Gönderen Konu: ef kasa (90 model) civic e lpg taktıran varmı  (Okunma sayısı 6405 defa)

onur_si

ef kasa (90 model) civic e lpg taktıran varmı
« : Ocak 04, 2011, 08:17:25 ÖÖ »
merhaba arkadaşlar 90 model sedan 1.4 çift karbüratörlü civic sahibiyim zavolli marka lpg taktırmayı düşünüyorum fakat çoğu firma ayar tutmayabilir diyor çift karbüratör olduğundan bu modellere lpg taktıran arkadaşlar varsa yorumlarını yazarsa sevinirim aracım orjinal 142bin km de

a_tunc

• Ziyaretçi
Ynt: ef kasa (90 model) civic e lpg taktıran varmı
« Yanıtla #1 : Ocak 04, 2011, 08:33:58 ÖÖ »
Bende de aynısından var. Ama hatchback. Tüpsüz biniyorum. Taktırcam ama tereddütlerim yüzünden bende henüz cesaret edemedim. Ne kadar yakıyor senin aracın? Son ölçümlerime göre benim EF 42 krş falan yakıyor. Tabii ben pek sakin kullanmıyorum. Aşırı agresif olmasada devirli kullanırım. Aşırıya kaçarsam zaten direkt olarak 50 krş diyor.

onur_si

« Yanıtla #2 : Ocak 04, 2011, 09:15:19 ÖÖ »
Bende de aynısından var. Ama hatchback. Tüpsüz biniyorum. Taktırcam ama tereddütlerim yüzünden bende henüz cesaret edemedim. Ne kadar yakıyor senin aracın? Son ölçümlerime göre benim EF 42 krş falan yakıyor. Tabii ben pek sakin kullanmıyorum. Aşırı agresif olmasada devirli kullanırım. Aşırıya kaçarsam zaten direkt olarak 50 krş diyor.
seninki çok yakıyormuş dostum benimki 35 kuruş falan yakıyor normal şehiriçi,haliç otogaz garanti verdi geçen ay taktık atiker marka hiçbir sorun olmadı dedi çift karbüratöre 450 tl 10 taksit yapıyorlar yarın gidip taktıracam en kötü ne olabilir ki 90 model araba bi hesap yaptım km de 15 kuruş tasarruf yapsan 50 bin km de (ben 2 senede rahat yaparım) 7500 tl kar yapıyorsun yani arabanın parası çıkmış oluyor motor bitse ne olcak o paraya 2 kere motor yaptırırsın 3 sene si kullandım şimdi sattığım adam sıralı sistem taktırmış ben sattığımda 270 bindeydi motoru orjınal daha lpg de 15 kuruş yakıyormuş km de deli oldum gittim kullandım eski aracımı tüpte performans ta çok az fark var anlamazssın bile sonra bi hesap yaptım ben bu araca 3 senede 80bin km yaptım aldığımda tüp taksaydım 12 milyar karım olacaktı yani bir si parası işin özü bu şimdi tüpsüz geçen yıllarıma mı yansam lpg ye acayip karşıydım ama artık fikrim değişti devir ekonomi ve mantık devri :)

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 04, 2011, 09:26:46 ÖÖ »
Bir arkadaşım LPG dönüşüm kiti markası oluşturdu. Ve iş yerini tutmasından, kataloglarına, kitlerinin isimlerine kadar başından sonuna kadar yanındaydım. Grafiker olduğum için herşey elimden geçti. Dostum olduğu içinde her türlü kafama takılan şeyi ona sorup epey bir bilgi edinmiştim kitler hakkında. Dünya'da bu işin 1 numarası Tomosetto'dur. İşin mucidi bir firma diyebiliriz. Bu firma sadece buharlaştırıcı üretiyor. Başka bişey üretmiyor. Ve italya'da. Diğer tüm markalar patente takılmamak için ufak tefek değişiklikler ile sistemi bu adamlardan geliştirmişler. O yüzden benim sana tavsiyem taktıracağın markayı iyi seç. Tomosetto fiyat yüzünden gereksiz bir lüks bence. O yüzden BRC yada Lovato falan taktır. Konya'lı olmama rağmen Atiker'i tavsiye etmiyorum. Karbüratörlü araçlarda gaz ayarının tutmaması gibi sorunları fazlası ile duydum. Bugün ayarlatırsın 10 gün sonra bozulur falan gibisinden. Bende taktırcam ve büyük ihtimalle BRC yada Lovato olacak.

