Gönderen Konu: LPG DE PERFORMANS ÖLÇÜMÜ  (Okunma sayısı 14157 defa)

honda2002

LPG DE PERFORMANS ÖLÇÜMÜ
« : Şubat 22, 2010, 10:23:02 ÖS »
Arkadaşlar,

Hiç aracına LPG taktıktan sonra aracının güç ve tork değerlerini ölçtüren var mı ?

yalçınn

Ynt: LPG DE PERFORMANS ÖLÇÜMÜ
« Yanıtla #1 : Şubat 22, 2010, 10:35:02 ÖS »
ölçmedim ama performans kaybı yok demek mümkün değil en az 10 hp

vefakcr

« Yanıtla #2 : Şubat 22, 2010, 10:45:30 ÖS »
helede araçta yük varsa gözle görülür ayakla hissedilir bi düşüş oluyor  >ag

yalçınn

« Yanıtla #3 : Şubat 22, 2010, 10:47:31 ÖS »

yüke falangerek yok yetrki lpg deponuzdaki yakıt azalsın bsınç düşsün sanki araba 500 kg yük ile gidiyormuş gibi oluyor...

vefakcr

« Yanıtla #4 : Şubat 22, 2010, 10:56:43 ÖS »

yüke falangerek yok yetrki lpg deponuzdaki yakıt azalsın bsınç düşsün sanki araba 500 kg yük ile gidiyormuş gibi oluyor...

haklısın oda var...

kacaman

« Yanıtla #5 : Şubat 23, 2010, 04:26:23 ÖÖ »
hadi bizim buralarda dyno falan yok
büyük şehirlerdeki kardeşlerimiz hiç merak etmediniz mi,
aynı arabayı benzinle ve lpg ile bir ölçümünü yapsalar, bizimde bu sorularımız cevap bulmuş olsa güzel olmaz mı.

hunace

« Yanıtla #6 : Şubat 26, 2010, 10:08:47 ÖÖ »

arkadaşlar bu söylediğinde emin misiniz?? neticede tankın içinde bulunan LPG sıvı halde. çünkü kendi buhar basınıncının etkisi altında. tankta sıvı lpg olduğu sürece cok cok azalmadıkça sıvının buhar basıncı eşit olması gerekir.. ben lpg de performansla ilgli bi cok deneme yaptım ama sizin söylediğiniz gibi LPG azken veya cokken hiçbi değişiklik hissetmedim. LPG de cok az bi performans düşüklüğü var ama LPG nin cok yada az olmasıyla etkilenmiyor.(benim araçta böyle)

buyrun bu da benim yaptığım test.
http://www.teamhondaturkey.com/forum/motor_modifiye_do_it_yourself_teknik_bilgiler/ynt_benzin_vs_lpg_deney_lpg_de_motor_gucu_dusuyor_mu-t30797.0.html;msg455793#msg455793
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2010, 10:13:02 ÖÖ Gönderen: hunace »

inventor

• Co-Admin
« Yanıtla #7 : Şubat 27, 2010, 01:24:15 ÖÖ »
bence lpg nin ayarının kısılmasından kaynaklanan bir kasma olabilir.bende lpg ile benzin arasında fazla bir fark yok.araç çok rahatlıkla kesiciye giriyor.

deniz44

« Yanıtla #8 : Şubat 27, 2010, 01:26:34 ÖÖ »
Arkadaşlar,

Hiç aracına LPG taktıktan sonra aracının güç ve tork değerlerini ölçtüren var mı ?

Ölçtürmeye gerek yok bence,benzin ve lpg karsılastırılamaz bile. Benzinin performansını veren bir yakıt henüz bulunmadı.

hunace

« Yanıtla #9 : Şubat 27, 2010, 10:04:10 ÖÖ »
Arkadaşlar,

Ölçtürmeye gerek yok bence,benzin ve lpg karsılastırılamaz bile. Benzinin performansını veren bir yakıt henüz bulunmadı.

LPG de daha az performans alindiğini biliyoruz, amacımız performansin ne kadar düştüğü. millette LPG düşmanlığı niye var bilinmez. sizin çevrenizde daha temiz kalıyor bu sayede  :emo
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2010, 10:10:04 ÖÖ Gönderen: hunace »

yalçınn

« Yanıtla #10 : Şubat 27, 2010, 10:08:32 ÖÖ »
bence lpg nin ayarının kısılmasından kaynaklanan bir kasma olabilir.bende lpg ile benzin arasında fazla bir fark yok.araç çok rahatlıkla kesiciye giriyor.

kesiciye benim arabam da giriyor mesele olan bu değil geçenler de gece konya ankara yolunda 150 km hızla lpg ile giderken arkamdan yaklaşan farları görünce gaza tam bastım 180  km hıza çıkana kadar arkamdaki yatişti ve geçti beni 4. vites 180 km hızla giden arabamı hiç gaz kasmeden benzine aldım araba sanki turbo açmış gibi bir anda devirlendi ve 200 km de önümde kimse kalmamıştı...

yani kısaca benkendi test ettiğimi bilirim 10 hp den daha fazla bir güç kaybı kesinlikle var he bu arada unutmada arabam vectra cd 2.0 motor...

