Gönderen Konu: LPG hakkında birkaç soru.  (Okunma sayısı 6235 defa)

M-A-S

LPG hakkında birkaç soru.
« : Ekim 15, 2012, 04:53:50 ÖS »
Arkadaşlar aracımı 14000 kmde ikinici el olarak yeni aldım.Aracımın 4,5 yıl daha garantisi mevcut.
Şimdi,

1)Dışarıda herhangi bir marka LPG dönüşümü yaptırsam garantim tümüyle sona erer mi?Yoksa sadece motor garantim mi sona erer?Yani şanzıman,takozlar vb motorla alakalı olmayan  aksamların garantisi devam eder mi?
2)Atikeri tavsiye eder misiniz?(Bodrum Şimşek otogaz Atiker için 1000 lira,BRC için sigorta dahil 1800 lira,hariç 1650 lira fiyat verdi.Pazarlık etmedim.)
3)Yılda en fazla 7000-9000 km yol yapabileceğim ve LPG'ye gerek var mıdır?
4)LPG taktırırsam benzine göre % kaç tasarruf ederim?
5)Aydın Honda'yı aradım BRC'ye 2250 lira fiyat verdi ve garantin 3 yıl olur,dedi.Sizce bu fiyata değer mi?

Sorular fazla oldu ,kusura bakmayın.Şimdiden teşekkürler.

murat16

Ynt: LPG hakkında birkaç soru.
« Yanıtla #1 : Ekim 15, 2012, 05:09:14 ÖS »
sorularınızın hepsine olmasınada birkaçına cevap vereyim

atiker marka lpg kitini mercedes e200 aracımda kullanıyorum ustanız işinin ehliyse diğer avrupa markalardan bi eksiği yok :)

yılda 100 km bile yapsanız bana göre bu benzin fiyatlarında arabaya benzinde binmek mantıklı değil:)

eğer ustanız maharetliyse montaj gaz ayarı v.b. güzelce yapıldıysa tasarruf %40 %50 arası olur diyebilirim :)

umarım yardımcı olabilmişimdir:)
« Son Düzenleme: Ekim 15, 2012, 05:09:50 ÖS Gönderen: murat16 »

propofol07

« Yanıtla #2 : Ekim 15, 2012, 06:25:50 ÖS »
1- garanti için servis motor dışında devam eder diyor ama servis bu belli olmaz.
2- 4,5 yıl garantiniz varsa aracınız 2010 modeldir ve 35-40 bin tl civarında almışsınızdır, bu kadar para verdiğiniz araçta 500 tl kar edeceğim diye kasmanın manası var mı sizce. gidin adı kalitesi belli olan bir marka kit ( ben prins kullanıyorum, brc de olabilir) taktırmak daha doğru olur.
3- lpg de tasarruf ortalama %40 civarındadır, yada şöyle hesaplayın aracınız benzinde litre bazında km de ne yakıyorsa lpg litre olarak %20 fazla yakacaktır ancak benzin 5 tl lpg 2.8. buna göre hesap yapın.

M-A-S

« Yanıtla #3 : Ekim 15, 2012, 07:26:08 ÖS »
sorularınızın hepsine olmasınada birkaçına cevap vereyim

atiker marka lpg kitini mercedes e200 aracımda kullanıyorum ustanız işinin ehliyse diğer avrupa markalardan bi eksiği yok :)

yılda 100 km bile yapsanız bana göre bu benzin fiyatlarında arabaya benzinde binmek mantıklı değil:)

eğer ustanız maharetliyse montaj gaz ayarı v.b. güzelce yapıldıysa tasarruf %40 %50 arası olur diyebilirim :)

umarım yardımcı olabilmişimdir:)

2004 yılından beridir dizel araç kullanıyordum bu yüzden lpg ile işim olmadı.Hangisi iyidir,iyi değildir bilmem.Bundan dolayı sorayım,dedim.BRC bayisi aynı zaman da Atiker de takıyormuş,tavsiye etti.Bayi sahibinin aracında da Atiker varmış falan dedi.Bundan dolayı sorayım,dedim.Konuştuğum kişi de mühendisleriydi işçiliğimiz arkasındayız,deyip durdu.

Aracım şu an gaz pedalını okşadığım halde karışık 9,1-9,3 litre arasında yakıyor.Benzin fiyatı da astronomik olunca kmde 450 kuruş bana fazla geldi.
%40 tasarruf bayağı bir iyiymiş.Sanırım 1,5 yılda LPGnin parasını amorti etmiş olurum gibi.
Atikerden memnunsanız onu da düşeneyim o zaman.

