Gönderen Konu: lpg de benzinden yiyor  (Okunma sayısı 12525 defa)

IGDIR

lpg de benzinden yiyor
« : Temmuz 28, 2010, 04:52:36 ÖÖ »
slm arkadaşlar yeni gözüme takıldı 2001 1,6ies var atiker takılı arada bir gaza yüklenip yüksek devirde kulanınca benzin ibresi aşağı çekiyor sanki benzinde kulanıyorum gibi nedeni bilen varmı

driftmachine

Ynt: lpg de benzinden yiyor
« Yanıtla #1 : Temmuz 28, 2010, 05:31:39 ÖÖ »
Lpg tabiyki benzinden yer. Yediği yerlerin ayarları tamamen LPG yi taktırdığın yerde yapılıyor. Öncelikle soğuk motorun kaç derecelik ısıda LPG ye geçeçeğini LPG ci belirler. 2. si ise aracın yüksek devirlerde benzine geçmesidir. Kaç devirde benzine geçeceğinin ayarınıda LPG ci ayarlar. Mesela ben 6000 den sonra geçsin demiştim. Ve motorum 35 derecede LPG ye geçsin demiştim. Adamlar bilgisayardan ayarladılar. YUani sonuç olarak senin ayarların bozuk olabilir.

IGDIR

« Yanıtla #2 : Temmuz 28, 2010, 05:35:49 ÖÖ »
tşk ederim peki bilğiniz iyi bir servis varmı çatalcada oturuyorum

34GB4525

« Yanıtla #3 : Temmuz 28, 2010, 06:10:59 ÖÖ »
Peki bende de var böyle bi surum o yüzden pasa benzin alıyorum :) 35 derece ve 6.000 devir normal mi? bnm aracım 1.4 is ya senin ?

asvtec

« Yanıtla #4 : Temmuz 28, 2010, 09:42:37 ÖÖ »
Lpg sıstemının Bellı bır dewırden sonra benzıne gecıs yapması o sıstemın eksıklıgıdır.bunun bellı bır ıdeal devrı yoktur.Sonucta benzınden tasarruflu oldugu ıcın bu sıstemlerı taktırıyoruz...

outcry666

« Yanıtla #5 : Temmuz 28, 2010, 06:20:17 ÖS »
bir de bazı araçlarda yol gittikçe benzin yakıyor gibi görünüyor ama yakmıyor.arkadaşımın başına geldi her lpg alışında benzin pompasını benzin deliğine sokup çıkarınca düzeliyordu.aslında benzin kapağını açıp benzin girişinin ordaki metal kısmı parmakla pompa giriyormuş gibi açıp kapatarak da düzelebiliyor.sadece bir yan bilgi olsun diye söyledim.

asvtec

« Yanıtla #6 : Temmuz 28, 2010, 06:31:52 ÖS »
Anlattıgınız ozellık yanılmıyorsam ford araclarında  gecerlı ama Fransız gurubu araclarda(peugeot,cıtroen,renault) lpg de gıderken yol bılgısayarından dolayı benzın ıbresı sankı benzın tuketırcesıne dusecektır fakat benzın harcanmamaktadır.Bılgılerınıze...

hibo

« Yanıtla #7 : Temmuz 28, 2010, 06:45:55 ÖS »
uzaklarda aramaya gerek yok...bende 2008 civic hb var,benzin ibrem sürekli düşüyor lpg de kullanmama rağmen...ancak şunu farkettim,yarım depo ve fazlası benzin bulundurursam,ibre bi süre sonra tekrar normal değerine yükseliyor,sonra inmeye devam ediyor,sonra bi bakmışım,hop normal değerinde:))bide benzin deposu girişindeki kapağı parmağımla yoklayıp yanıltmayı deneyim bakalım o da olcakmı:)

outcry666

« Yanıtla #8 : Temmuz 28, 2010, 08:58:31 ÖS »
bahsettiğim arkadaşın da 2008 hb civic i var. onda aynen dediğim gibi oluyor hatta ben de duyduğumda şaşırmıştım.ondan önce de 2004 megane ı vardı onda da aynı şey olduğunu söyledi.

