Gönderen Konu: LPG DE AŞIRI BENZİN TÜKETİMİ.  (Okunma sayısı 9935 defa)

rasmuss

LPG DE AŞIRI BENZİN TÜKETİMİ.
« : Haziran 21, 2013, 11:56:49 ÖS »
Merhabalar; dün itibariyle 2012 model civic ime Honda yetkili servisinde BRC lpg montajını gerçekleştirip diğer gerekli işlemleri tamamladım. Yakın bir arkadaşımın düğününe gidecek olmam ve tatil planım nedeniyle yaklaşık 4000km yol yapacağım 1 ay içerisinde. Bugün İzmit'den Ankara'ya gelirken LPG tankımı fulledim, biraz benzin olmasına rağmen ne olur ne olmaz diye biraz daha aldım. Toplamda 375 km yol yaptım. Yaklaşık olarak 70 TL civarında LPG sarfiyatı olurken benzin göstergesi 6 çentik aşağı düştü bu yolculukta.

İnternetten konuyu araştırdım ama birşey bulamadım. Yetkili servis ile görüşeceğim ama buradan da bilenden bilgi almak istedim.
375 KM yolda 6 çentik benzin sarfiyatı normal midir? Ben normal olmadığın düşünüyorum yaklaşık 50 tl lik benzin olsa bu, 70 tl de LPG yaksa 120TL zaten ben bu masrafa benzin ile gelirdim. Gel gelelim ki bu da şehirlerarası yol.. yapmam gereken birşey mi var veya yapmamam gereken bişeyi mi yaptım anlamadım.

Acil yardıma ihtiyacım var.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

civilakgun

Ynt: LPG DE AŞIRI BENZİN TÜKETİMİ.
« Yanıtla #1 : Haziran 22, 2013, 12:09:38 ÖÖ »
Bazı modellerde lpg ile kullanırken benzin göstergesi benzin ile kullanıyormussun gibi düşüyor diye biliyorum.ama sızınkı bu modellerın ıcındemı sıkıntı bumu bılemem.ama 70 tl lpg yakarken 50 tl benzın yakması normal olmadığı kesin.Şehirler arası yolda benzın yakıtı sıfıra yakın olur dıye bılıyorum ben.Arac benzın yakıt gostergenızde bı sorun olma ıhtımalı yuksek bence.

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #2 : Haziran 22, 2013, 01:24:54 ÖÖ »
yeni civic yani fb7 dediğimiz kasadan mı aracınız.eğer öyleyse merak etmeyin aracınız benzini tüketmedi sadece tüketmiş gösterdi.forumda bununla ilgili konu var bulup okursanız faydalı olur.

gecetilkisi

« Yanıtla #3 : Haziran 22, 2013, 08:27:53 ÖÖ »
yeni civic yani fb7 dediğimiz kasadan mı aracınız.eğer öyleyse merak etmeyin aracınız benzini tüketmedi sadece tüketmiş gösterdi.forumda bununla ilgili konu var bulup okursanız faydalı olur.

+1

maryo21

« Yanıtla #4 : Haziran 25, 2013, 12:48:56 ÖS »
kontağı aç kapa yap gösterge eski haline gelecektir

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #5 : Haziran 25, 2013, 04:42:11 ÖS »
agresif kullanıyorsanız LPG servisi tarafından 5 bin devirden sonra benzin yakmaya ayarlanmış olabilir.
« Son Düzenleme: Haziran 25, 2013, 04:42:42 ÖS Gönderen: sercanim »

mehmetgürbüz

• Hadimül Haremeyn
« Yanıtla #6 : Haziran 25, 2013, 11:17:30 ÖS »
agresif kullanıyorsanız LPG servisi tarafından 5 bin devirden sonra benzin yakmaya ayarlanmış olabilir.

