Gönderen Konu: LPG araca işletme konusunda insaf !!!  (Okunma sayısı 4705 defa)

savas

LPG araca işletme konusunda insaf !!!
« : Aralık 26, 2012, 01:37:05 ÖS »
vtec II sahibiyim araca lpg taktırdım buraya kadar sorun yok ama ruhsata işletmek istediğimde lpg taktırdığıma pişman oldum.  1 ruhsat değişimi için 6-7 devlet veya devlete bağlı kurum kapısı dolaşılırmı...

Lpg yi taktıran firma raporu vericek diye ayrı bekle...
iş yerinden izin al sonra kapı kapı dolaş. gaz sızdırmazlık , şöförler odası, karakol, tüvtürk sonra tekrar karakol ve 15 gün bekle. Beklemek isttemezsen 2-3 defa daha karakol.

Ve aracımın muayenesine daha 1 yıl olmasına rağmen haraç gibi ödediğim 150 tl muayeneyide saymıyorum. Sonra maliye bakanı çıkıp diyor çoğu ülke ekonomisi batmamak içni bizi örnek alıyor. Batmaz tabi...

Gaz sızdırmazlık 25 tl
şöförler odası ek-1 : 10 tl
ruhsat değişimi 80 tl
ruhsat için ek-1 belge : 15 tl
muayene 150 tl.
işlemleri bitiricem diye bi dünya ayrı ayrı yerlere git yakıt harca : 50 tl

İŞ YERİNDEN İZİN AL VE VAKİT KAYBET : PAHA BİÇİLEMEZ...

Yılda yakıttan kazancım 500 tl bi ruhsat yaprağını değiştirmek totalde 400 tl

Teşekkürler Türkiye...

YUNUS MERİÇ

Ynt: LPG araca işletme konusunda insaf !!!
« Yanıtla #1 : Aralık 26, 2012, 01:41:42 ÖS »
arkadaşım sanırım değişti bu işler bende 4 ay önce işlettim ve sadece sızdırmazlık aldım muayeneye gittim 1 gün sonrada emniyete gidip ruhsat aldım bitti işim

poseidon999

« Yanıtla #2 : Aralık 26, 2012, 01:50:52 ÖS »
Lpg takıldığında

Gaz sızdırmazlık güvenlik açısından zorunlu yoksa mutfak tüplü lpg liler türer
şöförler odası ek-1 : 10 tl sızdırmazlık için montaj yapan yer ücretsiz veriyor
ruhsat değişimi 80 tl ee aracın yakıt sistemi değişiyor tabi ki ruhsat değişecek. Hee 80 tl olması tartışılır.
ruhsat için ek-1 belge : 15 tl (bu olmayabilir)
muayene 150 tl. - Dediğim gibi yakıt sistemi değişiyor ve muayene kesinlkle yapılması gerekir (Fiyatı yine tartışılır ama eskiden saatlerce bekler 1 günümüz giderdi şimdi lpg de sıra almadan tadilat numarası alarak yarım saatte bitiyor iş hatta mesai saati dılşında bile açıklar bence bu para 2 senede bir helal olsun)

işlemleri bitiricem diye bi dünya ayrı ayrı yerlere git yakıt harca : 50 tl
Maalesef bu tip işler için yakıt harcamayan araç üretilmedi. sonuçta kendi işimiz.

Yani sonuç olarak yapılan bu işlemler yapılması gereken şeyler.
ama dediğim gibi fiyatları tartışılır.

savas

« Yanıtla #3 : Aralık 26, 2012, 02:57:05 ÖS »
Yeni ruhsat A5 kağıdı 80 tl gerçekten makul bi ücret...
Ek-1 belgelerini özellikle istiyorlar önceki aracımda başka bi sebepten dolayı ruhsatım değişti ve doldurttum.
Muayeneye verdiğim paraya ben helal demiyorum diyemiyorum. Dediğiniz gibi tadilat muayenesi ve benim 1 sene daha muayene sürem var bu süre neden yanıyor veya neden para alınıyor. Aracımda bi kusur bulunduğu taktirde onarılsa içim gam yemiyecek servise vereceğim parayı onlar aldı diycem.  Babamın aracını muayeneye götürdüm emniyet kemerini çözünce üst mandalın orada kemer ters dönmüş ve çektiği zaman otomatik gelmiyor diye ağır kusur yazdı aracı teslim etti, aracı alınca yaptığım tek işlem sadece 30-40 saniye kemeri sert bi çekip kıvrılan yeri görününce düzeltmek bu kadarcık işlemi bile yapmadan aracı teslim ediyorlar sizce bu para helal mi ?

Şimdi sol farım hafif terleme yapıyor ustaya götürdüm far sökülecek dedi ve bunun için tamponunda sökülmesi gerekiyor bu şekilde insaflı birisine denk gelirsem geçer yoksa 100 tl de onun için ayrı vericem.

