Gönderen Konu: LPG dolumu esnasında araç çalıştırılsa ne olur?  (Okunma sayısı 5417 defa)

münzevi

• Co-Admin
LPG dolumu esnasında araç çalıştırılsa ne olur?
« : Şubat 02, 2013, 08:43:16 ÖS »
         S.a arkadaşlar,

Bugün gaz aldığım istasyonda dolum bitti zannederek aracı çalıştırdım ve hemen pompacının uyarmasıyla kontağı kapattım, ama merak ettim bu gerçekten tehlikeli midir yoksa sadece tedbir amaçlı mıdır?
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2013, 08:43:59 ÖS Gönderen: münzevi »

ozN

Ynt: LPG dolumu esnasında araç çalıştırılsa ne olur?
« Yanıtla #1 : Şubat 02, 2013, 08:49:46 ÖS »
bilmem de tehlikeli bişeye benzio :D

CelloCeylo

« Yanıtla #2 : Şubat 03, 2013, 01:04:31 ÖÖ »
Çok iyi bilmemekle beraber , prensip olarak yakıt dolumu esnasında araç stop edilir . Bu durum tahminim , benzin istasyonunda cep telefonuyla konuşmamak ya da sigara içmemek gibi bir önlem gibi geliyor bana . Belki aracın ateşleme sistemindeki bir kıvılcım olası bir patlamaya sebep olabilir diye düşünüyorum .

legolas

« Yanıtla #3 : Şubat 03, 2013, 08:47:08 ÖS »
Çok iyi bilmemekle beraber , prensip olarak yakıt dolumu esnasında araç stop edilir . Bu durum tahminim , benzin istasyonunda cep telefonuyla konuşmamak ya da sigara içmemek gibi bir önlem gibi geliyor bana . Belki aracın ateşleme sistemindeki bir kıvılcım olası bir patlamaya sebep olabilir diye düşünüyorum .

+1... tamamen güvenlik amaçlı....

münzevi

• Co-Admin
« Yanıtla #4 : Şubat 03, 2013, 09:52:24 ÖS »
Bir de aklıma F-1 geldi, sonuçta adamlar hep araba çalışırken yakıt alıyor. Pek bir riski yok herhalde.

legolas

« Yanıtla #5 : Şubat 03, 2013, 10:34:22 ÖS »
abi ne sen fernando alanso sun, nede altındaki araba f1 aracı.... o adamların pompa dolum şekli değişik, elinde yangın tüpü ile 10 tane adam bekliyor arabanın çevresinde... :D

ozN

« Yanıtla #6 : Şubat 04, 2013, 08:33:58 ÖÖ »
:D formulayı bilmemde dolarken bi ateş alırsa formula plotu deil ucak plotu oluruz mazallah

semieh

« Yanıtla #7 : Şubat 04, 2013, 09:17:53 ÖÖ »
o bişey mi :D arkadaşım  pompa daha takılıyken   çalıştırdı  gidiyordu  pompacı  arabanın  üstüne  atladı  bir baktık etrafa  herkes  panikle  nabıyorsun lan manyakmısın dıye  bagırmaya basladı  2.0 motor  concorde ile Bursayı havaya   uçuracaktı.arabadakı LPG  zaten  kazan dairesi gibi bişeydi :D
« Son Düzenleme: Şubat 04, 2013, 09:18:37 ÖÖ Gönderen: semieh »

Eren53

« Yanıtla #8 : Şubat 04, 2013, 10:49:14 ÖÖ »
çalışır halde mazot alan kamyon otobüs çok gördümde

lpg benzin hiç görmedim görmek de istemem çok sıkıntılı bi durum :)

münzevi

• Co-Admin
« Yanıtla #9 : Şubat 04, 2013, 10:49:34 ÖÖ »
Yahu arkadaşlar iyi güzel de ateşleme dediğimiz olayın tamamı ön kaputta gerçekleşiyor, deponun ateşleme ile ne alakası var ki tutuşma ihtimali olsun.

Hem formulada da arada olur dolum bitmeden kalkanlar, hortumu kopartan da olmuştur, alev alev tutuşan da; ama hiç patlayan görmedim. :)

faw13

« Yanıtla #10 : Şubat 04, 2013, 10:56:48 ÖÖ »
Yahu arkadaşlar iyi güzel de ateşleme dediğimiz olayın tamamı ön kaputta gerçekleşiyor, deponun ateşleme ile ne alakası var ki tutuşma ihtimali olsun.