Kesinlikle, BRC My11 de yazılımında bildiğim kadar 5000 devirden sonra benzin desteği alıyor çünkü lpg enjektörleri hızlı yetişmiyor. Kullanımınız nasıl agresifmi yoksa sakinmi

By_emre

« Yanıtla #7 : Haziran 26, 2013, 12:50:36 ÖÖ »

Kesinlikle, BRC My11 de yazılımında bildiğim kadar 5000 devirden sonra benzin desteği alıyor çünkü lpg enjektörleri hızlı yetişmiyor. Kullanımınız nasıl agresifmi yoksa sakinmi

O kadar met ettikleri enjektör yetmiyorsa diyecek birşey bulamıyorum benim atiker'in maşallah diyorum 30 tl benzin atıyorum  sıkıştırmaya rahmen benzin çubuğu aynı yerinde devir kesiciye kadar lpg'de gidiyor
« Son Düzenleme: Haziran 26, 2013, 12:51:27 ÖÖ Gönderen: By_emre »

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #8 : Haziran 26, 2013, 12:58:18 ÖÖ »
bencede lpg enjektörlerinin yetişmemesi olmamalı brc sonuçta.fakat subapları koruma amaçlı belli bir devirde benzine geçsin diye ayarlanmış olabilir.

mehmetgürbüz

• Hadimül Haremeyn
« Yanıtla #9 : Haziran 26, 2013, 10:03:18 ÖÖ »
bencede lpg enjektörlerinin yetişmemesi olmamalı brc sonuçta.fakat subapları koruma amaçlı belli bir devirde benzine geçsin diye ayarlanmış olabilir.

BRC enjektörleri 5ms hızında prins 2 ms tepkime hızında gaz gönderme sıklığı prinsde fazla

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #10 : Haziran 26, 2013, 12:09:05 ÖS »

Biz atiker kullanıyoruz atiker enjektörü kimbilir kaç ms.Benzin enjektörleri kaç ms. brc enjektörü 5ms. olsada yeterli oluyordur belki.

BRC enjektörleri 5ms hızında prins 2 ms tepkime hızında gaz gönderme sıklığı prinsde fazla

savas

« Yanıtla #11 : Haziran 26, 2013, 12:22:02 ÖS »
Maddi durum müsaitse benzin ve lpg yi fulleyip deneme yapmanı tavsiye ederim. Vtec 2 sahibiyim ama bi çok konuda FB7 kasalarda gösterge problemi olduğunu okumuştum. Gösterge düşüyor ama benzin yakmıyor. Bazı arkadaşlar kontak kapat-aç ile sorunu çözmüş bazılarıda üzerine 20 tl lik benzin alarak. Benim yorumlarda daha çok dikkatimi çeken 5000 devirden sonra benzine geçtiği oldu, daha önce hiç dikkat etmemiştim devir yükselince benzine geçen aracı olan arkadaşlar lpg ışıkları sönüyormu yoksa yine lpg de gidiyor görünüp benzinmi tüketiyor. ?

Bide @rasmuss araçtan memnunmusunuz derlerse özellikle fabrika çıkışı lpg li araçlarda o huni gibi aparat nedir diye sorarmısınız biraz düzeltsinler. Mazallah aparat kaybolsa yolda kalıp lpg dolduramazsınız.

Mehmetttt

« Yanıtla #12 : Haziran 26, 2013, 08:23:04 ÖS »

