Gönderen Konu: LPG Dönüşümü Gerçekten Mantıklı mı?  (Okunma sayısı 17317 defa)

demirozdemir

LPG Dönüşümü Gerçekten Mantıklı mı?
« : Mart 02, 2013, 11:43:39 ÖS »
Tecrübelerimizi paylaşalım... Katılan herkese şimdiden teşekkürler...

bugra1945

• Buğra ÖNAL
Ynt: LPG Dönüşümü Gerçekten Mantıklı mı?
« Yanıtla #1 : Mart 03, 2013, 12:02:41 ÖÖ »
parası olana mantıksız :)

civic_dream

« Yanıtla #2 : Mart 03, 2013, 12:20:03 ÖÖ »
parası olana mantıksız :)
kesinlikle katılıyorum. bana göre mantıksız ama malum benzin fiyatları arabaların ne kadar orjinallıiği bozulsada mecbur kalıyoruz bir yerde. artık geliştirdiler sanıyorum sıvı ile çalışan lpg çıkarttılar. teknoloji gelişiyor. sanırım türkiye en çok lpg tercih ediliyor o yüzden bu konu süner :D

can3520

« Yanıtla #3 : Mart 03, 2013, 12:23:13 ÖÖ »
yılda kaç km yapıyorsunuz ve aracı kullandığınız mesafe kısa mı uzun mu bunlar önemli. eğer az km yapıyorsanız hiç elletmeyin benzin gibisi yok herşeyin orjinali daha iyidir

ozN

« Yanıtla #4 : Mart 03, 2013, 09:31:23 ÖÖ »
kullanılan araca kullanılan yere ver kullanılan mesafeye göre değişir ama uzun vadede kesinlikle mantıklı

erg44

• erg44
« Yanıtla #5 : Mart 09, 2013, 07:01:37 ÖS »
Sevgili dostlar
Lpg'yi yılda 10000 kmnin üstünde yol yapıyorsaniz taktırmak mantıkli ancak daha az yol yapıyorsaniz  ortalama 1500 ile 2500 tl arası lpg maliyetini 40000 km yol yaparak ancak telafi edebîliyorsunuz.
Araçlarda lpg ile %25 ile %30 arası tasarruf yapılıyor.
Bakim giderleri ve ilk çalışmada yakılan benzin tutarı dahildir.
Kazasız belasız günler diliyorum.

kacaman

« Yanıtla #6 : Mart 09, 2013, 07:13:16 ÖS »
araçta sürekli olmayan birkişi taşımak gibi yük, ve motora uzun süreçte vereceği zararlar konusu da cabası fakat güzel ülkemin durumu da ortada, bu nedenle mantıklı. parası olan için de mantıklı arkadaşlar, fazladan yakıta para vermeyi mantıklı bulmuyorum.

GokhanTfln

« Yanıtla #7 : Mart 14, 2013, 01:24:10 ÖS »
Benzinin lt fiyatini Yunanistan'a verdigimiz gibi 1.79 dan alsaydik ne lpgsi derdim. Lakin bu fiyatlarda cebinde cok paran yoksa lpg kesinlikle tek cozum.

honda2002

« Yanıtla #8 : Mart 14, 2013, 04:13:42 ÖS »
Sevgili dostlar
Lpg'yi yılda 10000 kmnin üstünde yol yapıyorsaniz taktırmak mantıkli ancak daha az yol yapıyorsaniz  ortalama 1500 ile 2500 tl arası lpg maliyetini 40000 km yol yaparak ancak telafi edebîliyorsunuz.

Motor 2 lt veya üzeriyse 10 bin km de en az 2000 tl tasarruf oluyor. Yılda 15 bin km den yılda 3000 tl yapar.
Yani 1 yılda parası çıkmış oluyor.

LPG de çok kampanya yapan yer var. Bunu da hesaba katmak lazım. Benzin de ise bu avantaj yokkk.

Bu arada lpg en çok G. Kore de tercih ediliyor. TR değil.
İlginçtir benzin de TR den %40 ucuz. Millet te zengin. İlginç... 3.5 V6 lar..

bbhnda

« Yanıtla #9 : Mart 14, 2013, 04:55:00 ÖS »
Sevgili dostlar

Motor 2 lt veya üzeriyse 10 bin km de en az 2000 tl tasarruf oluyor. Yılda 15 bin km den yılda 3000 tl yapar.