M-A-S

« Yanıtla #4 : Ekim 15, 2012, 07:43:18 ÖS »
1- garanti için servis motor dışında devam eder diyor ama servis bu belli olmaz.
2- 4,5 yıl garantiniz varsa aracınız 2010 modeldir ve 35-40 bin tl civarında almışsınızdır, bu kadar para verdiğiniz araçta 500 tl kar edeceğim diye kasmanın manası var mı sizce. gidin adı kalitesi belli olan bir marka kit ( ben prins kullanıyorum, brc de olabilir) taktırmak daha doğru olur.
3- lpg de tasarruf ortalama %40 civarındadır, yada şöyle hesaplayın aracınız benzinde litre bazında km de ne yakıyorsa lpg litre olarak %20 fazla yakacaktır ancak benzin 5 tl lpg 2.8. buna göre hesap yapın.

Aracım Ocak 2011 çıkışlı ve 2011 model.Aslında daha 4,3 ay garantisi mevcut.
Daha önceki araçlarımı hep garanti kapsamında kullandım ama Allahaşükür motor arızaları açmadılar.Fakat kul yapısı olduğu için şans bu ya garanti olması iyidir ama benzinli bir motorda karşılaşılabilecek en maddi arıza ne olabilir ki diye de düşünüyorum.Turbo yok,mazot pompası gibi pahalı bir pompa yok,enjektör yok... bu yüzden de garanti çok da önemli değil,diyorum ve LPG'ye sıcak bakıyorum.
Honda servislerinde takılan LPG sonrası garanti 6 yıl devam etse şüphesiz serviste taktırırdım.

9,1-9,3 arsında ortalamam var.Yani lpgde 11 litre yapar ve kmde 30 kuruş yakar,Benzinde de 450 kuruşsa tasarruf %50'ye yaklaşıyor.

legolas

« Yanıtla #5 : Ekim 15, 2012, 09:46:05 ÖS »
aracınızın komple garantisi 3 yıla düşer.. (zaten çoğu marka bu garantiyi bile vermiyor, fordlar iki yıl garantili mesela)
motor dahil halen garanti kapsamındadır. sadece motorda lpg kaynaklı olarak meydana gelen arızalar ve lpg montajı esnasında delinen kesilen kaporta, kablo vb. durumlarda garanti kapsamı dışında kalır.. örnek krank mili kırıldı, servis lpg ile ayakası olmadığına karar verdi. aracınızın tabiri garantiden yapılır.. aynı servis lpg dendir dedi. arızanız brc nin iki yıl motor garantisi kapsamında brc nin garantisinden yapılır... umarım yardımcı olabilmişimdir...

M-A-S

« Yanıtla #6 : Ekim 15, 2012, 10:32:48 ÖS »
aracınızın komple garantisi 3 yıla düşer.. (zaten çoğu marka bu garantiyi bile vermiyor, fordlar iki yıl garantili mesela)
motor dahil halen garanti kapsamındadır. sadece motorda lpg kaynaklı olarak meydana gelen arızalar ve lpg montajı esnasında delinen kesilen kaporta, kablo vb. durumlarda garanti kapsamı dışında kalır.. örnek krank mili kırıldı, servis lpg ile ayakası olmadığına karar verdi. aracınızın tabiri garantiden yapılır.. aynı servis lpg dendir dedi. arızanız brc nin iki yıl motor garantisi kapsamında brc nin garantisinden yapılır... umarım yardımcı olabilmişimdir...

Anladım,teşekkür ederim.
O zaman Honda yetkili serviste de takılsa garanti 3 yıla düşeceği için dışarıdaki BRC bayilerinden taktırmak daha ucuza mal olacaktır.

Aydındaki garanti uzmanı arkadaş da LPG'den kaynaklı olursa garanti dışı,LPG'den kaynaklı değilse garantiden onarım olur,merak etmeyin biz gerekli her kolaylığı sağlarız,garantiyi sorun etmeyin de dedi ama 2250 lira da az para sayılmaz.

cemboyar

« Yanıtla #7 : Ekim 16, 2012, 12:50:36 ÖS »
hocam benden sana tavsiye brc taktır ve honda kiti kullan garantı 3 senede kalır.ama 12 senedır farklı honda cıvıc kullanan bırısı olarak sana soyleyecegım garantıye zaten fazla ıhtıyac duymayacaksın.2250 çok para aydında kaykal kardesler var brc takar honda kiti kullanır baskaları gıbı 5 saatte takmaz en az bır gun surer cırak kalfa kullanmaz kendı takar ve manıfoltu delmeden takar,motor arıza ışıgıda kesınlıkle yanmaz ben bır cok arkadasımı oraya yönlendirdim kendimde orda brc taktırdım en ufak bir problem yaşamazssın.aydına geleceksen dükkanına gel görüş derim.şimdiye kadar gördüğüm kafası en iyi çalışan usta.bu arada bende bu hafta yenı arabama 2011 prenıum brc taktıracagım fıyat 1900 taksıtle.hocam tavsıye ederım sen boşver atıkerı vb hondaya en uyumlu brc dir.ve işçilik usta çok önemlidir.

legolas

« Yanıtla #8 : Ekim 16, 2012, 02:06:14 ÖS »
pipolu brc taktırın... manifoldunuz delinmesin... simit tank kullanın bagajınız daralmasın... hem simit, hemde silindir tnk kullanmış birinden tavsiye...