vefakcr

« Yanıtla #11 : Şubat 27, 2010, 11:32:52 ÖÖ »
lpg nin benzin kadar çekişinin iyi olmadığı bir gerçektir. bunun yanında lpg nin performans düşüklüğü yaptığı ekonominin yanında çokta sorun edilecek bişey değildir. anlık performans isteyen arkadaşlar düğmeye basıp aracını benzine alsın işi bitincede tekrar gaza geçsin. 

deniz44

« Yanıtla #12 : Şubat 27, 2010, 11:42:34 ÖÖ »
Arkadaşlar,

LPG de daha az performans alindiğini biliyoruz, amacımız performansin ne kadar düştüğü. millette LPG düşmanlığı niye var bilinmez. sizin çevrenizde daha temiz kalıyor bu sayede  :emo

Performansın ne kadar düştügü cok problem degil sonucta 5hp de düşse 10hp de düşse sonucun negatif oldugu acık. LPG uzun km yapan ve çok fazla performans beklentisi olmayanlar için bence de ekonomik bir sistem. Benim prelude'da da lpg vardı ayagımı gaza basınca tepkisi çok felaket derecede azalıyordu LPG'den dolayı.O yüzden acıkcası cok da sevmiyorum lpg'yi. Çevrenin temizliği diyosan katılıyorum,lpg kullanımı artsın ama performans icin asla...

honda2002

« Yanıtla #13 : Şubat 27, 2010, 11:45:15 ÖÖ »
lpg nin benzin kadar çekişinin iyi olmadığı bir gerçektir. bunun yanında lpg nin performans düşüklüğü yaptığı ekonominin yanında çokta sorun edilecek bişey değildir. anlık performans isteyen arkadaşlar düğmeye basıp aracını benzine alsın işi bitincede tekrar gaza geçsin. 

araca dip gaz yapıldığında araç otomatik benzine geçse ve devir düşünce tekrar lpg li olarak yola devam etse çok güzel olurdu aslında. (özellikle biz performans meraklısı olupta benzinin pahalılığından şikayetçi olanlar için)
bu sefer performansta problem olmazdı.
Aracıma gaz taktırırsam mutlaka soracağım böyle bir uygulama kolay mümkün olabilir mi diye.

deniz44

« Yanıtla #14 : Şubat 27, 2010, 11:47:03 ÖÖ »

araca dip gaz yapıldığında araç otomatik benzine geçse ve devir düşünce tekrar lpg li olarak yola devam etse çok güzel olurdu aslında. (özellikle biz performans meraklısı olupta benzinin pahalılığından şikayetçi olanlar için)
Aracıma gaz taktırırsam mutlaka soracağım böyle bir uygulama kolay mümkün olabilir mi diye.

Süper bir fikir :)

honda2002

« Yanıtla #15 : Şubat 27, 2010, 11:52:03 ÖÖ »

sanki hybrit araç gibi..gücün yetmediği veya acil ihtiyaç olduğunda benzinli motor devreye giriyor.. :)

Süper bir fikir :)

cobra34

« Yanıtla #16 : Şubat 27, 2010, 05:38:29 ÖS »
arkadaşın dediği gibi araçta 4 kişi varsa lpg de,araç bayılıp bayılıp gidio rampada..

mali

« Yanıtla #17 : Şubat 27, 2010, 06:03:02 ÖS »
ben rampada hissediyorum
ama düzde çok bir fark yok

ysf55

« Yanıtla #18 : Şubat 27, 2010, 06:15:36 ÖS »
en sağlamı dynoya 2 kere gircen. biri tüpte biri benzinde o zaman sonuc ortaya cıkar

honda2002

« Yanıtla #19 : Şubat 28, 2010, 09:53:27 ÖÖ »
tahminim lpg nin en büyük etkisi tork değerlerine oluyor.
Rampada bayılmasının sebebi başka bir şey olamaz herhalde.

mali

« Yanıtla #20 : Şubat 28, 2010, 10:18:55 ÖÖ »
bu dediğin mantıklı
bencede

düzde benzinden pek kalır tarafı yok
Hondalarımızın tork düşüklüğü rampalarda hissettiririyor
birde lpg de daha fazla belli oluyor

leer26

« Yanıtla #21 : Nisan 13, 2010, 10:12:09 ÖS »
ölçüm yaptıran yokmu acaba?

inventor

• Co-Admin
« Yanıtla #22 : Nisan 13, 2010, 11:09:07 ÖS »
peki arkadaşlar lpg nin ayarlarını açtırıp tepkiyi denedinizmi? biz hep kısık olsun az yaksın istediğimiz için ona göre ayarlanıyor bence ayarları açtırıp birde öyle deneyin

asvtec

« Yanıtla #23 : Nisan 21, 2010, 04:26:59 ÖÖ »
Zengin karışımda aracın performansı daha da düşecektir.Böyle bir şey yok ,sıralı sistemde yakıtı %10 açtım performans arttı ,bu mumkun değil.

peki arkadaşlar lpg nin ayarlarını açtırıp tepkiyi denedinizmi? biz hep kısık olsun az yaksın istediğimiz için ona göre ayarlanıyor bence ayarları açtırıp birde öyle deneyin

oksijen

« Yanıtla #24 : Mayıs 03, 2010, 05:23:11 ÖS »
Kayseri Niğde arası 2005 ls ile lpg li yol yaptım.Araplı rampalarını,virajlar hariç devamlı 5 ile 120-130 çıktım. Yakıt sarfiyatım: 1lt lpg ile 13.5 km.