Gönderen Konu: LPG ile giderken benzin ibresinin düşmesi  (Okunma sayısı 3395 defa)

oziozzborn

LPG ile giderken benzin ibresinin düşmesi
« : Haziran 20, 2014, 07:43:35 ÖÖ »
Merhaba;
Aracım civic 2008 1.8 i-shift. Araçta LPG bulunmakta. Fakat benzin göstergesi sürekli düşüyor. Bunu önlemenin bir yolu varmıdır. Servise sordum sadece 2013 yeni kasa araçlara taktıkları bir cihazdan bahsettiler. Benim arabam için bir çözüm yokmuş. <783^2. Problemi çözenler yardım....

oziozzborn

Ynt: LPG ile giderken benzin ibresinin düşmesi
« Yanıtla #1 : Haziran 20, 2014, 02:15:36 ÖS »
bu sıkıntıyı yaşayan yok mu? Çözümü var ise söyleyin bizde yapalım...

alperd

• alperd
« Yanıtla #2 : Haziran 20, 2014, 02:55:25 ÖS »
Merhaba,

BRC'nin benzin emülatörü var. Bunu taktırarak sorunu çözebilirsiniz.
Montajına uzaktan baktığımda ön kol dayanağının söküldüğünü gördüm orada ne varsa artık pek LPG kitiyle alakalı gibi gelmedi bana daha çok aracın kendi aksamı ile alakalı gibi geldi, buradan yola çıkarak BRC emülatörünün diğer LPG markalarında da çalışacağı tahmin edilebilir ama bunu araştırmadım.

Herkes takamıyor bunu bizim araçlara ama İzmir'de Terakki, İstanbul'da Çiftkurtlar takmışlığı var.

Diğer çözüm ise depoyu fullemek böylece yaklaşık 1 ay/1500 km'de ancak yarıya düşüyor. Yarının altındaki etkileri göremeden Emülatör taktırdığım için bilgi veremeyeceğim ama bu çözüm de etkili çünkü malum Tanklarımız biraz küçük depoda benzin olması iyi olur. Tahminim 2 ay/2500 km içinde ışık yanar tekrar fullersiniz muhtemelen 60 TL'lik benzin ancak alır.

oziozzborn

« Yanıtla #3 : Haziran 23, 2014, 08:38:57 ÖÖ »
Teşekkürler alperd. Terakki ile görüşeceğim.

oziozzborn

« Yanıtla #4 : Haziran 23, 2014, 08:44:59 ÖÖ »
Alpered hocam sana bir şey daha sormak istiyorum.
Ben aracı alalı 2 ay oldu. 30.000 de baskı balata değiştirilmiş. Şuan 54.000 de. Çamkıran da aracı hor kullanmışlar baskı balata fraksiyon katsayısı 450-600 dediler. Sınır 750 imiş. Birazda kullanımla ilgili bilgi verdiler. Mesela vites değişirken ayağını gazdan çek, yokuş kalkarken elfreni çek falan gibi. Bunlar balataların ömrünü uzatacakmış. Dedikleri gibi kullanıyorum şimdilik ama sanırım bende de değiştirmek gerekecek. hiç baskı balata değiştirdin mi? Ne kadar tutuyor. 30.000 de bir baskı balata yaparsak yandık...
« Son Düzenleme: Haziran 23, 2014, 08:45:30 ÖÖ Gönderen: oziozzborn »

alperd

• alperd
« Yanıtla #5 : Haziran 23, 2014, 02:07:01 ÖS »
Ben değiştirmedim ozi aracım 45 bin km.de şuan ve çok iyi durumda şanzuman.
Arkadaşımda aynısından var 62 bin km.de değiştirdi, 70-80 bin rahat giderdi ama kampanya vardı %20 indirimli onu kaçırmadı bulmuşken Volanı da değiştirdi toplam 1800 TL gibi bir rakam hatırlıyorum kampanyalı.

Aracında 1-2. viteslerde ve Geri vitese geçişte çok sarsıntı silkeleme mi oluyor, rahatsız mı ediyor ki değişiyorsun? Yoksa servisin Fraksiyon sayısına takılma bence...

30 bin çok kötü kullanım sebebiyle olabilir eğer yokuşta frene basmaz hafif gaza basarak aracı sabit tutmaya çalışırsan ancak öyle bitirirsin balatayı. Normalde 80-100 bin gidenler var.

Vites değişirken ayağını gazdan çekmene bence hiç gerek yok, Otomatik araç konfor için alınır bununla mı uğraşacaksın, üstelik yola dikkatini veremezsin daha kötü sonuçlar doğurabilir.
Yokuş çok dikse el freni çek ama pek dik değilse fren-gaz yeterli.

Milletçe en büyük eksiğimiz Kullanma Kılavuz'larını okumamak. Sana tavsiyem özellikle i-Shift Şanzuman başlıklı kısmı oku ezberle dikkat etmen gereken her şey orada yazıyor. (Vites değişirken gazdan ayağını çek yazmıyor.)

Milletimiz aracı bilinçsiz kullanıp suçu şanzumana atıyor. Yokuşta aracı gaza basarak sabit tutarsan tabi dağılır şanzuman ondan sonra çıkar i-Shift kötü diye "Şehir Efsanesi" üretirsin.

Araç süper kardeşim, çamur atanlar kıskanıyor hepsi aynı tip araca binerken sen niye aldın bunu diye :)
Az yakıt çok iş, konfor, performans, geniş iç hacim bagaj, yol tutuş, iç dış dizayn vs.vs.
Arka cam sileceği olsa iyiymiş derim başka kusuru yok bence...

oziozzborn

« Yanıtla #6 : Haziran 23, 2014, 02:26:52 ÖS »
Evet servisin verdiği değerler bunlar. Yoksa vites geçişleri gayet iyi. Eyw verdiğin bilgiler için. Bu arada terakki sadece BRC marka lpg li araçlara takıyorlarmış :(. Benimki wentgas. araştıracağım bakalım...

alperd

• alperd
« Yanıtla #7 : Haziran 23, 2014, 03:35:06 ÖS »
Vites geçişleri iyiyse hiç elletme zaten sorun yok demektir.
Wentgas duymamıştım, o zaman depoyu fulle bence çeyrek depoda olduğu gibi dibe gitmiyor ibre çok farklı davranıyor uzun süre 1'in üst tarafında kalıyor inmiyor.
Rica ederim güle güle kullan aracını...