Gönderen Konu: Lpg de iken meydana gelen tekleme çözemedim  (Okunma sayısı 13280 defa)

halil0135

Lpg de iken meydana gelen tekleme çözemedim
« : Şubat 04, 2010, 09:05:27 ÖS »
Selam arkadaşlar. Benim Chevreholet 1.4 2005 model aracım var. Zavolli marka lpg takdırdım 2 ay önce. Araç önce iyiydi. 3. vitesten 2. vitese aldım aracımda sorun başladı. Benzinde sorun yok. Lpg ye geçince titreme başlıyor. Beşşik gibi sallıyor. 1.2. ve 3. viteslerde aşırı tekleme yapıyor. Eğzos ikaz lambam yandı iki kez. Benzine alınca söndü. Isınınca tekleme kesiyor. Lpg ustama 4 defa gittim. Farklı 3 ustaya gittim. Aracın yetkili servisine gittim. Lpg ana servisine gittim. Herkes farklı söylüyor. P0300 arıza kodu vermiş. Bujileri yeni değiştirdim. Bana kesin olarak buji kablosu veya bobin diyen yok. Enjeksiyon da olabilir diyorlar. Benzinde hiçbir sorun yok. Boşta gaz verdiğinde 1000 devire kadar titreme yapıyor sonrasında titremesiz 7000 devire kadar çıkıyor. Güce bindiğinde araba teklemekten acemi şöfor gibi oluyor. Su eksiltme yok. Yağ eksiltme yok. Lpg ana bayi tüpün beynine ve aracın beynine cihaz bağladı ince ayarınıda yaptım dedi. Araç ısısı 89 olmuş vaziyette kendiliğinden kesiyordu zaten. Bende iyi dedim. Soğuk iken tekleme devam. Ne yapmalıyım. Teşekkürler.
ekonomi0135@mynet.com.tr
Teşekkürler.

pcvirus

Ynt: Lpg de iken meydana gelen tekleme çözemedim
« Yanıtla #1 : Şubat 04, 2010, 09:11:30 ÖS »
kardeş bende senin gibi 50 kere ayar yaptırdım cihazlar bağladılar falandı filandı
ama benim aracım karburatorlu
verdiği hata aynııı
sana sebebini söylüyorum
:D

kardeş motor soğukken gaz ayarını biraz kıstım motor kudurdu
senin dediğin gibi ısınınca kesiliyor du gaz yememe falan yapmıyordu ama soğukken çile

eğer kendin yapamıyorsan sana kesinlikle tavsimyem motor soğukken ayar yaptır
benim gitmediğim hiç biyer kalmadı en sonunda kapının önünde kendim yaptım :D

geçmiş olsun

halil0135

« Yanıtla #2 : Şubat 04, 2010, 09:20:18 ÖS »
Teşekürler. Sıralı sistemde olurmu acaba. Ayrıca usta araç ile uğraşırken araç ısınıyo ve kesiyor. Düzeldi bak diyor birde. Biraz önce çalıştırdım aynı. Yarın yine gidicem ustaya. Araç soğuyana kadar bekliyeceğim. Bobin veya buji kablosunda deseler kesin değiştireceğim. Devam eder diye korkuyorum. Bu gün 3 usta gezdim.

pcvirus

« Yanıtla #3 : Şubat 04, 2010, 09:30:14 ÖS »
kardeş inan boşa masraf yapmış olursun ben sana söyliyim senin kabloların benzinde sorun çıkarmıyorda lpg demi çıkaracak sana söylitim kesin ve kesin çözümü gaz ayarında dır
nokta
adama izah et motor soğukken oluyor diye eğer başka bişiy çıkarırlarsa kazıklıyolar kardeşim seni

asvtec

« Yanıtla #4 : Şubat 05, 2010, 12:56:52 ÖS »
Gaz ayarı ile alakalı değil.

