Gönderen Konu: LPG den sonra devir ve hararet ??  (Okunma sayısı 8477 defa)

rajoca

LPG den sonra devir ve hararet ??
« : Mart 10, 2012, 05:17:40 ÖS »
Arkadaşlar 2 gün önce 2011 civic sedan manuel vites aracıma prins vsı-2 valve care li lpg dönüşümü yaptırdım ancak ilk gün araç lamba yaktı bende tekrar montaj yapılan şaşmaz daki prins bayisine götürdüm usta cihazla kontrol ettiğinde ''fakir karışım'' yazdığını gördüm ustada fakir karışım yani gaz ayarı kısık olmuş biraz açalım yakıtın az geldiği için bu uyarıyı veriyor zaten ilk 1000 km de düzensizlikler olabilir 1000km den sonra tekrar kontrol edeceğiz ondan sonra düzene biner şeklinde konuştu,her neyse dediği gibi 5dk cihazla ayar yaptı sonra kendiliğinden lamba söndü , şimdiyse bana sanki araç rolantide 100devir kadar az çalışıyor vede hararet yarıdan 1 tık kadar eksik yani neredeyse yarıda bunlar normalmidir?birde araç lpg ye geçerken arkada depodan çıt diye bir ses geliyor, bilgi sahibi birileri yardımcı olabilirmi,şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

mertkan677

Ynt: LPG den sonra devir ve hararet ??
« Yanıtla #1 : Mart 10, 2012, 05:42:22 ÖS »
geçişlerdeki anlık titreme devirde oynama normaldir ses olayını bilmiyorum bende geçerken ses yapmıyor sadece araba dururken geçerken hafif titreyip geçiyor zaten giderken hiç anlamıyorum geçtiğini. hararet olayına gelince tam ideali o olması gerek bence. benim uzun yolda en fazla tam yarıya 1 2 çizgi kala da kalıyor ve arıza lambam hiç ama hiç yanmadı ( BRC MY11 ) iyi forumlar..

rajoca

« Yanıtla #2 : Mart 10, 2012, 06:55:30 ÖS »
rolantide 100 devir kadar az çalışıyor kısmımı tam ifade edememişim düzeltiyorum normalde (benzinde) 900-800 gibi bir devirde çalışırdı , şimdi ise neredeyse 700 devirde çalışıyor yani bi 100 devir kadar azaldı lpg den sonra  , bu normalmıdır ??

rajoca

« Yanıtla #3 : Mart 10, 2012, 06:57:01 ÖS »
bunlar dışı herhangi bir sorun yaşamadım titreme çekişde düşme falan yok gayet randımanlı ama bu kısımları belkide bilgisizliğimden kafama takıldı

23korg23

« Yanıtla #4 : Mart 10, 2012, 07:03:30 ÖS »
Rolantiyi aracin ecusu ayarlar lpg ile ilgisi yoktur, olmasi zor ama eger rolanti ayarini kurcalamislarsa o baska.... Gecislerde aracin titremesi normal degil eger ayar tam olmussa gecisi hissetmezsiniz ama hafif bi titreme varsa dert etmeyin tabi bu dediklerim sicak motor icin gecerle yani sogukta jikle acikken farkli zaten... Arkadan gelen ses normal gazin depodan cikisini saglayan anahtar var ondan geliyor sorun yok

rajoca

« Yanıtla #5 : Mart 10, 2012, 07:16:16 ÖS »
Rolantiyi aracin ecusu ayarlar lpg ile ilgisi yoktur, olmasi zor ama eger rolanti ayarini kurcalamislarsa o baska.... Gecislerde aracin titremesi normal degil eger ayar tam olmussa gecisi hissetmezsiniz ama hafif bi titreme varsa dert etmeyin tabi bu dediklerim sicak motor icin gecerle yani sogukta jikle acikken farkli zaten... Arkadan gelen ses normal gazin depodan cikisini saglayan anahtar var ondan geliyor sorun yok