34GB4525

« Yanıtla #9 : Temmuz 29, 2010, 04:08:47 ÖÖ »
Evet bnm 98 civic imde benzin göstergesi süreli dalgalanıyor

hibo

« Yanıtla #10 : Temmuz 30, 2010, 07:17:31 ÖS »
bir de bazı araçlarda yol gittikçe benzin yakıyor gibi görünüyor ama yakmıyor.arkadaşımın başına geldi her lpg alışında benzin pompasını benzin deliğine sokup çıkarınca düzeliyordu.aslında benzin kapağını açıp benzin girişinin ordaki metal kısmı parmakla pompa giriyormuş gibi açıp kapatarak da düzelebiliyor.sadece bir yan bilgi olsun diye söyledim.

outcry,dediğin şeyi denedim,depo girişindeki metal kapakçığı parmağımla hareket ettirdim,hatta iyice ileri dayandırdım bıraktım birkaç kere(araç çaılışırken ve çalışmazken de) ama ibre olması gerektiği değere yükselmedi...civic hb aracı olan arkadaşından daha detaylı öğrenebilirmisin her depo kapakçığıyla oynayışında ibre yükseliyormuymuş onun aracında acaba:))teşekkürler şimdiden

outcry666

« Yanıtla #11 : Temmuz 31, 2010, 03:41:01 ÖS »
hibo ben şöyle bişey diyeyim. onun bana söylediği her lpg alışında benzin pompasının yanına da yaklaşıp sadece pompayı sokup çıkarttırıyormuş.hatta dediğim gibi çok şaşırdım.ben de parmakla itme gibi bir iddia attım ortaya.o denedi mi bilmiyorum ama sen denedin olmuyorsa demekki tez çürüdü :)) ama bu gerçek yani sonuçta iş arkadaşım her gün görüşüyoruz işte arabaları yan yana parkediyoruz.ben parmak olayını hani olur mu acaba diye ortaya atmıştım.

washer

« Yanıtla #12 : Temmuz 31, 2010, 09:25:12 ÖS »
bahsettiğiniz olaya iki ayrı fransız aracında şahit oldum,arkadaşımın 407 sinde giderken araç yol bilgisayarı benzin tüketimini tekerleklerden algıladığı için lpg de gitmesine rağmen sanki benzin kullanıyomuş gibi ibreyi düşürüyor,bu durum  307 de aynı şekilde oluyor.407 de sadece depoya benzin alır gibi pompayı taktığınızda ibre normal değerine geri geliyor,durum 307 de biraz farklı onda kontak anahtarını kapatıp açtığınızda normal değerine geliyor ilginç yani bu fransızlar  :artis

asvtec

« Yanıtla #13 : Ağustos 01, 2010, 05:24:37 ÖÖ »
Kontak acıp kapama sonucu ıbre normal sevıyeye donmez.Sadece PSA modulu takılırsa durum degısır.

hibo

« Yanıtla #14 : Ağustos 01, 2010, 07:42:50 ÖÖ »
hibo ben şöyle bişey diyeyim. onun bana söylediği her lpg alışında benzin pompasının yanına da yaklaşıp sadece pompayı sokup çıkarttırıyormuş.hatta dediğim gibi çok şaşırdım.ben de parmakla itme gibi bir iddia attım ortaya.o denedi mi bilmiyorum ama sen denedin olmuyorsa demekki tez çürüdü :)) ama bu gerçek yani sonuçta iş arkadaşım her gün görüşüyoruz işte arabaları yan yana parkediyoruz.ben parmak olayını hani olur mu acaba diye ortaya atmıştım.