AL-BAYRAK

« Yanıtla #5 : Şubat 05, 2010, 01:00:47 ÖS »
aynı sıkıntı bende de var ve kesinlikle gaz ayarı boşuna paranı sokağa atmaa o düzeldi diyen ustaya git
 akşamdan bırak aracı sabah soğuk soğuk bi görsün nasıl araç lpg de horon tepiyor 

asvtec

« Yanıtla #6 : Şubat 05, 2010, 01:10:03 ÖS »
Sıralı sistemde soğuk motorda teklemenın gaz ayarı ile ilişkisi olamaz.Silindirdeki teklemenın nedeni ya yakıtın gitmemesi ya da ateşlemenın yapılamasıdır.Soğuk motorda tekleme yapıp sıcakken tamamen ortadan kalkıorsa bunun nedeni lpg enjektörünün soğuk motorda lpg gazını düzenli gönderememesidir diye düşünüyorum.Araç ısındıktan sonra gazın yoğunlaşması da atacağı için tekleme ortadan kalkabilir ama şunu da bilmenizde fayda var.Gerçekten aracın ateşleme sisteminde zayıflık varsa benzinde yeteri ölçüde hissedilmeyecektir.Yetersiz ateşlemede Sıvı yakıt yanmadan motordan çıkacak ve araçta sorun hissedilmeyecektir fakat lpg gazı yanma yetersiz olunca araçta teklemeler hatta patlamalara bile neden olacaktır.Tavsiyem öncelikle lpg enjektörlerinizi kontrol ettirip hatta garantiden değiştirin ,sorun düzelmez ise ateşleme sisteminizi düzelttirin.selamlar...

halil0135

« Yanıtla #7 : Şubat 05, 2010, 09:35:52 ÖS »
asvtec arkadaşımın dediği aynen oldu. Buğün lpg servisine tekrar gittim. Lpg nin 3. enjöktörü tıkanmış. Temizlediler. Biraz önce araç soğuk iken test ettim. Düzelmiş vaziyetteydi. O kadar gittiğim ustaya yazıklar olsun diyorum. Şuan gittiğim ustaya dahi sorun enjöktörde diye diye zorla söktürdüm. Çok şükür şuan yapıldı.

halil0135

« Yanıtla #8 : Şubat 05, 2010, 09:38:40 ÖS »
Enjöktörü temizlediler. Değiştirmeleri gerekirmiydi. Ana bayiydi gittiğim yer.

halil0135

« Yanıtla #9 : Şubat 05, 2010, 09:45:35 ÖS »
asvtec arkadaş
mynet adresim= ekonomi0135@mynet.com.tr tanışalım sizinle
Sıralı sistemde soğuk motorda teklemenın gaz ayarı ile ilişkisi olamaz.Silindirdeki teklemenın nedeni ya yakıtın gitmemesi ya da ateşlemenın yapılamasıdır.Soğuk motorda tekleme yapıp sıcakken tamamen ortadan kalkıorsa bunun nedeni lpg enjektörünün soğuk motorda lpg gazını düzenli gönderememesidir diye düşünüyorum.Araç ısındıktan sonra gazın yoğunlaşması da atacağı için tekleme ortadan kalkabilir

Hata aynen buymuş. 3. enjöktör tıkalı.

AL-BAYRAK

« Yanıtla #10 : Şubat 05, 2010, 10:04:32 ÖS »
arkadaşım teşekkürler en kısa zamanda ben de enjektör temizliği yaptıracağımmm

asvtec

« Yanıtla #11 : Şubat 05, 2010, 10:40:47 ÖS »
Selenoıd valfli enjektörlerin temizlenmesinden ziyade değiştirilmesini daha mantıklı buluyorum,Şayet enjektör sökülüp temizlendiyse enjektörün debisi değişecek ve her silindirde eşit yanma meydana gelmeyecek bu da aracın çalışmasında ,özellikle rolantide sarsıntıya neden olabilir bu sebeble değiştirlmesi daha sağlıklı olacaktır.Sorunun halledilmesine sevindim,umarım tekrarlamaz.