peki ben tüm montaj boyunca neredeyse aracımın başındaydım gayet itinalı çalışıldı gibi diyebilirim zaten ankara şaşmaz özbek opel prins bayiinde yaptırdım araştırmalarıma görede başarılı bir bayi idi bu aracımın lpg takıldığının ertesi sabahı önceki günden alınan 40tl lik lpg ile(epey bir kısmıda önceki gün kullanılmıştı son lambası yanıyordu)çalıştırdığımda arıza lambası neden yanmış olabilir?? hemen aracımı tedbir amaçlı benzine alıp prins bayiine gittiğimde ustanın taktığı cihazda fakir karışım yazıyordu ve  bana yakıtın az gittiğini bu nedenle bu uyarıyı aldıklarını söyledi 5dk kadar cihazla ayar yaptıktan sonra lamba kendiliğinden söndü, sizcede fakir karışımın anlamı bumudur yoksa başka bir prins bayiine aracımı kalibrasyon ayarımı yaptırmalıyım ??  biraz uzadı ama yorumlarsanız sevinirim

ahmet290

« Yanıtla #6 : Mart 10, 2012, 08:00:19 ÖS »
dediğin sorunlar başlarda olur hararet ve devir dışında tüm sorunları yaşadım bende..
hatta 1000 km boyunca arıza lambam yandı ve sonrasında düzelttiler..
arada 1-2 defa daha yaktı lamba tekrar ayarladılar..
şimdi pek sorun yok mayısta  1 yıl olacak takılalı..

legolas

« Yanıtla #7 : Mart 10, 2012, 09:26:39 ÖS »
16 ocakta brc my11 taktırdım çorum özençlerde... şükürler olsun lamba yakma vs. sorun yok... yanmama garantisi verdiler zaten. ayrıca ilk 1000  bakımına falan da gerek yok dedi...

legolas

« Yanıtla #8 : Mart 10, 2012, 09:27:09 ÖS »
arkadan gelen çıt sesi de normaldir, takma kafana....

23korg23

« Yanıtla #9 : Mart 11, 2012, 12:59:16 ÖÖ »
Biraz rahat olun ariza isiginiz sonmus iste sonmeseydi baska bayiye baktirabilirdiniz ama suan icin gerek kalmamis

rajoca

« Yanıtla #10 : Mart 12, 2012, 03:32:41 ÖS »
arkadaşlar bir süredir aracı deniyorum klima açık-kapalı,ani hızlanmalar lpg ye geçiş hiçbirinde devir dalgalanması gibi problemler oluşmuyor yani devirden yana sıkıntı yok ama şu hararet bana sanki benzindekinden 1 yada 2 tık fazlaymış gibi görünüyor yani hararet göstergem yarıdan 1-2 tık kadar aşşağıda ,  benzindeyken bu yarıdan 3-4 tık aşşağı olarak görünüyordu,bu konuda fikrinizi paylaşırmısınız

(yani lpg daha yüksek sıcaklıktamı yanıyorki hararet falan artmışş gibi çok azda olsa)

legolas

« Yanıtla #11 : Mart 12, 2012, 07:34:18 ÖS »
üstadım bu hararet göstergesinin tam ortada olması gerekmiyor mu zaten??

rajoca

« Yanıtla #12 : Mart 13, 2012, 10:31:51 ÖÖ »
üstadım bu hararet göstergesinin tam ortada olması gerekmiyor mu zaten??
Sizde fd6 kullanıyorsunuz sanırım durum sizdede bu şekildemi ?
(çok mühim bir farklılık yok gibi benzinle gaz arasındaki hararette ama ben biraz ince ayrıntılara takılıyorum sanırım :-))

legolas

« Yanıtla #13 : Mart 13, 2012, 11:44:48 ÖÖ »
brc lpg li fd6 sahibiyim. çok dikkat etmedim ama benim hararet göstergesi sanırım ortada duruyor. ev iş arası kısa olduğu için orta seviyeleri pek görmüyorum. ama bende gözlemleyip sonuçları paylaşırım. fakat benim bildiğim tüm araçlarda hararet göstergesi tam ortada durur..

rajoca

« Yanıtla #14 : Mart 13, 2012, 12:09:14 ÖS »
brc lpg li fd6 sahibiyim. çok dikkat etmedim ama benim hararet göstergesi sanırım ortada duruyor. ev iş arası kısa olduğu için orta seviyeleri pek görmüyorum. ama bende gözlemleyip sonuçları paylaşırım. fakat benim bildiğim tüm araçlarda hararet göstergesi tam ortada durur..
belkide ben kuruntu yapmışımdır 40 kere düşündüm lpg taktırmadanda :-))

