Gönderen Konu: lpg de benzin çok tüketiyor...  (Okunma sayısı 4759 defa)

fk1453

lpg de benzin çok tüketiyor...
« : Mart 17, 2012, 04:33:28 ÖS »
2003 civic otm. zavoli lpg.araba lpg li ama azımsanmayacak kadar benzin tüketiyor.ibre hızla iniyor.hiç hesaplayamadım ama lpg ile benzin birlikte hesaplansa boşuna lpg taktırmışım derim herhalde.hesaplayan varmı arkadaşlar ikisi birlikte ne kadar yakıyoruz.dizele mi geçsek?

alimagar

• şeyhmus bilgiç
Ynt: lpg de benzin çok tüketiyor...
« Yanıtla #1 : Mart 17, 2012, 05:21:30 ÖS »
arkadaşım bnen 2011 city kullanıcıyım şuan  araçım benzinde  şhiçi 320 yakıyom tüp taktırmayı hiç düşünmüyom  nedeni  şu  araç  ilk benzinde çalışacağı için  araç ısınıncaya kadar buda 1km yapar benim araç otomatil çikle  benzinden gaza geçince zengin  karışım olcaktır oda 2km yapar  2x2  4 km ekstra yakıt çok kısa mesafe kullanan ve günde 7-8 kere araç çalıştıran  için lpg nin öle aman aman katkısı olmuyor uzun yol yapanlar için tabiki büyük katkı yapar  ben kendi araçıma göre sana fikir vermek isyedim 

BraTo

« Yanıtla #2 : Mart 17, 2012, 09:33:05 ÖS »
2003 civic otm. zavoli lpg.araba lpg li ama azımsanmayacak kadar benzin tüketiyor.ibre hızla iniyor.hiç hesaplayamadım ama lpg ile benzin birlikte hesaplansa boşuna lpg taktırmışım derim herhalde.hesaplayan varmı arkadaşlar ikisi birlikte ne kadar yakıyoruz.dizele mi geçsek?

Öncelikle LPG servisine git, bilgisayara bağlasınlar aracı ki bir problem olduğu kesin.
Benim de başıma geldi aynı olay. Arkadaşımın başına da geldi. Sistem 4 silindirden 2 silindire veya 3 silindire geçiyor. Bu sefer de geri kalanlar benzinde çalışıyor. Yani senin dediğin gibi gaz da benzin de aynı zamanda bitiyor. Çeşmeye giderken yaşadım ben bunu, Çeşmede servis bulamadım, Urlaya gittim. Oradaki servis beyin bozulmuş dedi ki alakası yoktu. Az çok anlıyorum kendim ayar yapmaktan ve kendi gaz ayarımı kendim yaparım o yüzden dikkatimi çekti 2 silindirde çalışıyordu gaz. 4'e çekip ayarladım tabi ama Bursa - Çeşme arası 1 yıldan fazla kullanacağım benzini harcamış oldum.
Sen bi gazcıya git baktır.

arkadaşım bnen 2011 city kullanıcıyım şuan  araçım benzinde  şhiçi 320 yakıyom tüp taktırmayı hiç düşünmüyom  nedeni  şu  araç  ilk benzinde çalışacağı için  araç ısınıncaya kadar buda 1km yapar benim araç otomatil çikle  benzinden gaza geçince zengin  karışım olcaktır oda 2km yapar  2x2  4 km ekstra yakıt çok kısa mesafe kullanan ve günde 7-8 kere araç çalıştıran  için lpg nin öle aman aman katkısı olmuyor uzun yol yapanlar için tabiki büyük katkı yapar  ben kendi araçıma göre sana fikir vermek isyedim 

Çok yanlış düşünüyorsunuz, illa araç 1 km'de gaza geçecek diye bir kural yok. Sıralı sistemlerde LPG'nin verimli yanması için gereken sıcaklık 40 derece civarındadır. Genelde fazla benzin yakmamak adına 35'e ayarlanır. Ben kışın 35 yazın 30'a alıyorum mesela. Ortam sıcaklığına bağlı olarak dediğiniz gibi 1 km'de de geçiyor 20-30sn sonra da geçiyor.
City Civic'ten daha ekonomik bir araçtır, fazla yol yapmıyorsanız gaza geçmeme konusunda haklısınız tabi.

