Gönderen Konu: LPG Hakkında bilmediğimiz Gerçekler. ( olumlu anlamda )  (Okunma sayısı 5765 defa)

34ozn88

• ULASAN GROUP
LPG Hakkında bilmediğimiz Gerçekler. ( olumlu anlamda )
« : Ağustos 18, 2013, 10:57:19 ÖS »
LPG Hakkında bilmediğimiz Gerçekler. Canadadaki taksi şoförlerinin ve kullanicilarin yorumu...

Merhaba arkadaşlar öncelikle hepimizinde bildiği gibi dünyanın her yerinde orta gelirli araç kullanıcıların alternatif ve ucuz yolllu akar yakıt arayışı benzin fiyatlarının dur durak bilmez yükselişinden sonra daha bir rövanş da olmuştur. Her nekadar canadada bile olsak ve benzin cennetindede yaşasak. Buradaki benzin fiyatlarida kullanıcıların canını artık yakıyor. 2008 yılında litre fiyati 0.65$ olan benzin bugun $1.25'e cikmis bulunmakta ve devlet son but yilda yirmibeş sent birden attırdı... Fark ettirmeden tabiki turkish stayla :) neyse bununla bitmiyor tabiki yıllık kasko fiyatlarimiz çok uçuk rakamlar. Türkiyede benzin fiatlarindan dert yakiniyoruz fakat size görünmeyen bir gercek daha... sadece zorunlu trafik sigortam yıllık $3500. Eğer full sigorta istersem $5500 ve bu ücret yigecegim cezalara bağlı olarak %25yillik oranda yükselebilir... Benzin 1.25$ fakat sigorta benzinden beter... Yani sıra tamir ve bakım işlerine girmicem o başka bir bela ama allahtan ben kendim tamir ediyorum araçlarımi... Ufak bir ornek... Conta yakan bir eg civic için $1200dolar gibi bir masrafiniz olacak... Neyse bu benzin fiyatlarının artışı canımı sıktı ve bende dizel golflere bakmaya başladım...  Dizel golfler burada $38.000 gibi bir paraya geliyor full yüklü olan bir araç... Ve yüz km'de 6 ile 8 litre mazot yakiyor ( bu arada ben burada yilda 40.000km yapiyorm ve bunun yüzde sekseni trafikte ) o yuzden daha fazla olabilir benim yakış oranın... Velasil bu dizel aracın bakımları ucukkk pahalı bir enjektör temizletme dizel blok isitici kablosu değişimi parça dahil $2000dolar... Artı yağları pahalı... Ve dusununki yilda benzinli bir araca göre fazladan $3000bakima harcicaktim ve ful yüklü bir benzin golf ile aralarında $10.000dolar fiat farkı olacak yani yakıttan tasarruf derken 13.000$ ekstradan essegin kulağına şu kaciracaktik... Hemen başladım alternatif yakıt araştırmalarına... Buralarda çok yaygın degil LPG sistemi fakat taksilerde çok görüyordum... Bir petrole girdim. Salaş bir petrol köşe başı isimsiz bir benzinci ama adamın lpg pompası vardı ve sordum nedir bu işin günahı? Performansı, yarari, zararı dedim? Bana git bak oradaki taksiciye sor dedi... Gittim elemanın yanına dedim aç taksi metreni zamanını çalıcam... Adama sordum.

Ben aracima gaz baglaticam sorum var dedim...
1- gaz zarar veriyormu araca?
2-motor ömrünü azaltiyormu?
3-şanzıman'a zararı varmı?
4-arac bakımlarını nasıl yapiyosun?
5-böyle benzinli aracın yani sıra gazlı araçlarda sürekli değişen bir parça varmı enjektör,vs vs vs

Bu arada kahramanımız 2009 model toyota camry kullanmakta...

Adam başladı saymaya öncelikle yağın ömrünü uzatıyor... Motora zararı degil yararı var.vitese kesinlikle zarar vermez, yani sira arac bakimlarimi zamaninda yapiyorum ama lpg atolyelerindeki teknisyenler bakim yapiyor aracına... Yağ, şu, balata, vs vs vs o sırada zaten periyodik şeyleri kontrol ediyorlar..  öyle deli paralarda bayilmiyorum... Normal tamirci ne alıyorsa onlarda onu alıyor... Öyle sıra dışı sürekli değişim isteyene parçalar yok ama lpg enjektorlerini her 20-30bin km de adamlar yenide  ayarliyolar zaten araç ayarları bozunca belli ediyor ama zarar vermiyor motora... Bir çok insan zarar veriyor sanıp korkar... Ve yani sıra motorun ömrünü uzattigina en büyük kapatın aracimdir. Dedi...