seninki çok yakıyormuş dostum benimki 35 kuruş falan yakıyor normal şehiriçi,haliç otogaz garanti verdi geçen ay taktık atiker marka hiçbir sorun olmadı dedi çift karbüratöre 450 tl 10 taksit yapıyorlar yarın gidip taktıracam en kötü ne olabilir ki 90 model araba bi hesap yaptım km de 15 kuruş tasarruf yapsan 50 bin km de (ben 2 senede rahat yaparım) 7500 tl kar yapıyorsun yani arabanın parası çıkmış oluyor motor bitse ne olcak o paraya 2 kere motor yaptırırsın 3 sene si kullandım şimdi sattığım adam sıralı sistem taktırmış ben sattığımda 270 bindeydi motoru orjınal daha lpg de 15 kuruş yakıyormuş km de deli oldum gittim kullandım eski aracımı tüpte performans ta çok az fark var anlamazssın bile sonra bi hesap yaptım ben bu araca 3 senede 80bin km yaptım aldığımda tüp taksaydım 12 milyar karım olacaktı yani bir si parası işin özü bu şimdi tüpsüz geçen yıllarıma mı yansam lpg ye acayip karşıydım ama artık fikrim değişti devir ekonomi ve mantık devri :)

onur_si

« Yanıtla #4 : Ocak 06, 2011, 04:16:16 ÖÖ »
arkadaşlar dün 450 tl 10 taksite atiker taktırdım çift karburator olduğundan çift mikser takıldı şu an gayet düzgün çalışıyor inşallah bi sorun yaşamam biraz kullandıktan sonra ölçümlerini yapacağım sabahları benzinde çalıştırıp gaza alıyorum sonra performans ta hissedilir bir düşüş yok memnunum

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 07, 2011, 04:42:02 ÖÖ »
Onur kardeşim güle güle kullan. İlerleyen günlerde tecrübelerini paylaşırsan sevinirim. Ona göre bende bir an önce geçeyim gaza.

onur_si

« Yanıtla #6 : Ocak 07, 2011, 08:11:01 ÖÖ »
sabahları benzinde çalıştırıyorum akşamları da parkederken benzinde bırakıyorum bi sıkıntı yok çok şükür 70 tl lik gaz vardı tamamen bitince bi hesap yapacağım ama göstergeye pek güvenilmiyor bazen 2 kademe falan düşüyor şu an kırmızıda 120 km oldu tamamen bitene kadar kullanacağım en az 250-280 km giderse benim için yeterli.

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 07, 2011, 08:20:31 ÖÖ »
Karbüratörlü tiplerde o ışıklara pek güven olmuyor. Yada ben henüz düzgün çalışanına denk gelmedim. :D
Sen bi ölçüm yap bakalım km'de kaç para yakacak. Duruma göre bende geçeyim.

onur_si

« Yanıtla #8 : Ocak 11, 2011, 10:53:53 ÖÖ »
evet arkadaşlar ilk izlenimlerimi yazayım hemen: ilk depomda 70 tl lik gaz ile 280 km yol yaptım şehir içi. yaklaşık 100 km de 9.5 lt gaz tüketmişim taktırdığım yere sordum normal olduğunu 2-3 depo daha sonra biraz daha düşeceğini söylediler şu an memnunum bir sorun yok ama şöyle bir durum var karbüratörün hava filtre kutusunun içine lpg nin hava aparatları takıldığı için araç benzindeyken hava yine aynı yerden geçtiğinden dip gaz yapınca birden araba gaz yemiyor yani lpg nin hava girişleri benzin için yeterli gelmiyor. bu durum sadece benzinde birden gazı kökleyince oluyor normal kullanımda engel değil ama araçta lpg takılı olduğu sürece benzinde sert kalkışları unutun :) ama iyiki taktırmışım zaten hiç benzini aramıyorum çekişte 2-3 hp belki düşmüştür yine aynı vitesle aynı rampaları çıkıyorum sorun yok ef kasa sahipleri nin işine yarar diye düşündüm bu bilgiler , saygılar