fk1453

« Yanıtla #3 : Mart 18, 2012, 07:16:44 ÖÖ »
özellikle şehir içi çok tüketiyor.nekadar benzin tüketiyor depoyu dolduramadığımızdan hesaplayamadım.ama arkadaşın dediği gibi kısa mesafe de biniyoruz.25000 lik bir ilçede.ondan dolayı çok yakıyor herhalde.zavoli lpg yi takan usta benzin çeyrek depoyu düşmesin demişti.sürekli benzin almak gerekiyor bunun için. bir ustayada gösterelim bakalım.

galantus

« Yanıtla #4 : Mart 18, 2012, 05:16:50 ÖS »
Ben sabahları cabuk gaza gecsin diye bir müddet rolantide calıştırıp aracı ısıtıyorum. Bunun epey faydası oluyor. Ayrıca ibreye tam olarak güvenmeyin. Heleki aracınız vtec2 ise. Vtec 2lerin benzin ibresi sorunlu. Sorunlu dediğim cok fazla oynaması. Mesela araç biraz güneşte dursun ibre epey yükselir. Işık desen bir yanar bir söner. Araç biraz yokuşta kalsın ibrenin yeri değişir falan filan bunun gibi.

BraTo

« Yanıtla #5 : Mart 19, 2012, 08:15:25 ÖS »
Ben sabahları cabuk gaza gecsin diye bir müddet rolantide calıştırıp aracı ısıtıyorum. Bunun epey faydası oluyor. Ayrıca ibreye tam olarak güvenmeyin. Heleki aracınız vtec2 ise. Vtec 2lerin benzin ibresi sorunlu. Sorunlu dediğim cok fazla oynaması. Mesela araç biraz güneşte dursun ibre epey yükselir. Işık desen bir yanar bir söner. Araç biraz yokuşta kalsın ibrenin yeri değişir falan filan bunun gibi.

Aynen öyle ama başıma gelen olaydan kaynaklanarak LPG ayarına baktırmakta fayda var.

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #6 : Mart 26, 2012, 07:06:10 ÖS »
Hocam ben gecen hesapladım. 1 000 Km yolda 10 Lt benzin yakıyor benım araç. Günlük 6 git 6 gel yol yapıyorum.1 2 litre oynayabilir.

Bizim araçlarda (Honda değil) km sayacına sürekli tutunca gosterge kalibre ediyor kendini Depoda kalan benzini gösteriyor.

Km yazıp bakmıştım.

1 000 km de 10 Lt (1-2 lt eksik fazla olabilir.)

BraTo

« Yanıtla #7 : Mart 26, 2012, 08:14:40 ÖS »
Hocam ben gecen hesapladım. 1 000 Km yolda 10 Lt benzin yakıyor benım araç. Günlük 6 git 6 gel yol yapıyorum.1 2 litre oynayabilir.

Bizim araçlarda (Honda değil) km sayacına sürekli tutunca gosterge kalibre ediyor kendini Depoda kalan benzini gösteriyor.

Km yazıp bakmıştım.

100 km de olmasın o değer?

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #8 : Mart 26, 2012, 11:13:14 ÖS »

Km yazıp bakmıştım.

Araç Lpg li.Lpg harici 1 000 Km (Bin) de  Benzin tüketimi o .

Arkadaş lpg kullanırken benzin çok gidiyor demiş. Kıyaslaması açısından.
« Son Düzenleme: Mart 26, 2012, 11:15:38 ÖS Gönderen: becoca »

BraTo

« Yanıtla #9 : Mart 27, 2012, 08:52:21 ÖS »

Km yazıp bakmıştım.

Araç Lpg li.Lpg harici 1 000 Km (Bin) de  Benzin tüketimi o .

Arkadaş lpg kullanırken benzin çok gidiyor demiş. Kıyaslaması açısından.

Şimdi oldu :)

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #10 : Mart 27, 2012, 09:37:29 ÖS »
Zaten öyle yakıtı olsa benim 20 000 Liralık araca 50 000 Liraya müşteri bulurum :) Benzinin 5 Tl olmasına ne kaldı :)