Dedim nasıl bilicem öyle olduğunu? Sen daha önce 680.000km'de toyota gordunmu dedi! Hayır tabikide görmedim... Aracimi 60.000km de aldım ve suanda çok sağlıklı... Sanıyorum bir 250.000km daha kullanırım dedi.... Evet arkadaşlar bir taksicinin yorumu buydu... Ama Montaj için se 4000$ aliyolar... Gaz fiyatı ise litre olarak 0.50cent... Ben gazdan korkmuyorum beyler. . . Türkiyede tuneup yapacağım aracıma bile takicam... Torkta ve beygirde enfazla 10-15%  kaybımız  var fakat gazlicagimizda switch over the be zin yaparız depomuzdada shell vpower ile gezeriz... Size ufak bir tiyo beyler..   bakın türkiyede araclarimiza 10.000km ile 15bin arasında yağ degistiriyoruz dimi? Bakın kanadada her 3000km de yada 6 ayda bir değiştiriyoruz biz... Sıfır araçlar 5.000km de bir..  yağ değişimi çok ucuz Bisey burdada türkiyede... Filtrenizi 10-20binde degisin ama yaginizi 3000km de bir degisin... O yuzden burada siradan 1.6 but civic I 350-400bin kmde gas gibi gore bilirsiniz... Tesekkurler okudugunuz için ( telefondan yazıyorum yazım hatalarım olabilir )

AAE71

• Timothy
Ynt: LPG Hakkında bilmediğimiz Gerçekler. ( olumlu anlamda )
« Yanıtla #1 : Ağustos 18, 2013, 11:06:30 ÖS »
hocam naptın sen ya. alkollu alkollu okudum hepsini. anladığım lpg yararlı birşey. türkiyedeki mantık LPG aracın ömründen %10 çalıyor. ama sen diyorsun ki sıkıntı yok. bu resmen tabuları yıkmak demek. aslında söylediklerin mantıklı. 3000 de bir yağ değişimi ne olacak ki en fazla 60 tl. filtre değiştir desen 30 tl. dur bakayım yarın sanayiden 4 litre yağ + yağ filtresi alıp değiştircem.

peki LPG nin gaz kelebeğine bıraktığı kurum için bişey söyledi mi maykıl?

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #2 : Ağustos 18, 2013, 11:14:48 ÖS »
hocam naptın sen ya. alkollu alkollu okudum hepsini. anladığım lpg yararlı birşey. türkiyedeki mantık LPG aracın ömründen %10 çalıyor. ama sen diyorsun ki sıkıntı yok. bu resmen tabuları yıkmak demek. aslında söylediklerin mantıklı. 3000 de bir yağ değişimi ne olacak ki en fazla 60 tl. filtre değiştir desen 30 tl. dur bakayım yarın sanayiden 4 litre yağ + yağ filtresi alıp değiştircem.

peki LPG nin gaz kelebeğine bıraktığı kurum için bişey söyledi mi maykıl?

Vallaha bende öyle olduğuna inanıyorum fakat ne GLOBAL BİR LPGfirmasina nede akar yakıt şirketinde çalışan bir görevli değilim Hahahs bunu diyeceginizi bildiğim için adamın camindaki km bilgisini çektim...

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #3 : Ağustos 18, 2013, 11:21:00 ÖS »
Ama erken yağ değişimi çok büyük bir evre... Yani resmen yağ candir... Arabaya nefestir....her nekadar gözümüze temizde gözükse düşünsene o araba 8000rpm yapıyor Nedemek biliyormusun çeşni 8000kere dönüyor demek bir dakikada... Bir dakikada 8000devir donuyorsa bunu sen çarp çarp bitiremezssin kaç milyarkez döndüğünü.... O yuzden o yağ bence üçbin km sonra etkisini kaybediyor... Işte beyler kapitalist duzen... Sen Aracini yag degisimine zamaninda goturmiceksinki araban boxulacak  sonra sende gidip yaptiracan... Olmadı canından bezecen gidip satican yeni alican... Gaz zararlı diye uyduranlarda benzin firmaları.... Volkswagen in ilk elektrikli golfu 89-90 yıllarında çıkarttığını ve sattığını ve shell firmasının volkswagen i batırmaya çalıştığını o yuzden volkswagen in üretimi durdurduğunu biliyormuydun... Şimdi millet artık koyun degil salak fegil... Sosyal medya katili resmen bu büyük firmaların... Tabi baxende insanları kandırmak için en kolay yol...