Sayın Mehmet Bey, Brc enjektörleri dediğiniz değerler içinde çalışmaz bilginiz yok sanmırım bu konuda o yüzden şöyle açıklayayım size : Alıntıdır:Modern enjeksiyonlu arabalar enjektörler 2 ms cıvarında rolantide açıp kapatır ( düşük seviye bu dur ) ve tam gaz 20 ms cıvarında çıkyor .Bu bütün araçlar için geçerlidır .Kulanılan benzin enjektorler enjektorler Bosch ,Kehin vs bu değerlerde oynuyor.
BRC kendine has patentli enjektorunu kulanıyor .
Alt cevap sınırı 0,7 ms yani benzin enjektöründen daha hızlı açıp kapatyor .
Bunu yapmak da zorundadır çünkü benzin enjektöründen aldığı sinyalı gaz olarak hesplanıp ve kendi enjektorunde verdiği sinyala dönüştürmek için 0,02 ms ( Çok önemsiz ) zaman bir kaybı var .
Bu kaybı daha hızlı reaksion vererek kapatmalıdır ve tabi ki öyle yapıyor .( Avans olarak düşünün )
Piyasada kulanılan elektrovalf tipi enjektorler bu hızı 5-6 ms mertebindedır bu nedenle 2 ms ( Alt sınıra ) düşürmek için değişik nozzle veya meme kulanılır .(1,6mm ,1,8 mm vs) .Yani mekanik bir kısıtlama getirilyor .Tabi ki bu her zaman doğru olmayabilir ve enjektor ( Elektrovalf ) bizim enjektor gibi kendine kalibre etmek yerine ( ihtyaca kadar açıp kapanma yani ) mekanik bir işlem o seviyeye getirilmesi çalışıyor .
http://www.2a-lpg.com/showthread.php/2070-BRC-enjekt%F6r?s=3030413b111c398369edbf1335edec57
Ayrıca Brc de sequent 24 programında yer alan VSR özelliği yüzünden benzin tüketimi söz konusudur. Yoksa dediğiniz gibi -valtek grubu dediğiniz gruba girer- gaz yetiştirememe sorunu yoktur.

Ayrıca prins keihin enjektörleri ise değiniz gibi 2ms değildir 1.25 ms kadar sıkıntısız çalışır.  Alıntı:eihin Enjektörleri

Her silindirin giriş manifolduna LPG enjekte eder. Dünyanın en büyük enjektör üreticilerinden Japon Keihin Corp.tarafından Prins işbirliğiyle geliştirilmiştir. Enjektörler OEM(Orijinal Parça İmalatı) kalitesine ve güvenirliğine sahiptir.
Enjektör Raili :
R67-01 ve R110 homologasyonu.PA6 fiberglas ile güçlendirilmiş plastik yapı.
Yalnızca sağ versiyonu vardır. Gerekirse montajcı tarafından sağ versiyondan sol versiyona çevrilebilir.
Etkileyici görünüm.Hafif ve kompakt yapı.Kolay montaj.Sevkiyattan önce fabrikada monte edilir ve kaçak testi yapılır.
2, 3, 4 veya 5 silindirli gruplar.
Enjektörler :
OEM(Orijinal Parça İmalatı) kalitesinde enjektör.
Hizmet ömrü en az 290.000.000 çevrim veya 240.000 km -> 2 yıl sınırsız garanti!
Mükemmel lineer akış aralığı (minimumdan maksimum akışa doğrusal %2 hassasiyet). 1.25 ms’ye kadar çok hızlı açılıp kapanma özelliği
Düşük direnç 1,25 Ω.
http://www.memduhusta.com/keihinenjektor.html

Mehmetttt

« Yanıtla #13 : Haziran 26, 2013, 08:27:20 ÖS »

Prinsin Valve Care sıvısıyla yaptığını benzinle soğutarak yapmaya çalışan sisteme VSR denir. İstenirse kapanır. Turbolu, beslemeli araçlarda enjektörler basınç altında çalışmakta zorlanırlar o yüzden Keihin, brc kendi özel enjektörlerini kullanırlar.

mehmetgürbüz

• Hadimül Haremeyn
« Yanıtla #14 : Haziran 28, 2013, 10:41:17 ÖÖ »

