Gönderen Konu: LPG ÇEŞİDİNE BAĞLI MI ?  (Okunma sayısı 3539 defa)

pörtlek

• pörtlek,road runner
LPG ÇEŞİDİNE BAĞLI MI ?
« : Ağustos 02, 2010, 08:24:08 ÖÖ »
LPG montaljından sonra aracım (2001 1,6 ies) ciddi manada yağ eksiltmeye başlamıştı.4000 km de 1 lt.ilçede olduğum için ustaya yeni gösterebildim.epey bir kontrolden sonra en kötü LPG yi (Shell) kullandığımı söylediler.Aygaz Euro veya ipragaz önerdiler.benzinde 5500 devirde egzozu izlettiler.mavi duman yok, toz halinde kurum attı.bu arada araçta performans kaybı yok. 

outcry666

Ynt: LPG ÇEŞİDİNE BAĞLI MI ?
« Yanıtla #1 : Ağustos 03, 2010, 04:01:20 ÖS »
aygaz gibi katkılı otogazları çoğu iyi firma önermiyor.herkes de ayrı bir sorun oluşturuyor.sizin usta nasıl aygaz ı önermiş anlam veremedim.forum da aygaz kullanan arkadaşların yaşadıkları sorunlarla ilgili bir çok konu var.shell in gazı çok iyi olmasa da iyi dir aslında.ama milangaz her zaman öneririm.yağ eksiltmesi de gaz la alakası yok göz doldurmak için galiba bir de video izletmişler.ustan bence pek lpg den anlamıyor gibime geldi.ilk montaj yapıldığında kelepçeler ve borular daha gergin oldugu için motorun ısısıyla zamanla genleşip boşluklar yaratabiliyorlar o kelepçeleri kontrol edip iyice tekrar sıksa bir daha hiçbir sorun yaşamazsın bütün borular iyice alışır ve sıkar girişleri.ben de ilk taktırdığım zamanlarda motor su kaçırıyordu.zamanla kelepçeler genleştiği için regülatör girişinden su kaçırıyordu gittim sıktırdım şimdi en çok su kaybı olacak olan yaz mevsiminde 1 gram eksilme yok.bence o ustaya değil de markası ney bilmiyorum ama başka bir yetkili bayi ye göster derim.

pörtlek

• pörtlek,road runner
« Yanıtla #2 : Ağustos 05, 2010, 05:18:26 ÖÖ »
araç su değil yağ eksiltiyor.lpg montajından önce problem yoktu.

OTTOMAN

« Yanıtla #3 : Ağustos 16, 2010, 11:46:52 ÖÖ »
outcry666 ya katılıyorum.

1000 km sonra kelepçeleri elden geçirdiler benimkin dede

Ama yağla alakası olacağını zannetmiyorum.

Ben filtreli shell otogaz kullanıyorum. Sorun yok

kolok

« Yanıtla #4 : Kasım 09, 2010, 10:13:50 ÖÖ »
Pörtlek kardeşim haklı bence lpg de 3000/3500 deviri geçince yağ yakıyor araç bence lpg li araçlarda kalın yağ kullanmak gerekir (Çünkü ben öle yapıyorum)10/40 yerine 10/60 ama mobil

wordsman

« Yanıtla #5 : Kasım 09, 2010, 12:28:54 ÖS »
arkadaşlar ben bu yağ eksiltme konusunu anlayamadım bir türlü. hatta bu konu ile ilgili konu bile açmıştım "LPG'li araç yağ eksiltir mi ?" diye, herkez lpg den olmayacağını başka problemlerden dolayı yağ eksilteceğini yazmıştı. şimdi burda lpg nin yağ ektilmeye neden olacağını yazan arkadaşlar var, bu durumda kendi kendime soruyorm hangi bilgi doğru?
Not:  reno 9 aracımda 8 sene lpg kullandım 1 gram yağ eksiltme yoktu araçta

23korg23

« Yanıtla #6 : Kasım 13, 2010, 09:42:51 ÖÖ »
arkadaslar benim elimde teknik bir bilgi yada veri yok ancak mantıken şöyle düşünüyorum, yüksek devirde yağ eksiltiyor benim anladığım kadarıyla birde buna kalibrasyonu tam benzin haritasına göre yapılmamış yani bazı devirlerde fakir bazı devirlerde zengin çalışan lpg eklenince yağ eksiltme kaçınılmaz oluyor hem lpg nin yanma ısısı yüksek hemde fakir olunca bu ısı daha yüksek oluyo e birde siz aracı sıkıştırırsanız yağ yanar yanmasada ısının etkisiyle buharlaşır yine eksilir diye düşünüyorum. gazın hangi marka olduğu önemli değil, maalesef sıralı sistem lpg kiti takan yerler aracın kalibrasyonunu otomatik yaptıkları için bu sorunlar oluyor yolda (yüklü) ayar yapsalar hem aracın şekişi hem yakıtı hemde bu tarz problemleri olumlu yönde değişcektir
« Son Düzenleme: Kasım 13, 2010, 09:45:22 ÖÖ Gönderen: 23korg23 »

kolok

« Yanıtla #7 : Kasım 13, 2010, 11:09:07 ÖS »
TEAM HONDA ÜYESİ ARKADAŞLAR :yağ eksiltme olayı bendede bardı bugün motor indirdim sonuç:yağ segmanları bitmiş ve sibop contaları tükenmiş lpg den biliyordum ama motor bitmiş maliyeti 2250 tl inş.yarın çıkaracağız sanayiden gelişmeleri yazarım...

23korg23

« Yanıtla #8 : Kasım 14, 2010, 02:00:07 ÖÖ »
TEAM HONDA ÜYESİ ARKADAŞLAR :yağ eksiltme olayı bendede bardı bugün motor indirdim sonuç:yağ segmanları bitmiş ve sibop contaları tükenmiş lpg den biliyordum ama motor bitmiş maliyeti 2250 tl inş.yarın çıkaracağız sanayiden gelişmeleri yazarım...

gecmiş olsun hocam. elbette yağ eksiltmenin miktarına bakmak lazım öncelikle.. herşey LPG nin suçu ya günah keçimiz :)) farlar yanmıyo LPG dendir :) git lpgciye vitese gecmiyo git lpgciye :)))

kolok

« Yanıtla #9 : Kasım 19, 2010, 08:51:29 ÖS »
çok memnunum gram yağ eksiltmiyor ama biraz külfetli oldu ankarada yaptırdım hondadan ayrılan bi arkadaş dükkan açmış orda yaptırdım isterseniz ustanın adı ve telefonunu verebilirim servise gitsem 40000 tl yi bulacaktı çok şükür kurtuldum yağ işinden bıkmıştım yağ eklemekten (maşaalah)