galantus

« Yanıtla #15 : Mart 13, 2012, 03:15:53 ÖS »
evet daha önceden cok tereddüt ettiğiniz belli. Şu anda da kuruntu yapıyorsunuz tarif ettiğinize göre hararette bir sorun yok olması gereken yerde. Aracınız en ideal yakıtı hararet ordayken yakar. Daha düşük sıcaklıklarda araç fazla yakar. Ayrıca şunuda belirtmeliyimki lpg kitiniz şu an piyasadaki kitlerin içinde en iyilerinden birisi diyebilirim. Biraz tuzlu ama cok iyi bir kit. O kitte eğer montajda usta kişiler yaptıysa kolay kolay sorun cıkımaz. Bu tip ufak tefek şeyleri kafanıza takmayın. Gönül rahatlığıyla binin derim. Hayırlı olsun

rajoca

« Yanıtla #16 : Mart 13, 2012, 03:41:31 ÖS »
evet daha önceden cok tereddüt ettiğiniz belli. Şu anda da kuruntu yapıyorsunuz tarif ettiğinize göre hararette bir sorun yok olması gereken yerde. Aracınız en ideal yakıtı hararet ordayken yakar. Daha düşük sıcaklıklarda araç fazla yakar. Ayrıca şunuda belirtmeliyimki lpg kitiniz şu an piyasadaki kitlerin içinde en iyilerinden birisi diyebilirim. Biraz tuzlu ama cok iyi bir kit. O kitte eğer montajda usta kişiler yaptıysa kolay kolay sorun cıkımaz. Bu tip ufak tefek şeyleri kafanıza takmayın. Gönül rahatlığıyla binin derim. Hayırlı olsun

Teşekkür ederim , hepinize kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim.

ahmet290

« Yanıtla #17 : Mart 14, 2012, 04:06:51 ÖÖ »
normaldir bu düşünceler bende 1 yıldan fazla düşündüm taktırıp taktırmama arasında gittim geldim..
ama iyi taktırmışım..
çevremdekilere kalsa zaten az yakıyor taktırma öldürme arabayı deyip duruyorlardı..

23korg23

« Yanıtla #18 : Mart 14, 2012, 07:56:25 ÖÖ »
''İnsanlardaki Önyargıları Parçalamak Atomu Parçalamaktan Zordur''  Albert Einstein

hakan7960

• TAVŞANLI ÇEVRECİLER PLATFORMU
« Yanıtla #19 : Mart 17, 2012, 09:40:01 ÖÖ »
Arkadaşlar merhaba,ben LPG'li aracı 17 seneden beri kullanıyorum 1995 yılında o zamanlar Renault vardı1993 model.Bu arabalar klasik eski düzen motor olduğu için devamlı gazla çalışır istersen içeriden benzine kumanda edilirdi.Bu aracı 11 sene hiç benzine geçmeden kullandım.İlk taktıracağım zamanlar çevrem motoru mahvedersin taktırma orijinalliğini bozma diye çok yalvardılar.Ben dinlemedim taktırdım kullandığım 11 sene boyunca hiç arıza vermedi.2006 yılında sattım arabayı sattığım kişi hala biniyor görüyorum hiç bir sorun yok.
    Daha sonra opel astra'ya bindim LPG'li olarak bu araçlar enjeksiyonlu ve katalitik konvertörlü olduğu için ekzostan çıkan dumanı kontrol ediyor ve ona göre müşir değerleri fazla bulursa lambayı yakıyor.Bazen lamba yandığında ben de telaşlanır ustaya koşardım.Usta bir gün bana:Merak edilecek bir şey yok bu araçlar Avrupa standartlarına göre benzinli olarak düzenlenmiştir.Sen ise LPG yakıyorsun benzin değerleri istiyorsun tabiki makineyi kandıramazsın lamba arasıra yanacak veya yakıt kirli olunca devamlı yanacak.İnsanları kandırırsın ama makineleri asla demişti.Haklı adam benzin yerine lpg koyarsak elbette bu tür küçük arızalar çıkabilir ama önemsiz.
     Şuan 2000 model EURO CİVİC İLS kullanıyorum buda LPG'li ne çalışmasında,ne geçişlerde nede yakıtta herhangi bir sorun yok.Korkmayın 17 senelik LPG'li araç kullanıcısı olarak deneyimim çok olumlu herhangi bir sorun çıkarmaz ufak tefek lamba,gösterge,kaçak sorunları olsada benzine göre çok iyidir.Hararet konusuna gelince yanma sıcaklığı yönünden benzin ile LPG farklıdır.