Sayın Mehmet Bey, Brc enjektörleri dediğiniz değerler içinde çalışmaz bilginiz yok sanmırım bu konuda o yüzden şöyle açıklayayım size : Alıntıdır:Modern enjeksiyonlu arabalar enjektörler 2 ms cıvarında rolantide açıp kapatır ( düşük seviye bu dur ) ve tam gaz 20 ms cıvarında çıkyor .Bu bütün araçlar için geçerlidır .Kulanılan benzin enjektorler enjektorler Bosch ,Kehin vs bu değerlerde oynuyor.
BRC kendine has patentli enjektorunu kulanıyor .
Alt cevap sınırı 0,7 ms yani benzin enjektöründen daha hızlı açıp kapatyor .
Bunu yapmak da zorundadır çünkü benzin enjektöründen aldığı sinyalı gaz olarak hesplanıp ve kendi enjektorunde verdiği sinyala dönüştürmek için 0,02 ms ( Çok önemsiz ) zaman bir kaybı var .
Bu kaybı daha hızlı reaksion vererek kapatmalıdır ve tabi ki öyle yapıyor .( Avans olarak düşünün )
Piyasada kulanılan elektrovalf tipi enjektorler bu hızı 5-6 ms mertebindedır bu nedenle 2 ms ( Alt sınıra ) düşürmek için değişik nozzle veya meme kulanılır .(1,6mm ,1,8 mm vs) .Yani mekanik bir kısıtlama getirilyor .Tabi ki bu her zaman doğru olmayabilir ve enjektor ( Elektrovalf ) bizim enjektor gibi kendine kalibre etmek yerine ( ihtyaca kadar açıp kapanma yani ) mekanik bir işlem o seviyeye getirilmesi çalışıyor .
http://www.2a-lpg.com/showthread.php/2070-BRC-enjekt%F6r?s=3030413b111c398369edbf1335edec57
Ayrıca Brc de sequent 24 programında yer alan VSR özelliği yüzünden benzin tüketimi söz konusudur. Yoksa dediğiniz gibi -valtek grubu dediğiniz gruba girer- gaz yetiştirememe sorunu yoktur.

Ayrıca prins keihin enjektörleri ise değiniz gibi 2ms değildir 1.25 ms kadar sıkıntısız çalışır.  Alıntı:eihin Enjektörleri

Her silindirin giriş manifolduna LPG enjekte eder. Dünyanın en büyük enjektör üreticilerinden Japon Keihin Corp.tarafından Prins işbirliğiyle geliştirilmiştir. Enjektörler OEM(Orijinal Parça İmalatı) kalitesine ve güvenirliğine sahiptir.
Enjektör Raili :
R67-01 ve R110 homologasyonu.PA6 fiberglas ile güçlendirilmiş plastik yapı.
Yalnızca sağ versiyonu vardır. Gerekirse montajcı tarafından sağ versiyondan sol versiyona çevrilebilir.
Etkileyici görünüm.Hafif ve kompakt yapı.Kolay montaj.Sevkiyattan önce fabrikada monte edilir ve kaçak testi yapılır.
2, 3, 4 veya 5 silindirli gruplar.
Enjektörler :
OEM(Orijinal Parça İmalatı) kalitesinde enjektör.
Hizmet ömrü en az 290.000.000 çevrim veya 240.000 km -> 2 yıl sınırsız garanti!
Mükemmel lineer akış aralığı (minimumdan maksimum akışa doğrusal %2 hassasiyet). 1.25 ms’ye kadar çok hızlı açılıp kapanma özelliği
Düşük direnç 1,25 Ω.
http://www.memduhusta.com/keihinenjektor.html

Teşekkürler Mehmet BEY.

Mehmetttt

« Yanıtla #15 : Haziran 28, 2013, 10:43:57 ÖÖ »
Eyvallah Sayın Meslektaşım. Bu arada sizin araçta lpg durumları nasıl en son motor soğukken silkeleme vardı? Memnun musunuz? Ben de Ankara'ya geliyorum tatilde de artık lpgye geçeyim diyorum, diğer yandan da arabaya kıyamıyorum bir türlü eski aracımla sübapları yaktığım için gözüm bayağı korktu açıkçası, masraftan değil de araçtan soğurum diye korkuyorum.

