğumadan.
Cevap verenler için şimdiden teşekkür ederim.

nisay

Ynt: LPG kiti ve yakıt problemi
« Yanıtla #1 : Mart 17, 2011, 12:59:40 ÖS »
Üstadım teknik olarak söyleyebileceğim şeyler sınırlı. Aracın bujilerine ve hava filtresine baktırmışsındır. Gazda da yüzde 40 tasarrufunuz varsa sorun başka biryerlerde, kanımca lpg kitinde değil.

Servis velevki bakamam dedi, ankaradaymışsınız özel servise götürürsünüz.

Yakıt değerleriniz düzelmediği müddetçe arabaya soğukluğunuz geçmeyecektir, satar başka bir arabaya binersiniz.

poseidon999

« Yanıtla #2 : Mart 17, 2011, 01:04:33 ÖS »
Arkadaşım öncelikle
Lpg: 33 krş ve
Benzin: 53 kuruş

yakıt değerlerin ciddi anlamda yüksek.

bu durumda sen doğru olanı yapıp önce lpg taktırdığın servise gitmişsin ve gerekli olan ayarlamaları yapmışlar.

İşin garibi lpg takıldıktan sonra tüm değerlerin tepe taklak olması.
Eğer lpg montajından kaynaklanan bir hatadan dolayı aracın ecu'sunda bir problem olmuşsa
servisin motor garantisini iptal etme hakkı var diye biliyorum.
bunun için sen lpg takan yere gidip durumu bir de bu şekilde açıklayarak
daha detaylı bir şekilde kontrol etmesini sağla. Belki gözden kaçırdığı bir hata yapmıştır.

Bir de umarım lpg sistemini takan yer yetkili bir prins servisidir.

ufgan

« Yanıtla #3 : Mart 17, 2011, 01:50:25 ÖS »
Arkadaşım öncelikle
Lpg: 33 krş ve
Benzin: 53 kuruş

yakıt değerlerin ciddi anlamda yüksek.

bu durumda sen doğru olanı yapıp önce lpg taktırdığın servise gitmişsin ve gerekli olan ayarlamaları yapmışlar.

İşin garibi lpg takıldıktan sonra tüm değerlerin tepe taklak olması.
Eğer lpg montajından kaynaklanan bir hatadan dolayı aracın ecu'sunda bir problem olmuşsa
servisin motor garantisini iptal etme hakkı var diye biliyorum.
bunun için sen lpg takan yere gidip durumu bir de bu şekilde açıklayarak
daha detaylı bir şekilde kontrol etmesini sağla. Belki gözden kaçırdığı bir hata yapmıştır.

Bir de umarım lpg sistemini takan yer yetkili bir prins servisidir.
İsim vermeyim ama bu LPG kitini ve prinsi Ankaraya ilk getirenlerden. Ustanın kendisi çok iyi ancak doğal olarak montajı yapan kişiler kalfaları.
Birkaç defa gittim yanına her seferinde ayarlarını kaçağını kontrol etti. Olmazsa aracı kaldırıp altına borularına falanda bakacak ama dediğim gibi LPG de sıkıntı yok gibi. Ne kadar yakıt vermesi gerektiğini sürekli olarak benzin ecusundan alır dedi. Bu bilgiler ışığında baktığımda da benzin ecusunda bir sorun var. Tabi ben servise tüp takıldığında böyle bir durumun oluştuğundan bahsetmeyecem ama servislerde en küçük bir sorunda LPG ye bahane buldukları için şansımın pek fazla olacağını sanmıyorum. bilgi için teşekkürler.

ufgan

« Yanıtla #4 : Mart 17, 2011, 01:51:06 ÖS »
Üstadım teknik olarak söyleyebileceğim şeyler sınırlı. Aracın bujilerine ve hava filtresine baktırmışsındır. Gazda da yüzde 40 tasarrufunuz varsa sorun başka biryerlerde, kanımca lpg kitinde değil.

Yakıt değerleriniz düzelmediği müddetçe arabaya soğukluğunuz geçmeyecektir, satar başka bir arabaya binersiniz.

Özel servislerde ecuya format atmak için gerekli ekipman ve yazılım var mıdır?

poseidon999

« Yanıtla #5 : Mart 17, 2011, 02:05:27 ÖS »

Özel servislerde ecuya format atmak için gerekli ekipman ve yazılım var mıdır?

Honda özel servisleri ve Chip yapan her yer bunu yapar sorun değil.
ama şöyle bir durum var.
Dışarda ecu ya format atarsan yine garanti dışı kalırsın.