Hem formulada da arada olur dolum bitmeden kalkanlar, hortumu kopartan da olmuştur, alev alev tutuşan da; ama hiç patlayan görmedim. :)

birşey olmaz muhtemelen, ama riske etmeye gerek var mı? :)
ben de 1-2 kere motoru açık unuttum dolum esnasında, tek olan ibre yukarı çıkıyor bunu görüyorsunuz, zaten hep benzin ibresi hareket edince uyandım duruma

orhankkaya

« Yanıtla #11 : Şubat 05, 2013, 06:10:46 ÖS »
Ateşleme ön kaput olabilir. ama  benzin  28 derecede  ucucu olmaya başlar. lpg de  hemen hemen yaklaşık sıcaklıklarda aynı duruma geçiyordur.  ateşlemeye ulaşabilecek havaya karışan az miktarda gaz bile patlamaya sebep olabilir.

gecetilkisi

« Yanıtla #12 : Şubat 05, 2013, 06:36:09 ÖS »
benzin pompası bozulmuştu araç çalışmıyordu.usta beze benzin döktü hava filtresinin ordan koklattı araç çalıştı.Acele işim olduğundan o şekil gittim lpg bitmek üzereydi. çalışırken aldım. Ne pompacı nede kimse kaçtı birşey de olmadı ama olmayacak değil tabi :)

berk-sinan

• sinAn
« Yanıtla #13 : Şubat 05, 2013, 09:04:56 ÖS »
dolum yaparken bırden arac calıstıgında egsozdan ufakta olsa bı kıvılcım atma ıhtımalı varmı acaba ?
diye düşündüm :)

ozN

« Yanıtla #14 : Şubat 05, 2013, 09:48:51 ÖS »
ateşle şaka olmaz:D

faw13

« Yanıtla #15 : Şubat 06, 2013, 08:12:53 ÖÖ »
dolum yaparken bırden arac calıstıgında egsozdan ufakta olsa bı kıvılcım atma ıhtımalı varmı acaba ?
diye düşündüm :)

marş motoru vs de kıvılcım atabilir, ama bunun dolumla alakası yok, benzinliklerde zaten havada bolca benzin gazı olur, yanacak olsa öyle yanar, dolum ağzında olmadığı sürece sorun çıkmıyor demek ki, dolum ağzında sorun çıkanları da avrupada görüyoruz, araca dokunurken çıkan ufak bir kıvılcım (statik elektrik sonucu) arabayı havaya uçuruyor, sonuçta pompaco muhabbeti oralarda yok

mrtclskn

« Yanıtla #16 : Şubat 06, 2013, 09:08:23 ÖÖ »
ben bilhassa uzun yoldan gelirken petrolde yakıt alıyorda olsam kesinlikle stop etmem motoru dinlendirmek amaçlı oyüzden araca güveniyorsanız stop etmenize gerek yok bence

looper2

« Yanıtla #17 : Şubat 07, 2013, 10:18:56 ÖÖ »
slm arkadaşlar bence orhankaya arkadaşımız gibi düşünüyorum sonucta yanıcı bi madde ve uçucu özelliğe sahip tedbirli davranmakta fayda var derim ben
hayırlı günler.

enjoy_c

• EnJoy
« Yanıtla #18 : Şubat 18, 2013, 10:09:26 ÖS »
Arkadaşlar yazılanları okudum bildiğim bikaçbişeyi paylaşmak istedim.  Burada aracın calısması durumunda En onemlı rısk Statık elektrık dir. Eminim hepinizin başına kapıya dokundugunuzda elektrık carpması olayı gelmsıtır.  İnsan vucudu Çok Güzel bir elektrik deposudur. Ozellıklede teknolojı ve elektronık aletlerın bol oldugu bır donemde :)  Aynı zamanda bir iş guvenlıkcı  olarak şunu soylemek ısterım Marşa basıtıgınız anda cıkan ufacık bır elketrıklenme buyuk bır patlamaya sebeb olabılır ki oldugu yerler var.  Nasıl ınsan statık elektrık yuklenıyorsa pompada gunde o kadar cok arabaya gırıp cıkıyorkı  onlardan toplayabılır  :) 

Bıraz fazla konustum kusuruma bakmayın..

CelloCeylo

« Yanıtla #19 : Şubat 19, 2013, 05:52:24 ÖS »
Gayet yararlı ve kısa olmuş . Teşekkürler . Biz varsayımlar üzerine konuşmuştuk . Siz ise , daha bilimsel ve somut bir açıklama yapmışsınız .