LPG de çok kampanya yapan yer var. Bunu da hesaba katmak lazım. Benzin de ise bu avantaj yokkk.

o zaman orda para var akıl yokmuş.bence lpg empoze edilmiş oraya .benzin burda çok değil 3 lira olsun millet lpg taktırmaz çünkü kimse havayı daha az kirletiyor diye taktırmıyor 4.75 lik şemsiyeden dolayı taktırıyor.ha bende varmı yok bende toplu taşımaya ağırlık verdim zaten.ben benzinin artık ucuzlayacağına inanmıyorum burda çünkü lpg etrafında da büyük bir endüstri(rant) oluştu.ama bakıyorsun abd ye benzin ucuz biride çıkıp hadi kalkalımda şu güzel günde arabayı götürelimde tüpleyelim demiyor aksine çıkıp 5.5 litre bi turbonun keyfini çıkarıyor...bizde yok 1.2 miş yok 1.4 fındık turboymuş tüpe uyumlu 1.6 mış dövünür dururuz.soruya gelince yıllık 10k km yi geçiyorsan mantıklı hatta bu şartlarda zorunluluk.paran varsa önünden bile geçme tabi.

2432

« Yanıtla #10 : Mart 30, 2013, 01:24:45 ÖÖ »
Araba icin benzin almak hic akil kari degil,o yuzden benzini motorumda kullaniyorum, arabanin lpg cinsinden yarisini yakiyor;-) bu fiyatlarda benzin almak gercekten mantikli mi?

carkcibasi

« Yanıtla #11 : Nisan 04, 2013, 09:28:30 ÖÖ »

Hocam yanlışınız var.
Kore'de taksiler hariç LPG neredeyse kullanılmıyor.

Selamlar

honda2002

« Yanıtla #12 : Nisan 04, 2013, 12:17:24 ÖS »

Hocam yanlışınız var.

Selamlar

Tamam sadece taksilerde olabilir ancak dunyada tuketimde Kore lider.
Turkiye ya 2. ya da 3. olmasi lazim

honda2002

« Yanıtla #13 : Nisan 04, 2013, 12:19:03 ÖS »

Hocam yanlışınız var.

Selamlar

Tamam sadece taksilerde olabilir ancak dunyada tuketimde Kore lider.
Turkiye ya 2. ya da 3. olmasi lazim

Korenin nufusu tr den dusuk ancak kisi basi arac sahipligi Tr den cok yuksek.
Ayrica motorlari da Tr den yuksek hacimli. Fark buradan geliyordur.

oqano

• OqAnO
« Yanıtla #14 : Haziran 25, 2013, 10:34:56 ÖÖ »
Konuyu Hortlacağım sanırım ama bende LPG taktırmayı düşünüyorum yılda 10.000 km deniliyor sadece burda değil eşe dosta sorunca da bu cevap alınıyor "yılda 10.000 km geçmiyorsan taktırma diye" tamam belki motora zararı var belki sıkıntı cıkaracak ama ben söyle düşünüyorum kısmetse aldığım aracımı 3-4 sene kullanmayı düşünüyorum daha önceki aracımda 2 yılda 15-18 bin km yol yaptım belki diyeceksiniz ki LPG taktırma fakat o aracım LPG li olduğu için belki o kadar rahat yol yapabildim LPG olunca ev halkından biri "Haydi suraya gidelim" diyince kalkıp gidebiliyosunuz fakat Benzinli olunca insan düşünüyor acaba ne kadar yakacak gideceğimiz yere de boş gidemiyoruz vs. vs. ben söyle kabaca hesaplayarak kendini kurtaracağını düşünüyorum LPG'nin
LPG ile = 10.000 km + 0,30 krş yaksa = 3000 TL yakıt harcaması olacak
Benzin ile = 10.000 km + 0,45 krş yaksa = 4500 TL yakıt harcaması olacak
Yukarıdaki kabaca hesaplamaya göre sadece 10.000 km de LPG taktırmanın ücretini cıkarmış oluyoruz neden daha fazla para vereyim ki ? Hemde sistemler gelişmişken tekrar söylüyorum biliyorum uzun vade de belki aracıma zarar veriyor olabilir fakat ben 2 yıl bindim LPG li araca bir kere bile LPG ile şikayetim olmadı 10 bin de bir filtreler değişti ve gazlamaya devam ettim ben LPG taktırmayı düşünüyorum benzin fiyatları 4.75 aşağı düşeceğinide hiç ama hiç düşünmüyorum yukarıdaki hesabı daha kabaca yaparsak aradaki ciddi farkıda göreceksiniz onuda şöyle yapmak isterim
Yine kendimden örnek veriyorum ben bu araca 3-4 sene bineceğim 4 seneden hesaplayayım sende 12 bin km yapsam
LPG ile = 48.000 km + 0,33 krş (zam olur vs. ) = 15840 TL yakıt harcaması
Benzin ile = 48.000 km + 0,50 krş (ki daha fazla zam olabilr) = 24000 TL yakıt harcaması
Aradaki fark 8.160 tl ben LPG li kullanarak 4 yılda 8.000 tl kar yapmış oluyorum bu 8.000 tl yi aracımın üstüne koyarak bir kaç yıl daha genç ve üst donanıma sahip Civic alabilme ihtimalin bile olabiliyor bu yüzden ben LPG ye evet diyorum takdir ve karar tabiki kişinin kendinindir

evelinkamenov

« Yanıtla #15 : Haziran 25, 2013, 11:08:17 ÖÖ »
Bende evet diyorum LPG şart.