23korg23

« Yanıtla #6 : Mart 17, 2011, 06:16:39 ÖS »
arkadasım gecmiş olsun ecuye format atmaya gerek yok aracınızı 300-400 km benzin ile kullanın ecu eski değerlerine dönecektir.. akü kutup başını yada ecu sigortasını da cıkarıp en az 10 dakika bekleseniz yine çözülür ancak teyp kodu falan isteyebilir yada sigortayı bulamayabilirsiniz manuelden bakın ecu sigortasını bulup çıkarın en az 10 dk bekleyip takın... ecu nun değerlerinin değişmesi lpg kalibrasyonunun ve yol ayarının iyi olmadığını gösteriyor sorun bu anladığım kadarıyla yani ecu resetlense bile yeni bir lpg kalibrasyonu ve yol ayarı gerekki tekrar aynı şey olmasın...  LFT değerleriniz sapıtmış görünüyor kısaca

ufgan

« Yanıtla #7 : Mart 18, 2011, 08:56:28 ÖÖ »
arkadasım gecmiş olsun ecuye format atmaya gerek yok aracınızı 300-400 km benzin ile kullanın ecu eski değerlerine dönecektir.. akü kutup başını yada ecu sigortasını da cıkarıp en az 10 dakika bekleseniz yine çözülür ancak teyp kodu falan isteyebilir yada sigortayı bulamayabilirsiniz manuelden bakın ecu sigortasını bulup çıkarın en az 10 dk bekleyip takın... ecu nun değerlerinin değişmesi lpg kalibrasyonunun ve yol ayarının iyi olmadığını gösteriyor sorun bu anladığım kadarıyla yani ecu resetlense bile yeni bir lpg kalibrasyonu ve yol ayarı gerekki tekrar aynı şey olmasın...  LFT değerleriniz sapıtmış görünüyor kısaca
Cevap için teşekkürler,
Bu dediklerinizi ben yaparım ama bilir bilmez başka bişey olursa ortada kalırım. LPG yol ayarını usta(kendisi) 2 defa yaptı.
Lütfen yanlış anlamayın böyle bir çözüm varsa usta neden bana söylemedi anlamadım. Yavaş yavaş ustalığından da şüpheye düşüyorum.
Bana söylediği söyle ecu ya format atsınlardı.
Bahsettiğiniz teyp kodu nedir? Dışarıdan girilebilir mi yoksa illaki yine servise mi gitmek gerekiyor?

23korg23

« Yanıtla #8 : Mart 18, 2011, 10:06:13 ÖS »
verdiğiniz cevaptan anladığım kadarıyla bu işlerden pek anlamıyosunuz o zaman bulaşmayın en kolay ama zaman ve maliyet isteyen yolunu deneyin 300-500 km kadar sadece benzinle kullanın.. hemen şunuda ekleyeyim eger ustanız yolda 2 kez ayar yapmış ise ve arıza ışığınız falan yanmıyor ise benim bahsettiğim çözüm önerisi işe yaramayabilir büyük ihtimalle

ufgan

« Yanıtla #9 : Mart 19, 2011, 08:35:15 ÖÖ »
verdiğiniz cevaptan anladığım kadarıyla bu işlerden pek anlamıyosunuz o zaman bulaşmayın en kolay ama zaman ve maliyet isteyen yolunu deneyin 300-500 km kadar sadece benzinle kullanın.. hemen şunuda ekleyeyim eger ustanız yolda 2 kez ayar yapmış ise ve arıza ışığınız falan yanmıyor ise benim bahsettiğim çözüm önerisi işe yaramayabilir büyük ihtimalle
Evet çok fazla anlamam birde servislerin eline bir koz daha vermek istemiyorum. Zaten LPG den dolayı gardım düştü.
Ayrıca dediğiniz gibi bugüne kadar motor arıza ışığı hiç yanmadı.

23korg23

« Yanıtla #10 : Mart 21, 2011, 07:53:17 ÖS »
bir süre benzinde kullanın belki düzelir sorun

ufgan

« Yanıtla #11 : Mart 22, 2011, 09:48:05 ÖS »
bir süre benzinde kullanın belki düzelir sorun
şimdi depoyu fulledim bi 200-250 km yapacağım. Hem benzin hesabını en güncel en doğru şekilde yapmak hemde belki düzelir umudumu yaşatmak için. Servise gitme işi haftaya kalıyor haliyle. Bugün 12-13 lerde gezdi yol göstergesi ama en doğru sonucu yeniden fulleyince anlayacağım.Son durumu bende merak ediyorum.