illa pompa girecek diyosun yani:)))demek pompanın ucu daha ilerilerde bi yere filan temas ediyo olabilir...gerçi yarım depo ve fazlası benzin bulunduruyorum kendi kendine normal değere arada gelsin diye ama,senin tezin üstüne bende olmazsa pompa misali metal bi boru ile biraz içeri sallandırayım bakalım bu kez öyle olacakmı...nelerle uğraşıyoruz yarabbim:)))

outcry666

« Yanıtla #15 : Ağustos 01, 2010, 06:56:52 ÖS »
:)) evet garip biraz.bence benzinciye gidince birader fazla pompa varsa ver de yanında bulunsun :) şaka bir yana pompa girince depo kapağına normale döndüğünü biliyorum ama deponun ucu ilerlerde bir yere temas mı ediyor onu bilemiyorum.

NeFeR

« Yanıtla #16 : Ağustos 01, 2010, 07:32:53 ÖS »
Bendede olay aynı cok yere sordum ve kendimde farkettimki aslında düşmüyor lpg kiti takılınca benzin otomatigi kafayı yiyor.Belli bir süre sonra doğrusunu gösteriyor böyle bir döngü yani

hibo

« Yanıtla #17 : Ağustos 02, 2010, 03:34:42 ÖÖ »
:)) evet garip biraz.bence benzinciye gidince birader fazla pompa varsa ver de yanında bulunsun :) şaka bir yana pompa girince depo kapağına normale döndüğünü biliyorum ama deponun ucu ilerlerde bir yere temas mı ediyor onu bilemiyorum.
evet bi pompa edinmeli öyleyse,dursun bagajda:)))
Bendede olay aynı cok yere sordum ve kendimde farkettimki aslında düşmüyor lpg kiti takılınca benzin otomatigi kafayı yiyor.Belli bir süre sonra doğrusunu gösteriyor böyle bir döngü yani

işte o belli bi süre sonrası düzelme,eğer depoda yarım veya daha fazla benzin varsa oluyo bende...yani çeyrek depo benzinim varsa,ışık yanıyo,ibre dipte,yaklaşık 1 ay ışık yana yana bindim sırf düzelecekmi diye,yok,hep yandı:))bende gittim 20 liralık benzin alınca normale döndüydü...civic hb her yönüyle enteresan araç,nazar değmesin diye böyle bi sistemi uygun görmüş olabilirler heralde:))
« Son Düzenleme: Ağustos 02, 2010, 03:37:12 ÖÖ Gönderen: hibo »

outcry666

« Yanıtla #18 : Ağustos 03, 2010, 04:05:17 ÖS »
hibo daha dün o 2008 hb olan arkadaşla görüştüm işyerinde aynen senin yaşadığını da söyledim.evet ilk takıldığında pompa girip çıkmış düzelmiş ama sonraları bakmış kontağı kapatıp açınca da düzeldiğini görmüş.artık kontağı kapatıp açıyormuş.ben senin ikinci dediğimi denediğini varsayıyorum ama bi pompacı dan rica et bir de ilk denediğimi dene bence.

hibo

« Yanıtla #19 : Ağustos 04, 2010, 04:02:56 ÖÖ »
hibo daha dün o 2008 hb olan arkadaşla görüştüm işyerinde aynen senin yaşadığını da söyledim.evet ilk takıldığında pompa girip çıkmış düzelmiş ama sonraları bakmış kontağı kapatıp açınca da düzeldiğini görmüş.artık kontağı kapatıp açıyormuş.ben senin ikinci dediğimi denediğini varsayıyorum ama bi pompacı dan rica et bir de ilk denediğimi dene bence.

teşekkürler outcry...pompa yahut pompa benzeri metali henüz deneyemdim,bugün yarın denerim...ancak bende kontak açıp kapama da ibre düzelmiyor maalesef,onun aracında PSA modül diye bişe olabilir gibime geliyor lpg kiti ile birlikte ekstradan takılan...en kötü ihtimalle yarım depo benzin muhafaza etmek zaten derdin dermanı ama daha başka alternatifler arıyoruz işte:)tekrar teşekkürler..saygılar:)

poseidon999

« Yanıtla #20 : Ağustos 04, 2010, 04:26:12 ÖÖ »
2 ay önce BRC taktırdım taktırırken benzin ibresi
en alttaki beyaz çizginin üstündeydi yani tahminen 60-70 km lik benzin vardı
daha bariz bir düşüş olmadı hala aynı benzin duruyor.