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 11, 2011, 11:14:40 ÖÖ »
Onurcum güle güle kullan. Km.'de 0,25 bence süper bi rakam. Senin 70 tl ile gittiğin 280 km'yi ben ancak 166 km gidebiliyorum benzinde. 0,42 yakıyorum şu an.
Benim asıl sıkıntım dual karbüratörle alakalı. Eğer imkanın olursa bana karbüratörün fotoğraflarını çeker misin? Benim karbüratörde hortumlardan bir tanesinin ucunu körlemişler. Ve bu mantıksız geliyor. Birde sanki 2 karbüratörün mandalları birbirine bağlı olmalı gibi geliyor. O yüzden biraz detay görüntüleri ve genel bir görüntü alıp paylaşırsan sana acayip güzel dualar edeceğim :D
Şaka bir tarafa yeni LPG kitin ile güle güle bin kardeşim. Allah kaza, bela, ceza göstermesin....

Dün akşam bende arkadaştan LPG beyni aldım. Lovato marka. Onu taktırcam inşallah bu hafta sonu.

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 11, 2011, 11:15:22 ÖÖ »
Onurcum birde benim orjinal hava filtrem yok. Bende açık hava filtresi takılı. Nasıl yapacaklar acep?
Orjinali aldığımda yoktu. :(

onur_si

« Yanıtla #11 : Ocak 12, 2011, 07:00:34 ÖÖ »
valla onu şimdi bilmiyorum dostum açık filtre karbüratörlü araca pek mantıklı gelmiyor bence zaten içiyor benzini azıcık ses çıkartacam diye daha da çok yaktırıyorsun bugün çekebilirsem atarım resimleri bende herhangi bir kesme olayı olmadı 2 tane boğaza ayrı 2 mikser takıldı yarı enjeksiyonlu gibi oldu :) benzini hiç aramıyorum artık dünya varmış gazlasan nolcak 90 hp araba si vardı bende 136 hp o yetmiyordu bana bu hiç yetmez gazlama konusunda onun için hiç maceraya gerek yok ben bu aracı ekonomi yapıp para biriktirmek için aldığıma göre o amaçla kullanmak gerek değil mi :)

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 12, 2011, 07:03:21 ÖÖ »
Yok be onurcum benim öyle bir takıntım yok. Yani ses falan olsun diye fantazi yapmıyorum. Sesi egsozdan alırım gerekirse. Ben aldığımda açık hava filtresi takılıydı. Ben sadece eskiyen açık hava filtresini yeniledim. Gözenekleri falan dökülmüş diye.

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 13, 2011, 09:43:20 ÖÖ »
Onurcum var mı fotolarda bi gelişme? Hafta sonumu karbüratöre ayırmayı düşünüyorum çünkü.

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 19, 2011, 12:52:23 ÖS »
Onur bende LPG'ye geçtim. Henüz ölçemedim ama ölçünce mutlaka buradan paylaşırım. Karbüratör aşırı hava alıyor. Bu sıkıntıyı hafta sonu çözecez inşallah. Ve araç üst devir ve hızlarda acayip boğuluyor, gaz yemiyor. Kalkışta çok zorlanıyor. Acayip düştü performans. Şunu yap diyeceğin ve paylaşacağın bir tavsiyen var mı?
Hafta sonu ayarlayalım araç biraz LPG ile çalışıp yol görsün ona göre ayar yapacaklarmış ama seninde tecrübenden faydalanmak isterim.