23korg23

« Yanıtla #12 : Mart 22, 2011, 10:15:21 ÖS »
umarım düzelir.. zaten düzelecekse bir süre sonra belli olur diye düşünüyorum yani suan 12-13 gösteriyorsa bi 100 km benzinle kullandıktan sonra 11-11.5 litre gösteriyorsa düzelecek demektir ama esas sorun dğüzeldikten sonra yapılacak kalibrasyon ve yol ayarındadır demekki yok eger düzelmezse başka bir sorun olabilir... bu arada yol bilgisayarı ile gercek tüketiminizi de kıyaslamayı ihmal etmeyin belki bilgisayar yanlış gösteriyor olabilir en azından bu seceneğide bertaraf edersiniz

dinjer

« Yanıtla #13 : Mart 24, 2011, 12:15:04 ÖÖ »
Benzinde ve lpg de yakıt değerleriniz anormal ise rutin kontroller dışında lambda sensörlerinize baktırmanızı önerim.Nitekim lpg takılan araçlarda oksijen sensörleri arıza yapabilmekte anormal yakıt değerleri ortaya cıkmaktadır

ufgan

« Yanıtla #14 : Mart 24, 2011, 07:45:33 ÖÖ »
Benzinde ve lpg de yakıt değerleriniz anormal ise rutin kontroller dışında lambda sensörlerinize baktırmanızı önerim.Nitekim lpg takılan araçlarda oksijen sensörleri arıza yapabilmekte anormal yakıt değerleri ortaya cıkmaktadır
Servise gittiğimde bunu da söylerim. Bu arada halen 13 litre civarında ölçüyor gösterge ki asıl tüketimin daha fazla olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu güne kadar hep göstergenin gösterdiğinden  %15-20 daha fazla tüketmiştir.

ufgan

« Yanıtla #15 : Mart 24, 2011, 08:10:08 ÖÖ »
Bu arada çok fazla araştırmadan (yani Hondalar için yağlama sisteminin gereksiz olduğu bilgisine ulaşmadan) LPG taktırdığım için iyisi olsun, oda olsun diye 500 TL fazla vererek yağlama sisteminide taktırmıştım. Ancak takıldığından bu yana 2 kere arızaya geçtiği için ondan da performans elde edemedim.
1) Yağlama sistemi taktıran ve sorun yaşayan var mı?
    Arızalı olan beyni değiştirmişti usta. Anlaşılan tekrar değiştirecek.
2) Alakasız olduğunu düşünsemde sorayım: Yağlama sisteminin arıza yapması yakıtı etkiler mi?
    Montajdan hemen sonraki depo ile 330 km yapmıştım. 2. veya 3. depoda 300 km lere düşmüştü ve havalar soğuyana kadar 300 km de devam etti.Çevresel faktörlerin değişmemesine rağmen yani hava şartlarında ve arabada bir değişim olmamasına rağmen böyle bir durum oluştu. Bende yağlama sisteminin hemen hemen hiç kullanılmadığını görünce buna bağladım biraz. Tahminin 1-2 depo süresince çalıştıktan sonra arızaya geçti. Havalar soğuduktan sonra 250 kmlere düştü(motorun geç ısınması + Kış lastikleri) Depo 38 Litre gaz alıyor bu arada.

ufgan

« Yanıtla #16 : Mart 31, 2011, 08:27:03 ÖÖ »
Arkadaşlar merhabalar tekrardan,
Dün aracımı servise götürdüm. Yakıt testi yapıldı. Araç LPG li bile olsa yapıyorlar, düğmesinden benzine alıyorsunuz ve başlıyorsunuz teste.
Testi kısaca açıklayım;
*Araçta maksimum 2 kişi olacak.
*Benzin deposu neredeyse ağzına kadar dolduruluyor.
*Sonra sehirler arası yola çıkıp (Konya yolu) 25 km gidiliyor ve haliyle 25 km geliniyor. Sonra depo yine ağzına kadar dolduruluyor ve 50 km deki şehirler arası yakıt tüketimi hesaplanıyor. Test sırasında müzik, klima gibi motorun gücünü alacak hiçbirşey açılmıyor.
Sonuç itibariyle aracımın yakıt tüketimi 100 km de 5.65 litre(neredeyse fabrika ayarında). Dolayısı ile şehir içinde etkili olan faktörlerden dolayı aracım ş.içi 100 kmde 13 litre benzin yakıyor.
Etki eden faktörleri kısaca sıralayım:
* Araçtaki kişi sayısı veya yük durumu, hava durumu, klimanın açık olması, müzik sisteminin açık olması(akünün durumuda denilebilir), kış lastikleri, güzergah, yolun eğimi(soğuk havalarda yokuş aşağı indiğim için araç 5kmde ancak ısınıyordu.), trafik yoğunluğu(trafiğe çıkılan saat), trafik ışık sayısı,trafik ışık bekleme süresi, aracın otomatik-düz vites olması ve en önemlisi bir kontakta gidilen yol (km bazında).Yani bu şehir içi trafiğinde kimisi tek kontakta 100 km gidiyor kimisi 20 kez kontak açıp kapatarak bu yolu katediyor. Araç her defasında soğuyup ısındığı için yakıt bu vakitlerde fazla tüketiliyor. Son olarak (sanırım benim en büyük hatam) öndeki aracı yakın takip etmek, dolayısı ile gaz pedalı ile kavga dövüş gitmek.