rasmuss

« Yanıtla #16 : Haziran 29, 2013, 12:33:54 ÖÖ »
Tum arkadaslara tesekkur ederim. İlginiz memnun etti beni. Elektronik probleni hondanin cozemedigni ogrendim. Arac benzin yaktigni dusunuyormus.. Elektonik sayac yani.. Benzin yaktigni saniyor ve yaniliyormus. Aractan memnunum herhangibir aparat yok bu arada her yerde gaz alabiliyorum. 70 TL lik gaz ile ortalama 350 km yol yapabiliyor (uzun yol) sehir ici deneyemedim henuz.. Bu arada eletrik ariza lambasi yandi bugun. Bu konuda bilgisi olan ??

savas

« Yanıtla #17 : Haziran 29, 2013, 08:24:44 ÖÖ »
Ben geçenlerde 2013 civic te görmüştüm serviste takıldı dedi, benzin kapağının yanına yerleştirilmiş lpg dolum yeri, extra huni gibi bi aparatı vardı onu takmadan lpg tabancası takılmıyor demişti sizinkinde öyle bişi yokmu ? Veya lpg dolum yeri nerede onu sorayım tampon altındamı yoksa benzin dolum yerinin yanındamı ?

Mehmetttt

« Yanıtla #18 : Haziran 29, 2013, 08:38:08 ÖÖ »
Elektirik arıza lambası mı? nasıl bir işaret hangi renk? Sarı renkte motor arıza ışığı olmasın o?

20171026yuanyuan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ocak 03, 2018, 07:42:07 ÖÖ »
clb0103
pandora charms
coach outlet store
uggs outlet
pandora charms
michael kors outlet store
adidas nmd r1
tory burch shoes
polo ralph lauren
mbt shoes sale
ugg boots women
coach outlet online
coach factory outlet online
salvatore ferragamo outlet
air max
ralph lauren
yeezy shoes
coach factory outlet online
red bottom
michael kors bags
mlb jerseys
ralph lauren uk
the north face outlet
air jordan shoes
polo outlet online
ray bans
adidas outlet online
discount ray ban sunglasses
hermes handbags
michael kors outlet online
coach factory outlet
mlb jerseys cheap
louis vuitton factory outlet
ralph lauren uk
kate spade outlet online
ugg outlet store
ugg outlet
louis vuitton outlet
kate spade handbags
adidas nmd r1
michael kors
canada goose outlet online
ray ban sunglasses discount
moncler jackets
canada goose coats
michael kors handbags outlet
adidas store
coach outlet online
canada goose parka
adidas yeezy
longchamps
coach outlet online
uggs on sale
nike outlet
air jordan retro
mbt
ray ban sunglasses sale
adidas yeezy boost
canada goose
christian louboutin shoes
nike sneakers
adidas ultra boost
ugg outlet
nike air max 97
uggs outlet
harden vol 1
canada goose jackets
timberland boots
moncler coats
adidas yeezy
coach outlet online
yeezy boost 350
fitflop shoes
longchamp outlet
pandora charms sale
ugg
canada goose sale
ray ban sunglasses outlet
kate spade outlet
canada goose jacket
longchamp outlet store
hermes bags
nike outlet online
canada goose jackets
uggs outlet
ugg boots
ugg sale
nike air max 97
longchamp bags
ugg boots outlet
coach outlet online
nike outlet store
nike air max 2018
yeezy boost
kate spade outlet online
adidas outlet store
canada goose jackets
canada goose outlet
adidas sneakers
clb0103

aegean

« Yanıtla #20 : Mart 10, 2018, 09:21:07 ÖS »
2012 model civic için kesinlikle lpg ile giderken benzin ibresi düser hatta benzin bitiyor diye lamba bile yakar bu durumda bir benzinciye gidin ve sadece 4 - 5 litre benzin alın ve göstergeye yeniden bakın dramınızı görürsünüz benzin ibresi eski yerine gelir. siz de şok olursunuz.
« Son Düzenleme: Mart 10, 2018, 09:22:25 ÖS Gönderen: aegean »