Son olarak ruhsatta muayene için yer kalmamış bu konuda ne yapmam gerektiği hakkında bilginiz varmıydı ?

poseidon999

« Yanıtla #4 : Aralık 26, 2012, 03:08:24 ÖS »
Yeni ruhsat A5 kağıdı 80 tl gerçekten makul bi ücret...
Ek-1 belgelerini özellikle istiyorlar önceki aracımda başka bi sebepten dolayı ruhsatım değişti ve doldurttum.
Muayeneye verdiğim paraya ben helal demiyorum diyemiyorum. Dediğiniz gibi tadilat muayenesi ve benim 1 sene daha muayene sürem var bu süre neden yanıyor veya neden para alınıyor. Aracımda bi kusur bulunduğu taktirde onarılsa içim gam yemiyecek servise vereceğim parayı onlar aldı diycem.  Babamın aracını muayeneye götürdüm emniyet kemerini çözünce üst mandalın orada kemer ters dönmüş ve çektiği zaman otomatik gelmiyor diye ağır kusur yazdı aracı teslim etti, aracı alınca yaptığım tek işlem sadece 30-40 saniye kemeri sert bi çekip kıvrılan yeri görününce düzeltmek bu kadarcık işlemi bile yapmadan aracı teslim ediyorlar sizce bu para helal mi ?

Şimdi sol farım hafif terleme yapıyor ustaya götürdüm far sökülecek dedi ve bunun için tamponunda sökülmesi gerekiyor bu şekilde insaflı birisine denk gelirsem geçer yoksa 100 tl de onun için ayrı vericem.

Son olarak ruhsatta muayene için yer kalmamış bu konuda ne yapmam gerektiği hakkında bilginiz varmıydı ?

Şimdi araçta teknik bir değişikli yapıyoruz bunun için muayenenenize daha vakit olsa bile
hayati bu değişikliğin nizami ve güvenli olduğunu tetkik edip ruhsata en yakın zamanda işlemek gerek bunun için de muayeneye gitmemiz gerekiyor. Sonuçta arabada far veya jant gibi basit bir değişim olmuyor. Tümden yakıt sistemi değişiyor. Eğer bu denetleme olmasaydı yollarda asıl mesleği kaynakçı olup lpg montajı yapan adamların montajladığı patlamış mısır gibi patlayan hiç denetlenmemiş araçlar olurdu. Bu sistem araçtaki diğer bir çok sistemle alakalı olduğu için de tekrar muayeneye giriyorsunuz.
Lpg montajını daha önceki muayene tarihine denk getirerek yapmanız sizin yararınıza olurdu zaten muayeneye gidecek araçta aynı zamanda lpg muayenesi de aradan çıkardı.
Ruhsatın muayene sayfası sanırım 60 tl idi. Herhangi bir trafik şubeden aynı gün içinde bile verdikleri oluyor.

Ayrıca helal olsun dememin amacı şu.
Bir çoğumuz sadece zevkimiz için standardı 100 lira olan parçalara 400-500 tl verip araçlarımıza takarken güvenlik amacıyla yapılan bu mauayeneye 2 senede 1 kere 150 lira vermek bana helal geliyor.
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2012, 03:10:28 ÖS Gönderen: poseidon999 »

savas

« Yanıtla #5 : Aralık 26, 2012, 03:31:22 ÖS »
Güvenlik amaçlı dediğiniz 150 tl ücreti ödeyip kıvrılan bi kemeri bile düzeltmemeleri bana helal gelmiyor sizin fikrinize saygı duyarım ama benim düşüncem bu.  Denetleme yapılsın ama bu adam zaten bu parayı vermiş ve verdiği paranın karşılığına gelen 2 senelik süre daha dolmamış bu para neden alınıyor diye hiç mi düşünmüyor bu temiz süt emmiş devlet büyüklerimiz.

Önceki aracımda ben ruhsatı 80 tl ye değiştirdim diye hatırlıyorum ama sizin dediğiniz doğru olabilir o yüzden o konuda yanlışım varsa net düzeltirseniz sevinirim.

Şu an trafikte binlerce lpg li araç var ve bu araçlar her 2 sene aralıklarla gaz sızdırmazlık raporu alıyor sızdırmazlık raporu veren cihazların olduğu bi bina da neden istasyona kurulmaz orası ayrı bi düşündürüyor. İlla vatandaş dolaşsın dursun...

Zevkim için verdiğim parayada o parçaları üretenlerede son kuruşuna kadar gitsin param en azından karşılığını alıyorum dünyaya bi kere geldim aracımı zevkime göre yaptım diyorum ama abiyane tabir ile burnundan kıl aldırmayan muayene görevlileri ve bu şekilde ödediğim paraları gördükçe sinirlerim tepeme çıkıyor.