AAE71

• Timothy
« Yanıtla #4 : Ağustos 18, 2013, 11:25:13 ÖS »
yarın kesin yağ değiştiriyorum. 6000 rpm den aşağı kullanmıyorum aracımı. eşek gibi biniyorsun desene.

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #5 : Ağustos 18, 2013, 11:25:56 ÖS »
*çeşni  degil Crank olacaktı... Logic keyboard kurbaniyim :)   bu arada o resmi pm den atarım istersen... Sen yayınla ben telden giriyorum

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #6 : Ağustos 18, 2013, 11:35:34 ÖS »
Ha bide ben söylemeyi unuttum...  Bak benim ek2 civic 330.000km de ve hala taş gibi... Bütün emisyon testlerinden beş yıldızla geciyor :)

serdarr

« Yanıtla #7 : Ağustos 19, 2013, 12:26:47 ÖÖ »
kapalı otopark için var mı bir gelişme lpg li araçlar alınıyormu kanada da kapalı otoparklara
« Son Düzenleme: Ağustos 19, 2013, 12:27:26 ÖÖ Gönderen: serdarr »

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #8 : Ağustos 19, 2013, 06:10:26 ÖÖ »
kapalı otopark için var mı bir gelişme lpg li araçlar alınıyormu kanada da kapalı otoparklara

Evet o konuda kesinlikle sikinti yasamiyoruz burada... Herhangi bir Arac girebilir..... ISter gazli ister nukleer baslikli :D

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #9 : Ağustos 19, 2013, 06:13:29 ÖÖ »
Arakadaslar buyurun Taksinin Camindaki Yag degistirme Bilgisi Aracin KM'sini siz gorun :D

« Son Düzenleme: Ağustos 19, 2013, 06:15:35 ÖÖ Gönderen: 34ozn88 »

serdarr

« Yanıtla #10 : Ağustos 19, 2013, 11:55:33 ÖÖ »

Evet o konuda kesinlikle sikinti yasamiyoruz burada... Herhangi bir Arac girebilir..... ISter gazli ister nukleer baslikli :D
ozaman fazla riski yok lpg li araçların kapalı otoparta

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #11 : Ağustos 19, 2013, 05:30:25 ÖS »
burada oyle

carousal

« Yanıtla #12 : Eylül 02, 2013, 11:12:15 ÖS »
2012 yılı Mayıs ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı 8.342.805 adet otomobilin % 40,6'sı LPG, % 36'sı benzin, % 23'u dizel yakıt kullanmaktadır.

Benzinli araçlar içerisinde lpg'si ruhsata işli olmayan %5'lik bir oran vardır herhalde, belki daha da fazla. Aşağı yukarı trafikteki araçların katılımı lpg'li ve bu araçlar kapalı otoparklara alınmıyor.

Kapalı otoparklardaki havalandırmalar iyileştirilse ve izin çıksa lpg oranı %60'ı çok rahat geçer.

Fakat bu artış bizlere zam olarak dönüyor, o yüzden ne kadar az kişi lpg'ye binerse o kadar iyi.
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2013, 11:14:48 ÖS Gönderen: carousal »

alperd

• alperd
« Yanıtla #13 : Eylül 03, 2013, 08:03:25 ÖÖ »
Evet yaa uyandırmayın milleti :)
LPG her an patlayabilir, motora çok zarar verir, yılda 15 bin km'den fazla binmiyorsan taktırmanın anlamı yoktur, açın gazete arşivlerine bakın kaç tane "LPG'li araç" yanmış vs. vs. saymakla bitmez zararları :)

ozN

« Yanıtla #14 : Eylül 03, 2013, 08:19:18 ÖS »
+1