M-A-S

« Yanıtla #9 : Ekim 16, 2012, 11:10:49 ÖS »
hocam benden sana tavsiye brc taktır ve honda kiti kullan garantı 3 senede kalır.ama 12 senedır farklı honda cıvıc kullanan bırısı olarak sana soyleyecegım garantıye zaten fazla ıhtıyac duymayacaksın.2250 çok para aydında kaykal kardesler var brc takar honda kiti kullanır baskaları gıbı 5 saatte takmaz en az bır gun surer cırak kalfa kullanmaz kendı takar ve manıfoltu delmeden takar,motor arıza ışıgıda kesınlıkle yanmaz ben bır cok arkadasımı oraya yönlendirdim kendimde orda brc taktırdım en ufak bir problem yaşamazssın.aydına geleceksen dükkanına gel görüş derim.şimdiye kadar gördüğüm kafası en iyi çalışan usta.bu arada bende bu hafta yenı arabama 2011 prenıum brc taktıracagım fıyat 1900 taksıtle.hocam tavsıye ederım sen boşver atıkerı vb hondaya en uyumlu brc dir.ve işçilik usta çok önemlidir.
Teşekkürler,tavsiyenize uyacağım.
Buradaki brc ustası da montaj yaptığı araçların plakalarını ve şahısların telefon numaralarını dükkanına asıyormur.İstediğin adamı arayıp memnunuyet konusunda görüş alabiliyormuşsun.İlginç bir uygulama,demek ki kendine güveniyor. :)

M-A-S

« Yanıtla #10 : Ekim 16, 2012, 11:13:00 ÖS »
pipolu brc taktırın... manifoldunuz delinmesin... simit tank kullanın bagajınız daralmasın... hem simit, hemde silindir tnk kullanmış birinden tavsiye...
Pipoluyu ilk defa duydum,yazdım kenara. :)

Simit tank iyidir.Bir de yarım stepne bulursam sorun olmaz gibi.
Aracımı da Tokatlı polis arkadaşın birinden aldım :)

M-A-S

« Yanıtla #11 : Ekim 19, 2012, 04:14:53 ÖS »
Bugün my11 honda kit(simit tank olacak) siparişi verdirdim.Nasip olursa Arefe günü sabah takılacak.
Yalnız usta tank için 52 litrelikten bahsetti.Daha önce 52 litrelik taktıran oldu mu acaba?
« Son Düzenleme: Ekim 19, 2012, 04:15:23 ÖS Gönderen: M-A-S »

gecetilkisi

« Yanıtla #12 : Ekim 19, 2012, 11:29:56 ÖS »
bence atiker taktır bosa para kaptırma saga sola...

M-A-S

« Yanıtla #13 : Ekim 19, 2012, 11:53:58 ÖS »
bence atiker taktır bosa para kaptırma saga sola...

Nasip olursa aracıma uzun yıllar binmeyi düşünüyorum.Bu yüzden başım ağrımasın istedim.Atiker de artık duyulan,bilinen bir marka oldu ama honda için kit üreten brcyi tercih ettik,artık. :)

3ddelisi

« Yanıtla #14 : Ekim 20, 2012, 12:43:25 ÖÖ »
Bugün my11 honda kit(simit tank olacak) siparişi verdirdim.Nasip olursa Arefe günü sabah takılacak.
Yalnız usta tank için 52 litrelikten bahsetti.Daha önce 52 litrelik taktıran oldu mu acaba?
bende 47 lt lik taktılar 52 litrelik olanı takmıyoruz çünkü bagajda tümsek yapıyor dediler.Takacak ustaya sor 52 lt lik tank bagajda tümsek yapıyor mu diye eğer olmaz derse taktır yoksa 47 lt lik yeterli olur ve de tümseksiz ! Mutlaka pipolu taktır manifoldu boşuna deldirme .
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2012, 12:45:55 ÖÖ Gönderen: 3ddelisi »

M-A-S

« Yanıtla #15 : Ekim 20, 2012, 11:20:16 ÖÖ »
bende 47 lt lik taktılar 52 litrelik olanı takmıyoruz çünkü bagajda tümsek yapıyor dediler.Takacak ustaya sor 52 lt lik tank bagajda tümsek yapıyor mu diye eğer olmaz derse taktır yoksa 47 lt lik yeterli olur ve de tümseksiz ! Mutlaka pipolu taktır manifoldu boşuna deldirme .

Sordum ama olmaz dedi.Stepne yerine koyarız,deneriz,olmazsa bir küçüğünü taktırırız.Tabii bu zaman darlığında inşallah elinde bir küçüğü vardır.Birazdan arayıp sorayım.

my11 kitler pipolu,diye geçiyor.Usta manifoldu delmiyoruz,dedi.