@poseidon arkadaşım yanlış anlama sana bi sözüm yok aldığımız maaşın katılımını herşeyde k.d.v adı altında devlet babaya verip sonra hizmet almak istediğimizde lpg ye verdiğim paranın 3te 1 ini böyle ödeyince...

Bu arada ruhsattaki muayene yaprağım bitmiş muayeneye giderken ne yapmam gerektiği hakkında bilgisi olan varsa yazarlarsa sevinirim. Esenler trafik şubesini aramaya başlayalı 30 dk oldu daha ulaşamadım kısmetse 2-3 haftaya ulaşırım diye tahmin ediyorum.

poseidon999

« Yanıtla #6 : Aralık 26, 2012, 04:06:18 ÖS »
Yok arkadaşım sorun yok mesela ben de anlam veremiyorum sızdırmazlık işinin neden Tüv'e verilmedine... Tümden zaman kaybı. Ek 1 i de ver orada insanları dolaştırma. Bir de tüv de ek-1'i şöförler odasından alacaksın diye dolaştırıyorlar insanları bilmesen gideceksin. Her muameleci yapıyor.

Açıkçası ben aracın satışını aldım trafik şubeye gittiğimde muayene sayfasını nasıl değiştiririm dedim hemen aldılar parayı 2 gün sonra gel dediler.
Tabi ek-1 in ve muayene kağıdının da yanınızda olması gerekiyor.
Zaten sonraki muayene tarihi yeni ruhsata işleniyor ama sen yine de sor öğren.
17:00 da trafik şubelerde işlem biter mesai saatlerinde de çok zor açarlar.

Bir de araç muayeneden hafif kusurlu çıkınca trafikte ruhsatı vermiyorlar gibi bir şehir efsanesi dolaşıyor. İllaki biri çıkıp söyler. Külliyen yalan sakın inanma benim muayene kağıdımda 5 tane hafif kusur vardı.  (Film, Stepne, lpg stickeri, farlar, plaka lambası)
Çatır çatır aldım ruhsatı. Kolay gelsin sana.

savas

« Yanıtla #7 : Aralık 26, 2012, 04:34:10 ÖS »
Sticker i hatırlattığın iyi oldu lpg yi takan firma vermedi benimde hiç aklıma gelmemişti ama hafif kusur yazıyorsa önemli değil.
Daha önceki muayenede camlara hafif kusur yazılmış yine yazılacak ama problem çıkacağını sanmıyorum.

Ben bide tavanı siyah yaptım onuda ruhsata işleticem bu arada normalde 60-70 tl ye yapılan işlemi sırf fatura için 100 tl ye  yaptırmıştım orasıda ayrı bi olay.
Sızdırmazlık raporu için yarın, normal muayene için haraççı ya c.tesi gününe randevu aldım.

Tek korkum kaldı sol fardaki terleme bi kıllık yaparlarsa oradan yaparlar geri kalanı ağır bakımları dahi bütün aksamı yeniden elden geçti.

2432

« Yanıtla #8 : Aralık 26, 2012, 06:30:34 ÖS »
Sticker i hatırlattığın iyi oldu lpg yi takan firma vermedi benimde hiç aklıma gelmemişti ama hafif kusur yazıyorsa önemli değil.
Daha önceki muayenede camlara hafif kusur yazılmış yine yazılacak ama problem çıkacağını sanmıyorum.

Ben bide tavanı siyah yaptım onuda ruhsata işleticem bu arada normalde 60-70 tl ye yapılan işlemi sırf fatura için 100 tl ye  yaptırmıştım orasıda ayrı bi olay.
Sızdırmazlık raporu için yarın, normal muayene için haraççı ya c.tesi gününe randevu aldım.

Tek korkum kaldı sol fardaki terleme bi kıllık yaparlarsa oradan yaparlar geri kalanı ağır bakımları dahi bütün aksamı yeniden elden geçti.
fardaki terleme için kuru bir havada gitmen daha iyi olur sanki
lpg etiketini de ilk taktırdığında gittiğin sızdırmazlık raporu veren mühendisler verecek, zaten bir daha da oraya gitmeyeceksin.

(ancak ilk mesajda yazdığın masrafları toplasak da 400 lirayı nasıl buldun merak ettim!)

a_yildirim

« Yanıtla #9 : Aralık 28, 2012, 11:18:26 ÖS »
Ben de yakın zamanda yaptırdım aynı işlemleri. Sızdırmazlık ve TÜV muaynesi aynı gün içinde toplamda 1 - 1,5 saat içinde tamamlandı. İl Emniyetten bir sonraya randevu almıştım ama şansımı deneyim diye gittim aynı gün sıra beklemeden evraklarımı verdim hatta gitmişken kırık olan ehliyetimi bile değiştirdim. Emniyet bir gün sonra gel al ruhsatı dedi ben iki gün sonra gittim :)

Benim muayne sonucunda da Far, sis farı, cam filmi, lpg stiker şeklinde 4 hafif kusur vardı hiçbir sorun olmadı.