Şimdi benzin eksiltiyor mu?

hibo

« Yanıtla #21 : Ağustos 19, 2010, 06:50:22 ÖS »

teşekkürler outcry...pompa yahut pompa benzeri metali henüz deneyemdim,bugün yarın denerim...ancak bende kontak açıp kapama da ibre düzelmiyor maalesef,onun aracında PSA modül diye bişe olabilir gibime geliyor lpg kiti ile birlikte ekstradan takılan...en kötü ihtimalle yarım depo benzin muhafaza etmek zaten derdin dermanı ama daha başka alternatifler arıyoruz işte:)tekrar teşekkürler..saygılar:)
kendimden alıntı yapıp devam edeyim,az evvel nihai testimi yaptım,benzin ibrem dipte ve ışık yanıyordu aracımda...depomda da yaklaşık 2/5 benzin olduğu için ibre dibe demir atmış duruyor yani:)gaz aldıktan sonra pompacıya durumu izah ettim,pompayı benzin deposuna soktu,dolduruyomuş gibi yapıp kandırmaya çalıştık,ama benim araç yemedi,ibrem dip,benzim lambam yanık şu an hala:)))yarın gidip 50 tl lik benzin alırsam tekrar ibrenin geri yükselemeyeceği benzin değerine inene kadar (yaklaşık 2 ay kadar muhtemelen) durabilirim diye düşünüyorum,yarım depo benzine devam,başka da yol bulamadım:))saygılar...

outcry666

« Yanıtla #22 : Ağustos 22, 2010, 12:09:11 ÖÖ »
hibo valla o zaman senin gidip de benzin almaktan başka çaren kalmadı.düşünüyorum da böyle kullana kullana depon gerçekte tam dolu olup da ışık yanınca ne yapacaksın :) benzinle kullanmaktan başka çare yok.yanlış anlama ama ben bunu hani yaşayan bir arkadaşın söylediğine dayanarak yazdım sana belki çözüm olur diye. yoksa hb civic im olsa belki, bak ben böyle yapıyorum oluyor sende de olması lazım diyebilirim.bu arada arkadaş da da landirenzo takılı.acaba lpg markasıyla bu işin bir alakası mı var bilmiyorum.bir de burada sunduklarım belki bazı arkadaşlara yardımcı olabilir.ne diyeyim o zaman :) bilmiyorum

outcry666

« Yanıtla #23 : Ağustos 22, 2010, 12:11:15 ÖÖ »
2 ay önce BRC taktırdım taktırırken benzin ibresi
en alttaki beyaz çizginin üstündeydi yani tahminen 60-70 km lik benzin vardı
daha bariz bir düşüş olmadı hala aynı benzin duruyor.

Şimdi benzin eksiltiyor mu?

her civic de eksiltiyor diye bir durum yok.yeni kasa sedan civic lerde mesela eksilteni duymadım.beyinle alakalı bir olay bu sadece.ama hb lerin duyduğum hepsinde oluyor bu.

outcry666

« Yanıtla #24 : Ağustos 22, 2010, 12:16:16 ÖÖ »

onda öyle bir modül olduğunu sanmıyorum.çünkü eğer olsaydı bir lpg montajı yapan yer söylerdi bak hb lerde böyle oluyor psa taktık diye.ya da benim ona sorduğumda derdi ben kontağı kapatıp açınca düzeliyor ama bende psa modülü var diye çünkü dedim ya ona senden bahsettim düzelmediğini belirterek.