Son olarak üstadlara şunu sormak istiyorum. Dün aracımı bilgisayara bağlattım ve bazı değerler aldım.
Bilgisayara bağlandığında:
Örnek zamanı:                  347 saniye ---------------------------(yeterli mi?)
yakıt oranı :                      14,6
HO2S S2:                         0,67 V
HO2S S2 ısıtıcı akımı:        1,00 A

Emisyon cihazına bağlandığında aldığım değerler de:
0.03    %VOL CO
14.70  %VOL CO2
0.1      %VOL O2
0         PPM HC
LAMBDA   1.003
TDC OFFSET    20.0
GERİ KALAN DEĞERLERDE 0 ÇIKMIŞTI.

Bu değerler normal midir? Bu konuda fikrini paylaşan herkese teşekkür ederim.
Not: Kendiniz yakıt testi yapmayın direk servise götürün çünkü adamlar sizin ne ölçtüğünüze bakmıyor. Yakıt testi ücreti 75 TL bu arada.

Edit:ekleme

« Son Düzenleme: Mart 31, 2011, 08:33:12 ÖÖ Gönderen: ufgan »

seferad

« Yanıtla #17 : Mart 31, 2011, 03:02:31 ÖS »
benim aacın yakıt tüketimide aynı senin gibi her gun işe gidip geliyorum 3 km 3km geliş ş.içi 13 lt aşa inmiyor.sorun yok yani

ufgan

« Yanıtla #18 : Mart 31, 2011, 03:10:57 ÖS »
benim aacın yakıt tüketimide aynı senin gibi her gun işe gidip geliyorum 3 km 3km geliş ş.içi 13 lt aşa inmiyor.sorun yok yani
Teşekkür ederim hocam bende böyle cevaplar bekliyorum. Forumda bir çok insan bu yukarıda saydığım etkenleri göz ardı ederek şehir içi kıyaslaması yapıyor ve birçoklarını yanlış yönlendiriyor.(Ben gibi  >%Sakin)
Sanki koca türkiyede şehir içinde 13 litre yakan bir ben varmışım gibi hissettim. :emo

23korg23

« Yanıtla #19 : Mart 31, 2011, 05:12:10 ÖS »
sorununuzun düzeldiğine sevindim aslında yakıt testini bizde yapabiliriz demekki yani tam test değil ama bilgilenme acısından bir veri elde edilebilir dediğiniz gibi depo fullenir ve 100 km yapılır tekrar fullenir bu şekilde 3 aşağı 5 yukarı belli olmuş olur

ufgan

« Yanıtla #20 : Mart 31, 2011, 11:07:17 ÖS »
sorununuzun düzeldiğine sevindim aslında yakıt testini bizde yapabiliriz demekki yani tam test değil ama bilgilenme acısından bir veri elde edilebilir dediğiniz gibi depo fullenir ve 100 km yapılır tekrar fullenir bu şekilde 3 aşağı 5 yukarı belli olmuş olur
Merhabalar,
Aslında testten sonra teknik olarak aracın bir sorununun olmadığı ortaya çıktı. Yani benim sürüş tarzım, güzergahım, trafik yoğunluğu gibi etkenlerden dolayı ortalama 2-2,5 litre fazla tüketimim var. Forumda biraz daha araştırdıktan sonra böyle sevgiliye :rc dokunur gibi gaz pedalına dokunmam gerektiğini anladım. Şu anda yine testteyim, çok fazla bir yol katetmedim ama 11 litre civarında gösteriyor gösterge, tabii yine en doğru sonucu tekrar doldurduğumda alacağım ama bu şekilde sürdüğümde kuş serisi araçlardan bir farkı kalmıyor arabanın ve her gelene yol vermek/kaptırmak durumunda kalıyorum.
Bakalım artık.