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #16 : Haziran 25, 2013, 12:17:55 ÖS »
Aracın orjinal mekanik parçaları benzine göre üretiliyor.Fabrika çıkışlı LPG li otomobiller üretilse LPG den kaynaklı sorunlar büyük ölçüde azalmış olur.Benzin ve mazot yakıtlarının yaşadığımız atmosfer tabasını incelttiğini,küresel ısınmada etken faktör olduğunu bu yüzden LPG nin dezavantalarının yanında avantajlarınında olduğunu unutmayalım.Ülkemizde bu şartlarda LPG dezavantajları olsada mantıklı!

oqano

• OqAnO
« Yanıtla #17 : Haziran 25, 2013, 12:22:33 ÖS »
Aracın orjinal mekanik parçaları benzine göre üretiliyor.Fabrika çıkışlı LPG li otomobiller üretilse LPG den kaynaklı sorunlar büyük ölçüde azalmış olur.Benzin ve mazot yakıtlarının yaşadığımız atmosfer tabasını incelttiğini,küresel ısınmada etken faktör olduğunu bu yüzden LPG nin dezavantalarının yanında avantajlarınında olduğunu unutmayalım.Ülkemizde bu şartlarda LPG dezavantajları olsada mantıklı!
Mantıklı olmasada Mantıklı yani mecbur olduğumuz için mantıklı eğer benzin yurtdışındaki duyduğumuz gördüğümüz rakamlar gibi olsa eminim ki LPG si olan birççok kişi Benzin ile kullanmaya devam eder hatta ve hatta LPG kitini bile söktürür ama mecburen LPG ye devam...

alperd

• alperd
« Yanıtla #18 : Haziran 25, 2013, 02:20:41 ÖS »
2005 model vtec2 Civic 5 kapı (hatchback) Otomatik aracım var LPG 2,15'ten alıyorum %90 şehiriçi biniyorum 20 KURUŞ yakıyor :D inesim gelmiyor yani arabadan :D

ATİKER takılı hiç sorunu yok, parça ucuz, servis bol, usta ve servis seçme şansın var...

can3520

« Yanıtla #19 : Haziran 25, 2013, 02:33:07 ÖS »
2005 model vtec2 Civic 5 kapı (hatchback) Otomatik aracım var LPG 2,15'ten alıyorum %90 şehiriçi biniyorum 20 KURUŞ yakıyor :D inesim gelmiyor yani arabadan :D

ATİKER takılı hiç sorunu yok, parça ucuz, servis bol, usta ve servis seçme şansın var...
abi 2.15 nerde ya ben uckuyulardan 2.70ten aldim butun sene, simdi 2.56 falan. Oraya gelip gaz doldurasim geldi :D

SU-vic

• Süleyman
    • Benimkisi :)
« Yanıtla #20 : Haziran 25, 2013, 02:46:30 ÖS »
Haftaya Allah izin verirse  "LOVATO OBD II"  sistemini taktırıyorum. Bıktım benzine para vermekten  ](*,)

oqano

• OqAnO
« Yanıtla #21 : Haziran 25, 2013, 03:08:22 ÖS »
Bende Temmuz ayı içerisinde BRC My 11 taktırmayı düşünüyorum sonra marş'a basmaktan korkmayacağım :)

alperd

• alperd
« Yanıtla #22 : Haziran 25, 2013, 03:16:01 ÖS »

abi 2.15 nerde ya ben uckuyulardan 2.70ten aldim butun sene, simdi 2.56 falan. Oraya gelip gaz doldurasim geldi :D

Menemen girişinde Pacific'ten alıyorum 5-6 yıl falan olmuştur çoğunlukla oradan alırım.
Foça'ya falan gidersen dönüşte fullersin :)

can3520

« Yanıtla #23 : Haziran 25, 2013, 03:18:23 ÖS »

Menemen girişinde Pacific'ten alıyorum 5-6 yıl falan olmuştur çoğunlukla oradan alırım.
Altınoluk'a gidiyorum haftaya, geçerken alıyım bari. En son o fiyatla gazı geçen sene alabilmistim :D

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #24 : Haziran 25, 2013, 04:27:45 ÖS »

Altınoluk'a gidiyorum haftaya, geçerken alıyım bari. En son o fiyatla gazı geçen sene alabilmistim :D
izmirde pahalı mı gaz.Ankarada son zamdan önce 2.00 lt ye yaklaşmıştı indirimli gaz.